ilona
11.08.05,12:46
Viete mi poradiť,či tento rok môže dať zamestnávateľ do nákladov 1000,-sk pre zamestnanca ako prilepšenie k dovolenke, napr.zučtovať bloček z ubytovania a ak áno,ktorý je to parag.?
Tweety
11.08.05,11:04
zamestnávateľ už nemôže prispieť na dovolenku z daňových nákladov, toto je už dávno zrušené.
príjemný deň
MM
ondrejvla
10.08.06,19:54
Tak v predchádzajúcom príspevku som dala súhlas, a dnes škrípem zubami nad totálnym nepochopiteľným "nákladom"!
- konateľ mi volal ráno z cestovky, či si môže dať do nákladov dovolenku letecky Chalkidiki pre 4 osoby, po mojom radikálnom zamietnutí, ma zrušil - vraj nemám pravdu,
- na obed prišiel s faktúrou s cestovky s textom : zabezpečenie obchodného jednania so zahraničným partnerom v trvaní 10 dní, all inclusive. letecky s odletom z Bratislavy ( aj zahraniční partneri),
- pani v cestovke mu povedala, že čo to má za ekonómku, vraj "všetci" si to dávajú do nákladov a ešte si aj odpočítajú DPH, že nech ma vyhreší, vraj neštudujem zákony, a vraj mu asi závidím, že on to má z firemných nákladov!!
Ľudia, ja som na infarkt! Skutočne im to dávate všetci do nákladov? Aj keď nemá žiaden zahraničný obchod ani služby, ani tovar?
Prosím Vás, povedzte mi, kde a v akom zákone to nájdem, asi neviem čítať ZoDP, ani ZoDPH! - lebo tam to nie je...
Monika Kováčová
10.08.06,19:57
Ty kokso... :eek:

Doplňujem po prvom šoku:
:confused: a ešte v auguste... by mi muselo šibať... neverím, že to kontrola nevyhodí...
ondrejvla
10.08.06,20:11
Ešte ma napadá jeden návrh, čo tak uhradiť zamestnancom zo sociálneho fondu ako relaxačné - masáže v erotickom salóne?! Keď konateľ all inclusive, tak nech uhradí aj zamestnancom aspoň služby bez "penzie"!
durisovad
10.08.06,20:38
No ved mu to zuctuj, ale na fakturu napis, ze je to tak spravene na vyslovny prikaz pana majitela (a daj mu to podpisat). Mozno ze ma "spracovanych" aj danovych kontrolorov, ked "to tak robia vsetci"
učtovníčka
11.08.06,09:50
Ja som dnes dostala podobnú otázku od jedného majiteľa, či si pobyt v Číne a Thajsku môže dať do nákladov. Povedala som mu že ak bude slúžiť na zabezpečenie a udržanie príjmov ako hovorí zákon tak áno. Robí autodopravu tak pochopil aj bez vysvetľovania že to nepôjde. Primitívna otázka a taká istá aj odpoveď a postačilo. Zatiaľ..
ata111
11.08.06,09:54
... a čo tak kúpeľné pobyty ... schované za školenia, kurzy a pod... Daniari nie sú blbí, aj keď stravovanie prerátame na diéty. Vždy poviem podnikateľovi, že ak si to obháji pred kontrolou, ja mu to zaúčtujem.
1at1
11.08.06,13:54
Tak v predchádzajúcom príspevku som dala súhlas, a dnes škrípem zubami nad totálnym nepochopiteľným "nákladom"!
- konateľ mi volal ráno z cestovky, či si môže dať do nákladov dovolenku letecky Chalkidiki pre 4 osoby, po mojom radikálnom zamietnutí, ma zrušil - vraj nemám pravdu,
- na obed prišiel s faktúrou s cestovky s textom : zabezpečenie obchodného jednania so zahraničným partnerom v trvaní 10 dní, all inclusive. letecky s odletom z Bratislavy ( aj zahraniční partneri),
- pani v cestovke mu povedala, že čo to má za ekonómku, vraj "všetci" si to dávajú do nákladov a ešte si aj odpočítajú DPH, že nech ma vyhreší, vraj neštudujem zákony, a vraj mu asi závidím, že on to má z firemných nákladov!!
Ľudia, ja som na infarkt! Skutočne im to dávate všetci do nákladov? Aj keď nemá žiaden zahraničný obchod ani služby, ani tovar?
Prosím Vás, povedzte mi, kde a v akom zákone to nájdem, asi neviem čítať ZoDP, ani ZoDPH! - lebo tam to nie je...

Daj mu to do nakladov, aspon sa daniari budu mat na com zabavat! A este nech si kupi aj potapacsku vystroj, ak by chceli zahranicni partneri zistovat miesta podnikania pod vodou, aj tam ma DPH.
ondrejvla
11.08.06,19:51
Daj mu to do nakladov, aspon sa daniari budu mat na com zabavat! A este nech si kupi aj potapacsku vystroj, ak by chceli zahranicni partneri zistovat miesta podnikania pod vodou, aj tam ma DPH.

No tak keby som mu ešte toto povedala, tak ani neodletí! A ja si chcem aspoň na chvíľu odpočinúť od nápadov na zvýšenie nákladov....
Zdeni
12.08.06,13:26
Tak v predchádzajúcom príspevku som dala súhlas, a dnes škrípem zubami nad totálnym nepochopiteľným "nákladom"!
- konateľ mi volal ráno z cestovky, či si môže dať do nákladov dovolenku letecky Chalkidiki pre 4 osoby, po mojom radikálnom zamietnutí, ma zrušil - vraj nemám pravdu,
- na obed prišiel s faktúrou s cestovky s textom : zabezpečenie obchodného jednania so zahraničným partnerom v trvaní 10 dní, all inclusive. letecky s odletom z Bratislavy ( aj zahraniční partneri),
- pani v cestovke mu povedala, že čo to má za ekonómku, vraj "všetci" si to dávajú do nákladov a ešte si aj odpočítajú DPH, že nech ma vyhreší, vraj neštudujem zákony, a vraj mu asi závidím, že on to má z firemných nákladov!!
Ľudia, ja som na infarkt! Skutočne im to dávate všetci do nákladov? Aj keď nemá žiaden zahraničný obchod ani služby, ani tovar?
Prosím Vás, povedzte mi, kde a v akom zákone to nájdem, asi neviem čítať ZoDP, ani ZoDPH! - lebo tam to nie je...
No túto tému som zbadala až dneska, ale musím reagovať: Vlasti, ja som u jedného takého sedela pred materskou. Prišiel z baru, alebo z krčmi a spustil: no, vieš, že do nákladov sa môže dať aj to a to? vieš o tom? A keď som povedala, že určite nie tak povedal, že ostatní si to dávajú normálne do nákladov a prečo mi nie a, že tá účtovníčka v tej firme už robí dlhé roky a určite by nespravila niečo čo sa nemôže. / jednalo sa napr. o lyžiarskú výstroj, disckmany pre deti, škridlu, 15 kubíkov dreva čo staval dom, atď/. Takže takýchto krčmových ekonómov mám aj ja najradšej a ešte som aj neschopná účtovníčka. Ale, že sme boli v poslednom roku na 3- kontrolách a všetky dopadli super, to sa asi neráta.:mad: Ale veď som sa tam ani po materskej už nevrátila.;)
Paula
12.08.06,14:26
No ved mu to zuctuj, ale na fakturu napis, ze je to tak spravene na vyslovny prikaz pana majitela (a daj mu to podpisat).

Tak tak tak...... ale nech pri podpisovaní sa na faktúru napíše pán podnikateľ text on sám , napr : žiadam zaúčtovať do daňovo uznaných výdavkov / nákladov. Čím viac slov ním napísaných, tým väčšia šanca preukázania pravosti jeho rukopisu a teda i podpisu :cool: . Pri kontrole by sa mohol postaviť na zadné a ešte by mohol vymýšľať, že podpis je falošný.. Osobne by som jeho slovný príkaz v podobných prípadoch neriskovala. Veď prvotná kontrola nemusí byť posledná....spravidla v protokole sa píše, že kontrola na to isté nie je v budúcnosti vylúčená.....a tu nie je záruka, že kontrolór bude ten istý "môj kamarát, u ktorého mi to kedysi prešlo".
ondrejvla
12.08.06,19:04
Takže dobre som doteraz chápala zákon, nie ako tvrdí pani z cestovky?! Už som si začínala namýšľať že s vekom mám aj výpadky! Ďakujem za návrhy, dám mu to podpísať, a pridám ešte jeden návrh - na budúci rok zásadne obchodné jednania v pyramídach, hoci aj v Cheopsovej, nech študuje stavebný materiál a začne stavať z podobného hoci aj na Kamčatke!
lenkak
13.08.06,18:05
Vlasta,
jedna moja kolegyňa používa jeden nádherný výraz.
Nakopať a zakopať.
ondrejvla
13.08.06,18:11
Vlasta,
jedna moja kolegyňa používa jeden nádherný výraz.
Nakopať a zakopať.

Roztrhla by som ju ako žabu! Veď teraz účtovníčky vyzeráme ako primitívne baby, ale dôležité je, že ona "herečka" predala zájazd!
lenkak
13.08.06,18:17
Roztrhla by som ju ako žabu!

Môžem Ti s tým trhaním pomôcť. ;)
domi2
14.08.06,12:01
Ja by som ti poradila,aby si mu dala napísať správu zo služobnej cesty, čo tam robil a čo prejednával, sprav cesťák daj mu to podpísať a uvidíš ako zareaguje.Nemusíš ho predsa kontrolovať čo tam robil.
Dáša_
18.08.06,19:40
Ja by som ti poradila,aby si mu dala napísať správu zo služobnej cesty, čo tam robil a čo prejednával, sprav cesťák daj mu to podpísať a uvidíš ako zareaguje.Nemusíš ho predsa kontrolovať čo tam robil.

A ešte zabezpečiť aspoň nejaký príjem z grécka, aby sa dalo presvedčiť, že to slúžilo na dosiahnutie príjmov.

Ja som zažila kontrolu, pri ktorej sme úplne v pohode obhájili pobyt v arabských emirátoch. Bola spracovaná správa zo služobnej cesty, ukázané, že faxy z hotela boli tuším zdarma, rokovania s niekoľkými firmami. A nebol problem. Ale firma bežne obchodovala so zahraničím, a htakto hľadala nové trhy (v správe)
ondrejvla
18.08.06,20:18
A ešte zabezpečiť aspoň nejaký príjem z grécka, aby sa dalo presvedčiť, že to slúžilo na dosiahnutie príjmov.

Ja som zažila kontrolu, pri ktorej sme úplne v pohode obhájili pobyt v arabských emirátoch. Bola spracovaná správa zo služobnej cesty, ukázané, že faxy z hotela boli tuším zdarma, rokovania s niekoľkými firmami. A nebol problem. Ale firma bežne obchodovala so zahraničím, a htakto hľadala nové trhy (v správe)

Aj ja som pracovala pre firmu, ktorá stavala a predávala námorné lode, tam skutočne boli zahraničné obchody tam by sa bolo dalo schovať všeličo, ale táto má vyložene len slovenský trh a ani neplánuje obchody so zahraničím, takže ani toto by v tomto prípade neobstálo! Ak ovšem neplánuje predať manželku a príjem zdaniť vo firme, ale to nemá vo výpise z OR!