Ksena
25.08.09,10:25
Dobrý deň,

potrebovala by som poradiť v takomto probléme:
Výberovým konaním , ktoré uskutočnila rada školy bol vybratý nový riaditeľ.Zriaďovateľom školy je MESTO. Kto vyhotoví pracovnú zmluvu s riaditeľom právneho subjektu (kto bude uvedený ako zamestnávateľ- škola, ako právny subjekt, alebo zriaďovateľ) a kto ju má podpísať. Zriaďovateľ vyhotoví len vymenovací dekrét, alebo do pracovnej zmluvy sa má uviesť už rovno : riaditeľ školy. Môže byť aj uvedená doba, na ktorú sa uzatvára pracovný pomer - doba funkčného obdobia riaditeľa. Je to všetko vporiadku?
Prosím, kto by mal s tým skúsenosti, nech mi pomôže, ak môže. Vopred ďakujem.
polka
25.08.09,08:57
Dobrý deň,

potrebovala by som poradiť v takomto probléme:
Výberovým konaním , ktoré uskutočnila rada školy bol vybratý nový riaditeľ.Zriaďovateľom školy je MESTO. Kto vyhotoví pracovnú zmluvu s riaditeľom právneho subjektu (kto bude uvedený ako zamestnávateľ- škola, ako právny subjekt, alebo zriaďovateľ) a kto ju má podpísať. Zriaďovateľ vyhotoví len vymenovací dekrét, alebo do pracovnej zmluvy sa má uviesť už rovno : riaditeľ školy. Môže byť aj uvedená doba, na ktorú sa uzatvára pracovný pomer - doba funkčného obdobia riaditeľa. Je to všetko vporiadku?
Prosím, kto by mal s tým skúsenosti, nech mi pomôže, ak môže. Vopred ďakujem.
Ak sa riaditeľom stane predchádzajúci zamestnanec školy, tak nová pracovná zmluva sa nerobí, pretože zamestnanec ju už má, napr. na dobu neurčitú a táto PZ ostáva naďalej platná. Vtedy zriaďovateľ vyhotoví len menovací dekrét na dobu 5 rokov, určí plat a stanoví náplň práce riaditeľovi. Po skončení funkč. obdobia sa stane opäť učiteľom, ak nanovo neobstojí vo výberovom konaní na ďalšie obdobie.
Ak riaditeľom bude nový zamestnanec, s ním treba najprv urobiť pracovnú zmluvu, podľa ktorej sa príjme na funkciu riaditeľa školy na obdobie 5 rokov - PZ podpíše za zamestnávateľa, ktorým je daná škola, zriaďovateľ v zastúpení štatutárneho zástupcu. Ostané ako v predchádzajúcom prípade.
Ksena
25.08.09,09:30
Čiže: zamestnávateľ bude škola a zmluvu podpíše napríklad primátor, alebo stačí doterajší zástupca riaditeľa školy?
polka
25.08.09,13:11
Čiže: zamestnávateľ bude škola a zmluvu podpíše napríklad primátor, alebo stačí doterajší zástupca riaditeľa školy?
Nakoľko nový riaditeľ bude zamestnancom školy, (nie mestského úradu) a súčasne sa príjme na funkciu riaditeľa (štatutára) školy, prac. zmluvu by mu mal podpísať ten, kto ho do funkcie ustanovil, menoval, teda zriaďovateľ (primátor) - podľa § 4 Zákona č. 552/2003 Z.z. o výkone prác vo verejnom záujme.
Tzn. že riaditeľ školy (s právnou subjektivitou) je zamestnancom školy a jeho priamym nadriadeným je vo vašom prípade primátor.
Ksena
26.08.09,05:05
Ďakujem za odpoveď. Ideme tiež o to, či do zmluvy máme potom
k podpisu uviesť primátor, alebo zriaďovateľ, lebo pri prac. zmluve, kde uvediem názov školy, dám k podpisu primátor. Nejako
mi to nehrá k sebe.
Ksena
26.08.09,12:45
Neviete mi ešte k tomu na záver poradiť?
polka
26.08.09,19:43
Ďakujem za odpoveď. Ideme tiež o to, či do zmluvy máme potom
k podpisu uviesť primátor, alebo zriaďovateľ, lebo pri prac. zmluve, kde uvediem názov školy, dám k podpisu primátor. Nejako
mi to nehrá k sebe.
Prikladám prílohu - vzor prac. zmluvy pre riaditeľa, ale aj iného ped. zamestnanca, ale treba si to upraviť podľa miesta školy, úradu a pozor, podľa súčasne platnej legislatívy.
Ksena
27.08.09,07:13
Úžasné, aké jednoduché, keď to už vidím. Je to geniálne. Vrelá vďaka. Ako je dobre , že sú tu tak šikovní ľuďia . Veľmi, veľmi pekne ďakujem.
Ksena
28.08.09,05:33
Prosím ešte mám nejakú pochybnosť k pracovnej zmluve pre riaditeľa právneho subjektu. Nenaráža sa tam na problém § 48 ods. 2 ZP ?
polka
28.08.09,09:16
Prosím ešte mám nejakú pochybnosť k pracovnej zmluve pre riaditeľa právneho subjektu. Nenaráža sa tam na problém § 48 ods. 2 ZP ?
§ 48
Pracovný pomer na určitú dobu

(2) Pracovný pomer na určitú dobu možno dohodnúť najdlhšie na tri roky. Pracovný pomer na určitú dobu možno predĺžiť alebo opätovne dohodnúť v rámci troch rokov najviac jedenkrát.

(5) Dôvod na predĺženie alebo opätovné dohodnutie pracovného pomeru podľa odseku 4 sa uvedie v pracovnej zmluve.

(6) Ďalšie predĺženie alebo opätovné dohodnutie pracovného pomeru na určitú dobu do troch rokov alebo nad tri roky je možné aj bez dôvodu uvedeného v odseku 4, ak ide o
a) zamestnanca, ktorý je štatutárnym orgánom alebo členom štatutárneho orgánu,
b) vedúceho zamestnanca, ktorý je v priamej riadiacej pôsobnosti štatutárneho orgánu,
c) tvorivého zamestnanca vedy, výskumu, vývoja,
d) zamestnanca na výkon činnosti, pre ktorú je predpísané vzdelanie umeleckého smeru,
e) zamestnanca, ktorý vykonáva opatrovateľskú službu podľa osobitného predpisu,
f) zamestnanca, ktorý je poberateľom starobného dôchodku, invalidného dôchodku, výsluhového dôchodku alebo invalidného výsluhového dôchodku,
g) zamestnanca u zamestnávateľa, ktorý zamestnáva najviac 20 zamestnancov,
h) zamestnanca, o ktorom to ustanovuje zákon alebo medzinárodná zmluva.

Ak som pomohla, ďakujem za pridelený bodík.
Ksena
31.08.09,05:30
§ 48
Pracovný pomer na určitú dobu

(2) Pracovný pomer na určitú dobu možno dohodnúť najdlhšie na tri roky. Pracovný pomer na určitú dobu možno predĺžiť alebo opätovne dohodnúť v rámci troch rokov najviac jedenkrát.

(5) Dôvod na predĺženie alebo opätovné dohodnutie pracovného pomeru podľa odseku 4 sa uvedie v pracovnej zmluve.

(6) Ďalšie predĺženie alebo opätovné dohodnutie pracovného pomeru na určitú dobu do troch rokov alebo nad tri roky je možné aj bez dôvodu uvedeného v odseku 4, ak ide o
a) zamestnanca, ktorý je štatutárnym orgánom alebo členom štatutárneho orgánu,
b) vedúceho zamestnanca, ktorý je v priamej riadiacej pôsobnosti štatutárneho orgánu,
c) tvorivého zamestnanca vedy, výskumu, vývoja,
d) zamestnanca na výkon činnosti, pre ktorú je predpísané vzdelanie umeleckého smeru,
e) zamestnanca, ktorý vykonáva opatrovateľskú službu podľa osobitného predpisu,
f) zamestnanca, ktorý je poberateľom starobného dôchodku, invalidného dôchodku, výsluhového dôchodku alebo invalidného výsluhového dôchodku,
g) zamestnanca u zamestnávateľa, ktorý zamestnáva najviac 20 zamestnancov,
h) zamestnanca, o ktorom to ustanovuje zákon alebo medzinárodná zmluva.

Ak som pomohla, ďakujem za pridelený bodík.
Odsek 6a hovorí o ďalšom predĺžení, ale v zmluve sa uvádza funkčné obdobie, ktoré je podľa zákona 5 rokov a ZP hovorí o dobe určitej na 3 roky ,tak ako to dať do
poriadku ?
Sabadka
31.08.09,15:34
Čiže: zamestnávateľ bude škola a zmluvu podpíše napríklad primátor, alebo stačí doterajší zástupca riaditeľa školy?

Áno zamestnávateľ je škola, (ak má právnu subjektivitu) ale pracovnú zmluvu podpisuje primátor mesta ako štatutár zriaďovateľa školy.
Sabadka
31.08.09,15:41
Odsek 6a hovorí o ďalšom predĺžení, ale v zmluve sa uvádza funkčné obdobie, ktoré je podľa zákona 5 rokov a ZP hovorí o dobe určitej na 3 roky ,tak ako to dať do
poriadku ?


...... alebo nad tri roky .......
PS: Ak je novozvolený riaditeľ, dostáva k menovaciemu dekrétu pracovnú zmluvu na funkčné obdobie, ktoré u riaditeľa školy ako štatutára vyplýva zo zákona, ak je opätovne zvolený dostáva k menovaciemu menovaciemu dekrétu dodatok k pracovnej zmluve, kde má vyznačenú zmenu pracovného zaradenia z učiteľa na riaditeľa školy a znovu aj vyznačené funkčné obdobie v dĺžke 5 rokov.
Dĺžka funkčného obdobia je stanovená zákonom.
Reve
05.10.09,07:51
JéJ, ĎAKUJEM,
presne túto informáciu som hľadala
reve:)
toria
28.05.13,06:17
Ja by som sa k tomuto ešte spýtala takúto vec: Do škôlky sme prijali novú riaditeľku. Tá dostala pracovnú zmluvu na dobu neurčitú s tým, že má menovací dekrét na 5 rokov. Ako je to v prípade, že by nebola opätovne zvolená do funkcie riaditeľky. Musíme ju zamestnať ako učiteľku. Alebo vypršaním menovacieho dekrétu jej skončí pracovný pomer? A ešte jedna otázka nemôže Rada MŠ vyhlásiť výberové konanie na učiteľku? či to spadá len pod zriaďovateľa MŠ v našom prípade obec???