Xanti
25.08.09,21:24
Rozhodla som sa prilepiť na poradu tabuľku, ktorá mne pomáhala s vedením evidencie príjmov a výdavkov pri paušálnom uplatňovaní výdavkov pri DP.

Všetkým čo to majú sa to pozdáva, a majú prehľad o tom aká daň ich čaká pri tejto jednoduchej evidencii. Či sa im oplatí uplatňovať paušálne výdavky v DP alebo klasicky cez JU.
Tak hádam pomôže viacerým, hlavne začiatočníkom, ktorí nevedia kde je sever a čo ich čaká. :D
pánkoj
27.08.09,19:46
Vďaka, určite to mnohí uvátajú.
Môžem sa spýtať ako začín. živnostník, čo všetko brať do úvahy pri rozhodovaní sa, či ísť na paušálne výdavky alebo 40 (60) % výdavky. A ako na to? Ďakujem
Xanti
27.08.09,19:50
Vďaka, určite to mnohí uvátajú.
Môžem sa spýtať ako začín. živnostník, čo všetko brať do úvahy pri rozhodovaní sa, či ísť na paušálne výdavky alebo 40 (60) % výdavky. A ako na to? Ďakujem
No ten paušál 40% a 60% je daný zákonom. 40% majú všetky živnosti okrem remeselných čítaj viac tu. http://www.minv.sk/?zivnostenske-podnikanie .
Okrem iného nájdeš tam veľa užitočných info.

A do úvahy by si mal ako začínajú živnostník brať hlavne predpokladaný príjem. Stiahni si tabulku a pohraj sa s číslami. Zadaj odvody, a do príjmov koľko môžeš zarobiť ... bajočko ešte do príjmu 9 300 eur ročne ( paušal 40% ) je celkom fajn mať paušal. Pri vyšších príjmoch je výhodnejšie normálne JU.
Xanti
28.08.09,09:46
Trošku som sa ja pohrala s číslami, a pri uplatňovaní paušalych výdavkov 60% ( pri tých čo sa ich to týka ) tá ročne zarobená suma by sa mala pohybovať na úrovni 14 000 €, a bude to bez dane ( resp. s minimálnou daňou ). :D
V riadku J6 treba zmeniť vzorec z =SUMA(J5)*0,4 na =SUMA(J5)*0,6
Blankake
28.08.09,10:01
Vďaka, určite to mnohí uvátajú.
Môžem sa spýtať ako začín. živnostník, čo všetko brať do úvahy pri rozhodovaní sa, či ísť na paušálne výdavky alebo 40 (60) % výdavky. A ako na to? Ďakujem
Závisí to od druhu živnosti - či budeš mať vysoké výdavky alebo skôr nízke...teda ak začínaš a budeš niečo nakupovať na začiatok (stroje, PC, nejaký materiál...), tak asi sa Ti paušálne výdavky neoplatia. Všetko bude závisieť na konci roka, že aké budeš mať príjmy za celý rok. Rozhodnúť sa nemusíš teraz. Ale všetko si eviduj, odkladaj bločky...a na konci roka uvidíš ;)
pánkoj
01.09.09,18:41
No ten paušál 40% a 60% je daný zákonom. 40% majú všetky živnosti okrem remeselných čítaj viac tu. http://www.minv.sk/?zivnostenske-podnikanie .
Okrem iného nájdeš tam veľa užitočných info.

A do úvahy by si mal ako začínajú živnostník brať hlavne predpokladaný príjem. Stiahni si tabulku a pohraj sa s číslami. Zadaj odvody, a do príjmov koľko môžeš zarobiť ... bajočko ešte do príjmu 9 300 eur ročne ( paušal 40% ) je celkom fajn mať paušal. Pri vyšších príjmoch je výhodnejšie normálne JU.

Vďaka za rady, Xanti, veľmi pomôžu.
čo prosím Ťa zn. číslo 9300 € ročne ...???
Díky
Xanti
01.09.09,18:49
Vďaka za rady, Xanti, veľmi pomôžu.
čo prosím Ťa zn. číslo 9300 € ročne ...???
Díky
Ak je tvoj ročný príjem do 9300 € , tak sa Ti oplatí mať paušálne výdavky a viesť túto evidenciu. Do tohto príjmu nebudeš platiť daň pri paušali 40%.
Pri 60% paušali je tá suma 14000 €/ ročne čo môže SZČO zarobiť, bez strachu z vysokej dane.

Tieto sumy 9300 a 14000 € sú len príkladom a takou hranicou, kt. pomôže rozhodnúť sa. Samozrejme ak si niekto uplatňuje životnú poistku tak tie sumy sú vyššie alebo pokiaľ má niekto manželku na rodičovskej dovolenke.
I preto som do jedného riadku pred daň vsunula kolonku poistka, ak mi poisťovňa pošle potvrdenie, že som zaplatila ročnú poistku v sume 300 eur, tak tú sumu tam vpíšem. A zase sa mi vytvorí rezerva pre vyšší príjem. Neviem či som to vysvetlila tak aby sa to dalo pochopiť. :eek::D

Totiž nie každá živnosť má náklady, mnoho živností je takých, že človek nemá náklady a je mu výhodnejšie si uplatňovať paušalne výdavky.

Ale ak niekto zarobí 20 000 € ročne, tak sa mu paušálne výdavky moc neoplatia, lebo bude platiť vysokú daň. :D
Silkov
16.10.09,09:33
Ak som v roku 2008 účtovala v JÚ a chcela by som prejsť na evidenciu podľa §6 ods. 14 ZDzP na čo si mám dať pozor!!! (napr. dodatočné daň. priznanie za rok 2008????????)
Blankake
16.10.09,09:46
Ak som v roku 2008 účtovala v JÚ a chcela by som prejsť na evidenciu podľa §6 ods. 14 ZDzP na čo si mám dať pozor!!! (napr. dodatočné daň. priznanie za rok 2008????????)
Áno, budeš podávať dodatočné DP

http://www.porada.sk/t120154-prechod-na-pausalne-vydavky.html
Silkov
16.10.09,10:42
Nie prechod na % (paušál), ale účtovanie podľa §6 ods. 14 Zákona DzP
Xanti
16.10.09,10:49
Nie prechod na % (paušál), ale účtovanie podľa §6 ods. 14 Zákona DzP
Tak prečo potom píšeš do témy % paušal?
Treba založiť novú. To o čom ty hovoríš je opatrenie pri kríze, môže to mať dočasný charakter a asi kedže je to platné od 1.3.2009 tak s tým ludia moc skúseností nebudu mať. A tu sa to stratí v téme o % paušále.
Zaslúžilo by si to novú tému.
Mária.K.
16.10.09,10:50
Ak som v roku 2008 účtovala v JÚ a chcela by som prejsť na evidenciu podľa §6 ods. 14 ZDzP na čo si mám dať pozor!!! (napr. dodatočné daň. priznanie za rok 2008????????)
Pri prechode z JÚ na evidenciu podľa § 6 ods. 14 ZDP sa základ dane podľa § 17 ods. 8 ZDP neupravuje a nie je dôvodom na podanie DDP.
Blankake
16.10.09,10:50
Nie prechod na % (paušál), ale účtovanie podľa §6 ods. 14 Zákona DzP
Aha, tak potom pardon, zle som pochopila zadanie otázky. :mee:
NoellM
18.12.09,07:16
Chcem Ti veľmi pekne po´dakovať. Tá tabuľka je super a hneď som si ju aj stiahala.
Ahoj :)
Xanti
18.12.09,07:23
Som rada, že pomohla.
Krásny deň prajem.
MartinkoK
18.12.09,07:37
Prosím Vás ak má živnostník v ŽL tieto živnosti:
- tesárstvo,
- montáž sadrokartónu,
- demolačné práce,
- maloobchod, veľkoobchod
akú bude mať daň?
Xanti
18.12.09,07:43
Prosím Vás ak má živnostník v ŽL tieto živnosti:
- tesárstvo,
- montáž sadrokartónu,
- demolačné práce,
- maloobchod, veľkoobchod
akú bude mať daň?Hm, daň predsa nezávisí od živnosti. Ale od príjmov, výdavkov.
Ak sa pýtaš na paušalne výdavky tak tie sú v prípade týchto prác 40%.
MartinkoK
18.12.09,07:51
áno presne toto som chcela vedieť, ďakujem
MartinkoK
18.12.09,07:59
mohla by som ešte poprosiť o radu, ako vypočítam pri paušáli výšku dane.
Príjem bol 17782,27 €, má manželku celých 12 mesiacov na rodičovskom, bez príjmu, jedno dieťa. Odrátavajú sa od príjmov odvody?
Ešte nikdy som sa s paušálom nestretla preto veľmi pekne ďakujem za rady.
Xanti
18.12.09,08:05
mohla by som ešte poprosiť o radu, ako vypočítam pri paušáli výšku dane.
Príjem bol 17782,27 €, má manželku celých 12 mesiacov na rodičovskom, bez príjmu, jedno dieťa. Odrátavajú sa od príjmov odvody?
Ešte nikdy som sa s paušálom nestretla preto veľmi pekne ďakujem za rady.
Na manželku si môže odrátať nezdaniteľnú čiastku 4025,7 €, a na dieťa daňový bonus.
MartinkoK
18.12.09,08:06
a ako je to s tými odvodamy do SP a ZP tie sa od príjmu neodrátajú?
Xanti
18.12.09,08:08
a ako je to s tými odvodamy do SP a ZP tie sa od príjmu neodrátajú?
Ved to je v tabulke... výdavky. To sú odvody do ZP a SP, iné nie ... tam je vzor ako sa to vyplna.
piestansky
18.12.09,08:38
Blankake, nesúhlasím, to nie je pravda, nemusí Silkov podávať žiadne dodatočné DP za rok 2008.Poprosím o rady len vtedy, ak ste presvedčení o správnosti odpovede. Ďakujem.
Satin
20.12.09,19:19
40 % paušál výdavkov nepokrýva zdravotnú poisťovňu, sociálnu poisťovňu a poistky živnostníka alebo je tam ešte niečo? Môžem si pri tomto spôsobe uplatňovania výdavkov ešte niečo okrem týchto troch položiek odpočítať? Ďakujem za radu.
veronikasad
20.12.09,19:23
Blankake, nesúhlasím, to nie je pravda, nemusí Silkov podávať žiadne dodatočné DP za rok 2008.Poprosím o rady len vtedy, ak ste presvedčení o správnosti odpovede. Ďakujem.
Ak pri prechode z paušálnych výdavkov na JU a opačne zostanú neuhradené pohladávky a nespotrebované zásoby, daňovník musí tieto vysporiadať úpravou základu dane. Ak sa rozhodne až na konci roka, musí podať dodatočné daňové priznanie.
jmparazit
06.01.10,12:59
Ako zaokrúhlovať paušálne výdavky, keď mi vyjde číslo na tri desatinne miesta?
Marína
07.01.10,08:25
Matematicky.
slavka124
07.01.10,10:03
tá tabuľka je fajn- hneď som si ju stiahla
slavka124
07.01.10,10:06
poraďte aj mne. manžel je szčo- má jú. v daňovom aké výdavky si môže uplatňovať. ja som pracovala len 2 mesiace, potom 6 mesiacov podpora a potom nič.
dakujem
Marína
07.01.10,12:02
poraďte aj mne. manžel je szčo- má jú. v daňovom aké výdavky si môže uplatňovať. ja som pracovala len 2 mesiace, potom 6 mesiacov podpora a potom nič.
dakujem
Výdavky sú jedna vec a uplatnenie nezdaniteľnej časti základu druhá, to spolu nesúvisí. Ak vedie JU, platňuje skutočné výdavky. Na teba si môže uplatniť rozdiel z NČZD(4025,70 €) mínus tvoje príjmy zo závislej činnosti(zamestnania) znížené o odvody na zdr. a soc. poistenie + podpora v nezamestnanosti.
Čo sa nezapočítava do vlastného príjmu manžela/ky/ nájdeš tu http://www.porada.sk/950390-post7.html
Zdenka175
17.01.10,16:51
Keď si chce SZČO uplatniť 40 % pauš. výdavky. Cez rok môže mať text fa rozdielný. Napr. stavebné práce a potom pilčické práce.?
veronikasad
17.01.10,16:57
Keď si chce SZČO uplatniť 40 % pauš. výdavky. Cez rok môže mať text fa rozdielný. Napr. stavebné práce a potom pilčické práce.?
40 % paušálne výdavky si môže uplatniť každý živnostník, ktorý nebol platitelom DPH celý rok.
Zdenka175
17.01.10,17:15
40 % paušálne výdavky si môže uplatniť každý živnostník, ktorý nebol platitelom DPH celý rok.
Mne sa jednalo o ten text. Pochopila som, že 40 % môže byť rozdielný. Platiteľ nebol.
veronikasad
17.01.10,17:18
Mne sa jednalo o ten text. Pochopila som, že 40 % môže byť rozdielný. Platiteľ nebol.
Text, ale hlavne skutočne fakturovaná práca, by bol dôležitý pri paušáli 60 %. Vtedy musia byť všetky činnosti remeselného charakteru, zoznam remeselných živností tvorí prílohu ZoDP
Zdenka175
17.01.10,17:25
Čoby ste mi poradili. Brat je od 1.1.09 SZČO. Dostal dotáciu 66 tis. Príjem mal asi 160 a platil len do VZSP. Neviem čo má výhodnejšie paušál 40% alebo JU.? Do JU by som mu zahrnula aj diety. V dohode som nič konkretne nevyčítala. Doklady do dotácie má len zapl.odvody zatiaľ. A má jednu neuhradenú OF. Poradíte mi? Ďakujem Neviem kedy je dotácia POZD a kedy PNZD.
Xanti
17.01.10,18:00
Čoby ste mi poradili. Brat je od 1.1.09 SZČO. Dostal dotáciu 66 tis. Príjem mal asi 160 a platil len do VZSP. Neviem čo má výhodnejšie paušál 40% alebo JU.? Do JU by som mu zahrnula aj diety. V dohode som nič konkretne nevyčítala. Doklady do dotácie má len zapl.odvody zatiaľ. A má jednu neuhradenú OF. Poradíte mi? Ďakujem Neviem kedy je dotácia POZD a kedy PNZD.
Zdenka,
ťažko sa radí. Záleží od toho aký brat predpokladá príjem v roku 2010 ale ak bude na úrovni roku 2009 tak ja osobne by som volila paušalne výdavky.
Zdenka175
17.01.10,18:06
Zdenka,
ťažko sa radí. Záleží od toho aký brat predpokladá príjem v roku 2010 ale ak bude na úrovni roku 2009 tak ja osobne by som volila paušalne výdavky.
Práve na rok 2010 bude asi mať viac. Tak by mal lepšie asi JU však? Len teraz by som mala menej roboty s paušálom. A keby som mu teraz dala paušál a nabudúci rok Ju. Má teraz 1 pohľadávku. Len neviem ako s tou dotáciou ked je nevyčerpanáá.Pri prechode by musel robiť dodatočné DP? V paušáli aj v JU sa do príjmu dáva len úhradená fa však?
Xanti
17.01.10,18:09
Práve na rok 2010 bude asi mať viac. Tak by mal lepšie asi JU však? Len teraz by som mala menej roboty s paušálom. A keby som mu teraz dala paušál a nabudúci rok Ju. Má teraz 1 pohľadávku. Len neviem ako s tou dotáciou ked je nevyčerpanáá.Pri prechode by musel robiť dodatočné DP? V paušáli aj v JU sa do príjmu dáva len úhradená fa však?
Hm, no ak dotáciu nevyčerpal tak pri JU ju presunieš do dalšieho roka, takže to bude zase trošku zložitejšie. A zvýši to príjem budúceho roka.

Môžeš upraviť v DP riadok 40 a 41, a teraz spravíš paušal teda musíš do príjmov zahrnúť aj celú dotáciu a už si prichystáš pôdu na další rok na JU. Ak bude potrebné. Lebo ak spravíš teraz JU, a z celej dotácie zahrnieš do príjmu len tú časť vo výške odvodov do ZP tak budúci rok to navýši celkový príjem.
marjankaj
17.01.10,18:12
Čoby ste mi poradili. Brat je od 1.1.09 SZČO. Dostal dotáciu 66 tis. Príjem mal asi 160 a platil len do VZSP. Neviem čo má výhodnejšie paušál 40% alebo JU.? Do JU by som mu zahrnula aj diety. V dohode som nič konkretne nevyčítala. Doklady do dotácie má len zapl.odvody zatiaľ. A má jednu neuhradenú OF. Poradíte mi? Ďakujem Neviem kedy je dotácia POZD a kedy PNZD.

Asi by si mala uvádzať presnejšie sumy a aj menu. Tá dotácia je zrejme 66 000 Sk a nie 66000 €.
Ten príjem mal iba 160 Sk alebo 160 €?
A aké diéty máš na mysli?

Ak bola dotácia 66000 Sk a príjmy 160 Sk, tak choď na paušálne výdavky. Tým zdaníš celú dotáciu a nebudeš platiť daň z príjmu.
Zdenka175
17.01.10,18:23
Asi by si mala uvádzať presnejšie sumy a aj menu. Tá dotácia je zrejme 66 000 Sk a nie 66000 €.
Ten príjem mal iba 160 Sk alebo 160 €?
A aké diéty máš na mysli?

Ak bola dotácia 66000 Sk a príjmy 160 Sk, tak choď na paušálne výdavky. Tým zdaníš celú dotáciu a nebudeš platiť daň z príjmu.

Sumy sú 160.000,- Sk a dotácia 66.000,- Sk a odvody 13.608. No prepočítavala som to ešte na SK.Robil v ČR
katkap17
17.01.10,18:30
Ahojte ja by som sa chcela spýtať.Aké výdavky okrem poistného do soc. a zdrav. poist. a živ. poistky sa môže uplatniť pri 40 alebo 60% paušáli? môj klient má príjem až 850000Sk a chce si uplatniť 40 alebo 60% paušál. povedala som mu síce že sa mu to neoplatí lebo mu vyšla veľká daň, ale povedal že keby mu účtujem Ju tak nemá iné výdavky. Čo by ste mi poradili? Ďakujem
marjankaj
17.01.10,18:34
Sumy sú 160.000,- Sk a dotácia 66.000,- Sk a odvody 13.608. No prepočítavala som to ešte na SK.Robil v ČR

To je už iné. Ja by som išiel na paušálne výdavky. Daň vyjde niečo okolo nuly. Treba zadať presné údaje. V ďalšom roku by si potom nezdaňovala tú dotáciu.
Xanti
17.01.10,18:37
Ahojte ja by som sa chcela spýtať.Aké výdavky okrem poistného do soc. a zdrav. poist. a živ. poistky sa môže uplatniť pri 40 alebo 60% paušáli? môj klient má príjem až 850000Sk a chce si uplatniť 40 alebo 60% paušál. povedala som mu síce že sa mu to neoplatí lebo mu vyšla veľká daň, ale povedal že keby mu účtujem Ju tak nemá iné výdavky. Čo by ste mi poradili? Ďakujem
Nič iné nemôže odrátať z príjmov okrem paušalnych výdavkov 40% ( 60% ak má remeselnú živnosť a všetko faktúroval z remeselnej živnost, ak sa tam nájde jedna faktúra mimo to tak sa dajú uplatniť len 40% pauš. výdavky ) a odvodov do ZP a SP, a životná poistka do sumy max. 12000 sk , a samozrejme nezdaniteľné minimum 4025,7 €.

Ale ked som to bajočko prerátala tak naozaj mu výjde daň bajočko 2200 eur. Ale ked nemá výdavky, no neviem. A je si vedomí vyšších odvodov od júla 2010 do ZP a SP?
Katy a R
17.01.10,18:37
Ahojte ja by som sa chcela spýtať.Aké výdavky okrem poistného do soc. a zdrav. poist. a živ. poistky sa môže uplatniť pri 40 alebo 60% paušáli? môj klient má príjem až 850000Sk a chce si uplatniť 40 alebo 60% paušál. povedala som mu síce že sa mu to neoplatí lebo mu vyšla veľká daň, ale povedal že keby mu účtujem Ju tak nemá iné výdavky. Čo by ste mi poradili? Ďakujem

.. ak tedá má malé výdavky, tak uplatniť paušál a zaplatiť daň.. čo iné:confused:
marjankaj
17.01.10,18:41
Ahojte ja by som sa chcela spýtať.Aké výdavky okrem poistného do soc. a zdrav. poist. a živ. poistky sa môže uplatniť pri 40 alebo 60% paušáli? môj klient má príjem až 850000Sk a chce si uplatniť 40 alebo 60% paušál. povedala som mu síce že sa mu to neoplatí lebo mu vyšla veľká daň, ale povedal že keby mu účtujem Ju tak nemá iné výdavky. Čo by ste mi poradili? Ďakujem

No ak by išiel uplatňovať skutočné výdavky, tak by mu asi vyšla tá daň vyššia. 40% je 340000 Sk a asi toľko výdavkov nemá. Zrejme vie, čo sa mu oplatí.
katkap17
17.01.10,19:24
No veď práve on má remeselnú živnosť takže má právo na 60%, Odvody platí 105eur a živ. poistku má 398eur. daňový bonus na dve deti. Ale aj tak mu vychádza okolo 1000eur. V tých výdavkoch sú zahrnuté aj došlé fa? Lebo má aj nejaké fa preukaz. výdavky tie sa tam nemôžu zahrnúť? A okrem toho si tam chcel uplatniť aj diéty a spotreb. Phm ale auto nemá na podnikanie/ pre presnosť dochádza do práce/.
mysimis
17.01.10,19:27
No veď práve on má remeselnú živnosť takže má právo na 60%, Odvody platí 105eur a živ. poistku má 398eur. daňový bonus na dve deti. Ale aj tak mu vychádza okolo 1000eur. V tých výdavkoch sú zahrnuté aj došlé fa? Lebo má aj nejaké fa preukaz. výdavky tie sa tam nemôžu zahrnúť? A okrem toho si tam chcel uplatniť aj diéty a spotreb. Phm ale auto nemá na podnikanie/ pre presnosť dochádza do práce/.

Musíš sa rozhodnúť, či použiješ paušál alebo preukázateľné výdavky. Ak si chce uplatniť výdavky na PHM tak musí mať auto prihlásené na podnikateľské účely a zaplatiť cestnú daň.
Xanti
17.01.10,19:31
No veď práve on má remeselnú živnosť takže má právo na 60% To má dobré potom, Odvody platí 105eur kam platí 105 eur? Či to je spoločne do ZP a SP, je invalidným občanom? a živ. poistku má 398eur. Tú si tiež môže uplatiť. daňový bonus na dve deti. Ten získa Ale aj tak mu vychádza okolo 1000eur.
V tých výdavkoch sú zahrnuté aj došlé fa? Ano
Lebo má aj nejaké fa preukaz. Nemôže si to uplatiť, je to zahrnuté v paušali. výdavky tie sa tam nemôžu zahrnúť? Nie
A okrem toho si tam chcel uplatniť aj diéty Ak má paušal tak nemôže lebo je to zahrnuté v paušalnych výdavkoch. a spotreb. Phm ale auto nemá na podnikanie/ pre presnosť dochádza do práce/.Má prihlásené MV na DU k dani z motorových vozidiel? Ak nie tak nemôže si uplatniť PHM ani iné výdavky týkajúce sa auta.
v texte.
Naozaj nič iné si nemôže odrátať okrem paušalu, a odvodov do ZP a SP, nezdaniteľného minima na seba ( poprípade manželku ak je nezamestnaná, alebo na rodičovskej dovolenke alebo má nizky príjem ) .
V paušalnych výdavkoch má zahrnuté diety, phm , telefon, no proste všetko čo mu súvisí zo živnosťou. Ak má tieto výdavky vyššie ako je paušal , tak potom sa mu oplatí viesť JU. Ak nie tak paušalne výdavky.
Ale nedá sa uplatniť paušal a odrátať dalšie náklady.
katkap17
17.01.10,19:50
Je mi to jasné presne takto som mu to vysvetlovala len som sa potrebovala uistiť, uvidím ako sa rozhodneme, dakujem krásne všetkým za odpovede
marjankaj
17.01.10,20:51
Pôvodca textu príspevku: katkap17 http://www.porada.sk/images/buttons/viewpost.gif (http://www.porada.sk/t118512-pausal-evidencia-prijmov-a-vydajov.html#post1260459)
A okrem toho si tam chcel uplatniť aj diéty Ak má paušal tak nemôže lebo je to zahrnuté v paušalnych výdavkoch. a spotreb. Phm ale auto nemá na podnikanie/ pre presnosť dochádza do práce/.Má prihlásené MV na DU k dani z motorových vozidiel? Ak nie tak nemôže si uplatniť PHM ani iné výdavky týkajúce sa auta.


v texte.
Naozaj nič iné si nemôže odrátať okrem paušalu, a odvodov do ZP a SP, nezdaniteľného minima na seba ( poprípade manželku ak je nezamestnaná, alebo na rodičovskej dovolenke alebo má nizky príjem ) .
V paušalnych výdavkoch má zahrnuté diety, phm , telefon, no proste všetko čo mu súvisí zo živnosťou. Ak má tieto výdavky vyššie ako je paušal , tak potom sa mu oplatí viesť JU. Ak nie tak paušalne výdavky.
Ale nedá sa uplatniť paušal a odrátať dalšie náklady.

Pre úplnosť. Ak by uplatňovala skutočné výdavky.
Môže si uplatniť PHM aj iné výdavky týkajúce sa auta aj keď nemá vozidlo prihlásené na DÚ. Treba ho však prihlásiť dodatočne, čo stojí 2000 Sk za nesplnenie ohlasovacej povinnosti.
Xanti
17.01.10,20:57
Pre úplnosť.
Môže si uplatniť PHM aj iné výdavky týkajúce sa auta aj keď nemá vozidlo prihlásené na DÚ. Treba ho však prihlásiť dodatočne, čo stojí 2000 Sk za nesplnenie ohlasovacej povinnosti.Osobne sa nejdem hádať, ja som prízvukovala, že sa nedá použiť pri výpočte dane paušal a aj náklady kt. reálne mám. ;)
marjankaj
17.01.10,21:04
Ahojte ja by som sa chcela spýtať.Aké výdavky okrem poistného do soc. a zdrav. poist. a živ. poistky sa môže uplatniť pri 40 alebo 60% paušáli? môj klient má príjem až 850000Sk a chce si uplatniť 40 alebo 60% paušál. povedala som mu síce že sa mu to neoplatí lebo mu vyšla veľká daň, ale povedal že keby mu účtujem Ju tak nemá iné výdavky. Čo by ste mi poradili? Ďakujem

A ešte by bolo dobré vedieť ako to zdaňoval rok predtým. Ak uplatňoval skutočné výdavky, tak pri prechode na paušálne treba upraviť základ dane v predchádzajúcom období (rok 2008) podľa §17 ods(8) zákona o dani z príjmov.
katarina.j
17.01.10,21:48
katkap17- takze ak uplatnis pausal pri takomto prijme , tak len doplnim, ze ak mu vychadza platit dan od 1659,70 do 16596,96 eur tak musi platit aj preddavky na dan štvrročne. a ako pisala xanit, od jula 2010 vyššie odvody do poistovni
Zdenka175
17.01.10,21:53
Hm, no ak dotáciu nevyčerpal tak pri JU ju presunieš do dalšieho roka, takže to bude zase trošku zložitejšie. A zvýši to príjem budúceho roka.

Môžeš upraviť v DP riadok 40 a 41, a teraz spravíš paušal teda musíš do príjmov zahrnúť aj celú dotáciu a už si prichystáš pôdu na další rok na JU. Ak bude potrebné. Lebo ak spravíš teraz JU, a z celej dotácie zahrnieš do príjmu len tú časť vo výške odvodov do ZP tak budúci rok to navýši celkový príjem.
Ak mám neuhradenú OF. Toto by som potrebovala trochu vysvetliť po lopate.Keď teraz urobím pauš. 40 % . Dám celú dotáciu POZD. Ak by som nabudúci rok išla na JU, prečo sa musí upravovať základ? Však ten príjem bude mať až v r. 2010? Aký to má význam.? Ďakujem
Marína
17.01.10,22:05
Zdenka, pozorne si prečítaj tento príspevok http://www.porada.sk/324017-post32.html

Prečítaj si aj odsek 2.2 v priloženom súbore. Je síce staršieho dáta, uvedené však platí doteraz.
katkap17
18.01.10,08:30
Ahojte takže som to skúsila na ten paušál 60% a z príjmu 28214,84eur mi vyšlo 17078,90eur výdaj odvody do zdrav. a soc. poist. 150eur(oprava zo včera) živ. poistné 398,33eur . Vyšla mi daň. povinnosť 1275,26eur mínus daňový bonus 803,42eur toto by mal zaplatiť, ak som dobre počítala.Myslím že predtým rok uplatňoval tiež 60% ale nemal až taký príjem. Dobre som to vypočitala?
Hela3
18.01.10,19:07
Rozhodla som sa prilepiť na poradu tabuľku, ktorá mne pomáhala s vedením evidencie príjmov a výdavkov pri paušálnom uplatňovaní výdavkov pri DP.

Všetkým čo to majú sa to pozdáva, a majú prehľad o tom aká daň ich čaká pri tejto jednoduchej evidencii. Či sa im oplatí uplatňovať paušálne výdavky v DP alebo klasicky cez JU.
Tak hádam pomôže viacerým, hlavne začiatočníkom, ktorí nevedia kde je sever a čo ich čaká. :D
Ahoj Xanti,mohla by si mi pomôcť?Nie som až tak skúsená na PC,neviem si prepisať hodnotu 40% na 60% ako sa to dá,môžeš mi poradiť? A ešte kam by som tam mala zaučtovať dotaciu/3770eur v roku 2009/?? Dakujem
Xanti
18.01.10,19:14
Ahoj Xanti,mohla by si mi pomôcť?Nie som až tak skúsená na PC,neviem si prepisať hodnotu 40% na 60% ako sa to dá,môžeš mi poradiť? A ešte kam by som tam mala zaučtovať dotaciu/3770eur v roku 2009/?? Dakujem
No aby sa nepovedalo tak som to v tabulke upravila ja. A tu ju hádžem. Tabulka na 60% paušal.

NO a vyplnila som Ti v roku 2009 už prvý riadok, kde som dala dotáciu. :D
Hela3
18.01.10,19:19
No aby sa nepovedalo tak som to v tabulke upravila ja. A tu ju hádžem. Tabulka na 60% paušal.

NO a vyplnila som Ti v roku 2009 už prvý riadok, kde som dala dotáciu. :D
DAKUJEM!!!!! si fak super,velmi mi to pomôže.Hela
Xanti
18.01.10,19:21
DAKUJEM!!!!! si fak super,velmi mi to pomôže.Hela
Rado sa stalo. :)
MartinkoK
20.01.10,07:13
Prosím Vás živnostník uplatňujúci 60% výdavky - vodoinštalačné práce, chce vystaviť faktúru na mechanizačné práce v lese, bude si môcť aj tak uplatniť tých 60% výdavkov?
katkap17
20.01.10,07:29
Prosím Vás živnostník uplatňujúci 60% výdavky - vodoinštalačné práce, chce vystaviť faktúru na mechanizačné práce v lese, bude si môcť aj tak uplatniť tých 60% výdavkov?
Nie nemôže, musí vystavovať Fa len z remeselnej živnosti ,pokiaľ si chce uplatňovať 60% paušál
gubika
21.01.10,09:49
Paušál 40%.
Aj ja prosím o radu. Uvažujem ukončiť živnosť. V Daň. priznani za r. 2009 upravim riadk 41 o platby soc. a zdrav. poist., ktoré som zaplatila v januári 2010. Do tohto daň. priznania mam zahrnuť aj prepl. resp. nedopl. z roč. zúčtovania so ZP????
A za r. 2010 musím podať zase daň priznanie za uhradu poistného??????
Xanti
21.01.10,11:10
Paušál 40%.
Aj ja prosím o radu. Uvažujem ukončiť živnosť. V Daň. priznani za r. 2009 upravim riadk 41 o platby soc. a zdrav. poist., ktoré som zaplatila v januári 2010. Do tohto daň. priznania mam zahrnuť aj prepl. resp. nedopl. z roč. zúčtovania so ZP????
A za r. 2010 musím podať zase daň priznanie za uhradu poistného??????
Máš ešte živnosť?
Ak áno tak budeš podávať DP za rok 2010 v roku 2011, nemôžeš si upraviť riadok v DP.

Tento postup sa robí v prípade, že živnosť ukončíš v roku 2009. Vtedy upravíš riadky v DP o záväzky a pohľadávky vyplatené v roku 2010.
Zita5
21.01.10,11:28
Paušál 40%.
Aj ja prosím o radu. Uvažujem ukončiť živnosť. V Daň. priznani za r. 2009 upravim riadk 41 o platby soc. a zdrav. poist., ktoré som zaplatila v januári 2010. Do tohto daň. priznania mam zahrnuť aj prepl. resp. nedopl. z roč. zúčtovania so ZP????
A za r. 2010 musím podať zase daň priznanie za uhradu poistného??????


Kedy uvažujete ukončiť živnosť ?Však je rok 2010 , podľa môjho názoru DP za rok 2009 a rok 2010 /rok ukončenia živnosti /riadne DP , ak teda len uvažujete ....

Tu prikladám vyjadrenia drsr k riadku 41

http://www.porada.sk/t104283-poucenie-k-dp-b-riadok-40-41-rok-2008-a.html
gubika
21.01.10,11:38
Uvažujem ukončiť živnosť k 28.2.2010.
Xanti
21.01.10,11:39
Uvažujem ukončiť živnosť k 28.2.2010.
Nakoľko si ju neukončila k 31.12.2009 tak aj za rok 2010 budeš robiť DP, a RZZP do ZP.

Teraz s tým nič neurobíš už.
gubika
21.01.10,12:20
Xanti diki moc. Takže, za rok 2009 podávam normálne DP a v roku 2010 použijem r. 41 s január. odvodmi 2011???? Ináč Tvoju tabuľku som už nakŕmila.
Xanti
21.01.10,12:26
Xanti diki moc. Takže, za rok 2009 podávam normálne DP a v roku 2010 použijem r. 41 s január. odvodmi 2011???? Ináč Tvoju tabuľku som už nakŕmila.
Nie v roku 2010 nepoužiješ riadok 41, ale urobíš normálne DP ako tento rok.
V roku 2009 = normálne DP
rok 2010 = normálne DP


No a chutilo jej?:D:D:D mimotemy
sabrosa
16.02.10,08:50
Dobry den, chcem sa spytat nasledovne :
1. ako pri pausale zaevidujem, ze mi bol vrateny tovar a ze kupujucemu bola vratena suma za tovar?
Xanti
16.02.10,09:00
Dobry den, chcem sa spytat nasledovne :
1. ako pri pausale zaevidujem, ze mi bol vrateny tovar a ze kupujucemu bola vratena suma za tovar?
Wau viesť paušal pri obchode, to sa tak často nevidí ale dá sa .
Ja by som to len označila vo výpisoch prijatú a odoslanú platbu a do paušalu by som to nedávala. Lebo to nebol môj príjem. A v podstate vrátením úhrady sa to vynulovalo.

Detto takým spôsobom som riešila aj nesprávnu úhradu FA, až po zaslaní správnej som vrátila tú zlú úhradu celú. Aby som to vynulovala hned vo výpisoch a nekomplikovala si život.

Možno niekto má iný názor.
sabrosa
16.02.10,09:40
[QUOTE=Xanti;1299548]
Ja by som to len označila vo výpisoch prijatú a odoslanú platbu a do paušalu by som to nedávala.

Prepac, som uplna zaciatocnicka :) Mam to teda chapat,ze do evidencie to vobec neuvediem? Potom ale bude chybat faktura,alebo sa mylim?
Xanti
16.02.10,09:42
Prepac, som uplna zaciatocnicka :) Mam to teda chapat,ze do evidencie to vobec neuvediem? Potom ale bude chybat faktura,alebo sa mylim?Tak si ju tam uved ale zároveň aj mínusom aby si si to mala dobre. A uved poznámku, aby si aj o pár rokov vedela čo to tam si spravila.

Resp. zapíš číslo faktúry kedy prišla na účet, sumu daj 0 eur a vedla napíš storno dňa.. a dátum kedy si vrátila peniaze.
sabrosa
16.02.10,09:48
Ano,asi to spravim tak :) Dakujem ti
Xanti
16.02.10,09:56
Ano,asi to spravim tak :) Dakujem ti
Rado sa stalo. :D
invest
16.02.10,13:50
Kamárát platil odvody do SP ako povinný platiteľ no a nakoľko sa neodhlásil ako dobrovoľný platca k 31.12.2009 musel doplatiť odvody aj ako dobrovoľný platca. Môžem mu tieto odvody dať do paušálnych výdavkov?? Ďakujem
Xanti
16.02.10,13:51
Kamárát platil odvody do SP ako povinný platiteľ no a nakoľko sa neodhlásil ako dobrovoľný platca k 31.12.2009 musel doplatiť odvody aj ako dobrovoľný platca. Môžem mu tieto odvody dať do paušálnych výdavkov?? Ďakujem
Ano môžeš, lebo ich platil povinne ( teda doplácal )
invest
16.02.10,13:55
Dakujem
L-M
24.03.10,12:08
Prosím môžem SZČO zahrnúť do výdavkov preddavky do ZP- sumu omnoho vyššiu ako mal platiť? Po RZZP si nezmenil TP a platil stále rovnako. Teraz zas chvíľu neplatil, tak potom požiada vysporiadanie preddavkov z toho čo mal navyše na účte, takže tento rok bude mať výdaje na ZP- menšie.
Píše sa , že preukázateľne zaplatené, tak ja myslím, že ano.
Prosím o Váš názor
Katy a R
24.03.10,12:13
Prosím môžem SZČO zahrnúť do výdavkov preddavky do ZP- sumu omnoho vyššiu ako mal platiť? Po RZZP si nezmenil TP a platil stále rovnako. Teraz zas chvíľu neplatil, tak potom požiada vysporiadanie preddavkov z toho čo mal navyše na účte, takže tento rok bude mať výdaje na ZP- menšie.
Píše sa , že preukázateľne zaplatené, tak ja myslím, že ano.
Prosím o Váš názor
.. uvedie toľko, koľko v skutočnosti zaplatil ...:)
Xanti
24.03.10,12:14
Ano,
môže si zahrnúť ved to reálne zaplatil. A ked si to započíta tak sa mu o to znížia na tento rok odvody a tým pádom výdavky.
L-M
24.03.10,13:11
Ano,
môže si zahrnúť ved to reálne zaplatil. A ked si to započíta tak sa mu o to znížia na tento rok odvody a tým pádom výdavky.

from Katy a R
uvedie toľko, koľko v skutočnosti zaplatil ...

Ďakujem Vám obom aj ivustek, čo súhlasil.
Prajem kásny slnečný dnik :) :) :)
L-M
24.03.10,13:15
Inak Xanti ,tá tabuľka je super, ešte možno mne by sa tam hodila nezdaniteľná časť na manželku(manžela) ;) - vložila som si ju tam :)
Xanti
24.03.10,13:17
Inak Xanti ,tá tabuľka je super, ešte možno mne by sa tam hodila nezdaniteľná časť na manželku(manžela) ;) - vložila som si ju tam :)
Som rada, že sa páči.
Naozaj každý si ju musí prispôsobiť na seba. Aj daňový bonus. Keby som to dala tam, tak by si mnohí slobodný a bezdetný možno aj toto uplatňovali. Preto len taká je jednoduchá. ;)
Helga12
27.06.10,10:30
Môj známi je zamestnaný a zároveň podniká. V daňovom priznaní si ako podnikateľ uplatnil 40% paušál. Mohol to takto urobiť?
jacekova
27.06.10,10:37
Môj známi je zamestnaný a zároveň podniká. V daňovom priznaní si ako podnikateľ uplatnil 40% paušál. Mohol to takto urobiť?


áno, mohol tak urobiť. to že je zároveň zamestnanec, neovplyvňuje pauš.výdavky.
Zita5
27.06.10,11:39
Môj známi je zamestnaný a zároveň podniká. V daňovom priznaní si ako podnikateľ uplatnil 40% paušál. Mohol to takto urobiť?

Mohol , ale za splnenia podmienok podľa zákona o dani z príjmu a následného posúdenia a úpravy ZD roku 2008.
ccokoladecka
25.08.10,19:30
tabuľka je super, ďakujem aj ja za pomoc :)
nikulik
08.09.10,11:14
Ahojte, som začiatočnik v JU, a mam takuto otazočku. Prebrala som učtovnictvo teraz jednemu živnostníkovi, ktorého učtovnicka skončila koniec r.2009. Teda mi treba nahadzovat cely rok 2010 od januara. Ale mam taku banalnu otazku,teda pre niekoho banalnu ale pre mna velmi velku. Neviem co znamena ten pojem paušalne vydavky. Ako zistim či ma moj živnostník paušalne vydavky?
ESTER
08.09.10,12:08
Vyžiadaj si od podnikateľa daňové priznanie za rok 2009 a tam v oddiely VI. pod tabuľkou ak bude krížik v okienku "Pri príjmoch podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona uplatňujem výdavky, tak potom uplatňoval paušálne výdavky resp. výdavky percentom.
nikulik
08.09.10,12:24
Ďakujem pekne, pozriem si to.
marjankaj
08.09.10,18:47
Ahojte, som začiatočnik v JU, a mam takuto otazočku. Prebrala som učtovnictvo teraz jednemu živnostníkovi, ktorého učtovnicka skončila koniec r.2009. Teda mi treba nahadzovat cely rok 2010 od januara. Ale mam taku banalnu otazku,teda pre niekoho banalnu ale pre mna velmi velku. Neviem co znamena ten pojem paušalne vydavky. Ako zistim či ma moj živnostník paušalne vydavky?

Ak ti ide o rok 2010, tak to asi nezistíš. To sa bude musieť sám živnostník rozhodnúť, aké výdavky si bude uplatňovať.:cool:
nikulik
10.09.10,10:39
aha, a je tam nejake obmedzenie od koľko príjmu alebo nejake podmienky ktore ked presiahne tak nemoze mať paušálne výdavky?
marjankaj
10.09.10,11:23
aha, a je tam nejake obmedzenie od koľko príjmu alebo nejake podmienky ktore ked presiahne tak nemoze mať paušálne výdavky?
Zákon o dani z príjmov §6

(10) Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo daňovník, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a 2 okrem daňovníka, ktorý má z týchto príjmov len príjmy z vykonávania remeselných živností podľa osobitného predpisu, 33) ktorý môže uplatniť výdavky vo výške 60 %. Ak daňovník s príjmami podľa odseku 3 nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty alebo je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z týchto príjmov. Ak daňovník uplatní výdavky podľa tohto odseku, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť, ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach; toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo výdavkoch v preukázanej výške. Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach.
nikulik
16.09.10,11:29
Ďakujem pekne.
hyllka
22.10.10,13:01
ahoj chcela by som sa spytat ci sa podla vas oplati dat sa na pausalne vydavky ak som sice zivnostnik ale podla tejto tabulky nebudem platit dan a viem ze nabuduci rok budem mat prvy prijem az niekedy v auguste dovtedy nie. Ci sa mi oplati platit pausal.
dakujem a pekny vikend
Braňo
22.10.10,13:07
v Tvojom prípade by som asi prerušil živnosť.... a obnovil až 8-12/2011
marjankaj
22.10.10,13:28
ahoj chcela by som sa spytat ci sa podla vas oplati dat sa na pausalne vydavky ak som sice zivnostnik ale podla tejto tabulky nebudem platit dan a viem ze nabuduci rok budem mat prvy prijem az niekedy v auguste dovtedy nie. Ci sa mi oplati platit pausal.
dakujem a pekny vikendAký paušál chceš platiť? A komu?:eek:
hyllka
19.11.10,12:16
zrusit zivnost nechcem nakolko nikdy neviem co sa moze stat ci ju nahodou predsa len nevyuzijem, skor by som chcela prejst na pausalne vydavky vo vyske 40%. Neviem vsak ako mam postupovat, ake su nasledujuce ktory. V roku 2009 som bola popri zivnosti zamestnana ale zivnost som nevykonavala cize som nemala ziadne vydavky ani prijmy. V danovom priznani som mala preplatok.
Od zaciatku roka 2010 som cisto len zivnostnik ale moje prijmy neboli nejake vysoke takze by som chcela prejst na pausal, nakolko by to bolo omnoho jednoduchsie.
Len neviem ako :).

dakujem za radu
ego.mc
19.11.10,13:48
Ak ti z roku 2009 nezostali neuhradené záväzky, pohľadávky a zásoby (ak si nepodnikala, tak asi nie), tak upravovať nemusíš nič.
Jednoducho od 1.1.2010 budeš viesť evidenciu o príjmoch, zásobách a pohľadávkach. Napr. v Exceli.
*agatha*
02.12.10,09:40
ahojte, ak budem podavat danove priznanie typu B, kde budem mat prijmy podla §6 - zo zivnosti, ale aj z cinnosti sprostredkovatelov, ktore nie su zivnostou. ked si pri prijmoch zo zivnosti uplatnim realne vydavky, pri prijmoch z cinnosti sprostredkovatelov si mozem uplatnit pausalne vydavky?
dakujem.
Mária.K.
04.03.11,07:35
ahojte, ak budem podavat danove priznanie typu B, kde budem mat prijmy podla §6 - zo zivnosti, ale aj z cinnosti sprostredkovatelov, ktore nie su zivnostou. ked si pri prijmoch zo zivnosti uplatnim realne vydavky, pri prijmoch z cinnosti sprostredkovatelov si mozem uplatnit pausalne vydavky?
dakujem.
Nemôžete. Buď pri oboch príjmoch skutočné výdavky, alebo pri oboch príjmoch percentuálne výdavky.
Zita5
04.03.11,08:54
ahojte, ak budem podavat danove priznanie typu B, kde budem mat prijmy podla §6 - zo zivnosti, ale aj z cinnosti sprostredkovatelov, ktore nie su zivnostou. ked si pri prijmoch zo zivnosti uplatnim realne vydavky, pri prijmoch z cinnosti sprostredkovatelov si mozem uplatnit pausalne vydavky?
dakujem.

Daňovník môže v rámci § 6 (http://www.epi.sk/Main/Default.aspx?Template=%7E/Main/TArticles.ascx&phContent=%7E/ZzSR/ShowRule.ascx&RuleId=0&FragmentId1=4448130&FragmentId2=4448160) kombinovať spôsoby uplatnenia výdavkov, pričom jeden spôsob použije pri príjmoch patriacich do § 6 ods. 1 (http://www.epi.sk/Main/Default.aspx?Template=%7E/Main/TArticles.ascx&phContent=%7E/ZzSR/ShowRule.ascx&RuleId=0&FragmentId1=4448130&FragmentId2=4448137) a 2 (http://www.epi.sk/Main/Default.aspx?Template=%7E/Main/TArticles.ascx&phContent=%7E/ZzSR/ShowRule.ascx&RuleId=0&FragmentId1=4448138&FragmentId2=4842210) a iný spôsob pri príjmoch z prenájmu (§ 6 ods. 3 (http://www.epi.sk/Main/Default.aspx?Template=%7E/Main/TArticles.ascx&phContent=%7E/ZzSR/ShowRule.ascx&RuleId=0&FragmentId1=4448142&FragmentId2=4448142)). V rámci § 6 ods. 1 (http://www.epi.sk/Main/Default.aspx?Template=%7E/Main/TArticles.ascx&phContent=%7E/ZzSR/ShowRule.ascx&RuleId=0&FragmentId1=4448130&FragmentId2=4448137) a 2 (http://www.epi.sk/Main/Default.aspx?Template=%7E/Main/TArticles.ascx&phContent=%7E/ZzSR/ShowRule.ascx&RuleId=0&FragmentId1=4448138&FragmentId2=4842210) si však môže uplatniť výdavky len jedným spôsobom.

To znamená ak mám príjem zo živnosti §6 odst.1 prísm.b) a príjem z činnosti sprostredkovateľov § 6 odst.2 písm.d) môžem uplatniť len jeden zo spôsobov napr.:
a) buď výdavky §19 (preukazateľne), vediem účtovníctvo
b) paušálne výdavky § 6 odst.10, nevediem účtovníctvo, ale len evidenciu

Teda vyberiete si pre oba príjmy buď len a), alebo len b).

Ale.... ak okrem príjmov §6 odst.1 a odst.2 máme aj príjem z prenájmu §6 odst.3 tak postupujete :
a) len jeden spôsob a to rovnaký u oboch príjmov § 6 odst.1 a odst.2 - to znamená buď výdavky §19(viesť účtovníctvo), alebo uplatniť paušálne výdavky
b)príjem z prenájmu buď - alebo - tu môžete kombinovať

Príklad :
v roku 2010 sa zozhodnem z príjmu §6 odst.1 viesť účtovníctvo, uplatňujem preukázateľne vynaložené výdavky , tým musím viesť aj účtovníctvo pre §6 odst.2 (preukázateľne vynaložené výdavky)

ale § 6 odst.3 môžem uplatniť podľa môjho rozhodnutia napríklad paušálne výdavky .

Záver čo môžem :
1) príjem § 6 odst.1 - vediem JU
príjem § 6 odst.2 - vediem JU
príjem § odst.3 paušálne výdavky
alebo .........
2) príjem §6 odst.1 paušálne výdavky
príjem §6 odst.2 paušálne výdavky
príjem §6 odst.3 preukázateľné výdavky

ale ..... nemôžem
1) príjem § 6 odst.1 - paušálne
príjem § 6 odst.2 - vediem JU a opačne
príjem § odst.3 paušálne výdavky
mika06
08.03.11,12:39
Ahojte, chcem sa spýtať, či je možné odpočítať od príjmov okrem povinných odvodov aj dobrovoľné nemocenské pripoistenie živnostníka, ktoré si platil v danom roku avšak nie z podnikateľského ale zo súkromného bankového účtu?
Xanti
08.03.11,16:58
Ahojte, chcem sa spýtať, či je možné odpočítať od príjmov okrem povinných odvodov aj dobrovoľné nemocenské pripoistenie živnostníka, ktoré si platil v danom roku avšak nie z podnikateľského ale zo súkromného bankového účtu?
Ano,
môže si ich odpočítať.
Lotarka
08.03.11,18:41
Mám takýto prípad:

Živnostník uplatňujúci si paušálne výdavky si počas trvania živnosti zaplatil do zdravotnej poisťovne aj dlžné poistné zo starých rokov, keď ešte nebol živnostníkom. Napr. chýbajúce dni medzi zamestniami alebo keď bol dobrovolne poistnený.

Môže si aj tieto úhrady započítať do zaplateného poistného k 40% paušálu alebo kedže to nesúvisí so živnostou, tak nie?

Ďakujem za odpoveď!
Martina V
28.03.11,08:43
Rozhodla som sa prilepiť na poradu tabuľku, ktorá mne pomáhala s vedením evidencie príjmov a výdavkov pri paušálnom uplatňovaní výdavkov pri DP.

Všetkým čo to majú sa to pozdáva, a majú prehľad o tom aká daň ich čaká pri tejto jednoduchej evidencii. Či sa im oplatí uplatňovať paušálne výdavky v DP alebo klasicky cez JU.
Tak hádam pomôže viacerým, hlavne začiatočníkom, ktorí nevedia kde je sever a čo ich čaká. :D

Dobrý deň, potrebovala by som poradiť. Začala som robiť jednoduché účt. (paušál) a potrebovala by som vedieť aké evidencie potrebujem. Viem že pohľadávok a príjmov, ale neviem či to stačí keď že tu čítam o evidencii príjmov a výdavkov. Ak len tieto tak môžem použiť aj Vašu evidenciu? Bude takáto evidencia príjmu stačiť aj daň.kontrole? Veľmi pekne ĎAKUJEM za pomoc
Xanti
28.03.11,18:51
Dobrý deň, potrebovala by som poradiť. Začala som robiť jednoduché účt. (paušál) a potrebovala by som vedieť aké evidencie potrebujem. Viem že pohľadávok a príjmov, ale neviem či to stačí keď že tu čítam o evidencii príjmov a výdavkov Je to jedno a to isté, len má to iný názov. Ak len tieto tak môžem použiť aj Vašu evidenciu? Ano môžeš použiť, a poprípade upraviť na svoje potreby. Bude takáto evidencia príjmu stačiť aj daň.kontrole? Určite, ja som ju robila v časovom slede a vedela som podľa nej nájsť doklady kt. som potrebovala. A to treba pri danovej kontrole. Veľmi pekne ĎAKUJEM za pomoc
odpoved v texte modrým
Martina V
31.03.11,09:35
Ďakuejem
sladkasue
07.06.12,14:56
chcela by som som opytat(mimo temy): mala si evidenciu prijmov a pohladavok, a ake doklady si potrebovala najst pre dan.kontrolu? resp. co vlastne kontroluju???
szčo123
20.03.19,08:30
Chcela by som sa Vás spýtať - keď potrebujem zaevidovať tržbu z ERP za celý mesiac, môžem vo Vašej tabuľke dať ako dátum posledný dátum daného mesiaca, do príjmu sumu tržby a do popisu len poznámku: tržba ERP za mesiac december?
Xanti
20.03.19,10:08
Ano určite, lebo mesačnú tržbu robíš k poslednému v mesiaci .. áno urobila by som to presne tak isto ako píšeš szčo123
szčo123
20.03.19,10:31
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.