jo22
26.08.09,11:00
Dobrý deň,
poprosila by som o radu. Ak niekto zomrie a zostane po ňom vkladná knižka na meno a heslo, má dedič právo na tieto peniaze aj keď nepozná heslo na vkladnej knižke?
Ďakujem pekne za odpoveď.
Chobot
26.08.09,09:04
Dobrý deň,
poprosila by som o radu. Ak niekto zomrie a zostane po ňom vkladná knižka na meno a heslo, má dedič právo na tieto peniaze aj keď nepozná heslo na vkladnej knižke?
Ďakujem pekne za odpoveď.

Áno, túto knižku treba prihlásiť do dedičského konania a na základe notárskej zápisnice o dedičstve alebo súdneho rozhodnutia o dedičstve banka tieto prostriedky vyplatí dedičovi /dedičom. Netreba poznať heslo.

Problém bol v minulosti, keď boli VK na doručiteľa. TAká vkladná knižka sa v podstate nedala zdediť, lebo nebolo preukázateľné, kto je majiteľom knižky. Preto dediči mali problém vybrať peniaze z VK, ak nepoznali heslo, lebo knižka nebola v osvedčení o dedičstve.
elpka
26.08.09,09:07
áno, pokiaľ prebehlo dedičské konanie a si tam uvedený ako jediný dedič, tak stačí ísť do príslušnej banky s vkladnou a osvedčením o dedičstve a oni ju buď dajú na tvoje meno, alebo ju môžeš zrušiť. Ak vkladnú nemáš a vieš, že existuje pôjdeš do banky s osvedčením o dedičstve, ale zabudla som, že jeho právoplatnosť musí byť overená súdom a v banke požiadaš o zrušenie vkladnej knižky. Tento proces trvá 3 mesiace a je spoplatnený cca 10eur.
Mária27
26.08.09,18:22
Ak je vkladná knižka na doručiteľa, vlastníkom je ten, kto ju predloží. Ešte možno žiadať výplatu do r. 2011, trochu to trvá dlhšie, lebo to už nerobí komerčná banka.
buchač
26.08.09,18:26
Ešte na doplnenie predchádzajúcich , z vkladnej knižky sa neplatí žiadna dedičská daň .
jo22
27.08.09,04:24
Ďakujem za odpovede, veľmi ste mi pomohli.
hanusvas
08.09.09,07:50
Este na doplnenie doplnenia. Da sa sice neplati, ale plati sa notarsky poplatok. A ten je v principe v rovnakej vyske ako byvala kedysi dan, resp. vyssi.