zuza8
25.08.09,01:49
Ahojte prosím o radu, začínam účtovať v PU. Tento rok sme založili s.r.o. - ked sme mali podané na OR tak sme si chceli medzitým ako príde výpis z OR vybaviť kanceláriu. Spýtala som sa na DÚ pracovníčky, či si môžeme kúpiť počítač, stolík pod počítač a pod.,ale ešte nie sme plátci DPH či si môžeme neskôr uplatniť aj DPH. Ona mi nato povedala, že áno lebo v tlačive na uplatnenie DPH je riadok kde je "nakúpený tovar pred registráciou". Neskôr, keď sme sa boli registrovat ako plátci DPH, tak tam nám druhá pracov. povedala, že nemôžeme si uplat. DPH až od dátumu pridelenia DIČ. Ked som naspät volala na DÚ prvej pracov. "uvádzam že to bola pracov. kontroly práv. osôb" povedala som jej čo nám hovorila tá druhá, tak zostala vyoraná ako myš. A tvrdila že nám to povedala správne ale aj tak zavolala šéfovi DPH a ten potvrdil že nie nemôžeme , lebo tovar - počítač nemá hodnotu nad 30000,- sk.Viem že je to rozsiahle ale prosím pomôžte mi. Čí si môžem dať počítač+príslušenstvo do účtovníctva aj ked je kúpený pred registráciu DPH? môžem si uplatniť aj DPH. Už vážne neviem komu veriť. Zistila som že na DÚ sú ...... díky
macula
25.08.09,07:50
Podľa §55 Zákona o DPH máš možnosť si uplatniť DPH z majetku, ktorý nebol zahrnutý do daňových výdavkov v kalendárnych rokoch predchádzajúcich kalendárnemu roku, v ktorom ste sa stali platiteľmi. Podľa tohoto ustanovenia mi vychádza, ak ste kúpili majetok, ktorý nie je odpisovaný v tom roku, čo ste sa stali platiteľmi DPH máš nárok na odpočet DPH.
Džudi
25.08.09,08:00
My sme si tak uplatňovali a nebol s tým problém § 55 je to a nehovorí sa tam len o DHM , odpisovaný - by sa musela DPH vypočítať zo zostatkovej ceny.
promont maja
25.08.09,09:18
Je ešte jedna možnosť. Ak si ho zaradíš medzi tzv. drobný DHM = jeho OC je menšia ako zákonom stanovený limit, ale spĺňa ostatné dve podmienky ( napr. doba použiteľnosti je dlhšia ako 1 rok a má samostatné ekonomicko-technicko-prevádzkové určenie), potom ho ale budeš odpisovať v súlade s tvojím účtovným odpisovým plánom a daňovouznatenými nákladmi budú tieto účtovné ( mesačné) odpisy, t. j. v súlade s účtovnými predpismi = potrebné spracovanie internej smernice.
Johanka
25.08.09,11:09
... škoda, že si na DÚ okrem iného ešte nevšimli, že hranica obstrania pre dlhodobý majetok je už niekde inde :).
promont maja
25.08.09,12:58
nevieš, či si nevšimli ... ale vyplýva to aj z usmernenia Ministerstva SR č. 2634/2004-72 k zákonu č. 366/1999 Z. z. a k zákonu č. 595/2003 Z. z. uverejnenom vo Finančnom spravodajcovi č. 2/2004.

Ak sa účtovná jednotka rozhodne o*hmotnom majetku s*obstarávacou cenou 30*000*Sk a*menej a*dobou použiteľnosti dlhšou ako jeden rok účtovať na účte 022, v*účtovnej triede 0 – Dlhodobý majetok, platí na účely dane z*príjmov zásada, že odpisy uplatnené v*účtovníctve sú v*súlade s*§ 17 ods. 1 a*§ 2 písm.*i) ZDP aj daňovo uznaným výdavkom. Rovnako sa postupuje aj v*tom prípade, ak sa účtovná jednotka podľa interného účtovného rozvrhu rozhodne ponechať účet 028.
zuza8
25.08.09,21:04
ste super, veľmi pekne ďakujem.