Jozef Mihál
24.08.09,18:06
Počas prvého polroku 2009 sme zažili spor o to, či sa majú alebo nemajú zahrnúť do vymeriavacieho základu zamestnanca na sociálne poistenie odmeny pri odchode do starobného dôchodku.

Vymeriavací základ zamestnanca je definovaný v § 138 zákona č. 461/2003 Z.z. o sociálnom poistení.

Až do 31. decembra 2008 platilo, že do vymeriavacieho základu zamestnanca sa podľa § 138 odseku 2 zákona nezahŕňalo odstupné, odchodné, cestovné náhrady, odmeny vyplácané pri pracovných jubileách a životných jubileách, odmeny pri odchode do starobného dôchodku atď.

Od 1. januára 2009 sa zákon novelizoval zákonom č. 449/2008 Z.z. V definícií vymeriavacieho základu došlo k zmene. Zo znenia § 138 odseku 2 zákona vypadli odmeny pri odchode do starobného dôchodku.

Od 1. januára 2009 odmeny pri odchode do starobného dôchodku nie sú uvedené medzi príjmami, ktoré sa do vymeriavacieho základu nezahŕňajú. Znamená to, že sa tieto odmeny do vymeriavacieho základu zahŕňajú, pokiaľ ich v súlade s § 138 ods. 1 možno považovať za príjem za vykonanú prácu.

Sociálna poisťovňa však na svojej webovej stránke (http://www.socpoist.sk/)20. januára 2009 zverejnila informáciu (http://www.socpoist.sk/aktuality-informacia-pre-poistencov--platitelov-a-odvadzatelov-poistneho-na-socialne-poistenie-v-suvislosti-s-legislativnymi-zmenami-ucinnymi-od-1-januara-2009/1755s21581c?), z ktorej citujem:

„Od 1. januára 2009 sa z § 138 ods. 2 zákona o sociálnom poistení vypúšťajú slová „odmeny pri odchode do starobného dôchodku“. Keďže peňažné plnenie poskytnuté zamestnancovi z titulu odchodu do starobného dôchodku vo forme odmeny nemá charakter príjmu zamestnanca za vykonanú prácu, odmena pri odchode do starobného dôchodku, poskytnutá zamestnancovi za obdobie od 1. januára 2009, nie je vymeriavací základ zamestnanca podľa § 138 ods. 1 zákona o sociálnom poistení, a preto sa z tejto odmeny neplatí a neodvádza poistné.“

Zamestnávatelia, ktorí túto informáciu zachytili, tak pravdepodobne od 1. januára 2009 aj naďalej nezahŕňali odmeny vyplatené pri odchode do starobného dôchodku do vymeriavacieho základu na sociálne poistenie.

4. augusta 2009 však Sociálna poisťovňa zverejnila novú informáciu (http://www.socpoist.sk/aktuality-informacia-pre-zamestnavatela--odmena-pri-odchode-do-starobneho-dochodku-a-vymeriavaci-zaklad/1755s26551c), citujem:

„Sociálna poisťovňa oznamuje zamestnávateľom, že odmena pri odchode do starobného dôchodku sa považuje za vymeriavací základ zamestnanca podľa § 138 ods. 1 písm. a) zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov a zamestnávateľ platí a odvádza za zamestnanca a za zamestnávateľa z poskytnutej odmeny poistné na sociálne poistenie (ďalej len „poistné“). Odmena pri odchode do starobného dôchodku, zúčtovaná zamestnávateľom počnúc za výplatné obdobie júl 2009 a nasledujúce, je vymeriavací základ zamestnanca a zamestnávateľ platí a odvádza z nej poistné.“

Dnes, teda 24. augusta 2009 podala Sociálna poisťovňa vysvetlenie (http://www.socpoist.sk/aktuality-odmeny-pri-odchode-do-starobneho-dochodku-/1755s27031c), prečo k tejto situácií došlo a ako majú postupovať zamestnávatelia, ktorí počas prvého polroka 2009 odmeny pri odchode do starobného dôchodku vyplatili a odmeny do vymeriavacieho základu nezahrnuli, citujem:

"...tí zamestnávatelia, ktorí v období od 1. januára 2009 takúto odmenu zamestnancovi poskytli, zahrnú ju do vymeriavacieho základu zamestnanca a zamestnávateľa, predložia príslušnej pobočke Sociálnej poisťovne opravný výkaz poistného a príspevkov a doplatia rozdiel medzi pôvodne zaplateným poistným a poistným vykázaným v opravnom výkaze."
Jozef Mihál
24.08.09,16:09
Pre úplnosť dodávam, že pokiaľ ide o zdravotné poistenie, odmena pri odchode do starobného dôchodku sa nezahŕňala a naďalej nezahŕňa do vymeriavacieho základu zamestnanca (na účely zákona o zdravotnom poistení).

Viď § 13 ods. 4 písm. g) a i) zákona č. 580/2004 Z.z. o zdravotnom poistení.

Ďalej pripomínam, že naďalej sa do vymeriavacieho základu na účely zákona o sociálnom poistení nezapočítava odchodné. Ak má zamestnávateľ záujem oceniť prácu zamestnanca pri odchode do dôchodku osobitnou odmenou, výhodnejšie je, keď namiesto osobitnej odmeny zvýši sumu odchodného.

Podľa § 76 ods. 6 Zákonníka práce sa odchodné poskytuje najmenej vo výške priemerného mesačného zárobku. Môže teda byť vyššie, ako suma jedného priemerného mesačného zárobku - a z takejto sumy sa nebudú platiť žiadne odvody.
atka4
24.08.09,16:14
Len by ma zaujímalo, ako to zamestnávateľ dostane od toho už odídeného, teda bývalého zamestnanca....., čo detto s odvedenými vyššími daňami.....čistý galimatiáš. Nezávidím tým, ktorých sa to týka.....
- oprava miezd 01-06/2009
- oprava mesačných výkazov do SP
- oprava štvrťročných Prehľadov na DÚ
...........
- doplatenie odvodov (aj za zamestnancov z vlastných zdrojov?, prečo, kto to po...babral?)
- vyzývanie býv. zamestnancov, kt. už peniažky možno "investovali" a kúpili si šunku k maslu na chleba........., aby neoprávnené prostr. vrátili....
- zas budú ako "blbé" vyzerať mzdové účtovníčky.........
Jozef Mihál
24.08.09,16:17
Ďalší dôkaz toho, že potrebujeme jednoduchý a jasný odvodový systém.
atka4
24.08.09,16:24
Ďalší dôkaz toho, že potrebujeme jednoduchý a jasný odvodový systém.

Súhlas
Amanda
25.08.09,05:30
asi si mzdová účtovníčka, ako by si mi hovorila z duše. Je to jeden bordel, dala by som to prakticky urobiť tým šikovným, čo to tak fantasticky vymyslia. A hlavne pol roka dozadu. Neskutočné.
atka4
25.08.09,12:07
asi si mzdová účtovníčka, ako by si mi hovorila z duše. Je to jeden bordel, dala by som to prakticky urobiť tým šikovným, čo to tak fantasticky vymyslia. A hlavne pol roka dozadu. Neskutočné.
Hej, robím aj mzdy, našťastie nemám taký prípad, ale ak človek rozmýšľa v súvislostiach, tak ho ide šlak trafiť.
"Závidím" v takých momentoch tým, ktorých to netrápi, ktorí akosi nevnímajú všetky "novely" (nemám na mysli telenovely...), usmernenia a pod., nič neopravujú a žijú si spokojne ďalej.
Ale ako to majú prejsť bez nadávok, zvýšenia tlaku a výroby žalúdočných vredov väčšina "poraďákov", pracákov, kt. to sledujú a chcú mať veci OK?
danculo
27.08.09,07:40
Pre úplnosť dodávam, že pokiaľ ide o zdravotné poistenie, odmena pri odchode do starobného dôchodku sa nezahŕňala a naďalej nezahŕňa do vymeriavacieho základu zamestnanca (na účely zákona o zdravotnom poistení).

Viď § 13 ods. 4 písm. g) a i) zákona č. 580/2004 Z.z. o zdravotnom poistení.
Dobry den pan Mihal,
nejdem komentovat retroaktivitu a tym vyvolane opravovanie vykazov a pod. Ako mzd. uctovnicka viem, co su to za problemy, ale nasim zakonodarcom a dalsim, ktori o takychto krokoch rozhoduju, je to jedno..... Trapte sa.
Mam jednu otazku. V nasej firme v zmysle KZ vyplacame zo socialneho fondu odmenu pri odchode do dochodku (nielen starobneho, aj predcasneho starobneho alebo invalidneho). Tykaju sa teda povinnost odvodov aj z takejto odmeny ? (§ 138, odst.2 - Do vymeriavacieho základu zamestnanca sa nezahŕňa ..... príspevky zo sociálneho fondu....), zaroven vsak z tohto odseku vypadli odmeny pri odchode do starobneho dochodku. Ako by ste to teda posudili ?
Vopred dakujem za Vasu odpoved.
Ježibaba
27.08.09,07:59
A čo vymeriavací základ na EL dôchodkového poistenia ? Aj ten predsa treba opraviť.
Jozef Mihál
27.08.09,08:22
Dobry den pan Mihal,
nejdem komentovat retroaktivitu a tym vyvolane opravovanie vykazov a pod. Ako mzd. uctovnicka viem, co su to za problemy, ale nasim zakonodarcom a dalsim, ktori o takychto krokoch rozhoduju, je to jedno..... Trapte sa.
Mam jednu otazku. V nasej firme v zmysle KZ vyplacame zo socialneho fondu odmenu pri odchode do dochodku (nielen starobneho, aj predcasneho starobneho alebo invalidneho). Tykaju sa teda povinnost odvodov aj z takejto odmeny ? (§ 138, odst.2 - Do vymeriavacieho základu zamestnanca sa nezahŕňa ..... príspevky zo sociálneho fondu....), zaroven vsak z tohto odseku vypadli odmeny pri odchode do starobneho dochodku. Ako by ste to teda posudili ?
Vopred dakujem za Vasu odpoved.
Akékoľvek plnenie peňažného či nepeňažného charakteru zo Sociálneho fondu sa nezahŕňa do vymeriavacieho základu pre výpočet poistného na sociálne poistenie.

Rovnako to platí aj pre zdravotné poistenie.
ekofin
27.08.09,10:34
Súhlasím s atka4 s celým komentárom, akurát včera som písala, ako mám vymôcť odvody od zamestnanca, ktorý už do dôchodku odišiel. Sme rozpočtová organizácia, neviem či si môžeme dovoliť zaplatiť ten rozdiel aj za zamestnanca. Na daňový úrad som sa rozhodla, že opravný prehľad pošlem aj so sprievodným listom a odvolám sa na tie zmeny. Je to proste nedomyslené.
danculo
27.08.09,13:35
Akékoľvek plnenie peňažného či nepeňažného charakteru zo Sociálneho fondu sa nezahŕňa do vymeriavacieho základu pre výpočet poistného na sociálne poistenie.

Rovnako to platí aj pre zdravotné poistenie.
Dakujem za odpoved. Odlahlo mi. Este jedna otazocka, resp. overenie. Co v pripade, ak by zamestnavatel vyplatil odmenu pri odchode do dochodku pracovnikovi, az po skonceni pracovneho pomeru, napr. az ked predlozi rozhodnutie Soc. poistovne o jeho priznani. V tom pripade uz prac. nie je v pracovnom pomere a teda neplati ziadne odvody. Je moj nazor spravny ?
este raz dakujem.
Jozef Mihál
27.08.09,15:29
Áno, Váš názor je správny. V § 138 ods. 2 zákona sú taxatívne uvedené prípady príjmov, ktoré sa do VZ nezapočítavajú.

Aj naďalej je tam uvedené, že do VZ sa nezapočítavajú "plnenia poskytnuté zamestnávateľom po skončení pracovného pomeru, služobného pomeru, štátnozamestnaneckého pomeru"

...znamená to akékoľvek plnenia, aj dodatočne vyplatené odmeny pri odchode do SD.
Ančika
31.08.09,10:36
Ani jeden z uvedených problémov nie je ten "môj". Vyplatili sme v poslednej mzde za máj 2009 okrem odstupného a odchodného aj odmenu pri skončení PP po nároku na SD poskytovanú v rámci sociálneho programu firmy. Je to pri rôznych príležitostiach životných aj pracovných a máme to nazvané "Jubilejné odmeny" a vyplácame ich z nákladov. Zamestnanci, ktorým sme ich vyplatili už u nás samozrejme nepracujú! A teraz "babo raď" čo s tým mám robiť.
Jozef Mihál
31.08.09,10:45
Pozrite pozorne do podnikových smerníc a ak je to skutočne definované ako odmena pri životnom výročí (čo zrejme je), tak takéto odmeny sa nezapočítavali a naďalej sa nezapočítavajú do VZ na SP (ani na ZP).
Ančika
02.09.09,06:04
Pozrite pozorne do podnikových smerníc a ak je to skutočne definované ako odmena pri životnom výročí (čo zrejme je), tak takéto odmeny sa nezapočítavali a naďalej sa nezapočítavajú do VZ na SP (ani na ZP).
Ďakujem, máme "Smernicu o odmenách pri pracovných a životných jubileách" a v jej rámci aj odmeny pri prvom odchode po nároku na dôchodok, takže to už ďalej nemusím riešiť. Ešte raz vďaka, ja by som to nebola posudzovala v tejto súvislosti. :)
síra
03.09.09,14:49
Súhlasím, už aby to bolo.
mimi111
25.11.09,11:14
Počas prvého polroku 2009 sme zažili spor o to, či sa majú alebo nemajú zahrnúť do vymeriavacieho základu zamestnanca na sociálne poistenie odmeny pri odchode do starobného dôchodku.

Vymeriavací základ zamestnanca je definovaný v § 138 zákona č. 461/2003 Z.z. o sociálnom poistení.

Až do 31. decembra 2008 platilo, že do vymeriavacieho základu zamestnanca sa podľa § 138 odseku 2 zákona nezahŕňalo odstupné, odchodné, cestovné náhrady, odmeny vyplácané pri pracovných jubileách a životných jubileách, odmeny pri odchode do starobného dôchodku atď.

Od 1. januára 2009 sa zákon novelizoval zákonom č. 449/2008 Z.z. V definícií vymeriavacieho základu došlo k zmene. Zo znenia § 138 odseku 2 zákona vypadli odmeny pri odchode do starobného dôchodku.

Od 1. januára 2009 odmeny pri odchode do starobného dôchodku nie sú uvedené medzi príjmami, ktoré sa do vymeriavacieho základu nezahŕňajú. Znamená to, že sa tieto odmeny do vymeriavacieho základu zahŕňajú, pokiaľ ich v súlade s § 138 ods. 1 možno považovať za príjem za vykonanú prácu.

Sociálna poisťovňa však na svojej webovej stránke (http://www.socpoist.sk/)20. januára 2009 zverejnila informáciu (http://www.socpoist.sk/aktuality-informacia-pre-poistencov--platitelov-a-odvadzatelov-poistneho-na-socialne-poistenie-v-suvislosti-s-legislativnymi-zmenami-ucinnymi-od-1-januara-2009/1755s21581c?), z ktorej citujem:

„Od 1. januára 2009 sa z § 138 ods. 2 zákona o sociálnom poistení vypúšťajú slová „odmeny pri odchode do starobného dôchodku“. Keďže peňažné plnenie poskytnuté zamestnancovi z titulu odchodu do starobného dôchodku vo forme odmeny nemá charakter príjmu zamestnanca za vykonanú prácu, odmena pri odchode do starobného dôchodku, poskytnutá zamestnancovi za obdobie od 1. januára 2009, nie je vymeriavací základ zamestnanca podľa § 138 ods. 1 zákona o sociálnom poistení, a preto sa z tejto odmeny neplatí a neodvádza poistné.“

Zamestnávatelia, ktorí túto informáciu zachytili, tak pravdepodobne od 1. januára 2009 aj naďalej nezahŕňali odmeny vyplatené pri odchode do starobného dôchodku do vymeriavacieho základu na sociálne poistenie.

4. augusta 2009 však Sociálna poisťovňa zverejnila novú informáciu (http://www.socpoist.sk/aktuality-informacia-pre-zamestnavatela--odmena-pri-odchode-do-starobneho-dochodku-a-vymeriavaci-zaklad/1755s26551c), citujem:

„Sociálna poisťovňa oznamuje zamestnávateľom, že odmena pri odchode do starobného dôchodku sa považuje za vymeriavací základ zamestnanca podľa § 138 ods. 1 písm. a) zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov a zamestnávateľ platí a odvádza za zamestnanca a za zamestnávateľa z poskytnutej odmeny poistné na sociálne poistenie (ďalej len „poistné“). Odmena pri odchode do starobného dôchodku, zúčtovaná zamestnávateľom počnúc za výplatné obdobie júl 2009 a nasledujúce, je vymeriavací základ zamestnanca a zamestnávateľ platí a odvádza z nej poistné.“

Dnes, teda 24. augusta 2009 podala Sociálna poisťovňa vysvetlenie (http://www.socpoist.sk/aktuality-odmeny-pri-odchode-do-starobneho-dochodku-/1755s27031c), prečo k tejto situácií došlo a ako majú postupovať zamestnávatelia, ktorí počas prvého polroka 2009 odmeny pri odchode do starobného dôchodku vyplatili a odmeny do vymeriavacieho základu nezahrnuli, citujem:

"...tí zamestnávatelia, ktorí v období od 1. januára 2009 takúto odmenu zamestnancovi poskytli, zahrnú ju do vymeriavacieho základu zamestnanca a zamestnávateľa, predložia príslušnej pobočke Sociálnej poisťovne opravný výkaz poistného a príspevkov a doplatia rozdiel medzi pôvodne zaplateným poistným a poistným vykázaným v opravnom výkaze."
Dobry den, čítala som Vaše príspevky, a zavolala som aj do Soc. positovne v LV, kde som sa spytala ci platit odvody alebo neplatit z odchodného, pracovníčky nemali jasnú odpoveď, prepli ma na vedúceho oddelenia a ten mi povedal, že neplatiť, tak ako mám teraz postupovať?
Jozef Mihál
25.11.09,21:33
Z odchodného sa odvody neplatia.

V tejto téme však neriešime odchodné, ale odmeny poskytnuté pri odchode do dôchodku.
mimi111
26.11.09,07:34
Ďakujem
salsa
08.12.09,11:44
pán Mihál,prosím Vás o radu. Máme zamestnankyňu , ktorá odchádza do dôchodku v 3/2010 . U nás ja zamestnaná do 31.12.2009 . Od 1.1.2010 ide na úrad práce . Chcem sa opýtať či by sme jej nemali vyplatiť odchodné do dôchodku ako posledný zamestnávateľ ale u nás pracuje len od 1.6.2009 ? Ešte mi nie je jasné , počula som , že úrad práce vypláca rôzdielnu podporu pri skončení pracovného pomeru na dobu určitú a na dobu neurčitú . Nechcem aby sme tejto pracovníčke poškodili , keď je u nás na dobu určitú.Ďakujem
katka50
08.12.09,12:07
pán Mihál,prosím Vás o radu. Máme zamestnankyňu , ktorá odchádza do dôchodku v 3/2010 . U nás ja zamestnaná do 31.12.2009 . Od 1.1.2010 ide na úrad práce . Chcem sa opýtať či by sme jej nemali vyplatiť odchodné do dôchodku ako posledný zamestnávateľ ale u nás pracuje len od 1.6.2009 ? Ešte mi nie je jasné , počula som , že úrad práce vypláca rôzdielnu podporu pri skončení pracovného pomeru na dobu určitú a na dobu neurčitú . Nechcem aby sme tejto pracovníčke poškodili , keď je u nás na dobu určitú.Ďakujem
Na odchodné od Vás nemá nárok, nakoľko nepožiada o dôchodok bezprostredne po ukončení prac. pomeru.
Jozef Mihál
08.12.09,12:18
Súhlas, na odchodné nárok nemá.

Dávka v nezamestnanosti je rovnaká či šlo o PP na dobu určitú alebo o PP na dobu neurčitú.
katka50
08.12.09,12:34
Súhlas, na odchodné nárok nemá.

Dávka v nezamestnanosti je rovnaká či šlo o PP na dobu určitú alebo o PP na dobu neurčitú.
p. Mihál, neviem, či Salsa nemala na mysli vznik nároku na dávku v nezamestnanosti
Podmienky nároku na dávku v nezamestnanosti
§ 104
(1) Poistenec má nárok na dávku v nezamestnanosti, ak v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie nezamestnaných občanov hľadajúcich zamestnanie (ďalej len „evidencia nezamestnaných občanov“) bol poistený v nezamestnanosti najmenej tri roky, ak tento zákon neustanovuje inak.
(2)Poistenec, ktorý po skončení výkonu činnosti zamestnanca v pracovnom pomere na určitú dobu bol zaradený do evidencie nezamestnaných občanov, má nárok na dávku v nezamestnanosti, ak v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie nezamestnaných občanov
a) bol poistený v nezamestnanosti z výkonu činnosti zamestnanca v pracovnom pomere na určitú dobu alebo bol dobrovoľne poistený v nezamestnanosti najmenej dva roky a
b) nebol povinne poistený v nezamestnanosti z iného výkonu činnosti zamestnanca.