Dana7
25.08.09,08:17
Dobrý deň,

chcem poprosiť o radu, ako to je a či vôbec má nárok na dávku v nezamestnanosti osoba, ktorá v posledných 4 rokoch vôbec nepracovala, ale po celú dobu si platí ako dobrovoľne poistená osoba príspevok na poistenie v nezamestnanosti.
Zaradí úrad práce takúto osobu do evidencie uchádzačov o zamestnanie?

Ďakujem
veronikasad
25.08.09,06:22
Dobrý deň,

chcem poprosiť o radu, ako to je a či vôbec má nárok na dávku v nezamestnanosti osoba, ktorá v posledných 4 rokoch vôbec nepracovala, ale po celú dobu si platí ako dobrovoľne poistená osoba príspevok na poistenie v nezamestnanosti.
Zaradí úrad práce takúto osobu do evidencie uchádzačov o zamestnanie?

Ďakujem
Ano, a bude mať nárok na dávku v nezamestnanosti z vymeriavacieho základu, z ktorého si platila dobrovolné poistenie v nezamestnanosti.
Dana7
25.08.09,06:46
Ano, a bude mať nárok na dávku v nezamestnanosti z vymeriavacieho základu, z ktorého si platila dobrovolné poistenie v nezamestnanosti.


Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.
brčko
25.08.09,12:07
súhlasím s veronikou, len dodám, že obdobie sa započítava za podmienky, ak platila poistné v splatnosti, vzhladom na § 104 ods.6 zákona o sociálnom poistení a ráta sa jej z posledných troch rokov pred zaevidovaním na UP.

citujem uvedený ods.6 § 104 ZoSP
(6) Obdobie dobrovoľného poistenia v nezamestnanosti sa započítava na vznik nároku na dávku v nezamestnanosti len vtedy, ak za toto obdobie poistenec zaplatil poistné na poistenie v nezamestnanosti najneskôr v posledný deň splatnosti poistného na poistenie v nezamestnanosti.
breckova
02.11.09,05:54
Ovplyvní výšku dávky v nezamestnanosti fakt, že osoba ktorá bola posledné 4 roky zamestnaná, súčastne platila posledné 3 mesiace pred skončením pracovného pomeru aj poistenie v nezamestnanosti ako dobrovolne poistená osoba ?
ivka70
02.11.09,06:46
Ovplyvní výšku dávky v nezamestnanosti fakt, že osoba ktorá bola posledné 4 roky zamestnaná, súčastne platila posledné 3 mesiace pred skončením pracovného pomeru aj poistenie v nezamestnanosti ako dobrovolne poistená osoba ?

Kedze podpora sa vypocitava z odvedeneho poistneho za posledne 3 roky, tak aj dobrovolne poistne sa do zakladu pripocita.
Ale 3 mesiace zasa vysku podpory az tak velmi neovplyvnia.
breckova
02.11.09,06:53
Ďakujem
zuzana.r
04.11.09,01:37
Chcem sa len uistiť.. Som v podobnej situácii ako breckova.
Od 1.1.10 je možné, že sa budem musieť registovať na úrade práce.
Som 6r zamestnaná, teda podmienku povinného platenia poistného do fondu nezamestnanosti aspoň 1095 dní spĺňam + posledné 2 mesiace si platím dobrovolné poistenie v nezamestnanosti. Nie je potrebné spĺňať aj podmienku platenia dobrovolného poist. v nezamest. 730 dní? Alebo sa počítajú len posledné 3 roky a súčet vymeriavacích základov, z ktorých bolo platené pois.v nezam., sa zráta?

Prikladám text zo stránky soc.poistovne:


Nárok na dávku v nezamestnanosti vznikne,

ak poistenec v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie bol poistený v nezamestnanosti najmenej tri roky, t.j. 1 095 dní – osoba A alebo
poistencovi, ktorý po skončení výkonu činnosti zamestnanca v pracovnom pomere na určitú dobu bol zaradený do evidencie uchádzačov o zamestnanie, ak v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie
a) bol poistený v nezamestnanosti z výkonu činnosti zamestnanca v pracovnom pomere na určitú dobu alebo bol
dobrovoľne poistený v nezamestnanosti najmenej dva roky, t.j. 730 dní
veronikasad
04.11.09,07:23
zuzana.r., doba poistenia v nezamestnanosti 730 dní ti stačí ak si v posledných 3 rokoch mala všetky pracovné pomery na dobu určitú. To nie je tvoj prípad.

Výška podpory bude 50 % priemerného vymeriavacieho základu pre platenie poistenia v nezamestnanosti v posledných 3 rokoch pred vznikom nároku na dávku, u teba vrátane dobrovolného poistenia v nezamestnanosti.
Aldan
04.11.09,08:55
prosím vás k tejto téme. Ak bude syn stredoškolák platiť ako dobrovoľný platca poistenie v nezamestnanosti 3 roky bude mať nárok ak skončí školu na podporu v nezamestnanosti?
Ďakujem Aldan
Katy a R
04.11.09,09:05
prosím vás k tejto téme. Ak bude syn stredoškolák platiť ako dobrovoľný platca poistenie v nezamestnanosti 3 roky bude mať nárok ak skončí školu na podporu v nezamestnanosti?
Ďakujem Aldan

.. podmienkou je, že musí byť potom zaregistrovaný ako uchádzač o zamestnanie
.. a od nového roka sa možno:confused: podmienky (§104) pre nárok "zmiernia"
veronikasad
04.11.09,10:06
prosím vás k tejto téme. Ak bude syn stredoškolák platiť ako dobrovoľný platca poistenie v nezamestnanosti 3 roky bude mať nárok ak skončí školu na podporu v nezamestnanosti?
Ďakujem Aldan
po zaevidovaní na ÚP ako uchádzač o zamestnanie - ano.
zuzana.r
04.11.09,10:40
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď. Potešili ste ma. Nebola som si v tomto celkom istá. Pekný deň prajem.
Dana7
04.11.09,10:50
súhlasím s veronikou, len dodám, že obdobie sa započítava za podmienky, ak platila poistné v splatnosti, vzhladom na § 104 ods.6 zákona o sociálnom poistení a ráta sa jej z posledných troch rokov pred zaevidovaním na UP.

citujem uvedený ods.6 § 104 ZoSP
(6) Obdobie dobrovoľného poistenia v nezamestnanosti sa započítava na vznik nároku na dávku v nezamestnanosti len vtedy, ak za toto obdobie poistenec zaplatil poistné na poistenie v nezamestnanosti najneskôr v posledný deň splatnosti poistného na poistenie v nezamestnanosti.

Chcem sa len uistiť, či uvažujem správne. Keď sa stane, že napr. jeden mesiac z dobrovoľného poistenia nezaplatila DPO splátku v termíne, tak sa jej nezaráta len ten daný mesiac? Nemá to vplyv na to, že napr. ďalších 35 mesiacov platila včas? Alebo sa jej potom neuzná vôbec táto doba? Samozrejme za predpokladu, že v deň podania žiadosti nemá voči SP žiadne dlhy. Nie som si totiž celkom istá. Ďakujem
veronikasad
04.11.09,11:01
Chcem sa len uistiť, či uvažujem správne. Keď sa stane, že napr. jeden mesiac z dobrovoľného poistenia nezaplatila DPO splátku v termíne, tak sa jej nezaráta len ten daný mesiac? Nemá to vplyv na to, že napr. ďalších 35 mesiacov platila včas? Alebo sa jej potom neuzná vôbec táto doba? Samozrejme za predpokladu, že v deň podania žiadosti nemá voči SP žiadne dlhy. Nie som si totiž celkom istá. Ďakujem
podľa info z našej pobočky SP, mesiac v ktorom DPO nezaplatí PvN v lehote splatnosti sa nezapočítava do obdobia poistenia. (samozrejme, poistné musí aj tak zaplatiť)
renkulka
24.11.09,11:12
Som zamestnaná, momentálne na RD. Môžem sa prihlásiť na DPvN z maxima, aj napr. keď skončím RD a nastúpim do zamestnania, kde nejaký ten VZ na platenie poistného v nezam. budem mať. Alebo bude potom stačiť z rozdielu zamestnania a dobrov. poistenia, aby som tam nemala zbytočne preplatok? Musím si dobrov.poistenie v nezam. platiť 3 roky, keď podmienku poistenia splňam, na to, aby mi vyrátali maximum podpory?Ďakujem.
veronikasad
24.11.09,11:16
Som zamestnaná, momentálne na RD. Môžem sa prihlásiť na DPvN z maxima, aj napr. keď skončím RD a nastúpim do zamestnania, kde nejaký ten VZ na platenie poistného v nezam. budem mať. Alebo bude potom stačiť z rozdielu zamestnania a dobrov. poistenia, aby som tam nemala zbytočne preplatok? Musím si dobrov.poistenie v nezam. platiť 3 roky, keď podmienku poistenia splňam, na to, aby mi vyrátali maximum podpory?Ďakujem.
Za súčasného znenia zákona o sociálnom poistení počas rodičovskej dovolenky máš prerušené poistenie v nezamestnanosti (zmena by mala byť od 1.1.2010, v parlamente sa prerokúva novela zákona). Po nástupe do zamestnania si môžeš znížiť VZ na rozdiel tvojej mzdy a maxima.
adka32
03.09.10,08:03
Dobrý deň, poprosím k tejto téme ... idem sa zaevidovať 6.9.2010 na úrad práce (prac.pomer skončil 11.7.10), platím si dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti. Dnes si idem podpísať odhlášku zo zdrav.poistenia k 5.9.2010. Otáza znie: v deň zaevidovania na ÚP musí byť dobr.poistenie v nezamestn. ešte aktívne, alebo sa takisto mám - môžem odhlásiť k 5.9. a výpočet podpory bude aj z dobrovoľ. poistenia. Ďakujem.