robo.t
25.08.09,19:43
Dobry den!
Dostanem podporu z UP na zivnost, ale potrebujem kupit nedelitelnu vec (u mna konkretne kameru) drahsiu nez podpora. V ramci oficialnych pravidiel sa nemoze doplacat, ale bolo mi povedane, ze sa da vec kupit na dve faktury. Moja otazka je:
1) ako by mala byt na fakture pre UP oznacena kupa, aby bola pripadna kontrola spokojna?
2) ako by mali byt oznacene faktury z hladiska uctovnictva/danovej kontroly, ako pre moju stranu tak pre predavajuceho (zivnostnika, obchodnika), aby to pre neho bolo legalne a aby som si ja mohol odpisat aj druhu polovicu nakladov (prva, pre potreby UP by bola pod 1700€, druha by bola nad 1700€). Je mozne takto rozdelit nedelitelnu vec a jednu cast odpisat ihned, druhu postupne?
Postupny odpis druhej polovice by som prinajhorsiom ozelel, len aby to bolo pre UP, pripadnu danovu kontrolu pre mna a pre predajcu akceptovatelne.
Konkretne uvazujem o moznosti prvej faktury "kamera-preddavok" a druhej pre UP s titulom "kamera", alebo v pripade akejkolvek legalnej nemoznosti, ze sa druha polovica nazve 'darom' od predajcu (nie druha faktura, ale zmluva o darovani).
Je to mozne z hladiska zakona, UP a uctovnictva mojho aj predajcu?
Dakujem za odpovede!
veronikasad
25.08.09,20:10
Robo, z dotácie môžeš nakúpiť len zariadenie, ktoré máš schválené v podn. pláne. Ak OC kamery je viac ako 1700EUR, nemôžeš ju dať jednorázovo do nákladov - ale postupne vo forme odpisov. Doba odpisovania je viac ako 2 roky tvojho zväzku voči úradu práce, preto ti zrejme takýto podnikatelský plán neschváli.
Ak úrad práce bude súhlasiť s odpisovaním, môžeš si do podn.plánu uviesť zariadenie v obst.cene vyššej ako 1700EUR.

To čo si "vymyslel" v poslednom odstavci nie je v súlade so zákonom o dani z príjmu ani so zákonom o účtovníctve - nedoporučujem.