mon.hudy
25.08.09,20:11
Zdravím vospolok,
taktiež by som potrebovala pomôcť pri nejakom postupe vymáhaní peňazí....teda 22.06.09 som si kúpila zájazd u cestovky za 4740 €. 7.augusta vznikla v telke kauza ohľadne CK a ich poistenie voči úpadku, ktorú podľa zákona musia mať. Ked som zistila, že v mojej zmluve o zájazde je uvedené falošné číslo zmluvy voči úpadku CK napísala som 10.08.09
Odstúpenie od zmluvy o obstaraní zájazdu - § 48, § 741b, ods.3 OZ. Vlastne, že ma oklamala a podviedla pri podpise zmluvy, lebo uviedla nie čo čo nemá - poistku vo či úpadku CK.
Následne čoho mi bol až po dlhom telefonovaní zaslaný e-mail s informáciou, že zrušili celú šňuru zájazdov a moja suma mi bude vrátená na základe dobropisu, ktorý som mala v prílohe. Jeho vystavenie je 10. 8.09 a splatnosť 12.08.09......(poslaný však len e-mailom - bez pečiatky)
Viac som sa žiadnej odpovede na moje odstúpenie nedočkala. Na to ked mi to neuhradili do 12.08.09 napísala som im
Výzvu na plnenie! - teda aby mi moju sumu uhradili do 5 dní lebo to pôjde na súd+poplatky+trovy.... Lenže opäť nebola žiadna reakcia, odpoved.. Do telefónu mi tvrdila, že uhradí..... No neverím tomu a dodnes ani neuhradili
CHCEM VÁS PRETO VEĽMI PEKNE POPROSIŤ
o radu ako mám ďalej postupovať, niektorí mi poradili podať trestné oznámenie, iný zase rovno na súd ako platobný príkaz......
Čo ak dôjde k exekučnému konaniu a dotyčná bude nemajetná? Musí my nejako dlžobu splatiť alebo proste nič a ja prídem o prachy?
PROSíM, PROSíM o pomoc
som vďačná za akúkoľvek reakciu
Braňo
25.08.09,18:34
Z Tvojho zadania nie je jasné, či si zájazd kupovala u "dotyčnej" alebo u cestovnej kancelárie. V každom prípade môžeš mať problém, ak to bola FO a nepoistená.
harleydavidson
25.08.09,18:38
tr. oznamenie ti prachy nevrati, napis im poslednu vyzvu - pokus o zmier, urci ako a do kedy ti maju prachy vratit. Daj lehotu napr 3 dni. Ak nezaplatia, podaj na prislusny sud navrh na vydanie platobneho rozkazu. Cim skor, tym lepsie, pokial je CK este solventná. Existuje este jedna moznost - rýchlejsia to dostat konatela CK pred notara, kde by uznal dlh. Takato notarska zapisnica sluzi ako exekucny titul.
mon.hudy
25.08.09,18:44
jej IČO som našla len na živnostenskom....... je to celé také podivné, lebo ona uviedla číslo poistky u poisťovne, ktorá mi to vlastne vyvrátila, že tá zmluva o poistke nie je platná....... a neexistuje.
andreaS
25.08.09,19:02
obdivujem tych co kupuju taky drahy zajazd u dakej "no name" cestovky... aj ked kazda stratena koruna znamena pre ludi velku stratu... nielen tie obvykle vyssie sumy...
mon.hudy
25.08.09,20:35
tr. oznamenie ti prachy nevrati, napis im poslednu vyzvu - pokus o zmier, urci ako a do kedy ti maju prachy vratit. Daj lehotu napr 3 dni. Ak nezaplatia, podaj na prislusny sud navrh na vydanie platobneho rozkazu. Cim skor, tym lepsie, pokial je CK este solventná. Existuje este jedna moznost - rýchlejsia to dostat konatela CK pred notara, kde by uznal dlh. Takato notarska zapisnica sluzi ako exekucny titul.
dakujem za pomoc. ja som jej písala niečo také v tej výzve na plnenie. že ju chcem poukázať do 5 dní od doručenia. ten piaty deň uplynul 21.08.09. preto som chcela, že čo dalej.......pred notára ju určite nedostanem... ked podám na platobný rozkaz musí mi to uhradiť! nerozumiem sa tomu až tak
harleydavidson
25.08.09,20:51
dakujem za pomoc. ja som jej písala niečo také v tej výzve na plnenie. že ju chcem poukázať do 5 dní od doručenia. ten piaty deň uplynul 21.08.09. preto som chcela, že čo dalej.......pred notára ju určite nedostanem... ked podám na platobný rozkaz musí mi to uhradiť! nerozumiem sa tomu až tak

na zaklade pravoplatneho a vykonatelneho pl. rozkazu by to mala uhradit, ak nie, mozes podat navr na exekuciu
mon.hudy
26.08.09,05:49
na zaklade pravoplatneho a vykonatelneho pl. rozkazu by to mala uhradit, ak nie, mozes podat navr na exekuciu
dakujem ešte raz. a mohol by si mi prosím ťa pomôcť ako mám napísať do toho platobného rozkazu percentá z omeškania splatná faktúra bola 12.08.2009 (vystavená 10.08.09) ako sa rátajú... a koľko budú súdne poplatky, je to 6 % zo sumy?
harleydavidson
26.08.09,18:18
dakujem ešte raz. a mohol by si mi prosím ťa pomôcť ako mám napísať do toho platobného rozkazu percentá z omeškania splatná faktúra bola 12.08.2009 (vystavená 10.08.09) ako sa rátajú... a koľko budú súdne poplatky, je to 6 % zo sumy?


percentualna vyska uroku z omeskania = dvojnasobok urokovej sadzby NBS, t.j 1%x2=2%, toto si radsej ale over, nie som si 100% isty

urok treba ratat od nasledujuceho dna po dni splatnosti, teda od 13.8.2009

sudne poplatky su 6% zo zalovanej sumy, ale tento poplatok si treba uplatnit ako trovy konania v navrhu na vydanie pl rozkazu
mon.hudy
26.08.09,18:44
percentualna vyska uroku z omeskania = dvojnasobok urokovej sadzby NBS, t.j 1%x2=2%, toto si radsej ale over, nie som si 100% isty

urok treba ratat od nasledujuceho dna po dni splatnosti, teda od 13.8.2009

sudne poplatky su 6% zo zalovanej sumy, ale tento poplatok si treba uplatnit ako trovy konania v navrhu na vydanie pl rozkazu
prosím ťa ešte o takéto dve teórie. ked sa stane to, že ja podám platobný rozkaz a ona to do vydania rozsudkú uhradí? prídem o prachy - teda 6% ?
a ešte jedno, ked sa toho nedomôžem ani cez exekútora, alebo sa zistí, že ona nič nevlastní? prachy už asi neuvidím? alebo mi to môže splácať aj niekoľko rokov......
a ešte jedna "blbosť" tie 2 % úrokov z omeškania sú myslené mesačne, alebo denne? do dátumu uhradenia?
díky za rady, veľmi si to vážim.....
harleydavidson
26.08.09,19:26
prosím ťa ešte o takéto dve teórie. ked sa stane to, že ja podám platobný rozkaz a ona to do vydania rozsudkú uhradí? prídem o prachy - teda 6% ?
a ešte jedno, ked sa toho nedomôžem ani cez exekútora, alebo sa zistí, že ona nič nevlastní? prachy už asi neuvidím? alebo mi to môže splácať aj niekoľko rokov......
a ešte jedna "blbosť" tie 2 % úrokov z omeškania sú myslené mesačne, alebo denne? do dátumu uhradenia?
díky za rady, veľmi si to vážim.....

ak zaplati po podani navrhu a ty to stiahnes s tym, ze vo veci sud zatial nekonal, vratia ti myslym 90% poplatku prostrednicvom daňoveho uradu, resp. sud moze zaviazat zaplatit trovy odporcu

to, ako dlho bude povinny splacat pohladavku zalezi od jeho solventnosti, ak ma dost, exekutor to vymoze rychlo, ak nie, moze to trvat aj viac rokov. ak sa exekucia zast pre nemajetnost, prachy neuvidis, navyse budes muset zaplatit trovy exekucie.

urok bude rocny, vzdy z aktualnej dlznej sumy, az do zaplatenia
bubaluba
29.08.09,14:00
Dobry den,

najprijatelnejsia moznost vo vasom pripade je podla mojho nazoru prv zistit, ci sa spolocnost nenachadza v konkurze a ak nie, podat na sud navrh na vydanie platobneho rozkazu.

Nakolko aj Vas pripad si vyzaduje individualny pristup, bud sa na to podujmete sama alebo si ho nechate vypracovat u pravnika, co na jednej strane predstavuje naklady, na druhej mensie riziko, ze v navrhu opomeniete nalezitosti, ktore v nom maju byt. Ak sa do toho rozhodnete ist sama, odporucam nacitat ustanovenia obcianskeho zakonnika a obciansky sudny poriadok (OSP) ako procesny predpis.

Co sa tyka pripadu insolventnosti dlznika, vymozitelnost pohladavky...Podla ust. zakona o konkurze a restrukturalizacii, dlznik sa do konkurzu moze dostat niekolkymi sposobmi. Ak by sa tak stalo, napriklad ak po dobu viac ako 30 dni odo dna zrocnosti (FA) neuhradi zavazok viac ako jednemu zo svojich veritelov, ktori ho uvedie prislusnymi krokmi (zakon, pravnik) do konkurzu, potom nastupuje prihlasovanie pohladavok zo strany veritelov. Poradie a sposob prihlasovania pohladavok si mozte nacitat v zakone, ktory som spomenula, co vam moze pomoct pochopit ake su vase sance ak sa bude jednat o situaciu, ked sa spolocnost dostane do upadku. Je tiez potrebne sledovat, ci sa spolocnost uz nahodou v konkurze nenachadza. V takom pripade by bolo podanie navrhu na sud o vydanie plat. rozkazu podla mna zbytocne.

Dalsou otazkou ktorou sa tu zaoberate je co ak podam navrh na sud a vysporiadanim dlhu sa navrh stane bezpredmetnym... V takom pripade je moznost, ze sud zastavi konanie. Viac o zastaveni konania a dovodoch najdete v OSP.
Napr. pri sudnej exekucii, ak poziadate exekutora o vykon rozhodnutia (po vydani plat rozkazu), a sama stiahnete navrh, chape sa to tak, ze vy tym sposobite ukoncenie vymahania pohl. exekuciou a vy budete znasat vsetky naklady. V praxi to funguje teda tak, ze ak vy potom poziadate exekutora, exekutor zacne konat, medzitym vam dlznik zaplati, to uz si ma riesit dlznik s exekutorom, ktoremu podla zakona o exe. vyplyvaju prislusne kroky, a exe. trovy bude musiet znasat dlznik aj ked by uz zaplatil. Vy ju nezastavujte, lebo budete platit vy.

Prajem Vam vela stastia, pripadne nam dajte na porade vediet, ako to prebieha.
mon.hudy
29.08.09,15:17
dakujem veľmi pekne za užitočné rady bubaluba. ešte predsa len by som sa teda opýtala ak môžem......
kde zistím, či nie je firma v konkurze? moje posledné info bolo,že dotyčná sa snažila zrušiť svoju živnosť na prevádzkovanie CK. Nakoľko je v konaní s nejakým úradom, ktorý preveruje jej poistenie voči úpadku Ck nemohla svoju živnosť zrušiť, zrušila len ostatné živnosti ako tlmočníctvo, dopravu, nejaké iné srandy.... Do telky Joj vyhlásila, že všetky jej pohľadávky sa prenášajú na firmu Sky fly sro, kde je konateľka ona sama a že to bude vyplatené do 15.09.09. čomu ja vôbec neverím...............
a čo by stalo, keby sa vydal ten platobný rozkaz napr. 13.09.09 a ona by nejakým spôsobom napríklad 30.09.09 uviedla teda konkurz alebo vyhlásila bankrot? čo v takom prípade ked je vydaný platobný rozkaz skôr ako je niečo s firmou?
dakujem, dakujem, dakujem
harleydavidson
29.08.09,19:25
Ak vyhl konkurz,svoju pohl si musis prihlasit do konkurzu. Je jedno,ci pl rozkaz je vydany skor,dokonca aj exekucne konanie keby si stihla podat,sa v pripade konkurzu zastavuje. Ale ak ti dlzi zivnostnil,tak taky aj ked ukonci zivnost,pohkadavka nezanika,mozes zalovat a vymahat priamo od osoby,kt zivnost zalozila. Jedine ze by vyhlasila osobny bankrot,co nie je az tak jednoduche,ako vyhl na sro konkurz. V 1 aj 2 pripade sa pohl prihlasuju spravcovi konkurznej podstaty. Ci konkurz na sro je vyhlaseny,najdes na obchodnom reg www.orsr.sk
mon.hudy
30.08.09,07:49
ahojky,
môže živnostníčka presúnuť svoje dlhy na sro-čku? oznámila to zatiaľ len telke, ja som od nich žiadny list ani iformáciu nedostala.
bubaluba
30.08.09,19:32
Dobry vecer,

K Vasej prvej otazke, ako zistit stav v ktorom sa CK nachadza, v prvom rade by som pozrela stranku obchodneho registra a ked tam nie je vyznacene, ze je firma v likvidacii, aj tak to neznamena, ze nie je, nakolko tento udaj ma len informacny charakter, nie je schopny vyvolat pravne ucinky a preto treba osobne od toho sudu, kde je spolocnost zapisana vyziadat vypis z OR.

Tym, ze podate navrh na vydanie platobneho rozkazu (dalej "PR") nevidim problem.
Na vymahanie pohladavky je potrebny exekutor, a aby exekutor mohol konat potrebuje tzv. exekucny titul, ktory vydava na navrh opravneneho (Vas), okresny sud. Ten exekucny titul sud vydava formou rozhodnutia = PR.


V pripade ak CK je v konkurze a sud potom vyda PR, sud zaviaze aj sudnymi trovami, ktorych (ne)vyplatenie zalovanou spolocnostou je vztahom sud-CK.



Ak CK nie je v konkurze a sud zacne konat o navrhu na vydanie PR a pocas tohto procesu zalovana spolocnost dlh uhradi, s vysokou pravdepodobnostou sud zastavi konanie z dovodu ze pominul zalobny dovod a vy mate pokoj.



Ak CK nie je v konkurze a sud zacne konat o vasom navrhu a pocas toho sa dostane spolocnost do konkurzu, mal by ju podla mojho nazoru zastupovat miesto konatela spravca konkurznej podstaty, cize konanie by malo nadalej prebiehat.(Tym, ze sa CK dostane do konkurzu, ona je v procese likvidacie, to znamena, ze este nezanika ani nie je zrusena. Nemoze sa teda pravne vyvinit zo svojich zavazkov.)



Ak sud vyda PR predtym, ako sa dostane CK do konkurzu,pripadne predtym ako vam uhradi sumu, vy si najdete exekutora, ten zacne s vykonom rozhodnutia (PR).


Ohladom prevodu zavazkov. Podnikatelske subjekty v SR su bud pravnicke osoby (PO), alebo fyzicke osoby (FO). FO sa povinne zapisuju do ZR SR. Za svoje zavazky rucia celym svojim majetkom ako sukromne osoby do doby do kedy existuju, cize ziju, ci sirsie povedane, dokedy su sposobile (obciansky zakonnik). PO (obchodne spolocnosti) rucia v zavislosti od pravnej formy, s.r.o. rucia do vysky zakladneho imania. Podla mojho nazoru je uplne mozne a v praxi bezne postupenie pohladavok a ano, i ked netradicne neviem o dovode, pre ktory by s.r.o. nemohla prevziat zavazky za FO, a naopak, FO preberie za s.r.o.

V najnovsich prispevkoch uvadzate, ze konatelka vyhlasila v tv, ze postupuje pohladavky na inu s.r.o., v ktorej je konatelkou a jedinou spolocnickou. Postupenie pohladavky z PO na PO, FO na PO a opacne je si myslim mozne. Lenze prispevky v tv nemaju pravnu relevanciu, nemaju schopnost vyvolavat pravne ucinky. Nakolko vam ziadna takato skutocnost oficialne z CK oznamena nebola, zdielam vas nazor a mala by som rovnako pochybnosti o jej vahe a ak chcete i o pravdivosti tejto informacie.
harleydavidson
01.09.09,19:19
ahojky,
môže živnostníčka presúnuť svoje dlhy na sro-čku? oznámila to zatiaľ len telke, ja som od nich žiadny list ani iformáciu nedostala.


podla mna to nie je mozne.
bubaluba
04.09.09,06:01
podla mna to nie je mozne.

Existuje a je vola sa to prevzatie dlhu (privativna intercesia) podla §531 a § 532, kde podmienkou je suhlas veritela so zmenou v osobe dlznika. Avsak pozor este aj na to, ze zakon neustanovuje kedy a akou formou ma veritel prejavit suhlas, nie je teda mozne vylucit konkludentny suhlas veritela.
mon.hudy
14.10.09,13:36
zdravím....
nejako som v tom nepostúpila, nakoľko sa pani ........ "prepadla pod zem"
poslali mi poštou originál dobropis na zájazd. vystavený 10.08.09 a splatný 12.08.09. podala som trestné oznámenie, kde som bola vypovedať a čaká sa na rozhodnutie..... medzitým však 03.10.09 jej zrušili úrady živnosť, nakoľko podnikala protizákonne. od 12.10.09 je na živnostenskom ukončená aj jej činnosť. poradíte mi prosím čo mám dalej robiť????????? prosím!!!!!!!!!!!!!!!!