suleman
26.08.09,10:18
Dobry den,darovacou zmluvou od svojej matky a otcima som ziskal rodinny dom s tym, ze maju dozivotne pravo byvania v tomto dome pricom to nemam v zmluve uvedene ako tarchu ale iba ako osobny zavazok, list vlastnictva je prazdny bez tarch a zavazkov.v danej darovacej zmluve to je uvedene ako-OBDAROVANY ,AKO OSOBNY ZAVAZOK VYHLASUJE,ZE OBOM DARCOM DO KONCA ICH ZiVOTA UMOZNI BYVAT V DAROVANOM RODINNOM DOME A UZIVAT DAROVANE NEHNUTELNOSTI A TAKTIEZ, ZE IM DO KONCA ICH ZIVOTA POSKYTNE VSETKU POTREBNU POMOC A OPATERU.DALEJ VYHLASUJE,ZE V PRIPADE JEHO SKORSEJ SMRTI TENTO JEHO OSOBNY ZAVAZOK PRECHADZA NA JEHO PRAVNYCH ZASTUPCOV.Rok po podpisani darovacej zmluvy sa rozviedli.Po rozvode sa stava ich spolocny zivot v danom dome nemoznym kedze mojej matke jej exmanzel zneprijemnuje zivot roznymi tazkostami na zaklade coho uz nanho podala i trestne oznamenie.Chcel by som sa opytat ci mozem na zaklade tohto(trestnych oznameni) poziadat sudnou cestou o ZRUSENIE DOZIVOTNEHO PRAVA BYVANIA A OPATROVANIA a zaroven ak je to mozne ci si moze oddo mna dotycny narokovat nahradne byvanie alebo ine odskodne (financne) za skoru odpoved vopred dakujem.
ivka70
26.08.09,08:24
Ja by som skor mala obavu, aby na zaklade toho otcim nepozadoval vratenie daru ....
arizona
26.08.09,08:42
Nie je podmienkou podania žiadosti na súd o vrátenie daru podpis oboch (resp. všetých) darujúcich? Sa mi zdá že áno...
Ak darovali manželia dom každý polovicu,tak musia žiadať spoločne, inak súd žiadosť zamietne. (viem o takom prípade )
suleman
03.10.09,06:17
Prosim vas o radu,darovacou zmluvou od svojej matky a otcima som ziskal rodinny dom s tym, ze maju dozivotne pravo na dozitie v tomto dome pricom to nemam v zmluve a ani v liste vlastnictva uvedene ako tarchu ale iba ako osobny zavazok=OBDAROVANY ,AKO OSOBNY ZAVAZOK VYHLASUJE,ZE OBOM DARCOM DO KONCA ICH ZIVOTA UMOZNI BYVAT V DAROVANOM RODINNOM DOME A UZIVAT DAROVANE NEHNUTELNOSTI A TAKTIEZ, ZE IM DO KONCA ICH ZIVOTA POSKYTNE VSETKU POTREBNU POMOC A OPATERU.DALEJ VYHLASUJE,ZE V PRIPADE JEHO SKORSEJ SMRTI TENTO JEHO OSOBNY ZAVAZOK PRECHADZA NA JEHO PRAVNYCH ZASTUPCOV.Hodnota darovanej nehnutelnosti podla darcov je 180000 sk.Rok po podpisani darovacej zmluvy sa rozviedli.Po rozvode sa stava ich spolocny zivot v danom dome nemoznym kedze mojej matke jej exmanzel zneprijemnuje zivot roznymi tazkostami na zaklade coho uz nanho podala i trestne oznamenie.taktiez odmieta sa podielat na najme a vydavkov tykajucich sa byvania.Dohoda nie je mozna nakolko ziada 1500000sk.
Mária27
03.10.09,14:46
Odporúčam dohodnúť sa s otčimom a vyplatiť mu jeho podiel v skutočnej trhovej hodnote, aj keď je uvedená hodnota daru nižšia.

Predpokladám, že dom mali rodičia v bezpodielovom spoluvlastníctve. Dom si mohol jednoducho zdediť - zo zákona a zo závetu. Keďže chceli v dome do konca života bývať, vlastne ho stále užívať, darovali ti holé vlastníctvo, čo sa môže za určitých okolností za rozpor s dobrými mravmi (neplatnosť zmluvy od začiatku). Otčim by mohol dokazovať, že ste to na neho našili (napr. tieseň) s úmyslom rozvodu ...
Darovanie domu bolo urobené so záväzkom (príkazom), ktorý by si mal otčimovi splniť, inak sa môže domáhať vrátenia daru (relatívna neplatnosť). Aj keby išlo o bremeno, dal by sa využiť § 151p obč. zákonníka, nakoľko by išlo o hrubý nepomer tvojej výhody a zaniknutého bremena.

Aj keď odhliadneme od zjavných chýb v zmluve, dá sa použiť ešte veľa dôvodov a spôsobov na vymáhanie tohto daru. Vysporiadanie bude podľa zásad bezdôvodného obohatenia.
arizona
03.10.09,16:30
Zlúčila som Ti obe témy dohromady.

Pri ďalšej otázke môžeš pokračovať v už začatej téme, nemusíš otvárať zakaždým novú.;)
suleman
06.10.09,13:40
Problem vsak je v tom ze dom nadobudol vyssiu trhovu hodnotu vdaka peniazom ktore som do domu investoval.A i ked som otcimovi ponukal urcite odstupne on si narokuje na sumu ktora je vyssia ako celkova hodnota domu.
Dostal som navrh od mojej matky aby som dannu nehnutelnost daroval alebo predal niekomu zo svojej blizkej rodiny a tak by otcima dostali z domu,s tym ze matka tam zostane byvat.
buchač
06.10.09,17:57
Zaujímavé , nezdá sa mi to , kataster by si nedovolil vytvoriť vklad bez určitých náležitostí ktoré sú uvedené v darovacej zmluve , najmä v :
ČASŤ C: ŤARCHY

Veď pri vklade sa predsa dokladá aj darovacia zmluva , kde sú uvedené nejaké tie obmedzenia ....
A tú je dokonca tiež ...takže , podľa mňa tu visí nejaký otáznik ....

v danej darovacej zmluve to je uvedene ako-OBDAROVANY ,AKO OSOBNY ZAVAZOK VYHLASUJE,ZE OBOM DARCOM DO KONCA ICH ZiVOTA UMOZNI BYVAT V DAROVANOM RODINNOM DOME A UZIVAT DAROVANE NEHNUTELNOSTI A TAKTIEZ, ZE IM DO KONCA ICH ZIVOTA POSKYTNE VSETKU POTREBNU POMOC A OPATERU.DALEJ VYHLASUJE,ZE V PRIPADE JEHO SKORSEJ SMRTI TENTO JEHO OSOBNY ZAVAZOK PRECHADZA NA JEHO PRAVNYCH ZASTUPCOV.

P.S.:
suleman, ak môžem požiadať , nepíš veľkými písmenami , je to nepriehľadné + viď. etiketa , radšej zvoľ zvýraznenie textu ..
Chobot
07.10.09,07:11
Prosim vas o radu,darovacou zmluvou od svojej matky a otcima som ziskal rodinny dom s tym, ze maju dozivotne pravo na dozitie v tomto dome pricom to nemam v zmluve a ani v liste vlastnictva uvedene ako tarchu ale iba ako osobny zavazok=OBDAROVANY ,AKO OSOBNY ZAVAZOK VYHLASUJE,ZE OBOM DARCOM DO KONCA ICH ZIVOTA UMOZNI BYVAT V DAROVANOM RODINNOM DOME A UZIVAT DAROVANE NEHNUTELNOSTI A TAKTIEZ, ZE IM DO KONCA ICH ZIVOTA POSKYTNE VSETKU POTREBNU POMOC A OPATERU.DALEJ VYHLASUJE,ZE V PRIPADE JEHO SKORSEJ SMRTI TENTO JEHO OSOBNY ZAVAZOK PRECHADZA NA JEHO PRAVNYCH ZASTUPCOV.Hodnota darovanej nehnutelnosti podla darcov je 180000 sk.Rok po podpisani darovacej zmluvy sa rozviedli.Po rozvode sa stava ich spolocny zivot v danom dome nemoznym kedze mojej matke jej exmanzel zneprijemnuje zivot roznymi tazkostami na zaklade coho uz nanho podala i trestne oznamenie.taktiez odmieta sa podielat na najme a vydavkov tykajucich sa byvania.Dohoda nie je mozna nakolko ziada 1500000sk.

Píšeš, že ten záväzok, resp. ich právo doživotného užívania nie je ani v zmluve ani v LV. Tak ako si sa zaviazal, že tam môžu bývať? Ústne? Alebo nejakou inou zmluvou?

Čo to znamená "osobný záväzok"?
suleman
16.10.09,15:51
JE TO IBA V DAROVACEJ ZMLUVE.
suleman
16.10.09,16:03
Doživotne pravo bývania je len v tej dar.zmluve,ale nie je to ako ťarcha ale iba ako osobný zavazok-a co to znamená, sam neviem.