jano.stary
25.08.09,08:02
Minulý rok sa mi stala veľmi vážna nehoda, zrútil sa mi byt a zostal som na ulici. Prišiel som o väčšinu svojich vecí a nábytku. Nebyť mojich rodičov tak nemám kde bývať a ocitol by som sa v centre pre bezdomovcov. Takto som žil rok, až stavebné firmy zrekonštruovali skolabovaný /zrútený ! / byt a ja som našiel kupca ktorý to kúpil samozrejme pod cenu. Za utržené peniaze sa mi podarilo kúpiť byt, samozrejme starší, horší a menší pretože som sa už nedokázal vrátiť tam, kde som skoro prišiel o život. Iba zázrakom sa mi nič nestalo, zranení boli iní ľudia. Presne do roka a do dňa som sa od rodičov odsťahoval.

Mám dieťa, ktoré ide na vysokú školu. Normálne som za ním chodieval iba ja, však nebolo plnoleté. Keď sa mi stala tá nehoda, dochádzal som do práce denne 100km, celý rok, pretože rodičia bývajú ďalej. Keď som chcel, aby za mnou dieťa prišlo aspoň cez víkend, tak za celý rok sa to ani raz nepodarilo. Nebola ochota z jeho strany, dokonca naše vzťahy ochladli, pretože som už mimo výživného nedával peniaze pretože sme sa nestretávali. Snažil som sa vysvetliť, že ja mám cestovania cez týždeň dosť a kedže je už plnoleté tak môže za mnou prísť ku mojim rodičom, ku starým rodičom. Nič.

Potreboval som pomôcť s upratovaním "noveho" bytu, samozrejme žiadna pomoc. Nakoniec do bytu za mnou prišlo, ale iba z dôvodu pýtať vyššie výživné :-((

A teraz nejaké fakty:
Moje dieťa žije s matkou u jej nového priateľa, majú tam aj trvalé pobyty. Ex tvrdí, že nie sú druh a družka, ale ja si myslím, že dôležité je, že žijú v spoločnej domácnosti. manželia nie sú.

A teraz k mojej životnej úrovni, je životná úroveň výška príjmu? Pretože môj príjem dosahoval v čistom mesačne do 40000skk ale žil som ako bezdomovec. žiadna dovolenka, žiadne súkromie, vysoké životné náklady, odhadovaná strata za 1 rok asi do 300000skk. Teraz musím kupovať všetko nanovo. Dieťaťu som platil výživné 5000skk a teraz by chcelo 10000 vraj si chce užívať na VŠ. Keď som sa snažil vysvetliť, že má aj matku bol som najhorší na svete.
Ja som už dávnejšie sľúbil, že jej dám viac keď pôjde na školu, ponúkol som 7000 a bol som vysmiaty dieťaťom a jej matkou a že dieťa stratím....čo si myslím že už sa stalo, takže to je asi už jedno.

Konkrétne otázky:
- je životná úroveň rodiča iba jeho príjem alebo sa berie do úvahy aj to ako naozaj žije? ja mám teraz starší 3i byt, oni bývajú vo veľkom dome , majú dve autá... ja znova začínam z nuly aj keď mám niečo ušetrené, ale musím sa spoliehať už iba sám na seba, žijem sám
- berie sa do úvahy aj príjem osoby v spoločnej domácnosti? nie manžel, druh a jeho majetkové pomery?
- keďže exmanželka vlastní byt ktorý prenajíma a "úplne nahodou" tam teraz nikto nie je, je normálne aby ona dieťaťu nedala žiadne peniaze?
povedal som, nech predá byt, môžem toto žiadať? chcel som, že ja dám dieťaťu 7000 a ona nech dá aspoň 3000, ale nie zase ma vysmiali
- ex nikdy nepracovala necháva sa vyživovať chlapmi, nie je to amorálne?
prečo ja mám dávať ex peniaze spôsobom, že ona ich dieťaťu potom nedá?
- dieťa si vraj chce šetriť peniaze z toho, čo jej dám, môžem žadať prípadne na sude, že teda bude sporiť ale počas školy peniaze z banky nemude môcť vybrať? a aj matka bude musieť posielať na šporenie?

- nie je 10000 neúmerné ? iba od jedného rodiča a druhý nič?


ako sa mám brániť? pretože považujem ich konanie za hlboko amorálne že v okamihu ako som sa presťahovat do bytu prídu pýtať peniaze a rok predtým som bol vzduch?
Flinstone
25.08.09,06:15
tých 10tis(333€) čo požaduje sa mi vidí trošku neprimerané aj vzhľadom na to, že nielen otec má živiť dieťa ale na výžive sa podieľajú podľa zákona rodičia podľa svojich schopností a možností. Čiže určite nie tak že jeden všetko a druhý nič. Navyše tá suma je viac ako je min. mzda, za ktorú sa možno po skončení školy bude musieť zamestnať, ak nebude chcieť byť nezamestnaný.
Súd pri stanovovaní výšky výživného nevychádza len z príjmu, ale aj zo skutočných nevyhnutných nákladov, kde musia uznať všetky výdavky súvisiace s bývaním a ešte Vám musí zostať životné minimum. Zvyšnú sumu budú posudzovať pri stanovovaní výšky výživného.
Ak je vaše dieťa tak nenažrané a nevďačné, že ho vidíte len ak potrebuje peniaze, nesúhlasil by som so zvýšením, lebo to čo ponúkate sa im vidí smiešne.
Vec skončí na súde a vy zo svojho slušného príjmu si zabezpečte dobrého právnika. Určite to bude návratná investícia.
Dieťa je plnoleté, čiže návrh na súd bude musieť podať samo. Tiež môžte žiadať aby súd určil že splatné bude na účet dieťaťa a nie k rukám matky, ktorá už nieje jeho zákonným zástupcom.
Ak je vaše dieťa tak na peniaze ako píšete, aspoň budete vedieť, že matka sa k peniazom nedostane, lebo dieťa si ich stihne užiť samé.
jano.stary
25.08.09,09:04
dakujem za reakcie, poprosil by som ak by boli aj konkretnejsie odpovede, ide mi hlavne o tu spolocnu domacnost a ze ci sa beru do uvahy aj majetkove pomery?

ale vyzera to tak, ze sa naozaj bez pravnika nepohnem?...
ALDA
25.08.09,09:27
Určite bude potrebné sa spojiť s právnikom, ale chcem reagovať na vetu...a druhý nič :eek:...veď s matkou žije, ktorá ju stravuje, šatí, má u nej ubytovanie a ešte aj prispieva na záľuby, to podľa mňa nie je nič, to sú veľké náklady.
Xanti
25.08.09,09:45
A teraz nejaké fakty:
Moje dieťa žije s matkou u jej nového priateľa, majú tam aj trvalé pobyty. Ex tvrdí, že nie sú druh a družka, ale ja si myslím, že dôležité je, že žijú v spoločnej domácnosti. manželia nie sú.

A teraz k mojej životnej úrovni, je životná úroveň výška príjmu? Pretože môj príjem dosahoval v čistom mesačne do 40000skk ale žil som ako bezdomovec. žiadna dovolenka, žiadne súkromie, vysoké životné náklady, odhadovaná strata za 1 rok asi do 300000skk. Teraz musím kupovať všetko nanovo. Dieťaťu som platil výživné 5000skk a teraz by chcelo 10000 vraj si chce užívať na VŠ. Keď som sa snažil vysvetliť, že má aj matku bol som najhorší na svete.
Ja som už dávnejšie sľúbil, že jej dám viac keď pôjde na školu, ponúkol som 7000 a bol som vysmiaty dieťaťom a jej matkou a že dieťa stratím....čo si myslím že už sa stalo, takže to je asi už jedno.

Konkrétne otázky:
- je životná úroveň rodiča iba jeho príjem alebo sa berie do úvahy aj to ako naozaj žije? ja mám teraz starší 3i byt, oni bývajú vo veľkom dome , majú dve autá... ja znova začínam z nuly aj keď mám niečo ušetrené, ale musím sa spoliehať už iba sám na seba, žijem sám myslím, že tu súd nevezme do úvahy to, že bývajú v dome ( nie je v majetku matky ani dieťaťa )
- berie sa do úvahy aj príjem osoby v spoločnej domácnosti? nie manžel, druh a jeho majetkové pomery? podľa pár príspevkov na porade, toto závisí od sudcu. Mnoho krát sa berie príjem aj partnera, s ktorým žije ak majú spoločný trvalý pobyt. čo tvoja ex má v dome svojho priateľa ak je to pravda
- keďže exmanželka vlastní byt ktorý prenajíma a "úplne nahodou" tam teraz nikto nie je, je normálne aby ona dieťaťu nedala žiadne peniaze?
povedal som, nech predá byt, môžem toto žiadať? chcel som, že ja dám dieťaťu 7000 a ona nech dá aspoň 3000, ale nie zase ma vysmiali no asi by som našla podnájomníkov, teda aspon nejakých známych kt. by boli ochotný dosvedčiť na súde, že si chceli prenajať byt a tvoja ex im to účelovo nedovolila, kvôli súdnemu pojednávaniu s tebou o výške výživného.
- ex nikdy nepracovala necháva sa vyživovať chlapmi, nie je to amorálne?
prečo ja mám dávať ex peniaze spôsobom, že ona ich dieťaťu potom nedá? ak je dieťa plnoleté, musí samé podať návrh na súd na zvýšenie výživného, budeš sa súdiť už z dieťaťom, ale v tom prípade už bude rozhodnutie zo súdu, že výživné bude splatné k rukám dieťaťa.
- dieťa si vraj chce šetriť peniaze z toho, čo jej dám, môžem žadať prípadne na sude, že teda bude sporiť ale počas školy peniaze z banky nemude môcť vybrať? a aj matka bude musieť posielať na šporenie? no ako dieťa by s tých peňazí si malo zabezpečiť, bývanie, šatenie stravu školu. na výžive dieťaťa sa podielajú obaja rodičia. nemôžeš podmieňovať vyplácanie výživného tým, že bude dieťa šporiť. ale zase viem, že pri vyššom ( nadštandartnom ) výživnom súd môže určiť, že časť sumy z výživného pôjde na šporenie dieťaťu

- nie je 10000 neúmerné ? iba od jedného rodiča a druhý nič? no je to pomerne vysoká suma, treba dať protinávrh aby aj matka toľko prispievala dieťaťu nakoľko je už dospelé a pôjde študovať, alebo nech prispieva sumou alikvotne zníženou o bývanie, stravu počas víkendov kedy dieťa si nebude užívať na VŠ. Nech preukáže skutočné náklady, kt. má s výchovou dieťaťa.


ako sa mám brániť? pretože považujem ich konanie za hlboko amorálne že v okamihu ako som sa presťahovat do bytu prídu pýtať peniaze a rok predtým som bol vzduch? žial moc sa nenabrániš, fakticky ako bolo písané potrebuješ dobrého právnika, to že sa chovajú amorálne súd nepresvedčí aby Ti výživné znížil poprípade aby nevyhovel zvýšeniu výživného na dieťa. Musíš zabojovať predovšetkým dobrým právnikom a dobrými argumentami. odpovede v texte.
V neposlednom rade držím palec aby sa to vyriešilo k spokojnosti všetkých zainteresovaných. Aby ste našli kompromis.
jano.stary
25.08.09,10:08
dakujem Xanti,

velmi ma zaujala myslienka o tom prenajme, skusim asi dat inzerat :-))

inak dozvedel som sa, ze ten byt chce dat jednemu z jej dalsich deti, ja mam s nou nastastie iba jedno, cize tam bude ten pes zakopany

este viem, ze ak chlap nema robotu a neplati, tak mu na sude povedia nech sa zamestna, preco to nepovedia aj zene?!

je to tak trosku chore sudit sa z vlastnym potomkom, ale uz ked nebude na vyber... a nemoze dieta splnomocnit matku aby su zastupovala na sude?
Xanti
25.08.09,10:14
dakujem Xanti,

velmi ma zaujala myslienka o tom prenajme, skusim asi dat inzerat :-))

inak dozvedel som sa, ze ten byt chce dat jednemu z jej dalsich deti, ja mam s nou nastastie iba jedno, cize tam bude ten pes zakopany

este viem, ze ak chlap nema robotu a neplati, tak mu na sude povedia nech sa zamestna, preco to nepovedia aj zene?!

je to tak trosku chore sudit sa z vlastnym potomkom, ale uz ked nebude na vyber... a nemoze dieta splnomocnit matku aby su zastupovala na sude? Nemáš začo, hádam Ti tá myšlienka o prenájme pomôže. No žial matka sa musí starať o deti, tak jej súd neprikáže zamestnať sa. To vychádza ešte z toho rozdelenia, "chlap zarába prachy a žena udržuje teplo rodinného krbu".
Nie je to choré, myslím že my len súdy vnímame veľmi negatívne. Ale o pár rokov, si myslím bude normálne (bohužial) ked sa budú súdiť aj rodičia s deťmi a opačne, a nielen súrodenci pri dedičstve.

Majetok krivý charakter. Každý si chce urvať čo najväčší kus. Skús súdu navrhnúť, zverenie do výchovy. Teda, že dieťa bude pri tebe a dostane peniaze aj na šporenie.
Ináč vyjadrenie, užívať si na VŠ je dosť nešťastné. Lebo mnohý tam študujú a neužívajú si za peniaze rodičov.

Držím palec.:D
VilmaK
26.08.09,09:46
Ahojte,

máme s priateľom podobný problém. Rozviedol sa v apríli, súd zveril dcéru do osobnej starostlivosti matky. Vydupala si to ex, keďže toho komu nie je zverené dieťa do OS súd zaviaže na platenie výživného. Radila som mu aby trval na zverení do jeho OS, nakoľko bol živiteľom rodiny iba on a ex nikdy nepracovala. Nebránil sa nikdy a ani nebude plateniu výživného na dcéru. Sám v návrhu na rozvod uviedol, že chce prevziať výlučne na seba vyživovaciu povinnosť - čo vieme že nie je možné. Avšak citovým vydieraním bývalej a v snahe o urýchlenie rozvodového konania jej vyhovel aby súd zveril do OS dieťa matke. Z jej strany to bola špekulácia, aby na platenie výživného nebola zaviazaná ona. Súd zaviazal otca na platenie výživného 280€. Dcéra mala v júni 18 rokov avšak z hľadiska zákona je neazaopatrené dieťa - navštevuje strednú školu. Trvalý pobyt má u otca, otec plní výživovaciu povinnosť - prevažnú časť poukazuje na účet, platí účet za mobil, dáva jej aj hotovosť a hradí všetky náklady. Dcéra sa tiež ozve iba ak potrebuje peniaze. Život je sviňa, koncom mája prišiel o zamestnanie. Keďže pri určovaní výšky výživného súd vychádzal z jeho vtedajších príjmov , ktoré teraz nemá a navyše mu v zmysle dohody o vyporiadaní BSM ostal záväzok splatiť hypotekárny úver a zaplatiť finančnú kompenzáciu ex, chcel by požiadať o úpravu výživného. Je to najmä kvôli tomu, že ex chce dať žalobu na súd, že jej tú kompenzáciu nezaplatil v lehote. Je možné aby v takomto návrhu na zníženie výživného zaviazal súd na platenie výživného aj matku? Ona neplatí dieťaťu nič, neplní si vyživovaciu povinnosť, skôr je to tak že dcéra dáva z výživného od otca peniaze matke, ktorá ma stále nejaké dlhy a preto ani nechce pristúpiť na splátky finančnej kompenzácie. Viem, že návrh na súd na platenie výživného voči matke môže podať jedine dcéra. Nevieme ako postupovať. V žiadnom prípade nechceme ublížiť dieťaťu, ktoré aj napriek tomu všetkému čo robí pre ňu otec, bude naďalej z ľútosti stáť pri matke. Kým otec platil všetko čo chceli, bolo všetko ok. Teraz peniaze stratou zamestnania nemá, no záväzky trvajú... Nevieme ako postupovať, veď aj matka musí aspoň do 30% výšky minimálnej mzdy prispievať , hoci 15 rokov nerobí - je zdravá, má VŠ, len doteraz nemusela. Dá sa niečo vôbec s tým urobiť?
jano.stary
26.08.09,11:00
a este ma napadla jedna otazka vyprovokovana existenciou striedavej vychovy ktora u nas bohuzial nie je..

je to normalne a akceprovatelne, ze matka s dietatom sa nastahovali ku jej "frajerovi" pricom ani matka a ani dieta nemaju ziaden vztah vlastnicky k bytu/domu kde byvaju? maju tam sice trvaly pobyt a to zrejme len preto, ze by tam zrejme bez trvaleho pobytu asi ani nemohli byvat?

zjednodusene: myslim si, ze matka nemoze s dietatom vymetat cudzie byty a teoreticky sa stahovat " kazdy mesiac" z jedneho bytu do druheho, podla toho kto je momentalne "frajer" ?

a kedze su si asi vsetcia vedomi ze bez trvaleho pobytu v danom byte by to bolo asi "chore", na druhe strane to znamena teda ze sa jedna o spolocnu domacnost a tym padom sa beru do uvahy vsetky prijmy? aj toho "frajera" co im tam dal trvaly pobyt?

asi by sa dala spochybnit aj moralka matky, co takto kona namiesto toho aby sa zamestnala?
Flinstone
26.08.09,11:17
a este ma napadla jedna otazka vyprovokovana existenciou striedavej vychovy ktora u nas bohuzial nie je..

je to normalne a akceprovatelne, ze matka s dietatom sa nastahovali ku jej "frajerovi" pricom ani matka a ani dieta nemaju ziaden vztah vlastnicky k bytu/domu kde byvaju? maju tam sice trvaly pobyt a to zrejme len preto, ze by tam zrejme bez trvaleho pobytu asi ani nemohli byvat?

zjednodusene: myslim si, ze matka nemoze s dietatom vymetat cudzie byty a teoreticky sa stahovat " kazdy mesiac" z jedneho bytu do druheho, podla toho kto je momentalne "frajer" ?

a kedze su si asi vsetcia vedomi ze bez trvaleho pobytu v danom byte by to bolo asi "chore", na druhe strane to znamena teda ze sa jedna o spolocnu domacnost a tym padom sa beru do uvahy vsetky prijmy? aj toho "frajera" co im tam dal trvaly pobyt?

asi by sa dala spochybnit aj moralka matky, co takto kona namiesto toho aby sa zamestnala?
Môžte požiadať súd aby zveril dieťa do vašej opatery, nakoľko matka svojim spôsobom života nieje schopná zabezpečiť zdravý a morálny vývoj dieťaťa.
Lenže súd sa bude pýtať aj dieťaťa, či súhlasí so zmenou, tak si zvážte, či to má vôbec zmysel.
VilmaK
26.08.09,11:20
Xanti,

chcem sa opýtať ako si poradila janovi - požiadať o zverenie do výchovy. Je to možné aj v tom prípade ako som vyššie uviedla. Nakoľko dieťa malo v čase rozhodovania súdu 17 - teda bolo maloleté. Súd rozhoduje o zverení do OS výlučne pokiaľ ide o maloleté deti. Dcéra dovŕšila plnoletosť 2 mesiace po rozvode rodičov. Býva na internáte a ako som spomínala trvalé bydlisko mala a stále má u otca. Môžeme dať návrh na zverenie do výchovy aj keď je už plnoletá, ale nezaopatrená? Musí dcéra vysloviť súhlas? Je to blbé škriepiť sa s vlastným dieťaťom, ide tu výlučne o to aby aj matka prispievala na výživu. A zmenila by sa tým pádom vyživovacia povinnosť otca, keby súd zveril dieťa do výchovy - už nie do OS otca?Matka nemá vytvorené vhodné podmienky aby dieťa bývalo u nej, čo ani nebýva ňakoľko trvalé bydlisko má dieťa u otca, ale toto asi skúma súd. Býva v 1-izbovom byte a pre dieťa v tom byte nemá ani posteľ či skriňu. U otca má stále svoju izbu.
Ďakujem
Flinstone
26.08.09,11:22
Ahojte,

máme s priateľom podobný problém. Rozviedol sa v apríli, súd zveril dcéru do osobnej starostlivosti matky. Vydupala si to ex, keďže toho komu nie je zverené dieťa do OS súd zaviaže na platenie výživného. Radila som mu aby trval na zverení do jeho OS, nakoľko bol živiteľom rodiny iba on a ex nikdy nepracovala. Nebránil sa nikdy a ani nebude plateniu výživného na dcéru. Sám v návrhu na rozvod uviedol, že chce prevziať výlučne na seba vyživovaciu povinnosť - čo vieme že nie je možné. Avšak citovým vydieraním bývalej a v snahe o urýchlenie rozvodového konania jej vyhovel aby súd zveril do OS dieťa matke. Z jej strany to bola špekulácia, aby na platenie výživného nebola zaviazaná ona. Súd zaviazal otca na platenie výživného 280€. Dcéra mala v júni 18 rokov avšak z hľadiska zákona je neazaopatrené dieťa - navštevuje strednú školu. Trvalý pobyt má u otca, otec plní výživovaciu povinnosť - prevažnú časť poukazuje na účet, platí účet za mobil, dáva jej aj hotovosť a hradí všetky náklady. Dcéra sa tiež ozve iba ak potrebuje peniaze. Život je sviňa, koncom mája prišiel o zamestnanie. Keďže pri určovaní výšky výživného súd vychádzal z jeho vtedajších príjmov , ktoré teraz nemá a navyše mu v zmysle dohody o vyporiadaní BSM ostal záväzok splatiť hypotekárny úver a zaplatiť finančnú kompenzáciu ex, chcel by požiadať o úpravu výživného. Je to najmä kvôli tomu, že ex chce dať žalobu na súd, že jej tú kompenzáciu nezaplatil v lehote. Je možné aby v takomto návrhu na zníženie výživného zaviazal súd na platenie výživného aj matku? Ona neplatí dieťaťu nič, neplní si vyživovaciu povinnosť, skôr je to tak že dcéra dáva z výživného od otca peniaze matke, ktorá ma stále nejaké dlhy a preto ani nechce pristúpiť na splátky finančnej kompenzácie. Viem, že návrh na súd na platenie výživného voči matke môže podať jedine dcéra. Nevieme ako postupovať. V žiadnom prípade nechceme ublížiť dieťaťu, ktoré aj napriek tomu všetkému čo robí pre ňu otec, bude naďalej z ľútosti stáť pri matke. Kým otec platil všetko čo chceli, bolo všetko ok. Teraz peniaze stratou zamestnania nemá, no záväzky trvajú... Nevieme ako postupovať, veď aj matka musí aspoň do 30% výšky minimálnej mzdy prispievať , hoci 15 rokov nerobí - je zdravá, má VŠ, len doteraz nemusela. Dá sa niečo vôbec s tým urobiť?
Dôležité pre súdne konanie je spôsob akým skončil pracovný pomer. Ak bol ukončený z dôvodu organizačných zmien(pracovné miesto sa zrušilo) uspeje aj s návrhom na zníženie výšky výživného.
Podľa zákona, obaja rodičia sa podieľajú na vyživovacej povinnosti podľa svojich schopností a možností. U matky sa započítava aj starostlivosť, bývanie... Poklaľ by sa dcéra odsťahovala od matky môže podať návrh na určenie výživného aj od matky. Ale takýto návrh musí podať oprávnená (t.j. dcéra) a nie otec. Inak by súd konštatoval, že návrh nepodala oprávnená osoba a vec by odložil.
VilmaK
26.08.09,11:25
No ve´d práve o to ide, že matka sa o dieťa nestará vôbec. Dieťa nebýva u matky, býva na internáte a všetko platí otec.
Pracovný pomer v jeho prípade nebol, išlo o výkon funkcie. Je to asi rozdiel? Nesprávne som sa vyjadrila, nemal príjem, bola to odmena za výkon funkcie - ŠO.
Flinstone
26.08.09,11:29
No ve´d práve o to ide, že matka sa o dieťa nestará vôbec. Dieťa nebýva u matky, býva na internáte a všetko platí otec.
Pracovný pomer v jeho prípade nebol, išlo o výkon funkcie. Je to asi rozdiel? Nesprávne som sa vyjadrila, nemal príjem, bola to odmena za výkon funkcie - ŠO.
funkcia sa zrušila? Ak ho len jednoducho bez udania dôvodu odvolali, súd sa zrejme prikloní k názoru že si za stratu výhodnejšieho zamestnania môže sám. To už by bolo vhodné, aby navštívil dobrého právnika, ktorý sa v danej problematike živí. Poradí sa s ním a podá v jeho mene na súd vhodný návrh.
Dcéra musí súhlasiť so zmenou. Od 15 roku dieťata súd prihliada na jeho želanie.
VilmaK
26.08.09,11:38
Bolo to dohodou, inak by ho aj tak odvolali. Vidím to teda dosť skepticky. Aj tak nerozumiem tomu, ak súd zveril do OS dieťa matke, ako je potom možné že dcéra nebola v jej osobnej starostlivosti? Veď trvalé bydlisko má dieťa u otca.
Xanti
26.08.09,16:32
a este ma napadla jedna otazka vyprovokovana existenciou striedavej vychovy ktora u nas bohuzial nie je..

je to normalne a akceprovatelne, ze matka s dietatom sa nastahovali ku jej "frajerovi" pricom ani matka a ani dieta nemaju ziaden vztah vlastnicky k bytu/domu kde byvaju? maju tam sice trvaly pobyt a to zrejme len preto, ze by tam zrejme bez trvaleho pobytu asi ani nemohli byvat?

zjednodusene: myslim si, ze matka nemoze s dietatom vymetat cudzie byty a teoreticky sa stahovat " kazdy mesiac" z jedneho bytu do druheho, podla toho kto je momentalne "frajer" ?

a kedze su si asi vsetcia vedomi ze bez trvaleho pobytu v danom byte by to bolo asi "chore", na druhe strane to znamena teda ze sa jedna o spolocnu domacnost a tym padom sa beru do uvahy vsetky prijmy? aj toho "frajera" co im tam dal trvaly pobyt?

asi by sa dala spochybnit aj moralka matky, co takto kona namiesto toho aby sa zamestnala? Ja ti neviem, ale trvalý pobyt? Ked sa často sťahuje to hádam nie. Človek nemusí mať trvalý pobyt v byte, v ktorom býva si vezmi podnájomníkov. Prenajímajú si byty ale nemajú tam trvalý pobyt, lebo majiteľ bytu s tým nebude súhlasiť. Max. ked tak majú prechodný pobyt, aby nemuseli v mieste trv. bydliska platiť za smeti, lebo sa zdržiavajú v mieste prechodného pobytu.
Neverím, že tvoja ex má pri tom chlapovi v tom dome trvalý pobyt. Myslím, že je akceptovateľné ak sa presťahovala aj s dieťaťom ku priateľovi a aj normálne, a mali by sa brať všetky príjmy teda aj príjem jej partnera ale to je na rozhodnutí sudcu, či bude brať aj iné príjmy do úvahy.
Xanti
26.08.09,16:38
Xanti,

chcem sa opýtať ako si poradila janovi - požiadať o zverenie do výchovy. Je to možné aj v tom prípade ako som vyššie uviedla. Nakoľko dieťa malo v čase rozhodovania súdu 17 - teda bolo maloleté. Súd rozhoduje o zverení do OS výlučne pokiaľ ide o maloleté deti. Dcéra dovŕšila plnoletosť 2 mesiace po rozvode rodičov. Býva na internáte a ako som spomínala trvalé bydlisko mala a stále má u otca. Môžeme dať návrh na zverenie do výchovy aj keď je už plnoletá, ale nezaopatrená? Musí dcéra vysloviť súhlas? Je to blbé škriepiť sa s vlastným dieťaťom, ide tu výlučne o to aby aj matka prispievala na výživu. A zmenila by sa tým pádom vyživovacia povinnosť otca, keby súd zveril dieťa do výchovy - už nie do OS otca?Matka nemá vytvorené vhodné podmienky aby dieťa bývalo u nej, čo ani nebýva ňakoľko trvalé bydlisko má dieťa u otca, ale toto asi skúma súd. Býva v 1-izbovom byte a pre dieťa v tom byte nemá ani posteľ či skriňu. U otca má stále svoju izbu.
Ďakujem No myslím, že dcéra tým že je dospelá by musela dať návrh na súd, zo žiadosťou o výživné od otca a aj od matky, a bude na nej kde sa rozhodne bývať. Ak dá návrh na súd tak súd bude vychádzať z terajších majetkových pomerov rodičov, takže je šanca že otec bude platiť nižšie výživné, a dcéra dostane peniaze na živobytie aj od matky. Ale to musí dcéra chcieť, pokiaľ jej otec prispieval nad rámec výživného tak potom asi dcéra takú žiadosť na súd nedá, lebo by to znamenalo nižší príjem pre ňu.
Otec ( tvoj priateľ ) by v momentálne situácii jej nemal dávať peniaze nad rámec výživného ( lebo týmto poukazuje, že peniaze má a súd mu výživné nezníži ).
VilmaK
27.08.09,10:44
Ďakujem za odpovede. Dcéra nepodá takýto návrh, matku ľutuje že ju už nemá kto živiť lebo aj matkin frajer nerobí a obaja si prácu ani nehľadajú len zháňajú kade tade lístky že si prácu hľadali.
Do výživného sa zaratáva aj ošatenie, telefón, kaderník - alebo je to len čiastka ktorá jej chodí na účet?
A matka sa asi ani nedopúšťa TČ zanedbania povinnej výživy? Zo Z o rodine sú povinní prispievať obaja rodičia, ale podľa TZ sa myslí "povinný" v zmysle Dohody o výživnom uzatvorenej medzi rodičmi resp. "povinný" na základe rozhodnutia súdu o rozvode manželov. Je možné vôbec podať na matku TO pre podozrenie zo spáchania TČ?
Tak už len ostáva dúfať, že si skoro nájde prácu.... a dcéra sa spamätá.
Xanti
27.08.09,11:20
Ďakujem za odpovede. Dcéra nepodá takýto návrh, matku ľutuje že ju už nemá kto živiť lebo aj matkin frajer nerobí a obaja si prácu ani nehľadajú len zháňajú kade tade lístky že si prácu hľadali.
Do výživného sa zaratáva aj ošatenie, telefón, kaderník - alebo je to len čiastka ktorá jej chodí na účet?
A matka sa asi ani nedopúšťa TČ zanedbania povinnej výživy? Zo Z o rodine sú povinní prispievať obaja rodičia, ale podľa TZ sa myslí "povinný" v zmysle Dohody o výživnom uzatvorenej medzi rodičmi resp. "povinný" na základe rozhodnutia súdu o rozvode manželov. Je možné vôbec podať na matku TO pre podozrenie zo spáchania TČ?
Tak už len ostáva dúfať, že si skoro nájde prácu.... a dcéra sa spamätá.
Výživné je určené súdom, ak súd určí výživné 100 eur a tvoj priateľ ich pošle dcére na účet, tak to je výživné.
Ale ked jej dá dalších 200 eur na kaderníka na ošatenie, telefon, na kaviár abo hocičo iné, ... tak to je jeho dobrá vôľa a toto je nad rámec výživného.
A toto nad rámec by nemal posielať a dávať dcére, ked nemá teraz prácu. No a čo sa týka toho zanedbania povinnej výživy. Tak pokiaľ dcéra príde k matke domov a tá ju pustí do bytu, dá jej postel ( lôžko ) a jedlo, tak neporušuje zákon, lebo sa o ňu stará.