tttt
25.08.09,13:47
Dobry den.
Mame prispevok na stravu pre zamestnancov zo socialneho fondu 0,03€ na 1 hlavne jedlo-nevyplacame, len je strava lacnejsia, povazujem to za sumu oslobodenu od dane. Neuvedomila som si suvislosti a doteraz od zaciatku roka som to neuvadzala do vyplaty ako oslobodeny prijem 0,03 *pocet strav.listkov, t.j. nefiguruje mi podla §39 ods.2) pism.f, bod 3 na mzdovom liste.
Poradte, prosim, elegantne riesenie. Ake su sankcie za porusenie?

A este jeden suvisiaci dotaz: Zo socialneho fondu boli ku Dnu deti zakupene baličky so sladkostami + drobna hracka - nebol to reklamny predmet, kazdy balik v sumarnej hodnote cca 4,5€, moze to byt ako hodnota stravy, alebo mam tu hracku zamestnancom dodanit ako nepenazny dar a zvysok sumy - cukriky dat do vyplat ako oslobodeny prijem-strava :-D, alebo je to dar detom :-) ... no neviem, co s tym. Prosim o radu.
Tweety
25.08.09,11:55
Dobry den.
Mame prispevok na stravu pre zamestnancov zo socialneho fondu 0,03€ na 1 hlavne jedlo-nevyplacame, len je strava lacnejsia, povazujem to za sumu oslobodenu od dane. Neuvedomila som si suvislosti a doteraz od zaciatku roka som to neuvadzala do vyplaty ako oslobodeny prijem 0,03 *pocet strav.listkov, t.j. nefiguruje mi podla §39 ods.2) pism.f, bod 3 na mzdovom liste. Toto sa do ML neuvádza.
Poradte, prosim, elegantne riesenie. Ake su sankcie za porusenie?

A este jeden suvisiaci dotaz: Zo socialneho fondu boli ku Dnu deti zakupene baličky so sladkostami + drobna hracka - nebol to reklamny predmet, kazdy balik v sumarnej hodnote cca 4,5€, moze to byt ako hodnota stravy, alebo mam tu hracku zamestnancom dodanit ako nepenazny dar a zvysok sumy - cukriky dat do vyplat ako oslobodeny prijem-strava :-D, alebo je to dar detom :-) ... no neviem, co s tym. Celý balíček je predmetom dane u zamestnanca.Prosim o radu.
Odpovede sú v texte.
tttt
25.08.09,12:02
Dakujem, z tych balickov sa teda netesim, kedze mam zoznam ludi az dnes a brali sa v 6/09. Radsej neskoro ako vobec, vsak? Kde, prosim, najdem tie oslobodene prijmy, ktore sa do ML uviest maju, nech uz nezmatkujem?
Tweety
25.08.09,12:13
Dakujem, z tych balickov sa teda netesim, kedze mam zoznam ludi az dnes a brali sa v 6/09. Radsej neskoro ako vobec, vsak? Kde, prosim, najdem tie oslobodene prijmy, ktore sa do ML uviest maju, nech uz nezmatkujem?
V Zákone o dani z príjmov §5 odst. 7.
7) Okrem príjmov oslobodených od dane podľa § 9 sú od dane oslobodené aj príjmy poskytnuté ako

a) suma vynaložená zamestnávateľom na doškoľovanie zamestnanca, ktoré súvisí s činnosťou alebo s podnikaním zamestnávateľa; toto oslobodenie sa nevzťahuje na sumy vyplácané zamestnancovi ako náhrada za ušlý zdaniteľný príjem,
b) hodnota stravy poskytovanej zamestnávateľom zamestnancovi na spotrebu na pracovisku alebo v rámci stravovania zabezpečovaného prostredníctvom iných subjektov,
c) hodnota nealkoholických nápojov poskytovaných zamestnávateľom zamestnancovi na spotrebu na pracovisku,
d) použitie rekreačného, zdravotníckeho, vzdelávacieho, predškolského, telovýchovného alebo športového zariadenia poskytnutého zamestnávateľom zamestnancom; rovnako sa posudzuje aj takéto plnenie poskytnuté manželovi (manželke) zamestnanca a deťom, ktoré sa na účely tohto zákona považujú za vyživované osoby (§ 33) tohto zamestnanca alebo jeho manželky (manžela),
e) poistné na verejné zdravotné poistenie, 20) poistné na sociálne poistenie, 21) poistné na sociálne zabezpečenie22) a príspevky na starobné dôchodkové sporenie podľa osobitného predpisu (ďalej len "poistné a príspevky"), ktoré je povinný platiť zamestnávateľ za zamestnanca,
f) náhrada príjmu a príplatok k náhrade príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti poskytovaná zamestnávateľom svojmu zamestnancovi podľa osobitného predpisu, 23)
g) príjem zo závislej činnosti vykonávanej na území Slovenskej republiky plynúci daňovníkovi s obmedzenou daňovou povinnosťou od zamestnávateľa so sídlom alebo s bydliskom v zahraničí, ak časové obdobie súvisiace s výkonom tejto činnosti nepresiahne 183 dní v akomkoľvek období 12 po sebe nasledujúcich mesiacov, ak nejde o príjmy uvedené v § 16 ods. 1 písm. d) a o príjmy z činností vykonávaných v stálej prevádzkarni (§ 16 ods. 2),
h) náhrada za stratu na zárobku po skončení pracovnej neschopnosti vzniknutej pracovným úrazom alebo chorobou z povolania, ak táto náhrada bola určená pevnou sumou právoplatným rozhodnutím súdu pred 1. januárom 1993,
i) podiel na zisku vyplatený obchodnou spoločnosťou alebo družstvom zamestnancovi bez účasti na základnom imaní tejto spoločnosti alebo družstva,
j) rozdiel medzi vyššou trhovou cenou zamestnaneckej akcie a jej cenou garantovanou opciou zaplatenou zamestnancom v deň nákupu zamestnaneckej akcie.
tttt
25.08.09,12:18
Tak teraz nerozumiem. Ved preto, ze su uvedene v§5, ods. 7 a nie ods.5), t.j. ako oslobodene, a nie ako prijmy, ktore nie su predmetom dane by podla §39 mali byt uvedene v ML, tak preco sa nemaju uvadzat?
tttt
25.08.09,12:39
Odpovede sú v texte.
Kto uvadzate prispevok na stravu zamestnancom zo socialneho fondu v mzdovom liste a kto nie, a ak nie, tak preco to tam nema byt?
tttt
25.08.09,14:22
Len posuvam.
mzdarka renca
25.08.09,15:53
Dobry den.
Mame prispevok na stravu pre zamestnancov zo socialneho fondu 0,03€ na 1 hlavne jedlo-nevyplacame, len je strava lacnejsia, povazujem to za sumu oslobodenu od dane. Neuvedomila som si suvislosti a doteraz od zaciatku roka som to neuvadzala do vyplaty ako oslobodeny prijem 0,03 *pocet strav.listkov, t.j. nefiguruje mi podla §39 ods.2) pism.f, bod 3 na mzdovom liste.
Poradte, prosim, elegantne riesenie. Ake su sankcie za porusenie?

A este jeden suvisiaci dotaz: Zo socialneho fondu boli ku Dnu deti zakupene baličky so sladkostami + drobna hracka - nebol to reklamny predmet, kazdy balik v sumarnej hodnote cca 4,5€, moze to byt ako hodnota stravy, alebo mam tu hracku zamestnancom dodanit ako nepenazny dar a zvysok sumy - cukriky dat do vyplat ako oslobodeny prijem-strava :-D, alebo je to dar detom :-) ... no neviem, co s tym. Prosim o radu.

Do výplat a tým pádom aj do ML:

1. príspevok na stravu zo SF nedávaš
2. tie balíčky v hodnote 4,5€ dáš do výplat a to takým spôsobom, že zamestnancom zrazíš daň 19%. Pozor, aby si im to aj nedopatrením nevyplatila. Ja tieto veci zadávam dvoma kódmi v softe, aby mi z predmetnej sumy zrazilo len daň.
mzdarka renca
25.08.09,15:57
Kto uvadzate prispevok na stravu zamestnancom zo socialneho fondu v mzdovom liste a kto nie, a ak nie, tak preco to tam nema byt?

Preto to tam nemá byť, lebo na to nie je dôvod, nakoľko sa táto suma zamestnancom nezdaňuje. Príspevok na stravu zo SF je vec účtovníctva, nie miezd.
tttt
26.08.09,08:28
Preto to tam nemá byť, lebo na to nie je dôvod, nakoľko sa táto suma zamestnancom nezdaňuje. Príspevok na stravu zo SF je vec účtovníctva, nie miezd.
Dakujem, aj ked ten argument sa mi nezda. Rovnako im nezdanujes nahradu prijmu a poistne zamestnavatela. Aky je rozdiel z hladiska § 39 ods. 2) pism.f medzi pismenom e) + f) proti a)+b)+c) v § 5 ods.7)? Ako rozlisit, ktore uvadzat, a ktore nie- podla akeho §? A ked ide niekto na skolenie, uvadzat? Teraz vidim, ze v mzdovom liste-SOFTIP nie je uvedene poistne zamestnavatela. A nahradu prijmu pri PN mi dava do riadku: Oslobod.ostatne. Tiez to mas tak? Co potom ide do riadku: Oslobod. davky NP?
tttt
26.08.09,09:06
Dakujem, aj ked ten argument sa mi nezda. Rovnako im nezdanujes nahradu prijmu a poistne zamestnavatela. Aky je rozdiel z hladiska § 39 ods. 2) pism.f medzi pismenom e) + f) proti a)+b)+c) v § 5 ods.7)? Ako rozlisit, ktore uvadzat, a ktore nie- podla akeho §? Ani 55% neuvadzat? A ked ide niekto na skolenie? Teraz vidim, ze v mzdovom liste-SOFTIP nie je uvedene poistne zamestnavatela. A nahradu prijmu pri PN mi dava do riadku: Oslobod.ostatne. Tiez to mas tak? Co potom ide do riadku: Oslobod. davky NP?
mzdarka renca
26.08.09,11:14
Dakujem, aj ked ten argument sa mi nezda. Rovnako im nezdanujes nahradu prijmu a poistne zamestnavatela. Aky je rozdiel z hladiska § 39 ods. 2) pism.f medzi pismenom e) + f) proti a)+b)+c) v § 5 ods.7)? Ako rozlisit, ktore uvadzat, a ktore nie- podla akeho §? Ani 55% neuvadzat? A ked ide niekto na skolenie? Teraz vidim, ze v mzdovom liste-SOFTIP nie je uvedene poistne zamestnavatela. A nahradu prijmu pri PN mi dava do riadku: Oslobod.ostatne. Tiez to mas tak? Co potom ide do riadku: Oslobod. davky NP?

Ja mám tiež Softip, ale dnes nie som v práci, zajtra ti to pozriem, ok?
tttt
26.08.09,11:45
Veď už viem, preto sa pýtam, spriaznená duša. Vďaka za ochotu.
mzdarka renca
26.08.09,13:10
Veď už viem, preto sa pýtam, spriaznená duša. Vďaka za ochotu.

čo si sa dozvedela?
tttt
26.08.09,13:52
Len viem ,ze mas Softip, a zadala som dotaz na DR. Budem rada, ked sa zajtra pozries do vasich ML , ako si pisala, na tie riadky. Dik.
mzdarka renca
27.08.09,06:49
Len viem ,ze mas Softip, a zadala som dotaz na DR. Budem rada, ked sa zajtra pozries do vasich ML , ako si pisala, na tie riadky. Dik.

Tých 4,5€ nahráš dvoma kódmi a to 934 a 5523, vtedy ti to zrazí len daň 19%. Môžeš byť konkrétna, na čo si dávala dotaz na DÚ? Vieš, tie SL sú vec účtovníctva. Cez mzdy ide plnenie zo SF len také, ktoré má povinnosť zamestnávateľ zamestnancom zdaniť, iné nie.
mzdarka renca
27.08.09,06:59
Dakujem, aj ked ten argument sa mi nezda. Rovnako im nezdanujes nahradu prijmu a poistne zamestnavatela. Aky je rozdiel z hladiska § 39 ods. 2) pism.f medzi pismenom e) + f) proti a)+b)+c) v § 5 ods.7)? Ako rozlisit, ktore uvadzat, a ktore nie- podla akeho §? Ani 55% neuvadzat? A ked ide niekto na skolenie? Teraz vidim, ze v mzdovom liste-SOFTIP nie je uvedene poistne zamestnavatela. A nahradu prijmu pri PN mi dava do riadku: Oslobod.ostatne. Tiez to mas tak? Co potom ide do riadku: Oslobod. davky NP?

A čo sa týka ML, tiež mám vážne výhrady. Mám to tak, ako aj ty. Náhrady mi to na druhej strane uvádza ako Oslobod.ostatné. Na prvej strane sú vypísané celkové doby PN. Ak sa lepšie pozrieš, tak je tam aj výška náhrady pri DNP.
tttt
27.08.09,07:11
Ano, ta vysledna nahrada DPN je aj na 1. strane. A ohladom tej stravy nieco mas v ML? Tych 55% sa dufam tiez nema uvadzat, chytila som paniku uprostred roka, no som normalna? Mzdarcim len od januara,a som na to sama, takze sa vsetkeho zlaknem.
Tweety
27.08.09,07:20
[QUOTE=tttt;1135678? Tych 55% sa dufam tiez nema uvadzat, chytila som paniku uprostred roka, no som normalna? Mzdarcim len od januara,a som na to sama, takze sa vsetkeho zlaknem.[/QUOTE]

Nie, nemá .
mzdarka renca
27.08.09,07:22
Ano, ta vysledna nahrada DPN je aj na 1. strane. A ohladom tej stravy nieco mas v ML? Tych 55% sa dufam tiez nema uvadzat, chytila som paniku uprostred roka, no som normalna? Mzdarcim len od januara,a som na to sama, takze sa vsetkeho zlaknem.

Nie, ako som už predtým písala, stravné, či tých 55%, alebo príspevok zo SF je vec účtovníčky, nie mzdárky.
tttt
27.08.09,07:34
Dobre, tak kludne spavam. Dakujem.
tttt
27.08.09,08:45
Vďaka vam obom.