slovan.ista
25.08.09,15:30
Mam 20 rokov, a nastupujem na VS externe, hladam si zamestnanie ale v case krizy to neni lahke, asi ostanem tam kde pracujem momentalne(rok od maturity), ale chcel by som aj nejaky volny cas a preto si vyberiem moznost pracovat ako brigadnik. Chcem sa opytat, na vsetky moje povinnosti, ktore by som mal vykonat po zmene zmluvy zamestnaneckej na brigadnicku. Okrem prihlasenia na ÚP(co mi obmedzi prijmy z brigady), a konecne chcem pochopit zakon o poisteni:

....(8) Štát je platiteľom poistného, ak nie je ďalej uvedené inak, za

a) nezaopatrené dieťa;39a) za nezaopatrené dieťa sa na účely tohto zákona považuje aj fyzická osoba, ktorá študuje na vysokej škole, okrem externej formy štúdia,)....

cize aj ked mam menej ako 26 rokov si to musim platit sam? ci to zavisi od zdravotnej poistovne?(mimochodom mam Spolocnu ZP), no vidite mam v tom chaos.
Prípadne ako je to co sa tyka daní...no proste sa mi nechce citat vsetky zakony, tak som myslel ze tu mi poradite skôr, niektori aj z vlastnej skusenosti.

Dakujem pekne.
veronikasad
25.08.09,13:49
Štát je platitelom poistného aj za študentov externého štúdia na vysokej škole. Po zápise odnes do zdravotnej poisťovne potvrdenie o návšteve školy.

Nemusíš sa evidovať na úrade práce, môžeš pracovať na dohodu o brigáde študenta /polovičný týždenný pracovný úväzok/ - výška príjmu nie je obmedzená.
slovan.ista
05.09.09,06:24
OK cize potvrdenie zo skoly dam do ZP az ked mi skonci zmluva v praci cize 30.09.2009... a ak spravne chapem tak urad prace je len na to aby som dostaval nejake peniaze? cize to nieje povinnost? a co odvody? a dane na buduci rok?

a keby som mal iba brigadu tak musim byt aj na UP zaevidovany??

Dakujem
slovan.ista
13.09.09,14:06
OK cize potvrdenie zo skoly dam do ZP az ked mi skonci zmluva v praci cize 30.09.2009... a ak spravne chapem tak urad prace je len na to aby som dostaval nejake peniaze? cize to nieje povinnost? a co odvody? a dane na buduci rok?

a keby som mal iba brigadu tak musim byt aj na UP zaevidovany??

Dakujem

poradi mi niekto???
veronikasad
13.09.09,17:54
OK cize potvrdenie zo skoly dam do ZP az ked mi skonci zmluva v praci cize 30.09.2009... áno
a ak spravne chapem tak urad prace je len na to aby som dostaval nejake peniaze? na dávku v nezamestnanosti nemáš nárok - nemáš splnenú podmienku platenia poistenia v nezamestnanosti v posledných 4 rokoch aspoň 3 roky cize to nieje povinnost? nie je to povinné a co odvody?výška príjmu na dohodu o brig.práci študenta nie je obmedzená a dane na buduci rok? Ak podpíšeš u zamestnávatela vyhlásenie k zdaňovaniu príjmov, uplatníš si mesačnú nezd.časť základu dane. Alebo ti štát vráti stiahnutú daň pri podaní DP.

a keby som mal iba brigadu tak musim byt aj na UP zaevidovany??ako externý študent nemusíš byť evidovaný na ÚP.

Dakujem
odpoveď v texte
slovan.ista
15.09.09,19:50
dakujem pekne, a este taka otazka, so socialnou poistovnou sa neriesi nic? ci zdravotna oznami moje zalezitosti socialnej?
slovan.ista
15.02.10,14:08
Chcem sa opytat, som externe na vyske ako som vyssie pisal, zdravotne mi plati stat(podla toho zakona do 26 rokov),v zamestnani som TPP skoncil 30.09.2009...z prace mi poslali ziadost(nieco ohladom dane neviem presny nazov) tak som to vypisal a poslal naspat, teraz mi prisiel Doklad o vyske prijmu a o preddavkoch na poistne za rok 2009, co s nim??...a dneska mi napisali z prace ze Danove priznanie mi urobia, ale rocne zuctovanie zdravotneho poistenia si musim vraj urobit sam, ako?? este mi doslo z poistovne Potvrdenie na uplatnenie nezd. casti zakladu dane FO...to som poslal do prace...a chcem sa opytat ze ked som nerobil cely minuly rok tak danove priznanie mi urobia z celeho roku? alebo tie tri mesiace co som tam iba na dohodu si musim nejak vypocitat ja...no proste vobec s tym neviem pohnut...

dakujem pekne za odpovede
martus.h
13.04.10,08:14
Poprosím odpoveď na jednu otázku:
Potrebuje brigádnik v kaviarni, alebo bare tiež osvedčenie o odbornej spôsobilosti?
Ďakujem Marta
rodina1
13.04.10,09:18
Poprosím odpoveď na jednu otázku:
Potrebuje brigádnik v kaviarni, alebo bare tiež osvedčenie o odbornej spôsobilosti?
Ďakujem Marta
My sme v reštaurácii zamestnávali na dohodu čašníkov, a pri kontrole z hygieny pýtali buď osvedčenie o odbornej spôsobilosti alebo výučný list, či maturitné vysvedčenie z danej profesie alebo príbuznej profesie. Argumentovali pri tom zákonom o odbornom vzdelávaní a príprave.
A tiež ešte pýtali zdravotné preukazy.