libelka
24.08.09,19:54
Ahoj. Pred časom som si vytvorila pomocou Windows Movie Maker film. Teraz som si ho chcela vypáliť na DVD, ale po otvorení som zistila, že mi tam chýba úvodná časť. Miesto videa mi ukazuje preškrtnutú ikonu. Chcem sa opýtať, ak som to omylom vymazala z počítača či to nejako neide vrátiť späť. Skúšala som to s Recuva, ale neide to. Ďakujem.
pistik71
24.08.09,18:18
Je mozne ze tu cast videa ktora chyba sa nachadza na nejakom inom disku, napriklad usb, ktory nemas pripojeny.
Moznosti ve strasne vela, tazko sa to takto riesi.
Chobot
24.08.09,20:01
Ahoj. Pred časom som si vytvorila pomocou Windows Movie Maker film. Teraz som si ho chcela vypáliť na DVD, ale po otvorení som zistila, že mi tam chýba úvodná časť. Miesto videa mi ukazuje preškrtnutú ikonu. Chcem sa opýtať, ak som to omylom vymazala z počítača či to nejako neide vrátiť späť. Skúšala som to s Recuva, ale neide to. Ďakujem.

Keď robíš video, tak to sa strihá z jednotlivých scén či videosúborov, ktoré sú buď na disku alebo inom médiu. Počas tvorby a práce sa tento projekt dá uložiť. V takom prípade sa uložia cesty k jednotlivým videosúborom, audiosúborom a iným vloženým obrázkom. uložený projekt neobsahuje súbory, len info o ceste a strihu.

Po zostrihaní scén, úprave prechodov a úprave zvuku sa z týchto scén (jednotlivých súborv) vytvorí nejaký výsledný materiál, napr. ucelený .avi súbor, alebo sa projekt napáli na DVD video disk. V tomto štádiu už nepotrebuješ tie zdrojové súbory (video, audio, obrázky), lebo všetko sa prekonvertuje do nového súboru (alebo disku).

Predpokladám, že ty si si nevytvorila výsledný výstup, ale si si uložila len projekt. Vtedy sa stane, že ak vymažeš niektorý zdrojový súbor (napr. ten video), tak v tej scéne, kde bol ten súbor vložený, tak ho nenájde a miesto toho zobrazí ten krížik. Ak teda stále pracuješ s projektom, tak nesmieš mazať zdrojové súbory. Nabudúce radšej vytvor .avi súbor vo vysokej kvalite a ten potom môžeš použiť skonvertovaný na hocičo, napr. aj na napálenie ako DVD disk.

Teraz ako vyriešiť tvoj problém. Dôležité je vedieť, ktorá sekvencia ti chýba, kde bola umiestnená (myslím tým ten zdrojový video súbor), čo sa s ním stalo (vymazala si ho? bol umiestnený na prenosnom médiu?) a kedy to bolo.

Ak to bolo na HDD a vymazala si ho nedávno, je veľká šanca, že ho nájdeš. Nainštaluj si aplikáciu Easy Recovery (http://www.softpedia.com/get/System/Back-Up-and-Recovery/EasyRecovery-Professional-Standard-Edition.shtml), registračný kód ti pošlem cez SS, ak budeš chcieť. Pomocou tejto aplikácie nájdeš na HDD vymazané súbory a dokážeš ich obnoviť. Dôležité ale je, aby sa obnovené súbory ukladali na iné médium (HDD, USB kľúč, ...), než z ktorého sa obnovujú.

Pokiaľ ten video súbor bol uložený na médiu typu flash pamäť (napr. SD pamäťová karta, XD karta, Memory Stick, USB kľúč,...) a bol vymazaný, ale na pamäťové médium nebolo ešte nič nové uložené, opäť je veľká šanca, že to obnovíš pomocou aplikácie Smart flash recovery (http://www.shareup.com/Smart_Flash_Recovery-download-42058.html). Tá dokáže prehľadať flash pamäťové médium a nájsť vymazané súbory (dokonca aj z formátovaného disku), ale musíš vedieť typ súboru (koncovku).

Pokiaľ ten videosúbor bol na mini DVD disku z kamery a disk bol vymazaný či bol už prepísaný iným videom, tak máš smolu, tam ten súbor už neotvoríš ani neobnovíš. Budeš musieť upraviť ten video projekt bez tej úvodnej sekvencie.