kimart
26.08.09,11:53
Vie mi niekto poradiť, či ja ako živnostník môžem zamestnanať svojho syna - študenta na dohodu, a čo všetko musím preto splniť? - odvody a pod.
hanelie
26.08.09,10:15
dohoda o brigádnickej práci

prihlásiť seba do SP ako zamestnávateľa a to isté aj na DÚ - registrácia pre daň zo závislej činnosti

odvody do SP

garančné .....0,25%
úrazové .......0,8
kimart
26.08.09,10:28
Ďakujem za odpoveď
rodina1
26.08.09,12:08
Dúfam, že budem správne odpovedať, ak napíšem, že tvoj syn môže pre teba pracovať aj bez dohody. Zákon o nelegálnej práci a nelegálnom zamestnávaní vymedzuje v § 2a čo nie je nelegálne zamestnávanie. "Nelegálne zamestnávanie nie je, ak pre fyzickú osobu, ktorá je podnikateľom, vykonáva prácu jeho príbuzný v priamom rade, súrodenec alebo manžel, ktorý je dôchodkovo poistený, je poberateľom dôchodku podľa osobitných predpisov alebo je žiakom, alebo študentom do 26 roku veku". V tom prípade ho nenahlasuješ na SP a ani neplatíš odvody.
kimart
06.07.10,11:10
Dúfam, že budem správne odpovedať, ak napíšem, že tvoj syn môže pre teba pracovať aj bez dohody. Zákon o nelegálnej práci a nelegálnom zamestnávaní vymedzuje v § 2a čo nie je nelegálne zamestnávanie. "Nelegálne zamestnávanie nie je, ak pre fyzickú osobu, ktorá je podnikateľom, vykonáva prácu jeho príbuzný v priamom rade, súrodenec alebo manžel, ktorý je dôchodkovo poistený, je poberateľom dôchodku podľa osobitných predpisov alebo je žiakom, alebo študentom do 26 roku veku". V tom prípade ho nenahlasuješ na SP a ani neplatíš odvody.
môže mi to niekto potvrdiť, že je to tak??????:(
Anja111
06.07.10,11:18
môže mi to niekto potvrdiť, že je to tak??????:(


Dúfam, že budem správne odpovedať, ak napíšem, že tvoj syn môže pre teba pracovať aj bez dohody. Zákon o nelegálnej práci a nelegálnom zamestnávaní vymedzuje v § 2a čo nie je nelegálne zamestnávanie. "Nelegálne zamestnávanie nie je, ak pre fyzickú osobu, ktorá je podnikateľom, vykonáva prácu jeho príbuzný v priamom rade, súrodenec alebo manžel, ktorý je dôchodkovo poistený, je poberateľom dôchodku podľa osobitných predpisov alebo je žiakom, alebo študentom do 26 roku veku". V tom prípade ho nenahlasuješ na SP a ani neplatíš odvody.
Áno, je to tak.
kimart
06.07.10,12:31
Takže ak mi podpíše vyhlásenie, tak neplatím ani dane, nemusím sa prihlásiť na DÚ? Dávam mu len odmenu, a to si môžem dať potom do nákladov? Ak áno, tak do akej výšky ?
rodina1
06.07.10,12:44
Takže ak mi podpíše vyhlásenie, tak neplatím ani dane, nemusím sa prihlásiť na DÚ? Dávam mu len odmenu, a to si môžem dať potom do nákladov? Ak áno, tak do akej výšky ?
Ak s ním uzatvoríš dohodu (či dohodu o pracovnej činnosti alebo dohodu o brigádnickej práci študenta), musíš ho prihlásiť na SP, a rovnako sa musíš ako zamestnávateľ prihlásiť na DÚ ako platiteľ dane (či už zo závislej činnosti alebo zrážkovej dane) a tiež na SP ako zamestnávateľ. Ak budeš mať podpísané vyhlásenie ... a jeho odmena bude nižšia ako 1/12 z ročnej nezdaniteľnej sumy, tuším je to 335,47 Eur, nebudeš mu zrážať preddavkovú daň. Z dohody ako zamestnávateľ budeš odvádzať do SP poistné na garančné poistenie a úrazové poistenie.
Predpokladám, že sa stále pýtaš na zamestnanie syna. V tom prípade, nemusíš s ním uzatvoriť žiadnu dohodu, ani sa potom ako zamestnávateľ nemusíš zahlasovať na DÚ, či na SP.
Anja111
06.07.10,12:52
Takže ak mi podpíše vyhlásenie, tak neplatím ani dane, nemusím sa prihlásiť na DÚ? Dávam mu len odmenu, a to si môžem dať potom do nákladov? Ak áno, tak do akej výšky ?
Ak nie je uzatvorený pracovný pomer, alebo dohoda, tak odmena nie je VOZD...
kimart
07.07.10,07:14
Ak nie je uzatvorený pracovný pomer, alebo dohoda, tak odmena nie je VOZD...
Škoda:mee::mee::mee:, ďakujem za odpovede!
TatianaM
13.08.10,12:32
A ak vypomáha manželka, môže používať motorové vozidlo, ktoré je evidované na firmu? Môžu sa potom tieto výdavky spojené s motorovým vozidlom zahrnúť do výdavkov?
ego.mc
13.08.10,18:43
Ak manželka používa vozidlo v súvislosti s podnikaním SZČO, myslím si, že náklady môže zahrnúť ako VOZD.
Laco-monter
13.08.10,18:59
Ak manželka používa vozidlo v súvislosti s podnikaním SZČO, myslím si, že náklady môže zahrnúť ako VOZD.

"VOZD" je vydavok ovplyvňujúci zaklad dane ???

Nikde sa nepíše , že každý učastník,či čitateľ porady musí bezpodmienečne ovládať účtovnícku terminológiu.
TatianaM
16.08.10,05:28
Ešte raz aby som si bola istá. Manželka je riadne zamestnaná ako učiteľka, vo voľnom čase vypomáha manželovi a pri tom využíva firemné motorové vozidlo. Nemá s manželom uzavretú ani pracovnú zmluvu, ani dohodu, ale pracuje v zmysle:

Rodinný príslušník môže pre podnikateľa pracovať aj bez dohody. Zákon o nelegálnej práci a nelegálnom zamestnávaní vymedzuje v § 2a čo nie je nelegálne zamestnávanie.

"Nelegálne zamestnávanie nie je, ak pre fyzickú osobu, ktorá je podnikateľom, vykonáva prácu jeho príbuzný v priamom rade, súrodenec alebo manžel, ktorý je dôchodkovo poistený, je poberateľom dôchodku podľa osobitných predpisov alebo je žiakom, alebo študentom do 26 roku veku".

Takže takto to bude v poriadku?
ego.mc
16.08.10,17:03
Myslím, že to bude v poriadku.
Prima73
17.08.10,05:12
Manzelka moze pracovat pre manzela, ale bez mzdy. Dobre chapem ten paragraf 2a?
rodina1
17.08.10,07:06
Manzelka moze pracovat pre manzela, ale bez mzdy. Dobre chapem ten paragraf 2a?
Ak je manželka dôchodkovo poistená, môže u manžela pracovať aj bez PZ alebo Dohody. Môže potom pracovať, tak ako píšeš, aj bez vyplatenia mzdy alebo odmeny.
Zuziana
29.04.11,06:35
Začínam zamestnávať dohodára. Na DzP registrovaná som. Musím na DÚ znovu vyplňovať formulár alebo stačí oznámenie?
Vďaka za odpoveď:)
veronikasad
29.04.11,06:38
Začínam zamestnávať dohodára. Na DzP registrovaná som. Musím na DÚ znovu vyplňovať formulár alebo stačí oznámenie?
Vďaka za odpoveď:)
stačí oznámenie na firemnom liste (žiadosť o doplnenie registrácie na daň zo závislej činnosti).
Ejo
03.05.11,16:06
Dobrý deň. Može u živnostíka - FO - pracovat bez zmluvy syn, vek 20 rokov, evidovaný na úrade práce?
Sú dochodkovo poistený tí, ktorí sú na úrade práce?
ewita888
03.05.11,16:22
Dobrý deň. Može u živnostíka - FO - pracovat bez zmluvy syn, vek 20 rokov, evidovaný na úrade práce?
Sú dochodkovo poistený tí, ktorí sú na úrade práce?
Nie, nemože, pokial nie je doch. poistený.. na ÚP doch. poistený nie je..
Ejo
03.05.11,16:37
Nie, nemože, pokial nie je doch. poistený.. na ÚP doch. poistený nie je..
dakujem pekne