samy88
24.08.09,13:07
Dobrý deň!
Chcel by som sa opýtať ako je to s fotovoltaickými elektrárňami na Slovensku. Chcel by som vedieť čo všetko je potrebné na to aby som mohol takúto elektráreň realizovať. Problém je v tom, že by to zrejme nebolo realizované firmou zo Slovenska. Ďakujem
rajchler
24.08.09,13:49
peniaze a odsuhlasenie od distribucnej spolocnosti...a potom aj stavebne povolenie
lubos.tinak
25.08.09,20:27
No v prvom rade by som začal rokovanie s distribúciou a zistil si či je volná kapacita k pripojeniu do siete. Ak áno, je potrebné rýchlo predložiť projekt aby sa po jeho schválení mohla vypracovať zmluva o dodávke elektriky do sieti. Následne (po podpise zmluvy) sa môže rozbehnúť mašinéria ohľadne realizácie celého projektu.
Je dobré si uvedomiť, že ak nebude zabezpečený výkup elektriky, je zbytočné rokovať s akoukoľvek firmou (Českou či Slovenskou).
No a čo sa týka financií, odhad nákladov pre postavenie 1MWh elektrárne sa pohybuje v rozmedzí 2,3 - 3,0 mil. €.
millanos
26.08.09,02:59
No v prvom rade by som začal rokovanie s distribúciou a zistil si či je volná kapacita k pripojeniu do siete. Ak áno, je potrebné rýchlo predložiť projekt aby sa po jeho schválení mohla vypracovať zmluva o dodávke elektriky do sieti. Následne (po podpise zmluvy) sa môže rozbehnúť mašinéria ohľadne realizácie celého projektu.
Je dobré si uvedomiť, že ak nebude zabezpečený výkup elektriky, je zbytočné rokovať s akoukoľvek firmou (Českou či Slovenskou).
No a čo sa týka financií, odhad nákladov pre postavenie 1MWh elektrárne sa pohybuje v rozmedzí 2,3 - 3,0 mil. €.

Skúsim odhadnúť návratnosť :
postavím 10 MW elektráreň za 25 000 000 € / priemerne bude robiť na 50 % výkon = 5 MW / počas celého roku bude slnko svietiť dostatočne 30 % hodín = 365 x 24 x 0,3 = 2628 hod
za rok vyrobí 2628 x 5 = 13140 MWh
teraz kupujem (z VN ) el. prácu za 80 €/MWh / vykupovať by ju mohli (cca ) za 40 €/MWh
elektráreň (bez prevádzkových nákladov ) zarobí ročne 525 600 €

Návratnosť = min 47 rokov !!!! :D

Životnosť fotovoltaickej elektrárne odhadujem na 15-20 rokov.

Buď sú nie sú niektoré parametre zadané správne, alebo ešte treba s výstavbou fotovoltaickej elektrárne POČKAŤ. :) :) :)
rajchler
26.08.09,04:36
no urcite je nieco zle. len vykupna cena elektriny z fotovoltaiky je URSom stanovena na cca 13,5 SK za kWh poprepocte na EUR/MWh to je okolo 448EUR za kWh. a trocha zniz mnozstvo vyrobenej elektriny na cca 10 mil MWh
rajchler
26.08.09,04:38
sorry, 448 eur za MWh
marjankaj
26.08.09,04:50
no urcite je nieco zle. len vykupna cena elektriny z fotovoltaiky je URSom stanovena na cca 13,5 SK za kWh poprepocte na EUR/MWh to je okolo 448EUR za kWh. a trocha zniz mnozstvo vyrobenej elektriny na cca 10 mil MWh

Zníž z 13140 MWh na cca 10 mil MWh?:confused:
rajchler
26.08.09,05:06
jaaaj, som bol este neprebudeny...pisem to z postele. 10 000 MWh
lubos.tinak
26.08.09,08:09
Skúsim odhadnúť návratnosť :
postavím 10 MW elektráreň za 25 000 000 € / priemerne bude robiť na 50 % výkon = 5 MW / počas celého roku bude slnko svietiť dostatočne 30 % hodín = 365 x 24 x 0,3 = 2628 hod
za rok vyrobí 2628 x 5 = 13140 MWh po tento údaj aj súhlasí
teraz kupujem (z VN ) el. prácu za 80 €/MWh / vykupovať by ju mohli (cca ) za 40 €/MWh
elektráreň (bez prevádzkových nákladov ) zarobí ročne 525 600 €

Návratnosť = min 47 rokov !!!! :D

Životnosť fotovoltaickej elektrárne odhadujem na 15-20 rokov.

Buď sú nie sú niektoré parametre zadané správne, alebo ešte treba s výstavbou fotovoltaickej elektrárne POČKAŤ. :) :) :)

Ďalej by to malo byť nasledovne (pre 1 MWh elektráreň):
Výnos = 603000,-€
- výkup je po 0,45€/1 kWh (zmluvne na 12 rokov s každoročnou inflačnou doložkou / navýšením o infláciu / čo tento príklad nezahŕňa)
Náklad (odhad) = 195000,- €
-tie sú - opravy, mzda, odpis, prenájom pôdy
hrubý HV = 408000,- €

Predpokladám že zámer bude realizovaný z časti cudzími zdrojmi, no aj tak cash-flow je v dostatočnej výške a bude pokrývať aj splátku úveru. Len tá klíma v bankách sa trochu zmenila :(
Čistá súčasná hodnota pri 12 rokoch je vypočítaná na hodnotu 12 mil. € kde investícia je vo výške 3 mil. €. Kumulatívny cash-flow za rovnaké obdobie je vo výške 19 mil. € a výnosové percento vychádza na 843%.

Z uvedeného my vychádza, že táto investícia samotného investora je vysoko návratná s garanciou štátu a EU (podľa zákona).

Preto je potrebné nezvažovať návratnosť, ale zobrať to od konca a zamerať sa na možnosť pripojenia do siete.
samy88
26.08.09,10:49
Ďakujem vám veľmi pekne za vaše odpovede, veľmi ste mi pomohli.
rajchler
26.08.09,19:35
troska oprava, vykupuje to distribucna spolocnost, ktora je povinna zo zakona vykupovat elektrinu z obnovitelnych zdrojov. a nezaplati to stat ale my vsetci v cene za elektrinu. garancia bude 15 rokov. a cena moze klesnut maximalne o 10% rocne. a je pravda ze ten kto ma peniaze tak je to super job!!!
lubos.tinak
26.08.09,19:58
Cena za výkup sa stanovuje podľa mne neznámych vzorcov, ale predpoklad výpočtu spočíva v orientačných nákladoch na realizáciu z minulého roku. Z uvedeného vyplýva, že nákupná cena je asi tento rok najvyššia, nakoľko keď sa bude zverejňovať výkupná cena na budúci rok, bude sa v nej odrážať pokles cien jednotlivých komponentov.
Preto tento rok je ziskovosť najlepšia a to aj s požehnaním štátu.

V ČR je to tak rozbehnuté, že už nie je volná kapacita pre akúkoľvek FVE a preto začínam badať veľký príliv realizačných spoločností na Slovensko. No treba si dať veľký pozor na ich prezentácie, kde čo som ja počul (osobne) majú ružové predstavy. Tiež začal byť dopit po rozpracovaných projektoch od zahraničných spoločností, ktoré by si tiež radi zhodnotili svoje úspory a to lepšie ako v banke. Dokonca som zachytil, že bol vytvorený akísi fond na investovanie do FVE s výnosom cca 10% (a rozdiel ostane niekomu inému).

U mňa sa tieto projekty ťahajú už 5 mesiacov a stále sme len na začiatku, stále sa rieši technická otázka pripojenia.

A na záver:
momentálne je to jeden z najlepších businessov, možno tak ako predaj emisií. Zbohatnú tí čo začnú prvý a ostatný sa im na to zložia (tak isto ako v ČR, kde všetci spotrebitelia platia navýšenú cenu za rozmach FVE).
gomanek
31.08.09,15:02
Dobré články o fototermikách a fotovoltaikách jsou zde:


Fotovoltaika a fototermika - základní rozdíly (http://eshop.enbra.cz/dotazy/dotazy-solarni-systemy/fotovoltaika-fototermika-zakladni-rozdily/)
Programy podpory výkupu elektrické energie (http://eshop.enbra.cz/dotazy/dotazy-solarni-systemy/nabidka-solarniho-systemu-splnuje-podminky-dotace/)
(nevím, zda-li to neplatí jen pro ČR)
samy88
15.12.09,14:21
Mal by som ešte jednu otázku. Kto je spôsobilý na vypracovanie projektu fotovoltickej elektrárne?
lubos.tinak
16.12.09,06:05
Samotné projekty sa vypracovávajú až po podpísaní Zmluvy o pripojení. Na začiatok sa podáva skrátená technická dokumentácia ku žiadosti o pripojení.
samy88
16.12.09,09:55
No ja som už poslal žiadosť do VSDS, len by som chcel vedieť kto má oprávnenie na vypracovanie projektu. Vďaka za odpoveď.
lubos.tinak
16.12.09,15:31
Tak by som teraz na vašom mieste počkal na podpis zmluvy. Určite by som nezačal vyhotovovať projekty pokiaľ nie je podpísaná zmluva o pripojení a pokiaľ nie sú známe podmienky ktoré bude treba splniť aby prišlo k podpisu zmluvy o odbere.
Samotné projekty pre FVE by mali spracovať projekčné kancelárie, najlepšie tie, ktoré už majú aké také skúsenosti s uvedenými projektami.
lubko6394
22.01.10,06:03
Ja som sa tiež rozhodol pre fotovoltaickú elektráreň na rodinnom dome. Žiadosť na pripojenie u ZSE som dal už v decembri 2009 a podľa posledných správ ešte nevybavili septembrové, takže času je dosť. Otvorená pre mňa ostáva otázka faktúr a peňazí, ktoré budem dostávať od ZSE. Nebude to akýsi príjem, ktorý by podliehal zdaneniu ? Zakladať si živnosť na výrobu elektriny platiť odvody a inkasovať menej ako minimálnu mzdu sa mi zdá choré. Má s tým niekto skúsenosti ?
evita
27.01.10,20:07
Ja som sa tiež rozhodol pre fotovoltaickú elektráreň na rodinnom dome. Žiadosť na pripojenie u ZSE som dal už v decembri 2009 a podľa posledných správ ešte nevybavili septembrové, takže času je dosť. Otvorená pre mňa ostáva otázka faktúr a peňazí, ktoré budem dostávať od ZSE. Nebude to akýsi príjem, ktorý by podliehal zdaneniu ? Zakladať si živnosť na výrobu elektriny platiť odvody a inkasovať menej ako minimálnu mzdu sa mi zdá choré. Má s tým niekto skúsenosti ?

Tak toto by zaujímalo aj mňa. Nemá niekto dobrý nápad, ako to rozumne ošetriť?:)
jozzoo
28.01.10,09:41
kto mi vie dať tip na dobrú firmu, ktorá má skúsenosť s vypracovanim projektu na fotovoltaicku el? - žiadna domová verzia ale 6MWh...
rajchler
28.01.10,16:33
6MWh urcite....mas v tom jasno....a ak ziadas 6MW tak este viac v tom mas jasno..asi vobec nesledujes problematiku
lubos.tinak
29.01.10,05:20
kto mi vie dať tip na dobrú firmu, ktorá má skúsenosť s vypracovanim projektu na fotovoltaicku el? - žiadna domová verzia ale 6MWh...

V akej fáze sa nachádzate, len uvažujete o 6MWh FVE, alebo ste už podnikli určité kroky? Projekty potrebujete k žiadosti o Zmluvu o pripojení, alebo k územnému rozhodnutiu (prípadne k stavebnému povoleniu)?

Verím, že tých 6MWh máte premyslených, ale upozorňujem na prísnejšie zákonné povinnosti. Ak by som mohol poradiť, je lepšie urobiť 6x1MWh.
lubko6394
29.01.10,14:02
Na tie dane som sa pýtal na drsr. Stanovisko je :

Ustanovenie § 3 ods.2 písm.d) zákona č.455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní v znení neskorších predpisov vymedzuje, že živnosťou nie je okrem iného výroba, prenos, distribúcia, dodávka elektriny, výroba, preprava, distribúcia, dodávka a uskladňovanie plynu, na ktorý sa vydáva povolenie podľa osobitného zákona (odvolávka na § 5 ods.2 zákona č.656/2004 Z. z. o energetike a o zmene niektorých zákonov v znení neskorších predpisov).

Medzi príjmy z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa § 6 ods.2 písm.b) zákona č.595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov /ďalej len ?zákon o dani z príjmov?/ sa zaraďujú príjmy z činnosti, ktoré nie sú živnosťou ani podnikaním.
V prípade, ak daňovník fyzická osoba bude dosahovať príjmy, a to z činnosti ? výroba elektriny, príjmy z výkonu takejto činnosti, ktorá nie je živnosťou ani podnikaním sa zaradia medzi príjmy podľa § 6 ods.2 písm.b) zákona o dani z príjmov. Daňová povinnosť sa vysporiada osobne, podaním daňového priznania k dani z príjmov fyzickej osoby, pričom v podávanom daňovom priznaní sa uvedú všetky druhy dosiahnutých príjmov v danom zdaňovacom období (a to aj príjmy podľa § 5 ? zo zamestnania):

Daňové riaditeľstvo SR B. Bystrica
Odbor služieb pre verejnosť

Takže mi ostáva len otázka ako znížiť daň z príjmu o vstupnú investíciu.
jozzoo
29.01.10,16:15
je k dispozícii pozemok celková výmera 11ha... garantovaný výkon 6MW - deklaruje ho majiteľ pozemku na základe jeho vypracovanej štúdie - mám záujem o projekty aj k žiadosti na pripojenie do siete aj k stavebnému povoleniu.
Prosím o zdôvodnenie prečo 6x1 MW...
rajchler
29.01.10,17:43
lebo nad 1MW potrebujete osvedcenie z ministerstva a to nedostanete....tak preto...6 roznych firiem...
lubos.tinak
30.01.10,06:41
je k dispozícii pozemok celková výmera 11ha... garantovaný výkon 6MW - deklaruje ho majiteľ pozemku na základe jeho vypracovanej štúdie - mám záujem o projekty aj k žiadosti na pripojenie do siete aj k stavebnému povoleniu.
Prosím o zdôvodnenie prečo 6x1 MW...

Tak som nižšie uviedol zákonné dôvody prečo by som nešiel smerom 6MW.
Jednoducho povedané 6MW, je to drahší a namáhavejší spôsob. Distribúcia vás neberie ako malého dodávateľa a preto vyžaduje rôzne povolenia. Okrem toho je lepšie postaviť 1x1MW a keď bude všetko OK (zabezpečený odber) potom by som išiel do výstavby druhej, tretej FVE a pod...
No ale k tomu je potrebné mať 6 žiadostí a následne 6 projektov a 6 rôznych spoločností. No ale keď sa nepodarí dotiahnuť do úspešného konca jedna 1MW FVE, tak by to nemala byť taká veľká strata ako keď nevyjde jedna 6MW FVE.

Čo sa týka vašich údajov:
1MW = min. 2ha (optimálne 3ha) záleží od lokality umiestnenia / u vás je to dáko málo
garantovaný výkon 6MW / čo to je? - je to len vyjadrenie Distribúcie (formou listu), alebo je to podpísaná zmluva s konkrétnymi podmienkami?
Čo vlastne kupujete? Ak kupujete projekty, zmluvu s Distribúciou, vydané územné rozhodnutie a stavebné povolenie tak by to mohlo byť OK. Ale ak tomu tak nie je, tak by som bolo opatrný. A okrem toho si treba zvážiť či je taká možnosť (hlavne finančná) a schopnosť dotiahnuť investíciu dokonca (t.j. až do prvej uhradenej faktúry za dodaj elektriky).

Zákon č. 656/2004
§ 5
Povolenie
(1) Podnikať v energetike možno len na základe povolenia.
(2) Povolenie sa vyžaduje, ak nejde o činnosti podľa odseku 4 na
a) výrobu, prenos, distribúciu a dodávku elektriny,
....
(4) Povolenie sa nevyžaduje na tieto činnosti:
a) výroba elektriny výrobným zariadením s celkovým inštalovaným výkonom do 5 MW,
b) výroba elektriny vyrobenej z obnoviteľných zdrojov výrobným zariadením s celkovým inštalovaným výkonom do 5 MW, ak ide o výrobu elektriny v
1. malých vodných elektrárňach,
2. veterných elektrárňach,
3. solárnych zariadeniach,
.....

Zákon č. 309/2009
§ 5
Práva a povinnosti prevádzkovateľa sústavy
(6) Prevádzkovateľ regionálnej distribučnej sústavy
a) je povinný uzatvoriť s výrobcom elektriny s právom na podporu písomnú zmluvu o dodávke elektriny na krytie strát vo svojej distribučnej sústave, ak o jej uzatvorenie takýto výrobca elektriny požiadal; súčasťou tejto zmluvy je aj prevzatie zodpovednosti za odchýlku8) výrobcu elektriny s právom podpory s celkovým inštalovaným výkonom zariadenia menej
ako 4 MW,
§ 35a
Meranie vyrobenej elektriny na svorkách zariadenia na výrobu elektriny
(3) Meranie vyrobenej elektriny na svorkách zariadenia na výrobu elektriny je povinný vykonať výrobca elektriny
a) priebehovým meraním elektriny s diaľkovým odpočtom údajov, ak celkový inštalovaný výkon zariadenia je viac ako 1 MW,
b) priebehovým meraním bez diaľkového odpočtu údajov, ak celkový inštalovaný výkon zariadenia je od 100 kW do 1 MW vrátane,
c) meraním bez priebehového merania v ostatných zariadeniach.
lubko6394
26.02.10,07:34
Spýtal som sa DRSR na odpisovanie vstupnej investície do FVE na rodinnom dome. Prišla mi odpoved:
K Vášmu opätovnému podaniu zaslanému e-mailom Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica k Vášmu podaniu podáva nasledovnú informáciu:



Ustanovenie § 22 ods.2 zákona č.595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov /ďalej len „zákon o dani z príjmov“/ definuje odpisovanie hmotného majetku a nehmotného majetku na účely zákona a to ako postupné zahrnovanie odpisov z takéhoto majetku do daňových výdavkov, t.j. ide o postupné zahrnovanie vstupnej ceny do daňových výdavkov vo forme odpisov.

Postup odpisovania a spôsob zaradenia hmotného majetku do odpisových skupín (podľa prílohy č.1 zákona o dani z príjmov) je vymedzený v § 26 zákona o dani z príjmov.



Zákonom č. 60/2009. ktorým sa menil a dopĺňal zákon č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov s účinnosťou od 1. marca 2009, bola uskutočnená zmena v zaradení hmotného majetku do príslušných odpisových skupín v nadväznosti na Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 451/2008 z 23. apríla 2008, ktorým sa zaviedla nová štatistická klasifikácia produktov podľa činností (CPA).

V nadväznosti na uvedenú štatistickú klasifikáciu produktov podľa činností (CPA) sa podľa zákona o dani z príjmov zaraďujú jednotlivé druhy hmotného majetku do príslušných odpisových skupín. Daňovník v prípade nejednoznačnosti zaradenia jednotlivých druhov majetku do príslušnej odpisovej skupiny v nadväznosti na novú štatistickú klasifikáciu produktov podľa činností, môže požiadať Štatistický úrad SR o zatriedenie majetku k príslušnému kódu klasifikácie produktov a zákon o dani z príjmov akceptuje toto štatistické zatriedenie majetku aj pre účely zatriedenie majetku do jednotlivých odpisových skupín. Ak daňovníkovi vzniknú výdavky v súvislosti so zatriedením majetku Štatistickým úradom SR, potom tieto výdavky (náklady) možné považovať podľa § 2 písm. i) zákona o dani z príjmov za výdavky na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov daňovníka.





Daňové riaditeľstvo SR B. Bystrica

Odbor služieb pre verejnosť



Prosím nejakého ekonóma aby sa pokúsil vysvetliť to po slovensky.
Btw. Žiadosť na ZSE mám od decembra 2009 a zatiaľ žiadna odpoved.
marjankaj
26.02.10,07:50
Spýtal som sa DRSR na odpisovanie vstupnej investície do FVE na rodinnom dome. Prišla mi odpoved:
K Vášmu opätovnému podaniu zaslanému e-mailom Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica k Vášmu podaniu podáva nasledovnú informáciu:



Ustanovenie § 22 ods.2 zákona č.595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov /ďalej len „zákon o dani z príjmov“/ definuje odpisovanie hmotného majetku a nehmotného majetku na účely zákona a to ako postupné zahrnovanie odpisov z takéhoto majetku do daňových výdavkov, t.j. ide o postupné zahrnovanie vstupnej ceny do daňových výdavkov vo forme odpisov.

Postup odpisovania a spôsob zaradenia hmotného majetku do odpisových skupín (podľa prílohy č.1 zákona o dani z príjmov) je vymedzený v § 26 zákona o dani z príjmov.



Zákonom č. 60/2009. ktorým sa menil a dopĺňal zákon č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov s účinnosťou od 1. marca 2009, bola uskutočnená zmena v zaradení hmotného majetku do príslušných odpisových skupín v nadväznosti na Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 451/2008 z 23. apríla 2008, ktorým sa zaviedla nová štatistická klasifikácia produktov podľa činností (CPA).

V nadväznosti na uvedenú štatistickú klasifikáciu produktov podľa činností (CPA) sa podľa zákona o dani z príjmov zaraďujú jednotlivé druhy hmotného majetku do príslušných odpisových skupín. Daňovník v prípade nejednoznačnosti zaradenia jednotlivých druhov majetku do príslušnej odpisovej skupiny v nadväznosti na novú štatistickú klasifikáciu produktov podľa činností, môže požiadať Štatistický úrad SR o zatriedenie majetku k príslušnému kódu klasifikácie produktov a zákon o dani z príjmov akceptuje toto štatistické zatriedenie majetku aj pre účely zatriedenie majetku do jednotlivých odpisových skupín. Ak daňovníkovi vzniknú výdavky v súvislosti so zatriedením majetku Štatistickým úradom SR, potom tieto výdavky (náklady) možné považovať podľa § 2 písm. i) zákona o dani z príjmov za výdavky na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov daňovníka.





Daňové riaditeľstvo SR B. Bystrica

Odbor služieb pre verejnosť



Prosím nejakého ekonóma aby sa pokúsil vysvetliť to po slovensky.
Btw. Žiadosť na ZSE mám od decembra 2009 a zatiaľ žiadna odpoved.

Ak sa pozrieš do prílohy č.1 zákona o dani z príjmov, tak tam "vstupnú investíciu asi nenájdeš. Požiadaš štatistický úrad o zatriedenie majetku, ale ten ti asi nevyhovie, lebo "vstupná investícia" sa asi nebude dať zatriediť. Asi budeš musieť špecifikovať aký majetok si obstaráš a potom si buď sám zaradíš do odpisových skupín, alebo požiadaš o vyjadrenie štatistický úrad.
Pokiaľ nenapíšeš z čoho sa bude skladať tá "vstupná investícia", tak ti asi nikto s tým zaradením neporadí.
tiger111
01.03.10,19:39
Ja som sa tiež rozhodol pre fotovoltaickú elektráreň na rodinnom dome. Žiadosť na pripojenie u ZSE som dal už v decembri 2009 a podľa posledných správ ešte nevybavili septembrové, takže času je dosť. Otvorená pre mňa ostáva otázka faktúr a peňazí, ktoré budem dostávať od ZSE. Nebude to akýsi príjem, ktorý by podliehal zdaneniu ? Zakladať si živnosť na výrobu elektriny platiť odvody a inkasovať menej ako minimálnu mzdu sa mi zdá choré. Má s tým niekto skúsenosti ?
mas nejake vyypocty kolko ta taka elektr. bude stat?aj ja nad nou rozmyslam..
marjankaj
01.03.10,19:58
Ja som sa tiež rozhodol pre fotovoltaickú elektráreň na rodinnom dome. Žiadosť na pripojenie u ZSE som dal už v decembri 2009 a podľa posledných správ ešte nevybavili septembrové, takže času je dosť. Otvorená pre mňa ostáva otázka faktúr a peňazí, ktoré budem dostávať od ZSE. Nebude to akýsi príjem, ktorý by podliehal zdaneniu ? Zakladať si živnosť na výrobu elektriny platiť odvody a inkasovať menej ako minimálnu mzdu sa mi zdá choré. Má s tým niekto skúsenosti ?

A prečo si myslíš, že to nebudeš zdaňovať?:confused:
lubko6394
02.03.10,06:04
1.
mas nejake vyypocty kolko ta taka elektr. bude stat?aj ja nad nou rozmyslam..

Počítať môžeš koľko chceš, ale najdôležitejšie je povolenie na pripojenie do siete ZSE. Info o cenách sú na nete, dokonca aj stavebnice. Vybrať sa dá, záleží od peňaženky a veľkosti plochy, ktorá je k dispozícii. Orientačne vychádza 7kWp cca na 35 000 Eur, základom je cena panelu - závisí od výrobcu. Pozor si treba dať na výkon. Niektoré zostavy majú panely s výkonom 160, ale výrobca vyrába aj rovnaký rozmer s výkonom 240. Skôr začni od plochy a zistíš cenu za nízkovýkonné, a ked je peňazí viac môžeš meniť panely za výkonnejšie.
2.
Dane
Takže príjem sa zdaňuje, ale nie je na to potrebná živnosť ( a teda ani platenie aspoň minimálnych odvodov) - to odpísali v 1. odpovedi. Druhé stanovisko daňáku som uviedol tiež, ale tam mi nie je jasné ako to bude s odpismi. Ak totiž budem platiť dane z celej čiastky, tak sa mi radikálne posunie návratnosť. A z toho čo mi odpísali mi to zatiaľ jasné nie je.
lubko6394
02.03.10,06:15
Ak sa pozrieš do prílohy č.1 zákona o dani z príjmov, tak tam "vstupnú investíciu asi nenájdeš. Požiadaš štatistický úrad o zatriedenie majetku, ale ten ti asi nevyhovie, lebo "vstupná investícia" sa asi nebude dať zatriediť. Asi budeš musieť špecifikovať aký majetok si obstaráš a potom si buď sám zaradíš do odpisových skupín, alebo požiadaš o vyjadrenie štatistický úrad.
Pokiaľ nenapíšeš z čoho sa bude skladať tá "vstupná investícia", tak ti asi nikto s tým zaradením neporadí.

Takže tá vstupná investícia spočíva v zaplatení tej fotovoltaickej elektrárne skladajúcej sa z panelov, meničov ... na to bude faktúra od toho, čo to bude montovať a pripájať na sieť. Tú predpokladám cca 35.000 Eur. A odpisy si viem predstaviť, ale vo firme s účtovníctvom. Neviem si predstaviť ako to spraviť bez čo i len jednoduchého účtovníctva, ked budem mať k dispozícii len daňové priznanie. Kedže doba návratnosti pre podnikateľa je cca 8-9 rokov, tak by som potreboval odpisy aspoň na 10 rokov, aby mi nevychádzala strata - a to zasa uvažujem ako podnikateľ.
tiger111
02.03.10,13:41
1.
mas nejake vyypocty kolko ta taka elektr. bude stat?aj ja nad nou rozmyslam..

Počítať môžeš koľko chceš, ale najdôležitejšie je povolenie na pripojenie do siete ZSE. Info o cenách sú na nete, dokonca aj stavebnice. Vybrať sa dá, záleží od peňaženky a veľkosti plochy, ktorá je k dispozícii. Orientačne vychádza 7kWp cca na 35 000 Eur, základom je cena panelu - závisí od výrobcu. Pozor si treba dať na výkon. Niektoré zostavy majú panely s výkonom 160, ale výrobca vyrába aj rovnaký rozmer s výkonom 240. Skôr začni od plochy a zistíš cenu za nízkovýkonné, a ked je peňazí viac môžeš meniť panely za výkonnejšie.
2.
Dane
Takže príjem sa zdaňuje, ale nie je na to potrebná živnosť ( a teda ani platenie aspoň minimálnych odvodov) - to odpísali v 1. odpovedi. Druhé stanovisko daňáku som uviedol tiež, ale tam mi nie je jasné ako to bude s odpismi. Ak totiž budem platiť dane z celej čiastky, tak sa mi radikálne posunie návratnosť. A z toho čo mi odpísali mi to zatiaľ jasné nie je.
ja som skorej rozmyslal o domacej fot.el. ......
lubko6394
02.03.10,14:05
ja som skorej rozmyslal o domacej fot.el. ......

Ved to je malá elektráreň. Ja predpokladám pre seba 7-8 kWp, ale nájdeš aj stavebnicu za tretinu. Problémom je návratnosť v prípade, že si tú elektrinu nepripojíš do siete a spotrebuješ sám. Potom Ti návratnosť klesne rádovo z 8 rokov na 24 a to si teda nemusel robiť nič.
tiger111
02.03.10,18:35
Ved to je malá elektráreň. Ja predpokladám pre seba 7-8 kWp, ale nájdeš aj stavebnicu za tretinu. Problémom je návratnosť v prípade, že si tú elektrinu nepripojíš do siete a spotrebuješ sám. Potom Ti návratnosť klesne rádovo z 8 rokov na 24 a to si teda nemusel robiť nič.
to sa vobec da ??vyrobenu spotrebovat pre seba a nepredat ju do siete?ved to by sa ani neoplatilo-predas drahsie niekolkonasobne ako kupis od nich-cize by aj tak bolo velmi neekonomicke ju nepredat.mna ani velmi nezaujima navratnost,ja by som len chcel vyrobit tolko el.,aby som jej predajom vedel zaplatit aspon priblizne moju spotrebu....ale nikde neviem najst potrebne info ako na to a hlavne kolko je vstupny naklad
lubko6394
03.03.10,06:47
to sa vobec da ??vyrobenu spotrebovat pre seba a nepredat ju do siete?ved to by sa ani neoplatilo-predas drahsie niekolkonasobne ako kupis od nich-cize by aj tak bolo velmi neekonomicke ju nepredat.mna ani velmi nezaujima navratnost,ja by som len chcel vyrobit tolko el.,aby som jej predajom vedel zaplatit aspon priblizne moju spotrebu....ale nikde neviem najst potrebne info ako na to a hlavne kolko je vstupny naklad

No ved to píšem. Trochu sa zamysli. Vstupný náklad je to, čo dokážeš dať dokopy. Návratnosť je len ked sa napojíš na ZSE, kde ti garantujú cenu na 15 rokov. Táto cena je trojnásobok tej čo platíš za elektriku ZSE Ty. Bez tejto barličky to vôbec nemá zmysel, pretože životnosť si môžeš šacnúť na 30 rokov a náklady sa ti vrátia tak asi za 24 rokov a to by si nemohol mať dalšie náklady. S tvojou spotrebou to však nemá nič - inak by ti stačilo z hladiska financií inštalovať 1/3 toho, čo spotrebuješ a 15 rokov ideš 0-0. Ale po tých 15 rokoch môžeš inkasovať možno ešte menej ako tretinu toho, čo budeš platiť Ty. Ačo bude za 15 rokov v tomto štáte to nevyveští ani Sibila. Takže mi prišlo rozumné uvažovať len s obmedzeniami veľkosti strechy- z toho mi vyjde max. výkon čo môžem dnes dosiahnuť - a je otázkou či mám toľko peňazí k dispozícii, alebo ich môžem získať a takú elektráreň je treba postaviť.
Takže mi vychádza, že najväčším problémom je vlastne ten súhlas na pripojenie do siete.
juro2000
04.03.10,09:55
Zdravím lubko6394,
ak máte záujem, bezplatne Vám spravím kalkuláciu návratnosti a výnosnosti, vrátane všetkých nákladov a daní, a poskytnem poradenstvo ohľadne takýchto elektrární; juro2000(zavinac)gmail.com
jano73
08.03.10,16:50
Ahoj lubko6394
Ty si tu písal že máš vyjadrenie od daňového úradu k zaradeniu príjmov z fotovoltaiky a aj si uverejnil jeho časť Mohol by si tu napísať niečo podrobnejšie o tomto vyjadrení. Kto ho vystavil prípadne či má svoje číslo či to máš na papieri. Potrebujem totiž niečo také k dani.
lubko6394
09.03.10,05:41
Ahoj lubko6394
Ty si tu písal že máš vyjadrenie od daňového úradu k zaradeniu príjmov z fotovoltaiky a aj si uverejnil jeho časť Mohol by si tu napísať niečo podrobnejšie o tomto vyjadrení. Kto ho vystavil prípadne či má svoje číslo či to máš na papieri. Potrebujem totiž niečo také k dani.

To čo som uverejnil sú dva maily necenzorované, tak ako som ich dostal z drsr. Na papier som nič nežiadal, ved to mám v doručenej pošte a oni určite majú svoj záznam, že mi to posielali. Inak som sa stále neprehrýzol tým, ako neplatiť daň za vložené prostriedky do FVE z jej výnosov. Tu na porade to účtovníci neriešili, takže to skúšam osobne s jedným účtovníkom na základe toho druhého mailu z drsr. Malo by to ísť tak, že aj ako FO nepodnikateľ si môžem stanoviť odpisovú skupinu do ktorej zaradím FVE, spravím kartu majetku a vypočítam odpisy pre jednotlivé roky a tieto si budem uplatňovať ako náklad ( znižovať zisk ). Je to však ešte len plán, nie je to doriešené do konca a ani odkonzultované s DÚ.
NExRI
09.03.10,19:06
Také kalkulácie a výpočty, aký typ panelov, meničov, kde to umiestnim je pekné, ale čo z toho keď Vám distribučky nedovolia sa pripojiť.
Všetko je už "obsadené" už nemajú kapacitu pre pripojenie. Veľa je takých čo si už dopredu zarezervovali kapacitu, hoci vedeli, že elektráreň nechcú naozaj postaviť a teraz s tým obchodujú. V Čechách aj v Nemecku majú neporovnateľne viac postavených FVE a kapacita v sieti tam postačuje, len u nás na Slovesnku máme iné elektrické rozvody - takže sa tu nič nezmestí.
drajver
10.03.10,05:33
To čo som uverejnil sú dva maily necenzorované, tak ako som ich dostal z drsr. Na papier som nič nežiadal, ved to mám v doručenej pošte a oni určite majú svoj záznam, že mi to posielali. Inak som sa stále neprehrýzol tým, ako neplatiť daň za vložené prostriedky do FVE z jej výnosov. Tu na porade to účtovníci neriešili, takže to skúšam osobne s jedným účtovníkom na základe toho druhého mailu z drsr. Malo by to ísť tak, že aj ako FO nepodnikateľ si môžem stanoviť odpisovú skupinu do ktorej zaradím FVE, spravím kartu majetku a vypočítam odpisy pre jednotlivé roky a tieto si budem uplatňovať ako náklad ( znižovať zisk ). Je to však ešte len plán, nie je to doriešené do konca a ani odkonzultované s DÚ.

Kým nemáš povolenie na pripojenie - nerob ani investičný zámer. A kým nemáš ten - nezaoberaj sa daňami. Dane sú až potom, ak vyjde plusová súvaha.
lubko6394
10.03.10,05:47
Kým nemáš povolenie na pripojenie - nerob ani investičný zámer. A kým nemáš ten - nezaoberaj sa daňami. Dane sú až potom, ak vyjde plusová súvaha.

Nie celkom. Ked by nebola možnosť odpísať náklady na stavbu FVE ako fyzická osoba nepodnikateľ, tak by som platil daň za celý príjem, teda návratnosť by to ovplyvnilo veľmi radikálne. Samozrejme situácia je odlišná ak je to bokovka vo firme, kde máš šancu odpočítať aj DPH.
marjankaj
10.03.10,08:34
Nie celkom. Ked by nebola možnosť odpísať náklady na stavbu FVE ako fyzická osoba nepodnikateľ, tak by som platil daň za celý príjem, teda návratnosť by to ovplyvnilo veľmi radikálne. Samozrejme situácia je odlišná ak je to bokovka vo firme, kde máš šancu odpočítať aj DPH.

Každá fyzická osoba si môže uplatniť výdavky, ktoré slúžia na dosiahnutie alebo zabezpečenie príjmov. Opakujem každá. Nezáleží na tom, či je podnikateľ alebo nie. Ak dosiahne také príjmy, že ich musí zdaňovať(nad 2012,85 €), môže si uplatniť výdavky, ktoré s týmto príjmom súvisia.