brato
26.08.09,11:33
Dobrý deň

Ak možem, poprosil by som o radu. Začiatkom oktobra tohot roku otvaram obchod z rozličnym tovarom.Mám sa na danovom urade zahlasiť ako platca DPH alebo nie?Niečo som tu už čital že pokial nemám obrat za rok do 50.000euro tak nemusím byť platca DPH.Ako to mám urobyť z reg.pokladnou?To mam aj ja predavať tovar konečnemu spotrebitelovi bez DPH?Alebo povedzme nakup tovaru trebars v nejakom velkosklade aj tam ma kupovať tovar bez DPH?
Diki všetkym za odpoveď
betka
26.08.09,12:02
Byť, či nebyť............

Obraz čo je vlastne DPH. získame z príspevku od Leontin,


http://www.porada.sk/t49373-byt-platcom-alebo-ostat-neplatcom-dph.html
macula
26.08.09,12:10
Dobrý deň

Ak možem, poprosil by som o radu. Začiatkom oktobra tohot roku otvaram obchod z rozličnym tovarom.Mám sa na danovom urade zahlasiť ako platca DPH alebo nie?Niečo som tu už čital že pokial nemám obrat za rok do 50.000euro tak nemusím byť platca DPH.Ako to mám urobyť z reg.pokladnou?To mam aj ja predavať tovar konečnemu spotrebitelovi bez DPH?Alebo povedzme nakup tovaru trebars v nejakom velkosklade aj tam ma kupovať tovar bez DPH?
Diki všetkym za odpoveď

Ak by si bol neplatca, tak svoju predajnú cenu nezaťažíš DPH a keď nakúpiš tovar z veľkoskladu, ktorý je platca DPH, tak ho kúpiš s DPH a to bude tvoja nákupná cena.
Assea
26.08.09,12:22
Ja kým by som nemusela tak sa ako platca DPH neprihlásim.
Menej administratívy, menšie náklady na účtovníctvo...

Ak nebudeš platca tovar DPHčkou samozrejme nezaťažíš.

Povinnosť zaregistrovať sa ako platca DPH nastane vtedy, ak si dosiahol za 12 predchádzajúcich (po sebe nasledujúcich) mesiacov obrat 35 000 € .
Žiadosť o registráciu pre daň si povinný podať do 20. dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom dosiahneš uvedený obrat.
Assea
26.08.09,12:24
a zabudla som dodať že ty budeš nakupovať s DPH a do nákladov si dáš celú sumu...
napr.: tovar: 100 €, dph: 19 €, celkom 119 € (tak ty si dáš do nákladov celých 119 €)
brato
26.08.09,14:13
určite to je 35000euro?nieje to viac?Ja som tu tušim niekde čital že je to okolo 50000euro.Takže ak som to dobre pochopil, pokial nedosiahnem stanoveny obrat tak nemusim byť platcom DPH a tym padom možem svoj tovar predať vyhodnejšie konečnemu spotrebitelovi.Budem mať maly obchod z rozličnym tovarom takže asi na začiatok by som mal byť neplatič DPH aby som mal vyhodnejšie ceny.Teda samozrejme ak ja nakupim tovar tiež bez DPH.Dufam že som to pochopil spravne.
Assea
26.08.09,15:03
Takže ešte raz - ty nakúpiš s DPH bez ohľadu na to či si platca alebo nie.

Ale ako som písala DPH si dáš do nákladov (napr. réžia, tovar, materiál....)

Čiže faktúru si dáš do nákladov celú... Na položku si nahodíš nejakú maržu a neprirazíš DPH...

čiže:
100 € nákupná cena --- 120 € predajná cena

keby si bol platca DPH:
84 € nákupná cena bez DPH ---- 101 € predajná cena bez DPH -----
----- 120,20 € predajná cena s DPH (konečnému spotrebiteľovi)
(tie čísla sú len orientačné - zaokrúhlené...)

a je to naozaj 35,000 € - hranica kedy nastane povinnosť k registrácií ako platca DPH


Registračná povinnosť
§ 4
(1) Zdaniteľná osoba, ktorá má sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň v tuzemsku, a ak nemá takéto miesto, ale má bydlisko v tuzemsku alebo sa v tuzemsku obvykle zdržiava, a ktorá dosiahla za najviac 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov obrat 35 000 eur, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň. Zdaniteľná osoba je povinná podať žiadosť o registráciu pre daň do 20. dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom dosiahla obrat podľa prvej vety.


http://www.uctovnictvo.sk/index.php?option=com_content&task=view&id=375&Itemid=70

OD 01.07.09 JE TO 49.790 €
Mária.K.
26.08.09,15:49
určite to je 35000euro?nieje to viac?Ja som tu tušim niekde čital že je to okolo 50000euro.Takže ak som to dobre pochopil, pokial nedosiahnem stanoveny obrat tak nemusim byť platcom DPH a tym padom možem svoj tovar predať vyhodnejšie konečnemu spotrebitelovi.Budem mať maly obchod z rozličnym tovarom takže asi na začiatok by som mal byť neplatič DPH aby som mal vyhodnejšie ceny.Teda samozrejme ak ja nakupim tovar tiež bez DPH.Dufam že som to pochopil spravne.
Máš pravdu. Od 1.7.2009 nastala zmena v zákone o DPH a upravil sa limit na povinnú registráciu na 49 790 eur nasledovne:
§ 4
"(1) Zdaniteľná osoba, ktorá má sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň v tuzemsku, a ak nemá takéto miesto, ale má bydlisko v tuzemsku alebo sa v tuzemsku obvykle zdržiava, a ktorá dosiahla za najviac 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov obrat 49 790 eur, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň. Zdaniteľná osoba je povinná podať žiadosť o registráciu pre daň do 20. dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom dosiahla obrat podľa prvej vety."
Assea
26.08.09,18:01
Mária, tak to ma mimoriadne mrzí táto zmätočná info z mojej strany !!! :(

Hlavne že som si vyhľada novelizáciu!
(samozrejme sa mi nechcelo pozerať do "papierovej knihy") tak som pozrela len na internete!

Hanba na 100 rokov mimotemy- vôbec som túto zmenu nezaregistrovala, keďže som sa vyvalovala pri mori...

http://www.uctovnictvo.sk/index2.php?option=com_content&do_pdf=1&id=377

http://www.compeko.sk/index.php?w=564f584f4f517e878f834e9893888b8094938a 80
brato
26.08.09,18:04
Už mi to je jasne ďakujem pekne všetkym.
Mária.K.
26.08.09,19:46
Mária, tak to ma mimoriadne mrzí táto zmätočná info z mojej strany !!! :(

Hlavne že som si vyhľada novelizáciu!
(samozrejme sa mi nechcelo pozerať do "papierovej knihy") tak som pozrela len na internete!

Hanba na 100 rokov mimotemy- vôbec som túto zmenu nezaregistrovala, keďže som sa vyvalovala pri mori...

http://www.uctovnictvo.sk/index2.php?option=com_content&do_pdf=1&id=377

http://www.compeko.sk/index.php?w=564f584f4f517e878f834e9893888b8094938a 80

Netráp sa nad tým. Zmeny daňových zákonov sú také časté, že skutočne nie je jednoduché ustriehnuť ich. Nabudúce sa možno garde obráti a nepostrehnem niečo ja.