ivankoo
24.08.09,22:16
Dobrý večer,chcel by som Vás velmi pekne poprosi o radu. Ide o to že dávam byt do prenájmu mojím zmámim preto im chcem rozdelit sumu na energie s udržbou 165EUR a samotný prenájom 60 EUR kedže ide o mojich známych. dokopy mi teda zaplatia 225EUR mesačne kolko z toho na konci roka danoveho obdobia budem platit dan? Som normálne zamestnaný a zamestnávatel zamna platí dane. Budem Vám velmi vdačný za odpoveď. Už neviem ako si mám poradiť pretože kažný mi hovorí niečo iné:(
slovex
26.08.09,10:27
buď si dáte do príjmu 225€x počet mesiacov, od toho si odpočítate 40% ako paušálne výdavky a z rozdielu zaplatíte daň. Alebo druhá možnosť 165€ sú preukázateľné výdavky, čiže si ich odpočítate ako výdavok (a samozrejme budú aj v príjmoch) a daň zaplatíte so sumy 60€x počet mesiacov, v ktorých prenajímate byt
ešte chcem pripomenúť povinnosť oznámiť daňovému uradu, že prenajímate byt
atka4
26.08.09,11:08
buď si dáte do príjmu 225€x počet mesiacov, od toho si odpočítate 40% ako paušálne výdavky a z rozdielu zaplatíte daň. Alebo druhá možnosť 165€ sú preukázateľné výdavky, čiže si ich odpočítate ako výdavok (a samozrejme budú aj v príjmoch) a daň zaplatíte so sumy 60€x počet mesiacov, v ktorých prenajímate byt
ešte chcem pripomenúť povinnosť oznámiť daňovému uradu, že prenajímate byt

v podstate takto, ale
2. varianta:
+ Vaše príjmy budú suma, ktorú v aktuálnom roku príjmete všetky k 31.12.,
Vaše preukázateľné výdavky za dané obdobie, t.j. energie, voda, plyn.....
+ máte nárok na odpočet 5 násobku živ. minima z príjmov a úmerne krátite aj výdavky.
K prihláseniu potrebujte predložiť k nahliadnutiu nájomnú zmluvu. Ak ste ženatý, prenajímať môžte aj s manželkou, t.j. príjmy si môžte rozdeliť (súčasne máte obaja nárok na znáženie zákl. dane - 5-násobok živ. minima+úmerne krátite výdavky...)
Ak ste zamestnaný, v takom prípade si musíte podať DP sám (príp. aj manželka...ako sa rozhodnete), pretože zamestnávateľ nemôže urobiť v tomto prípade za Vás ročné zúčtovanie dane a zohľadniť aj tieto príjmy....
Ale RZZP Vám naďalej urobiť môže (týka sa za rok 2009 v roku 2010)


Zákon o správe daní a poplatkov

ZÁKON 511/1992 Zb.Slovenskej národnej rady z 30.septembra 1992 o správe daní a poplatkov a o zmenách v sústave územných finančných orgánov.

Platnosť od: 16.11.1992
Účinnosť od: 1.3.2009

§ 31
Registračná a oznamovacia povinnosť daňových subjektov

(1) Fyzická osoba alebo právnická osoba, ktorá na území Slovenskej republiky získa povolenie alebo oprávnenie na podnikanie 9) je povinná požiadať miestne príslušného správcu dane o registráciu do 30 dní od získania povolenia alebo oprávnenia na podnikanie. Na účely tohto zákona sa za deň získania povolenia alebo oprávnenia na podnikanie považuje deň, keď je fyzická osoba alebo právnická osoba podľa osobitných zákonov oprávnená začať podnikať na území Slovenskej republiky.

(2) Fyzická osoba, ktorá

a) nie je registrovaná podľa odseku 1, je povinná do 30 dní po uplynutí mesiaca, v ktorom na území Slovenskej republiky začala vykonávať inú samostatnú zárobkovú činnosť6ec) alebo v ktorom na území Slovenskej republiky prenajala byt alebo nebytový priestor, alebo nehnuteľnosť okrem pozemku, požiadať miestne príslušného správcu dane o registráciu,
b) je registrovaná podľa odseku 1, je povinná do 30 dní po uplynutí mesiaca, v ktorom na území Slovenskej republiky začala vykonávať samostatnú zárobkovú činnosť6ec) alebo na území Slovenskej republiky prenajala byt alebo nebytový priestor, alebo nehnuteľnosť okrem pozemku, oznámiť túto skutočnosť miestne príslušnému správcovi dane.

http://www.porada.sk/t52014-pausalny-vydavok-za-prenajom-bytu.html
http://www.porada.sk/t117379-prenajom-bytu-a-vydavky.html
http://www.porada.sk/t65626-prenajom-bytu-prihlasenie-na-du.html
a mnohé iné
ivankoo
26.08.09,12:59
v podstate takto, ale
2. varianta:
+ Vaše príjmy budú suma, ktorú v aktuálnom roku príjmete všetky k 31.12.,
Vaše preukázateľné výdavky za dané obdobie, t.j. energie, voda, plyn.....
+ máte nárok na odpočet 5 násobku živ. minima z príjmov a úmerne krátite aj výdavky.
K prihláseniu potrebujte predložiť k nahliadnutiu nájomnú zmluvu. Ak ste ženatý, prenajímať môžte aj s manželkou, t.j. príjmy si môžte rozdeliť (súčasne máte obaja nárok na znáženie zákl. dane - 5-násobok živ. minima+úmerne krátite výdavky...)
Ak ste zamestnaný, v takom prípade si musíte podať DP sám (príp. aj manželka...ako sa rozhodnete), pretože zamestnávateľ nemôže urobiť v tomto prípade za Vás ročné zúčtovanie dane a zohľadniť aj tieto príjmy....
Ale RZZP Vám naďalej urobiť môže (týka sa za rok 2009 v roku 2010)


Zákon o správe daní a poplatkov

ZÁKON 511/1992 Zb.Slovenskej národnej rady z 30.septembra 1992 o správe daní a poplatkov a o zmenách v sústave územných finančných orgánov.

Platnosť od: 16.11.1992
Účinnosť od: 1.3.2009

§ 31
Registračná a oznamovacia povinnosť daňových subjektov

(1) Fyzická osoba alebo právnická osoba, ktorá na území Slovenskej republiky získa povolenie alebo oprávnenie na podnikanie 9) je povinná požiadať miestne príslušného správcu dane o registráciu do 30 dní od získania povolenia alebo oprávnenia na podnikanie. Na účely tohto zákona sa za deň získania povolenia alebo oprávnenia na podnikanie považuje deň, keď je fyzická osoba alebo právnická osoba podľa osobitných zákonov oprávnená začať podnikať na území Slovenskej republiky.

(2) Fyzická osoba, ktorá

a) nie je registrovaná podľa odseku 1, je povinná do 30 dní po uplynutí mesiaca, v ktorom na území Slovenskej republiky začala vykonávať inú samostatnú zárobkovú činnosť6ec) alebo v ktorom na území Slovenskej republiky prenajala byt alebo nebytový priestor, alebo nehnuteľnosť okrem pozemku, požiadať miestne príslušného správcu dane o registráciu,
b) je registrovaná podľa odseku 1, je povinná do 30 dní po uplynutí mesiaca, v ktorom na území Slovenskej republiky začala vykonávať samostatnú zárobkovú činnosť6ec) alebo na území Slovenskej republiky prenajala byt alebo nebytový priestor, alebo nehnuteľnosť okrem pozemku, oznámiť túto skutočnosť miestne príslušnému správcovi dane.
a mnohé iné
Ďakujem velmi velmi pekne za rady, ak tomu teda spravne rozumiem zisk 60x12mes je 720EUR ked od toho odpočítam 5x životné minimum 890EUR, tak by som nemal platit daň vôbec, mám pravdu?
atka4
26.08.09,19:12
Ďakujem velmi velmi pekne za rady, ak tomu teda spravne rozumiem zisk 60 NIE Príjem t.j.(165+60)x12mes/ak bol 12 x v roku prijatý-v hotovosti alebo na účet/ je 7202700 EUR ked od toho odpočítam 5x životné minimum k 1.1.2009 890 894,60 € (5 x 178,92) EUR + odpočítate aj pomernú časť výdavkov, ktoré ste uhradili (krátite v rovnakom pomere, ako príjmy, tak by som nemal platit daň vôbec, mám pravdu?

Je rozdiel medzi ziskom a príjmom. Pozor na pojmy ;)



§ 17 Všeobecné ustanovenia o zisťovaní základu dane
(1) Pri zisťovaní základu dane alebo daňovej straty sa vychádza
a) u daňovníka účtujúceho v sústave jednoduchého účtovníctva1) alebo u daňovníka, ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 10 alebo ods. 11 alebo 14, z rozdielu medzi príjmami a výdavkami,


§ 6
Príjmy z podnikania, z inej samostatnej zárobkovej činnosti a z prenájmu

(3) Príjmami z prenájmu, ak nejde o príjmy uvedené v odseku 1 a v § 5, sú príjmy z prenájmu nehnuteľností.
(4) Príjmami podľa odseku 3 sú aj príjmy z prenájmu hnuteľných vecí, ktoré sa prenajímajú ako príslušenstvo nehnuteľnosti.

§ 9
Príjmy oslobodené od dane
(1) Od dane je oslobodený príjem
h) podľa § 6 ods. 3 a § 8 ods. 1 písm. a), ak nejde o príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou, ak úhrn týchto príjmov nepresiahne v zdaňovacom období päťnásobok sumy životného minima39a) platného k 1. januáru príslušného zdaňovacieho obdobia (ďalej len "platné životné minimum ); ak takto vymedzené príjmy presiahnu päťnásobok sumy platného životného minima, do základu dane sa zahrnú len príjmy nad takto ustanovenú sumu; výdavky k príjmom zahrnovaným do základu dane sa zistia rovnakým pomerom, ako je pomer príjmov zahrnovaných do základu dane k celkovým príjmom,
Suma životného minima platná od 1.1.2009 je 178,92 €

T.j. ak Vaše príjmy k 31.12.09 presiahnu sumu 894,60 €, riadite sa vyššie uvedeným.
:)
ivankoo
28.08.09,06:58
Je rozdiel medzi ziskom a príjmom. Pozor na pojmy ;)



§ 17 Všeobecné ustanovenia o zisťovaní základu dane
(1) Pri zisťovaní základu dane alebo daňovej straty sa vychádza
a) u daňovníka účtujúceho v sústave jednoduchého účtovníctva1) alebo u daňovníka, ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 10 alebo ods. 11 alebo 14, z rozdielu medzi príjmami a výdavkami,


§ 6
Príjmy z podnikania, z inej samostatnej zárobkovej činnosti a z prenájmu

(3) Príjmami z prenájmu, ak nejde o príjmy uvedené v odseku 1 a v § 5, sú príjmy z prenájmu nehnuteľností.
(4) Príjmami podľa odseku 3 sú aj príjmy z prenájmu hnuteľných vecí, ktoré sa prenajímajú ako príslušenstvo nehnuteľnosti.

§ 9
Príjmy oslobodené od dane
(1) Od dane je oslobodený príjem
h) podľa § 6 ods. 3 a § 8 ods. 1 písm. a), ak nejde o príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou, ak úhrn týchto príjmov nepresiahne v zdaňovacom období päťnásobok sumy životného minima39a) platného k 1. januáru príslušného zdaňovacieho obdobia (ďalej len "platné životné minimum ); ak takto vymedzené príjmy presiahnu päťnásobok sumy platného životného minima, do základu dane sa zahrnú len príjmy nad takto ustanovenú sumu; výdavky k príjmom zahrnovaným do základu dane sa zistia rovnakým pomerom, ako je pomer príjmov zahrnovaných do základu dane k celkovým príjmom,
Suma životného minima platná od 1.1.2009 je 178,92 €

T.j. ak Vaše príjmy k 31.12.09 presiahnu sumu 894,60 €, riadite sa vyššie uvedeným.
:)

Ešte raz Vám velmi pekne ďakujem za pomoc, pretože som s tym už nevedel rady lebo ja pracujem v oblasti telekomunikacii a tieto veci su premna velmi velmi cudzie:) Prajem Vám všetko dobre a ešte raz velmi pekne ďakujem.
zk24
20.12.10,12:12
Ahojte,

tem ohladne prenajmu nehnutelnosti je tu asi milion, a aspon polovicku z toho som uz presla, a stale som si neni na istom..

FO - nepodnikatel dostal darom byt v roku 2005/2006. V roku 2009 ho preklasifikoval na nebytovy priestor a investoval do prerabok cca 25,000 €. V roku 2010 ho zacal prenajimat, za cca 450 € mesacne.

Da sa nejakym sposobom dostat do nakladov tych 25,000 € na prerabky? Ma nejaky zmysel zakladat zivnost?
zk24
21.12.10,18:27
posuvam...
wallie
22.12.10,15:10
Ahojte,

tem ohladne prenajmu nehnutelnosti je tu asi milion, a aspon polovicku z toho som uz presla, a stale som si neni na istom..

FO - nepodnikatel dostal darom byt v roku 2005/2006. V roku 2009 ho preklasifikoval na nebytovy priestor a investoval do prerabok cca 25,000 €. V roku 2010 ho zacal prenajimat, za cca 450 € mesacne.

Da sa nejakym sposobom dostat do nakladov tych 25,000 € na prerabky? NIE. Keby mal živnosť v čase prerábania bytu a byt zaradený do obchodného majetku firmy jedine vtedy mohol uplatniť všetky náklady vzniknuté v súvislosti s nehnuteľnosťou vrátane výdavkov na opravy a rekonštrukciu. Spätne to urobiť nemôže. Ma nejaky zmysel zakladat zivnost?záleží čo s tým bytom chce ďalej robiť, ale zrejme sa mu to na živnosť dávať už neoplatí, veľké investície už prebehli v r.2009, takže asi ďalšie veľké opravy a rekonštrukcie už robiť nebude. Postačí mu to prenajímať ako FO občan a uplatňovať paušálne výdavky 40%.
zk24
22.12.10,16:12
záleží čo s tým bytom chce ďalej robiť, ale zrejme sa mu to na živnosť dávať už neoplatí, veľké investície už prebehli v r.2009, takže asi ďalšie veľké opravy a rekonštrukcie už robiť nebude. Postačí mu to prenajímať ako FO občan a uplatňovať paušálne výdavky 40%.

To iste tvrdim klientovi aj ja, ale mi neveri, preto si potrebujem vsetko preverit. prenajima ho od marca 2010, dostali sme DIC a budeme uplatnovat pausalne vydavky. klient vsak odo mna stale chce a trva na nejakom odpisani tych investicii. lebo nechce platit dane z prijmu z prenajmu, ked do toho tolko vrazil ...

Takze nie je nijaka legalna moznost ako do nakladov dostat tie investicie? Rada si necham poradit

Predavat byt nebude (dan z predaja nie je teraz relevantna pre nas).
veronikasad
22.12.10,17:00
Zuzka, pozri si vysvetlivky pod § 6 v DP typu B. Ak byt prenajíma ako FO, môže si ešte v roku 2010 odpočítať sumu vo výške 5-násobku živ.minima(v roku 2011 to už bude len suma 500€).
zk24
22.12.10,17:17
Hej hej, to mi je jasne, ale aj napriek tomu mu vychadza platit dan :rolleyes:

A ocividne som neschopna ked to neviem zariadit tak aby neplatil :mee:

Velmi nerada by som zistila mesiac po danovom ze sa to nejako dalo... alebo by sa to dalo do buducnosti, nejakou zivnostou a neviem cim...
:mee::mee::mee:
Mária.K.
23.12.10,07:58
Hej hej, to mi je jasne, ale aj napriek tomu mu vychadza platit dan :rolleyes:

A ocividne som neschopna ked to neviem zariadit tak aby neplatil :mee:

Velmi nerada by som zistila mesiac po danovom ze sa to nejako dalo... alebo by sa to dalo do buducnosti, nejakou zivnostou a neviem cim...
:mee::mee::mee:
§ 6 ods. 13 zákona o dani z príjmov umožňuje viesť pri prenájme aj klasické jednoduché alebo podvojné účtovníctvo.
Takže na výber sú 3 možnosti:
1. percentuálne výdavky - § 6 ods. 10
2. evidencia - § 6 ods. 11
3.vedenie jednoduchého alebo podvojného účtovníctva - § 6 ods. 13.
V rámci týchto 3 možností je potrebné prepočítať daňovo najvýhodnejšiu alternatívu.
wallie
23.12.10,10:05
asi by to chcel schovať pod tento paragraf ale to žiaľ nemôže....
Podľa § 4 ods. 4 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov výdavky vynaložené na zásoby a iné nevyhnutne vynaložené výdavky spojené so začatím činnosti vynaložené v kalendárnom roku, ktorý predchádzal roku, v ktorom daňovník s príjmami podľa § 6 začal túto činnosť vykonávať, sa zahrnú do základu dane, počnúc zdaňovacím obdobím, v ktorom začal túto činnosť vykonávať.

má vôbec tú nehnuteľnosť zaradenú v obchodnom majetku??? ak nemá, možno ju zaradiť do obchodného majetku a uplatňovať odpisy ako aj všetky ďalšie náklady , ktoré by mu vznikali v súvislosti s nehnuteľnosťou - pripájam cit. odsek zo stanoviska DRSR

V prípade, ak daňovník prenajímanú nehnuteľnosť zahrnie do obchodného majetku to znamená, že o tejto nehnuteľnosti bude účtovať ako obchodnom majetku alebo viesť evidenciu podľa § 6 ods. 11 zákona o dani z príjmov, môže si uplatniť v preukázateľných výdavkoch, všetky výdavky vynaložené v súvislosti s touto nehnuteľnosťou ako napr. výdavky na jej obstaranie (za čo ju kúpil) a to prostredníctvom odpisov, na jej opravy, rekonštrukciu, technické zhodnotenie a samozrejme aj všetky výdavky vynaložené na riadnu prevádzku nehnuteľnosti ako výdavky na energie atď.

V prípade, ak by však túto nehnuteľnosť nezaradil do obchodného majetku, môže si ako daňový výdavok uplatniť len výdavky na riadnu prevádzku nehnuteľnosti a to výdavky na všetky spotrebované energie.

V prípade, ak si uplatňuje paušálne výdavky, v týchto výdavkoch má zahrnuté všetky vynaložené výdavky.

Tie vykonané opravy a rekonštrukcie z r.2009 by mohli byť možno nejakým spôsobom zahrnuté do vstupnej ceny pri zaradení tej nehnuteľnosti do obchodného majetku, neviem to iste, nie som na to expert, možno sa na to niekto pozrie bližšie, pripájam niečo k tomu oceneniu čo som našla...



DAŇOVÉ VÝDAVKY
ODPISY, VSTUPNÁ CENA


Otázka:
Ako ocením nehnuteľnosť, keď ju preradím z osobného používania do podnikania, ako ju odpisujem?
Odpoveď:
Pri preradení majetku z osobného užívania fyzickej osoby do obchodného majetku je vstupnou cenou hmotného majetku a nehmotného majetku podľa § 25 ods. 1 písm. d) zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov cena určená podľa písmen a) až c), t.j. obstarávacia cena, alebo suma vo výške vlastných nákladov alebo reprodukčná obstarávacia cena zistená podľa osobitných predpisov.
Podľa § 24 ods. 5 zákona o dani z príjmov daňovník, ktorý je fyzickou osobou pri preradení hmotného majetku a nehmotného majetku z osobného užívania do obchodného majetku pri začatí používania majetku na činnosť, z ktorej príjmy sú predmetom dane, odpisuje tento majetok ako v ďalších rokoch odpisovania zo vstupnej ceny ustanovenej v § 25 ods. 1 písm. d) zákona o dani z príjmov.
Z uvedeného vyplýva, že v roku, v ktorom sa nehnuteľnosť začne využívať na podnikanie, zaradí daňovník – fyzická osoba majetok do obchodného majetku a bude uplatňovať odpisy zo vstupnej ceny ako v ďalších rokoch odpisovania tak, ako keby bol majetok odpisovaný už pred zaradením do podnikania, a to počnúc rokom jeho obstarania.
zk24
23.12.10,10:24
To, ze zaradujem nehnutelnost do obchodneho majetku treba niekam hlasit?

Alebo sa mozem rozhodnut este teraz, a spatne ho zaradit a dorobit celu evidenciu? Tak ako sa mozem na konci roka rozhodnut ci uplatnim pausalne alebo realne vydavky.

No problem je ten, ze on nehnutelnost dostal darom v roku 2005. V 2009 do neho investoval 23,000 €, ktore by som mohla brat ako technicke zhodnotenie budovy? A potom by sa mi premietli tieto vydavky do nakladov.

Niekde na porade som citala ze ak dostanem nehnutelnost darom, tak jeho obstaravacia cena je 0,00 €, a preto odpisy nemaju vyznam. Ak by vsak 23,000 bolo ako technicke zhodnotenie, cena nehnutelnosti by bola 23,000 € a mohlo by sa to odpisovat. Ked vsak vypocitam ze na zvysnych 15 rokov bude odpisovat 23,000 € (do konca odpisovania nehnutelnosti, r.2025), tak rocny odpis mi vychadza cca 1530 €.

Pri mesacnom prenajme 250 € za prenajom a 200€ za energie (total: 450 €), bude celkovy prijem 5400 €:

prijmy: 450*12 = 5400 €
vydavky: energie 200*12 = 2400 € + odpis 1530 = 3930 €

Zisk: 5400 - 3930 = 1470 €
Dan: 1470 * 0,19 = 279,3 €

takto by dan vysla nizsia ako pri pouziti pausalnych vydavkov.

Mohlo by to byt takto? Alebo neuvazujem spravne?
Ma takato FO este stale narok na odpocitatelnu polozku, alebo v tomto pripade uz nie?
mimi73
26.12.10,16:54
Prosim chcela by som sa spytat, na dan z prenajmu bytu, sme manzelia dochodci,prenajimame byt, v sume 345€,mesacne,z coho cinia vydavky 145€,cisty zisk je teda 200€ mesacne, chcem sa spytat,ciu je nutne platit dan z tohto prijmu, dakujem:) za skoru odpoved:)
zk24
27.12.10,14:22
To, ze zaradujem nehnutelnost do obchodneho majetku treba niekam hlasit?

Alebo sa mozem rozhodnut este teraz, a spatne ho zaradit a dorobit celu evidenciu? Tak ako sa mozem na konci roka rozhodnut ci uplatnim pausalne alebo realne vydavky.




Prosím Vás, je možné sa stále rozhodnut ci za rok 2010 budem uplatnovať pausálne/reálne výdavky alebo ci zahrniem nehnutelnost do obchodneho majetku?

Nikdy som nepocitala dan z prenajmu nehnutelnosti pre niekoho kto mal nehnutelnost v obchodnom majetku, a teda neviem ci sa to niekam hlasi, alebo ci su s tym spojene nejake vedlajsie povinnosti, ktore by uz boli nesplnene? Ak ide len o dorobenie evidencie za cely rok 2010, tak to nie je problem...

Dakujem
wallie
28.12.10,12:35
o obchodnom majetku a účtovaní obchodného majetku, nájdeš viac tu:
http://www.poradca.sk/SubPages/OtvorDokument/Clanok.aspx?idclanok=98869&zor=1