jess
24.08.09,13:19
Dostala som túto kvetinu. Bolo na nej napísané, že by to mal byť nejaký CEREUS. Neviem aký a ani neviem ako sa o ňu treba starať. Poradíte mi ?:)
Blankake
24.08.09,11:30
Áno, je to katkus.
Je to stĺpovitý kaktus, ktorý rýchlo a vysoko rastie. V lete – od apríla do konca septembra môžu byť vonku. Polieva sa mierne, zato sa výdatne hnojí. V zime sa pestuje na chladnom mieste (-0°C), substrát sa udržiava suchší a nepridáva sa výživa.

Substrát

Rastliny sa vysádzajú do humózneho substrátu – 2/3 substrátu a 1/3 minerálnych častí – napríklad piesok.

Rozmnožovanie

Rozmnožuje sa semenami alebo zakorenením bočných výhonkov, ktoré sa nechajú dva týždne preschnúť. Ak je kaktus príliš veľký, môžete skrátiť „hlavu“ – spodná časť opäť vyženie pod reznou plochou. Rezná plocha sa musí dezinfikovať. Ideálny čas na túto činnosť je máj alebo jún. Kvitne na konci leta.
Ak je kaktus vysoký, zrežte časť hlavy. Pod reznou plochou vzniknú nové výhonky

Zálievka
Cereus rýchlo rastie a potrebuje dostatok vody a živín. Pre tieto rastliny si naplánujte trošku viac miesta. Črepník by mal byť širší a plochý.

TEPLOTA:
Cereus udržujeme po celý rok v přiměřené teplotě. V zimě v období klidu mu zajistíme teplotu 10 až 12°C, minimum je 8°C, při suchém uchovávání. V létě je možné letnění.
OSVĚTLENÍ:
Cereus potřebuje v zimě i v létě stanoviště s jasným světlem. Cereus má totiž rád velmi mnoho světla. Na slunce ho však musíme již od jara nechat zvykat, aby nenastaly spáleniny. Nejlepším místem je pro něj parapet jihovýchodního okna.
ZALÉVÁNÍ:
Cereus zaléváme na jaře a v létě přiměřeně. Na podzim se zálivka omezuje. V zimě je velice řídká.
HNOJENÍ:
Cereus hnojíme vždy od konce jara do středního léta. Používáme speciální hnojiva pro kaktusy.
VLHKOST VZDUCHU:
Cereus dobře snáší suchý vzduch, rosení teplou vodou mu však velmi prospívá.
PŘESAZOVÁNÍ:
Cereus se jako mladá rostlina přesazuje každý 1 až 2 roky, jako starší rostlinu ho přesazujeme jednou za 2 až 3 roky.
Doporučený podíl zeminy: 2 díly drnovky, 1 díl listovky, 1 díl rašeliny, 1 díl písku a cihlové drti.
ROZMNOŽOVÁNÍ:
Cereus se rozmnožuje semeny a řízky.
nesca
24.08.09,11:36
Tohto mám doma vyše hlavy.Mám ho na východnej strane,polievať normálne.A ak ho chceš mať pekný hustý,tak odporúčam výhonky zrezávať.Pozor,vyzeká biela lepkavá a asi aj mierne dráždivá tekutina.Utieram vreckovkou.Ak poopadujú lístočky nevadí,vyrastú nové.
Aj by som pridala obrázok,ale mi to nejde :-( .....už ide
jess
24.08.09,13:08
Ďakujem pekne za rady :) . Vrchol sa bojím zrezať, aby som si ho nepošpatila :D . Skúsim odrezať jeden malý a zasadiť sólo. A tie malé lístočky, či čo to je ...veru to aj bolo odnova poopadávané na zemine...neviem prečo
Heni
24.08.09,13:36
jes, ale mimotemy - pekný kvietok. páči sa mi.
Valcake
24.08.09,23:06
Ten môj je tiež Cereus? Alebo len Cereusik?:D
Silvernola
25.08.09,03:54
Ten môj je tiež Cereus? Alebo len Cereusik?:D
Ani jedno. Je to síce sukulent, pestuje sa ako kaktusy, ale botanicky to vôbec kaktus nie je, je to prýštec ( mliečnik po starom) - Euphorbia.
jess
25.08.09,07:08
Ani jedno. Je to síce sukulent, pestuje sa ako kaktusy, ale botanicky to vôbec kaktus nie je, je to prýštec ( mliečnik po starom) - Euphorbia.

Podľa mňa sa mýliš ! To je tiež Cereus, prýštec alebo mliečnik je úplne niečo iné (podľa obrázkov na nete )http://www.garten.cz/a/sk/2351-euphorbia-mliecnik/
Valcake
25.08.09,08:45
Hm..:confused::confused:
Blankake
25.08.09,09:07
Ja si tiež myslím, že to bude nejaká odroda Euphorbie (pryštec)

http://bp3.blogger.com/_eaKbvlcIK10/R39071pHmoI/AAAAAAAAAi4/O87LHtev3i4/s400/euphorbia+trigona+%28own%292.jpg
Toto je napr. Euphorbia trigona

Na fotke od Valčake však nevidno dobre, či stonka má aj nejaké ostne...
Silvernola
25.08.09,11:49
Podľa mňa sa mýliš ! To je tiež Cereus, prýštec alebo mliečnik je úplne niečo iné (podľa obrázkov na nete )http://www.garten.cz/a/sk/2351-euphorbia-mliecnik/
Euphorbia je veľmi rozmanitá skupina, botanici ju delia na viac ako 10 podskupín. Je veľmi premenlivá, od drobných byliniek po obrovské stromy, od jednoročných letničiek po dlhovekých matuzalemov.. Spoločné majú jedno - ronia biele (väčšinou) "mlieko" - preto mliečnik. Pozor, táto šťava je dráždivá až jedovatá!
jess
25.08.09,14:46
Včera som môjmu Cereusu, ako ste ho nazvali, odrezala jeden kmienik a tiež púšťal také biele mlieko ako divý. Tak potom aj ja mám mliečnik ???
Silvernola
25.08.09,17:27
Áno, tvoj "kaktus" je vlastne mliečnik. Ale to na veci nič nemení - je rovnako krásny a pestuje sa rovnako ako ostatné sukulenty.
Problém zámeny identity je asi v tom, že mnohí pestovatelia zamieňajú pojem "sukulent" pojmom "kaktus".
Valcake
25.08.09,21:13
Ja si tiež myslím, že to bude nejaká odroda Euphorbie (pryštec)

http://bp3.blogger.com/_eaKbvlcIK10/R39071pHmoI/AAAAAAAAAi4/O87LHtev3i4/s400/euphorbia+trigona+%28own%292.jpg
Toto je napr. Euphorbia trigona

Na fotke od Valčake však nevidno dobre, či stonka má aj nejaké ostne...

To len preto, lebo môj je ešte veľmi maličký, ale materská rastlina je taká
jess
09.09.09,14:13
Odrezala som teda kus z kaktusu a zasadila som ho do piesku. Ani nebol veľmi poliaty, ale spodok kaktusu zožltol. Čo môže byť príčinou ? Zbytok kaktusu mám na balkóne, polievam veľmi, veľmi striedmo a tiež sa mi zdá, že začína žltnúť. Neviete poradiť, čo je s ním ? A tiež mi uschli ďalšie tie výhonky - "ušká".
wladiq
11.09.09,15:42
Kde si ho kupila?
jess
13.09.09,15:47
v Baumaxe
nesca
16.09.09,09:11
Podľa mňa málo vody.ja keď ostrihnem zo svojho,tak ho dám najprv zakoreniť do vody až podom sadím.Nepamätám,žeby sa mi nezakorenil.Furt rastie ako divý,neboj sa zastrihávať./pozri na fot môjho/A tú bielu šťavu utriem servítkou a zasypem troškou hliny.
arizona
16.09.09,10:08
Odrezala som teda kus z kaktusu a zasadila som ho do piesku. Ani nebol veľmi poliaty, ale spodok kaktusu zožltol. Čo môže byť príčinou ? Zbytok kaktusu mám na balkóne, polievam veľmi, veľmi striedmo a tiež sa mi zdá, že začína žltnúť. Neviete poradiť, čo je s ním ? A tiež mi uschli ďalšie tie výhonky - "ušká".

Ak odrežeš kus kaktusu a chceš ho dať zakoreniť, je dobré ošetriť ranu napr. dreveným uhlím (nemusí byť) a nechať voľne zaschnúť niekoľko dní.
Až potom zasadiť do substrátu na kaktusy a nepolievať.

Žltnutie kaktusu zdola má na svedomí najmä prepolievanie, príp.nedostatok živín, alebo nevhodný substrát.