emula1
26.08.09,08:45
ahojte, mam taku mozno trivialnu otazku, ale vrta mi to hlavou. Sro,kanalizacia, novy platca DPH, ide vystavovat faktury za stocne.chcem si overit, ze bude uctovat DPH vsetkym, bez rozdielu ci ide o fyz.osoby alebo firmy. Niekto vo firme totiz vypotil, ze teraz budu mat pomer.odpocet DPH, ale neviem preco, hladala som v zakone, ale nic som tam o stocnom nenasla, beriem to v podstate tak, ze aj napr.ZSE poskytuje energiu a uctuje aj DPH kazdemu, bez ohadu na to, ci ide o fyz. alebo prav.osobu
prosim poradte, kde by som to popripade nasla, nech to mam podlozene
Gabi03
26.08.09,06:46
No, na tvojom mieste by som si preštudovala celý zákon o DPH.

O fakturovaní (a násl. účtovaní) rozhoduje to, kto to fakturuje, a nie komu.
emula1
26.08.09,07:01
No, na tvojom mieste by som si preštudovala celý zákon o DPH.

O fakturovaní (a násl. účtovaní) rozhoduje to, kto to fakturuje, a nie komu.
studovala, som zakon o dph odpredu, odzadu, ale asi neviem citat medzi riadkami. je tam osobita uprava niektorych dodani, ale toto som nenasla. takze, je to na firme?
Gabi03
26.08.09,07:03
studovala, som zakon o dph odpredu, odzadu, ale asi neviem citat medzi riadkami. je tam osobita uprava niektorych dodani, ale toto som nenasla. takze, je to na firme?

Oslobodenie je od § 28 ďalej.
macula
26.08.09,07:27
Medzi oslobodenými plneniami služba stočné nie je, takže podľa mňa všetkým odberateľom fakturujete s DPH
emula1
26.08.09,07:29
hej, len my oslobodeni nie sme, len teda neviem ci tam nebude pomerne odpocitanie DPH
Gabi03
26.08.09,07:32
hej, len my oslobodeni nie sme, len teda neviem ci tam nebude pomerne odpocitanie DPH

Čo znamená pomerné odpočítanie DPH?
Vy ako subjekt nemôžete byť oslobodený, oslobodené môže byť len dodanie tovaru alebo služby.
macula
26.08.09,07:35
Ak by ste fakturovali oslobodené plnenia t.j. od §28 - §41
( fakturujete bez DPH)a aj plnenia s DPH , vtedy by ste museli daň na vstupe krátiť koeficientom, ale keďže u Vás nejde o oslobodené plnenia, vy budete všetkým fakturovať s DPH a tým pádom nie je čo krátiť koeficientom.
marjankaj
26.08.09,07:44
Ak fakturuješ vodné a stočné a si platca DPH, tak fakturuješ s DPH všetkým odberateľom. Iba ak by si fakturovala do zahraničia, ale toto asi u teba neprichádta do úvahy.
emula1
26.08.09,11:05
super, velmi vam dakujem, moj nazor bol tiez totozny, len hovorim raz som bola vo firme akuat sa stali platcami a bola tam aj jedna znama konatelky "auditorka" a ta zacala polemizovat o pomernom odpocte DPH a koef a tak. tak som zneistela...
este raz dik
pekny horuci den :):):)