jana987
26.08.09,05:59
dobry den.znova by som od poradakov potrebovala radu.dopracovali sme sa k tomu,ze ex neplati na dieta.dala som trestne oznamenie aj ziadost na socialku o nahradne vyzivne,samozrejme exekuciu.ex je stale niekde zamestnany na cierno,za dietatom nechodi uz rok,peniaze tiez neposiela.ziada od sudu znizenie vyzivneho z 83eur na 26 eur,ako dokazy uvadza vypoved z poslednej prace dohodou,a ze ho zivia rodicia,lebo nepobera ani socialku ani podporu.chcela by som sa opytat ci je mozne, aby sudkina mohla schvalit aj takuto sumu?ved uz tych 83eur je smiesnych!a co vsetko by som potrebovala podokladat sudu,aby nam to ostalo aspon ako to je?za rady dakujem.
Flinstone
26.08.09,04:11
Tých 83 eur mu určili na základe jeho prijmu, takže škoda reči o tom či je to smiešna suma. Na súde s návrhom o zníženie podľa mňa neuspeje preto, že posledný pracovný pomer skončil dohodou. Jediný dôvod na zníženie ktorý súd uznáva je skončenie pracovného pomeru z dôvodu organizačných zmien. T.j. ak by sa jeho pracovné miesto zrušilo. Dohodu posudzujú akoby dal výpoveď sám, čiže "vzdal sa výhodnejšieho príjmu". To že nepoberá podporu ani sociálku je jeho problém.
Ak nebude chcieť byť odsúdený, bude musieť vyplatiť celú dlžnú sumu predtým, ako sa súd odoberie na záverečnú poradu.
Exekútor to bude mať zložitejšie. Ak nevyplatí dobrovoľne a býva u rodičov, ktovie či má nejaký majetok, na ktorý bude môcť siahnuť.
ivka70
26.08.09,04:47
Zial, mozne to je, lebo je zakonom stanovena minimalna vyska vyzivneho, a ta je okolo sumy 26 EUR teraz.
ala42
26.08.09,04:52
Dobré ráno, je vraj dajaká spodná hranica výživného na ktoré sa môže klesnúť s platbou. Ešte minulého roku to bolo 750 Sk. Dcéra má podobný problém. Zať sa odvolal na Kraj, ale tam mu to zamietli..
armani36
26.08.09,04:53
len dodám, že súd bude v konaní skúmať, či prišlo k zmene pomerov jednak na strane oprávneného (dieťaťa) a jednak na strane povinného (otca), t.j. či sa zmenili pomery týchto osôb v porovnaní s pomermi v čase poslednom rozhodovaní o výživnom. Súd musí skúmať okolnosti, t.j. schopnosti, možnosti v čase vydania predchádzajúceho rozhodnutia o výživnom a po jeho vydaní, pričom pri zmene pomerov sa vždy prihliadne na vývoj životných nákladov. je dôležité sa v konaní zamerať na preukázanie, že životné náklady v súvislosťou so starostlivosťou o maloleté dieťa vzrástli.
armani36
26.08.09,04:58
súčasná výška minimálneho výživného je vo výške 30% zo sumy 84,52 €, t.j. 25,356 €
Flinstone
26.08.09,06:30
len dodám, že súd bude v konaní skúmať, či prišlo k zmene pomerov jednak na strane oprávneného (dieťaťa) a jednak na strane povinného (otca), t.j. či sa zmenili pomery týchto osôb v porovnaní s pomermi v čase poslednom rozhodovaní o výživnom. Súd musí skúmať okolnosti, t.j. schopnosti, možnosti v čase vydania predchádzajúceho rozhodnutia o výživnom a po jeho vydaní, pričom pri zmene pomerov sa vždy prihliadne na vývoj životných nákladov. je dôležité sa v konaní zamerať na preukázanie, že životné náklady v súvislosťou so starostlivosťou o maloleté dieťa vzrástli.
Životné náklady rastú každému, lenže ak u neho došlo k poklesu príjmu šance na zvýšenie sú prakticky nulové, podobne ako povinný má podobné šance na zníženie pri skončení pracovného pomeru dohodou resp. výpoveďou podanou povinným alebo výpoveďou pre porušenie pracovnej disciplíny.
jana987
26.08.09,07:23
pre upresnenie.vypoved dal sam,na urad prace sa ani neprihlasil(uz je to pol roka od poslednej prace).zatial je to 4 praca za 4 roky o ktorej viem,ze ju opustil sam,no a pomedzi to nepracuje ,alebo pracuje nacierno.mozu ho na sude povazovat za nadstandartne zarabajucu osobu?
Xanti
26.08.09,07:31
pre upresnenie.vypoved dal sam,na urad prace sa ani neprihlasil(uz je to pol roka od poslednej prace).zatial je to 4 praca za 4 roky o ktorej viem,ze ju opustil sam,no a pomedzi to nepracuje ,alebo pracuje nacierno.mozu ho na sude povazovat za nadstandartne zarabajucu osobu?
Za nadštardatne nie,
ale naozaj súd prihliadne na to akým spôsobom sa pracovný pomer skončil. Presne ako opisuje flinstone v prvom príspevku.

Kamoške sa udialo podobné, jej bývalý podal žiadosť o zníženie výživného na deti, a kedže robil v štátnej správe tak vstúpil do politickej strany a vyhodili ho. A tým argumentoval na súde, ale sudca mu rovno povedal. Vedel, že svojím rozhodnutím vstúpiť do pol. strany ohrozí svoje zamestnanie, a tak súd mu neznížil výživné. Dokonca ako som čítala rozhodnutie, tak súd zohľadnil aj to, že on tvrdil, že jeho príjem je 8000 sk a výdavky 20 000 sk, že odkial chce splácať hypo na byt, a že byt nie je prednejší ako deti, a ked je schopný platiť hypo, a k tomu 4 telefony kt. mal na svoje meno paušali teda, tak je schopný platiť aj pôvodnú výšku výživného. A nechal pôvodnú výšku výživného.

Ale treba mať pre istotu vyčíslené mesačné náklady na výživu dieťaťa, ubytovanie , strava, škola , krúžky, záujmy ... všetko čo sa týka dieťaťa. Tá suma bude vyššia ako 83 eur, ale ber v úvahu že časťou sa musíš podieľať na živení dieťaťa aj ty. Teda nie, že vyčísliš 200 eur a budeš ich žiadať po bývalom. Je veľká šanca, že výživné ostane na pôvodnej výške.
jana987
27.08.09,07:59
mozte mi napisat dobreho pravnika v MI?