Maja3105
25.08.09,22:31
Ahojte,

chcela by som sa opýtať k takému prípadu. Poberám rodičovský príspevok, predtým som poberala materské, momentálne dcéra má 15 mesiacov. Plánujeme aj ďalšie dieťa, kým bude mať dcéra 3 roky. Mňa teda zaujíma ako je to s dobrovoľným nemocenským poistením. Ak by som si platila poistenie z maxima najmenej 270 dní a potom by som išla aj na PN a potom na materskú? Mohla by som dostávať aj PN aj potom materské vypočítané z maxima? Ide mi hlavne o to, že budem vlastne ešte stále doma a poberať rodičovský príspevok.

Poraďte, čo by bolo najlepšie urobiť.

Diki za odpovede.

Maja
jankasm
26.08.09,10:52
Ahojte,

chcela by som sa opýtať k takému prípadu. Poberám rodičovský príspevok, predtým som poberala materské, momentálne dcéra má 15 mesiacov. Plánujeme aj ďalšie dieťa, kým bude mať dcéra 3 roky. Mňa teda zaujíma ako je to s dobrovoľným nemocenským poistením. Ak by som si platila poistenie z maxima najmenej 270 dní a potom by som išla aj na PN a potom na materskú? Mohla by som dostávať aj PN aj potom materské vypočítané z maxima? Ide mi hlavne o to, že budem vlastne ešte stále doma a poberať rodičovský príspevok.

Poraďte, čo by bolo najlepšie urobiť.

Diki za odpovede.

Maja

Áno, pre maximálnu PN a následne aj materskú môžete platiť DNP 270 dní z maximálneho VZ. PN môžete poberať maximálnu aj popri rodičovskom príspevku. Avšak materská a rodičovský príspevok sa už súčasne nesmú poberať, takže odo dňa, keď Vám priznajú materské to treba oznámiť na OÚPSVaR aby Vám už rodičovský príspevok prestali vyplácať. Inak ho budete musieť vrátiť. Bude treba predložiť rozhodnutie zo SP od kedy máte priznanú materskú.
Odo dňa prihlásenia sa na DNP budete mať nárok na ošetrovné, ktoré sa môže poberať aj popri rodičovskom príspevku. Takže ak Vám náhodou ochorie dieťa tak si od lekárky pýtajte OČR a z DNP Vám vyplatia dávku. Počas prvých 26 týždňov síce len z minimálneho VZ, čo bude cca. 55€ za 10 dní /pretože OCŘ je platená len 10 dní/. Aspoň si zarobíš na platenie DNP. ;)
No a po 26 týždňoch platenia DNP už bude počítaná aj OČR z maxima, čo bude cca. 200€ za 10 dní, pekné nie? No a PN budeš môcť z DNP poberať po 270 dňoch platenia.
Maja3105
26.08.09,18:46
diki za odpoveď,

ešte sa chcem len uistiť, že keď budem už po tých 270 dňoch platenia poberať PN a následne materské, tak potom od začiatku PN až po koniec vyplácania materskej nemusím platiť DNP?

Maja