radkaaaa
24.08.09,17:43
Nevie mi niekto poradit ci budem platit dan z prijmu pri predaji bytu ktory som zdedila po otcovi { otec zomrel a mal v tomto byte trvaly pobyt 3.5 roka}. Ja som momentalne zapisana na katastri ako vlastnik bytu 1 mesiac.
Dakujem za radu
betka
24.08.09,15:52
ZDP príjmy oslobodené od dane:

9/c) z predaja nehnuteľnosti nadobudnutej dedením (postupným dedením) v priamom rade alebo niektorým z manželov okrem nehnuteľnosti, na ktorú sa vzťahuje oslobodenie od dane podľa písmena a), ak uplynie aspoň päť rokov odo dňa nadobudnutia tejto nehnuteľnosti preukázateľne do vlastníctva alebo spoluvlastníctva poručiteľa (poručiteľov) alebo vyradenia z obchodného majetku, ak bola táto nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku, okrem príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji nehnuteľnosti uzavretej do piatich rokov od jej nadobudnutia alebo od jej vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po piatich rokoch od jej nadobudnutia alebo vyradenia z obchodného majetku,

Ste v priamom rade.
Otec mohol mať TP 3,5 roka, ale mohol byť vlastníkom nehnutelnosti viac ako 5 rokov. Ak bol vlastníkom viac ako 5 rokov, ide o oslobodený príjem.
Ak bol vlastníkom menej ako 5 rokom danej nehnutelnosti, ide o predmet dane, v zmysle par. 8/1/b-príjmy z prevodu vlastníctva nehnutelnosti
Gabhus
25.08.09,04:19
A ako je to s pozemkom? V roku 1992 mamka mne a sestre darovala pozemok. Ak by sme teraz každá svoj pozemok predali, to by už oslobodené od dane nebolo, aspoň ja to tak chápem. Bola by som rada, keby mi to niekto potvrdil alebo vyvrátil. Ďakujem.
Chobot
25.08.09,07:03
A ako je to s pozemkom? V roku 1992 mamka mne a sestre darovala pozemok. Ak by sme teraz každá svoj pozemok predali, to by už oslobodené od dane nebolo, aspoň ja to tak chápem. Bola by som rada, keby mi to niekto potvrdil alebo vyvrátil. Ďakujem.

Ste vlastníkmi viac ako 5 rokov, takže príjem je osloboden od dane.