krajanová
26.08.09,09:20
Dobrý deň,
chcela by som poprosiť o ozrejmenie účtovania v DHZ (dobrovoľnom hasičskom združení), ktoré je členom DPO SR a má vlastné IČO.
Zatiaľ viem, že môžem viesť JU, nie je mi celkom jasné zúčtovanie s
DPO SR, kde sa mesačne majú zasielať zúčtovania. Aký je vzťah s DÚ ak vôbec nejaký je a tak ...
Budem rada každej informácii. Vopred ďakujem
krajanová
26.08.09,07:58
:rolleyes::rolleyes::rolleyes:Nikto nepomôže?:confused::confused::confused:
Zoltán Kovács
26.08.09,08:10
Ale si netrpezlivá. ;)
krajanová
26.08.09,08:23
Trochu aj som, poverili ma, tak zisťujem aby som ich nesklamala.
krajanová
30.09.09,08:31
oprašujem túto tému, potrebovala som sa pohnúť ďalej.
Sme DHZ ( dobrovoľný hasičský zbor), ktorý pôsobí v obci, na sekretariát DPO do Bratislavy sme si dali žiadosť o pridelenie IČA.
Pre hasičský krúžok ktorý je evidovaný v CVČ (centre voľného času) sme zohnali mládež, na činnosť tohto krúžku vyčlenilo CVČ finančné prostriedy. Činnosť tohto krúžku bude zabezpečovať DHZ prostredníctvom svojich členov, ktorí sa budú venovať mládeži. Na každého mládežníka prináleží z CVč finančný príspevok, ktorý chce CVč dať hasičom za to, že vedie krúžok mladých hasičov.
Na základe čoho nám môže CVč tie peniažky vyplatiť? Oni nám ich chcú dať, no na základe čoho to si máme zistiť my.
Poradíte mi prosím?
krajanová
30.09.09,09:09
oprašujem túto tému, potrebovala som sa pohnúť ďalej.
Sme DHZ ( dobrovoľný hasičský zbor), ktorý pôsobí v obci, na sekretariát DPO do Bratislavy sme si dali žiadosť o pridelenie IČA.
Pre hasičský krúžok ktorý je evidovaný v CVČ (centre voľného času) sme zohnali mládež, na činnosť tohto krúžku vyčlenilo CVČ finančné prostriedy. Činnosť tohto krúžku bude zabezpečovať DHZ prostredníctvom svojich členov, ktorí sa budú venovať mládeži. Na každého mládežníka prináleží z CVč finančný príspevok, ktorý chce CVč dať hasičom za to, že vedie krúžok mladých hasičov.
Na základe čoho nám môže CVč tie peniažky vyplatiť? Oni nám ich chcú dať, no na základe čoho to si máme zistiť my.
Poradíte mi prosím?

nikto nerobí v tejto oblasti?
hanelie
30.09.09,11:47
chcela by som poprosiť o ozrejmenie účtovania v DHZ (dobrovoľnom hasičskom združení),
je to klasické občianské združenie?
vzťah s DÚ je v súvislosti s prijmami, ktoré sú predmetom dane / prijmami zo závislej činnosti - aká má združenie zamestnancov / a iné - spomenuté sú najbežnejšie
ďalej ak chce byť združenie prijímateľom 2%


Na základe čoho nám môže CVč tie peniažky vyplatiť? Oni nám ich chcú dať, no na základe čoho to si máme zistiť my.
na základe zmluvy o poskytovaní služby : príklad školenie mladých požiarnikov / toto však musí byť uvedené v stanovách združenia /
potom sa môže vystaviť klasická faktúra
a_je_to
30.09.09,12:55
Ak DHZ získa IČO, stáva sa právnickou osobou, alebo pobočkou DPO SR s odvodenou právnou subjektivitou - má jej IČO s lomnítkom. Vedie účtovníctvo podľa § 9, ods 2, písm. c, teda postupov účtovania v JÚ pre nepodnikateľské účtovné jednotky č. MF24487/2008-74. Peňažný denník musí byť členený a vedený tak, aby umožnil vyplnenie výkazov NO Úč 1-01 a NO Úč 2-01 - kúp si ich v predajni tlačív, alebo stiahni z www.drsr.sk (http://www.drsr.sk/) - daňové tlačivá - účtovné výkazy - na samom konci zoznamu. Podľa toho si prelep a uprav stĺpce peňažného denníka pre podnikateľov, všetky stĺpce nemusia byť. Inak, pokiaľ vám nevznikne nejaká daňová povinnosť, alebo nebudete poberať dotácie zo ŠR, tak účtovníctvo vediete iba pre seba, mesačné vyúčtovania pre DPO SR iba ak vás budú financovať.
Ak vám CVČ dá financie, musí vám dať aj pravidlá na ich použitie a vyúčtovanie, to sa musíte dohodnúť. DHZ zvyknú financovať aj obce, ktoré majú nato rozpočtovú položku - žiadajte teraz, keď sa idú zostavovať rozpočty obcí, ale musíte racionálne uviesť, čo chcete kúpiť a čo to prinesie obci.Najlepšie hasičské vybavenie, spôsobilé aj použitia pri prípadnom požiari v obci, ktoré by zostalo majetkom obce v správe DHZ. Bez zariadenia sa ani záujmová činnosť robiť nedá.
Marianna01
01.10.09,11:09
skús peňažný denník tu:

http://www.porada.sk/363514-post29.html
krajanová
06.10.09,10:04
Dievčatá, veľmi pekne vám ďakujem ! ! !
Cormick
30.07.10,10:33
Dobrý deň. Mohli by ste mi poradiť ako mam vyúčtovať firme asistenčnú hliadku ktorú robila DHZ ?

Môžem vystaviť Faktúru keď mam len IČO a nemám IČ-DPH?
Alebo ako im to mam vyúčtovať ?

Potrebujem dosť súrne.

Vďaka.
a_je_to
30.07.10,10:53
Ste DHZ, ako neziskové združenie. Najprv treba preveriť, či sa tá firma vopred zaviazala asistenčnú hliadku aj uhradiť. Ak áno, tak klikni na tieto písmenká DPH a v § 71, ods. 2 si prečítaj návod. Nie je to pre Teba záväzné, iba primeraný metodický návod, samozrejme bez DPH a bez IČ DPH, ktoré nemáš. Faktúru môžeš aj musíš vyhotoviť a IČO stačí. Peniaze musíte spotrebovať v tomto roku na nákup na hlavnú činnosť, nie na rozdelenie, ani na odmeny, inak podliehate DPPO.
Cormick
30.07.10,11:19
ved tam je
a) meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne platiteľa, ktorý dodáva tovar alebo službu, a jeho identifikačné číslo pre daň

Podla teba keď tam nebudem účtovať DPH tak DIČ alebo IČDPH tam písať nemusím ?

Ta faktúra by mohla byt tak ako je to v prílohe ? Služba bola dodaná 1.7.2010.

Už mi to aj vyplatili len ja im musím na to dat nejaký doklad.

VĎAKA .
a_je_to
30.07.10,16:40
Áno, môže to tak byť, len neviem, prečo je suma celkom 36 Eur a suma celkom k úhrade 78,50 Eur, keď to z fakturovaných položiek nevyplýva. Koľko bolo teda uhradené ? Treba to zladiť. K faktúre treba pripojiť príjmový pokladničný doklad, vypísaný podľa predtlače, ako doklad o úhrade faktúry, ak nebola úhrada prijatá na bežný účet. Okrem toho by sa k faktúre mal vyjadriť príjemca služby, či je ok, ale malo by mu to stačiť. Ak nemáš DIČ a IČ DPH pridelené, tak okrem IČO nemáš čo uviesť.
Ak sa takéto príjmy budú opakovať, mali by ste sa registrovať na Daňovom úrade, ako platitelia na DPPO a do faktúr uvádzať aj svoje DIČ, lebo sú to zdaniteľné príjmy. Aj keď sú po spotrebovaní v hlavnej činnosti oslobodené od dane podľa § 13. Ide hlavne o to, že bez vášho DIČ to druhej strane prípadná daňová kontrola nemusí uznať za daňový výdavok.
Cormick
30.07.10,17:09
Bolo to platene prevodom na účet, a Faktúra je len orientačne na rýchlo spravená samozrejme že to bude tak ako ma byt.

Skúsim to teda tak spraviť dúfam že to bude v poriadku.

Zatiaľ moc ďakujem.