lubos.tinak
25.08.09,22:08
Dobrý deň,
rád by som Vás požiadal o názor (radu) na uvedený prípad:
konateľ sro odletel do Francúzka na SC na základe došlej objednávky od francúzskej spoločnosti, ktorá bola vystavené v zmysle podpísanej zmluvy medzi dvomi firmami. Po prílete do Paríža si bol vyzdvihnúť auto v požičovne, kde obdržal doklad o prevzatí auta. Ten doklad znie na jeho meno (t.j. na meno vodiča/konateľa) a francúzsku spoločnosť, ktorá prenájom zabezpečila a taktiež ho bude hradiť. No preto, že auto využíva konateľ na prepravu z hotela do miesta práce, musí doň aj natankovať. Po ukončení prác vráti auto do požičovne, ktorá mu vystaví doklad o vrátení auta s počtom najazdených km a s údajom o celkovej cene prenájmu.
Po dobu využívania auta konateľ tankuje PHM a úhrady vykonáva zo svojej súkromnej karty, alebo za hotovosť. A preto by ma zaujímalo, či si môže tento výdavok zahrnúť do cesťáku, alebo či môže platiť za PHM napr. firemnou kartou.
Je problém s uznaním nákladu na PHM, keď požičanie auta zabezpečila a uhradila francúzska spoločnosť?

Ďakujem pekne za radu....
lubos.tinak
26.08.09,08:13
Nik sa s takýmto prípadom nestretol...?
ivka70
26.08.09,08:23
My sme to mali a mali sme naklady za tankovanie priradene k cestaku. Ti, co mali firemnu kartu, tankovali na nu. Ale neviem ako sa to uctovalo.

Materska firma nam prenajom vozidla preuctovala neskor v celej vyske.
Chobot
26.08.09,08:45
Dobrý deň,
rád by som Vás požiadal o názor (radu) na uvedený prípad:
konateľ sro odletel do Francúzka na SC na základe došlej objednávky od francúzskej spoločnosti, ktorá bola vystavené v zmysle podpísanej zmluvy medzi dvomi firmami. Po prílete do Paríža si bol vyzdvihnúť auto v požičovne, kde obdržal doklad o prevzatí auta. Ten doklad znie na jeho meno (t.j. na meno vodiča/konateľa) a francúzsku spoločnosť, ktorá prenájom zabezpečila a taktiež ho bude hradiť. No preto, že auto využíva konateľ na prepravu z hotela do miesta práce, musí doň aj natankovať. Po ukončení prác vráti auto do požičovne, ktorá mu vystaví doklad o vrátení auta s počtom najazdených km a s údajom o celkovej cene prenájmu.
Po dobu využívania auta konateľ tankuje PHM a úhrady vykonáva zo svojej súkromnej karty, alebo za hotovosť. A preto by ma zaujímalo, či si môže tento výdavok zahrnúť do cesťáku, alebo či môže platiť za PHM napr. firemnou kartou.
Je problém s uznaním nákladu na PHM, keď požičanie auta zabezpečila a uhradila francúzska spoločnosť?

Ďakujem pekne za radu....

Je to zvláštny prípad, ktorý sa na prvý pohľad javí, ako použitie iného auta ako firemného na prac. cestu. V takom prípade by ale zamestnanec musel predložiť kópiu TP s uvedením spotreby auta a počtom najazdených km. Predpokladám, že tú kópiu nemáte, takže neviete vypočítať náhradu za spotrebu PHM.

Možným riešením je (ak máte doklad z požičovne, kde je uvedený typ auta), zohnať si doklad o spotrebe rovnakého typu a značky auta a podľa toho mu vypočítať náhradu. Počet km je asi na tom doklade z požičovne. Cenu PHM zdokladuje blokmi o nákupe.

Alebo inou možnosťou je, celé nakúpené PHM dať do vyúčtovania ako vedľajšie nevynutné náklady a všetko zaúčtovať ako cestovné náhrady.
lubos.tinak
26.08.09,09:05
Doklad o najazdených kilometrov máme, ale TP od požičaného auta nie. Tú spotrebu by som mohol preukázať len na základe technických údajov uvádzaných výrobcom auta :-)
Ja mám len obavu, či DU nebude mať problém ak auto bolo objednané od francúzskej spoločnosti a slovenská firma (konateľ) len tankoval. Taktiež, či bude stačiť ako príloha k CP blok z požičovne.

A je tu ešte jedna kombinácia, kde francúzska spoločnosť objedná jedno auto pre dve firmy (slovenskú a českú - sú to úplne odlišné spoločnosti), kde na doklade je uvedený zamestnanec českej spoločnosti (preberie auto) a ako druhý šofér je uvedený konateľ slovenskej spoločnosti. Môže v tomto prípade tankovať slovenský konateľ, aj keď nie je uvedený ako preberajúci si auto z požičovni?

Ja som sa zatiaľ dohodol s konateľom, že ak neprevezme auto, tak nech netankuje on, ale ten kto auto prevezme.
Chobot
26.08.09,09:22
Doklad o najazdených kilometrov máme, ale TP od požičaného auta nie. Tú spotrebu by som mohol preukázať len na základe technických údajov uvádzaných výrobcom auta :-).

Taký doklad o spotrebe bohato postačuje.


Ja mám len obavu, či DU nebude mať problém ak auto bolo objednané od francúzskej spoločnosti a slovenská firma (konateľ) len tankoval. Taktiež, či bude stačiť ako príloha k CP blok z požičovne.
Bude. V zmysle zákola o cest. náhradách môže zamestnanec použiť akékoľvek auto, nemusí to byť len jeho vlastné. On by si teoreticky mohol požičať od suseda a aj tak bude mať nárok na cest. náhrady za použitie iného než firemného auta.


A je tu ešte jedna kombinácia, kde francúzska spoločnosť objedná jedno auto pre dve firmy (slovenskú a českú - sú to úplne odlišné spoločnosti), kde na doklade je uvedený zamestnanec českej spoločnosti (preberie auto) a ako druhý šofér je uvedený konateľ slovenskej spoločnosti. Môže v tomto prípade tankovať slovenský konateľ, aj keď nie je uvedený ako preberajúci si auto z požičovni?

Ja som sa zatiaľ dohodol s konateľom, že ak neprevezme auto, tak nech netankuje on, ale ten kto auto prevezme.

To je ten istý prípad. Je jedno, odkiaľ je to auto. Dôležité je, že nie je firemné. Zamestnanec musí len predložiť doklad o spotrebe a cenu PHM v zahraničí. TO stačí na výpočet náhrad.
lubos.tinak
26.08.09,10:24
Ďakuje za objasnenie...