Claira
24.08.09,15:07
Dobrý deň, moja dcéra hneď po škole otehotnela a nastúpila na MD.Vo februári 2010 jej rodičovská dovolenka končí. Viem, že nárok na podporu v nezamestnanosti nemá, kedže nikdy nepracovala, ale chcem sa opýtať na akú sociálnu dávku má nárok po skončení RD. Kam sa má prihlásiť, čo má robiť?Ďakujem
ivka70
24.08.09,13:33
Socialne davky - ziadosti, posudzovanie a pod. ma na starosit Urad prace, socialnych veci a rodiny rpislusny k miestu trvaleho bydliska.

Posudit, ci ma alebo nema narok je dost tazke, nepisete, ci je vydata alebo zije/nezije s otcom dietata, ci zije sama alebo u vas, kolko ma rokov ...to vsetko moze mat vplyv na posudzovanie naroku na socialnu davku.
Xanti
24.08.09,17:19
Socialne davky - ziadosti, posudzovanie a pod. ma na starosit Urad prace, socialnych veci a rodiny rpislusny k miestu trvaleho bydliska.

Posudit, ci ma alebo nema narok je dost tazke, nepisete, ci je vydata alebo zije/nezije s otcom dietata, ci zije sama alebo u vas, kolko ma rokov ...to vsetko moze mat vplyv na posudzovanie naroku na socialnu davku.
súhlasím , ja len dodám, že nielen môže mať vplyv ale aj MÁ veľký vplyv na to, či má dcéra nárok na sociálnu dávku. Ale určite po skončení RD sa jej treba ísť evidovať na úrad práce.
Claira
25.08.09,05:15
Dcéra má 22 rokov, je v rozvodovom konaní a býva u mňa aj s vnučkou. Problém je v tom, že neukončila stredoškolskú dochádzku. Preto sa obávam, že v dnešnej dobe si veľmi ťažko nájde prácu a informujem sa na možnosti podpory, sociálne dávky.
Xanti
25.08.09,05:31
Dcéra má 22 rokov, je v rozvodovom konaní a býva u mňa aj s vnučkou. Problém je v tom, že neukončila stredoškolskú dochádzku. Preto sa obávam, že v dnešnej dobe si veľmi ťažko nájde prácu a informujem sa na možnosti podpory, sociálne dávky.Hm, ako rozvedená si môže nárokovať od manžela výživné na seba po dobu asi 5 rokov. Ináč to jej povedia aj na UP, aby žiadala výživné od exmanžela.

O hmotnej núdzi čítaj tu http://www.employment.gov.sk/DIS/dis/index.php?SMC=1&id=111
ale po skončení rodičovskej dovolenky určite by sa mala zaevidovať na UP, ak to neurobí bude posudzovaná ako dobrovolne nezamestnaná a bude si musieť platiť sama zdravotné poistenie. oprava nemusí, môže.:rolleyes:

Dalej je vhodné si prečítať aj http://www.upsvar.sk/rs/phoenix.nsf/docs/DOC-00000AAE ak by dcéra sa sama zamestnala (otvorila živnosť ) tak jej štát pomôže dotáciou ( stačí nápad ).

A tiež dcéra môže skúsiť dokončiť si strednú školu. Tiež jej to pomôže. Poprípade sa môže dcéra zaujímať na UP o dobrovolnícku prácu viď http://www.upsvar.sk/rs/phoenix.nsf/docs/DOC-73411738 aj odtiaľ môže dostať nejaké financie.
Xanti
25.08.09,05:45
Alebo mnoho ťažko zdravotne postihnutých potrebuje osobných asistentov, ktorých na trhu niet. Lebo je to ťažká práca. A ak by robila osobnú asistenciu viac ako 140 hodín mesačne,

Normal 0 21 false false false CS X-NONE X-NONE MicrosoftInternetExplorer4 Dôchodkové a zdravotné poistenie fyzických osôb, ktorým sa poskytuje peňažný príspevok na opatrovanie alebo ktoré vykonávajú osobnú asistenciu:
V zmysle ustanovenia § 15 ods. 1 písm. e) zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov je povinne dôchodkovo poistená fyzická osoba s trvalým pobytom na území Slovenskej republiky, ktorej sa poskytuje peňažný príspevok na opatrovanie a fyzická osoba, ktorá má podľa zmluvy o výkone osobnej asistencie vykonávať osobnú asistenciu fyzickej osobe s ťažkým zdravotným postihnutím najmenej 140 hodín mesačne v rozsahu najviac 12 rokov, ak nie je dôchodkovo poistená podľa písmen a) až d) tohto ustanovenia, nebol jej priznaný predčasný starobný dôchodok alebo invalidný dôchodok, nedovŕšila dôchodkový vek a podala prihlášku na dôchodkové poistenie z dôvodu tohto opatrovania alebo výkonu osobnej asistencie; do obdobia 12 rokov dôchodkového poistenia sa započítava aj obdobie dôchodkového poistenia získané z dôvodu uvedeného v písmene d) tohto ustanovenia.
V zmysle § 11 ods. 8 písm. i) a m) zákona č. 580/2004 Z. z. o zdravotnom poistení a o zmene a doplnení zákona č. 95/2002 Z. z. o poisťovníctve a o zmene a doplnení niektorých zákonov štát je platiteľom poistného, ak nie je ďalej uvedené inak, za fyzickú osobu, ktorá poberá peňažný príspevok na opatrovanie, a fyzickú osobu, ktorá vykonáva osobnú asistenciu občanovi s ťažkým zdravotným postihnutím.[I]

tak jej štát zaplatí dôchodkové poistenie ( ak sa nemýlim a chápem to správne ). A tuším za hodinu majú asistenti Normal 0 21 false false false CS X-NONE X-NONE MicrosoftInternetExplorer4 [I]sadza na jednu hodinu osobnej asistencie 1,39 % sumy životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu, t.č. 2,49 eura (75 Sk),
veronikasad
25.08.09,05:59
Claira, ak si dcéra nenajde zamestnanie, do 6 rokov veku dieťaťa je osobou starajúcou sa o dieťa a nemusí sa evidovať na Úrade práce - dokonca je to pre ňu nevýhodné. S rodným listom dieťaťa sa treba prihlásiť v zdr. poisťovni - platitelom zdr. poistného bude štát a na reg. liste fyzickej osoby sa prihlási v soc. poisťovni /tiež prikladá rodný list dieťaťa a vypisuje čestné prehlásenie/. Štát bude za ňu platiť aj dôchodkové poistenie - počas evidencie na UP štát dôchodkové poistenie neplatí.
Ak jej vznikne nárok na dávku v hmotnej núdzi, nie je podmienka evidencie na úrade práce.
Xanti
25.08.09,06:05
Claira, ak si dcéra nenajde zamestnanie, do 6 rokov veku dieťaťa je osobou starajúcou sa o dieťa a nemusí sa evidovať na Úrade práce - dokonca je to pre ňu nevýhodné. S rodným listom dieťaťa sa treba prihlásiť v zdr. poisťovni - platitelom zdr. poistného bude štát a na reg. liste fyzickej osoby sa prihlási v soc. poisťovni /tiež prikladá rodný list dieťaťa a vypisuje čestné prehlásenie/. Štát bude za ňu platiť aj dôchodkové poistenie - počas evidencie na UP štát dôchodkové poistenie neplatí.
Ak jej vznikne nárok na dávku v hmotnej núdzi, nie je podmienka evidencie na úrade práce.
Ano súhlasím, na toto som zabudla. Keby to viem upraviť ( škrtnutím vo svojom príspevku tak to opravím ), ale v podstate ked sa nezaeviduje, nemôže využiť možnosti čo jej ponúka štát napr. pri samozamestnaní alebo pri dobrovolníckej práci, alebo ked začne si doplnať vzdelanie, tak môže dostať aktivačný príspevok k hmotnej núdzi. Ono je to dosť komplikovaný prípad aby sa dalo pomôcť komplexne. Musí si sama vybrať.
A asi Claira nechce aby dcéra len doma sedela ale skôr ju bude tlačiť aby si našla nejakú prácu.
:D