4kadak4
24.08.09,22:17
Dobrý deň. Mám problém a neviem čo mám robiť. Potrebujem poradiť. Dal som výpoveď zamestnávateľovi v skúšobnej dobe k 30.6. Do dnešného dňa som nedostal mzdu za posledný mesiac. vyhrážajú sa mi, že ak ju budem od nich vyžadovať, že ma dajú na súd a dokážu mi, že som im spôsobil škodu, a že veci po mne museli dať urobiť nanovo a zaplatiť iným. Že takto môžu súdne odo mňa dostať sumu až do výšky 4. platov. Je to pravda i keď som dal výpoved v skusobnej dobe?
Myslim si, ze ich dokazy budu vykonstruovane, ale neviem ci niekoho maju na sude alebo nie, a co ked naozaj sa im podari dokazat to nejako a presvedcit sud. Cely mesiac (jul) ma natahovali, ze nech opravim chyby (ide o programovanie), nech este nieco pre nich urobim, dorobim (samozrejme uz zadarmo) a ze potom mi mzdu vyplatia. Ked som vsetko opravil, urobil, dna 6.8. mi prisiel email, ze som bol pre nich stratovy a teda si nechaju moju poslednu mzdu ako odskodne. A ze ak nesuhlasim, ze ok, zaplatia mi ju, ale ze ma daju tym padom na sud, ze po mne museli dat vsetko prerobit nanovo a ze to i dokazu.

Poradte, co mam robit? Ide o jednu vyplatu, a co ked naozaj budem potom musiet zaplatit 4!!! Netusim ci maju nejake konexie a co vsetko mi budu chciet našiť. Co mam robit? Mam sa na to vykaslat? Co vsetko mi mozu?
Dakujem za rady.
Watson
24.08.09,20:29
Za advokátom a čím skôr. Ak prehrajú, zaplatia Vám všetko, aj právnu pomoc. A ešte by som navyše podal trestné oznámenie pre podozrenie zo spáchania trestného činu nevyplatenia mzdy a odstupného. Predpokladám, že nejakými dôkazmi určite disponujete - prac. zmluva, svedkovia a pod.
Chobot
24.08.09,20:39
Dobrý deň. Mám problém a neviem čo mám robiť. Potrebujem poradiť. Dal som výpoveď zamestnávateľovi v skúšobnej dobe k 30.6. Do dnešného dňa som nedostal mzdu za posledný mesiac. vyhrážajú sa mi, že ak ju budem od nich vyžadovať, že ma dajú na súd a dokážu mi, že som im spôsobil škodu, a že veci po mne museli dať urobiť nanovo a zaplatiť iným. Že takto môžu súdne odo mňa dostať sumu až do výšky 4. platov. Je to pravda i keď som dal výpoved v skusobnej dobe?
Myslim si, ze ich dokazy budu vykonstruovane, ale neviem ci niekoho maju na sude alebo nie, a co ked naozaj sa im podari dokazat to nejako a presvedcit sud. Cely mesiac (jul) ma natahovali, ze nech opravim chyby (ide o programovanie), nech este nieco pre nich urobim, dorobim (samozrejme uz zadarmo) a ze potom mi mzdu vyplatia. Ked som vsetko opravil, urobil, dna 6.8. mi prisiel email, ze som bol pre nich stratovy a teda si nechaju moju poslednu mzdu ako odskodne. A ze ak nesuhlasim, ze ok, zaplatia mi ju, ale ze ma daju tym padom na sud, ze po mne museli dat vsetko prerobit nanovo a ze to i dokazu.

Poradte, co mam robit? Ide o jednu vyplatu, a co ked naozaj budem potom musiet zaplatit 4!!! Netusim ci maju nejake konexie a co vsetko mi budu chciet našiť. Co mam robit? Mam sa na to vykaslat? Co vsetko mi mozu?
Dakujem za rady.

:D:D:D Musím sa zasmiať na tom zvýraznenom. Ani nevieš, akú dobrú vec ti tým dali do ruky, pokiaľ si ten email ešte nevymazal. Tým sa ti vlastne písomne priznali, že ti nedali mzdu. To, čo tvrdia, nemá oporu v zákone a jednoznačne si v práve ty.

Oni sú ti povinní vyplatiť mzdu a ak aj vznikla škoda, tú si následne vymáhať súdnou cestou. Ale dokázať, že práve tvojou vinou vznikla škoda, je priam nemožné (pokiaľ si niečo z firmy neukradol a nenasnímala ťa priemyselná kamera).

Okrem toho daj podnet na inšpektorát práíce, predlož všetky dôkazy (v kópii) - prac. zmluva, výplatné pásky, ten e-mail. Oni im možno naparia pokutu a potom im napíš list, že žiadaš vyplatiť mzdu za mesiac ... v opačnom prípade si budeš svoje nároky uplatňovať súdnou cestou.

A nech ti dokazujú vznik škody. Dôkazné bremeno leží na nich, ty nemusíš preukazovať, že si nič nespôsobil.

Nenechaj sa, držíme ti palce.