Tina_P
24.08.09,18:04
Chcem ukoncit zamestnanecky pomer so softwerovou firmou v zahranici tak, ze budem pre nich programovat dalej ale uz ako "samostatna osoba" zo Slovenska. Prosim poradte mi co vlastne mam byt, co si mam zariadit. Kde mam zacat? Teda aku podnikatelsku identitu mam mat?

Robit budem software, za ktory mi firma bude platit. O robotu nudza nebude. Dalej neviem ako platit socialnu a zdravotnu poistovnu, kedze moj prijem bude nepravidelny, pretoze softwerovy produkt urobit mi trva isty cas, platba je po ukonceni a je to dost velky balik penazi. Prosim pomozte mi aspon sa zorientovat. Dakujem. Tina
dragan.michal
24.08.09,16:23
daj si pocitacove sluzby. To by malo stacit
Tina_P
24.08.09,16:52
dakujem, ale to by bol skor predmet podnikania, a to ja by som mala programovanie, ja neviem ako sa mam zaradit co za podnikatela mam byt, napriklad srocku by som si nechcela zakladat, lebo som sama

znama zo Slovenska mi poradila, ze to je slobodne povolanie, tak to idem na porada.sk hladat, idem aj citat zivnostensky zakon, ale velmi zle sa mi v tom orientuje, davno som v slovencine pravnicke texty necitala

som vsak vdacna za kazdu radu
Onko
24.08.09,17:14
dakujem, ale to by bol skor predmet podnikania, a to ja by som mala programovanie, ja neviem ako sa mam zaradit co za podnikatela mam byt, napriklad srocku by som si nechcela zakladat, lebo som sama

znama zo Slovenska mi poradila, ze to je slobodne povolanie, tak to idem na porada.sk hladat, idem aj citat zivnostensky zakon, ale velmi zle sa mi v tom orientuje, davno som v slovencine pravnicke texty necitala

som vsak vdacna za kazdu radu

Mohlo by to byť možno aj tou formou slobodného povolania, myslím, s tým nemám skúsenosti, možno poradí niekto iný.

Druhá možnosť je živnosť, jej výhoda je, že si môžeš uplatňovať paušálne náklady 40%, tak ak reálne nebudeš mať vysoké, môžeš ušetriť na daniach.

S.r.o. si môžeš založiť aj keď si sama, je to bežné, lebo to má tiež svoje výhody. Zo zisku platíš len daň a povinne zdravotné poistenie, môžeš ušetriť na odvodoch do sociálnej poisťovne. V tomto prípade ručíš len do výšky základného imania (minimálne 5000 €), ak by si urobila nejaký prúser v mene firmy, nepošlú exekútora na Tvoj súkromný majetok.