eva.dd
26.08.09,11:56
Dobry den potrebujem poradit .
Kupili sme si s partnerom chatu , nie sme v manzelstve. Kazdy vlastni ½ a tak sme aj zapisany na katasry na LV.
Co robit ak sa s partnerom rozideme.?
Ako najlepsie spisat zmluvu, v pripade buduceho delenia majetku ?
Ma jeden vyplatit druheho .Lenze aks a rozideme za 5 rokov -mozu byt uplne ine ceny nehnutelnosti
1/ Ako odhadneme ciastku za 5 rokov ktoru by mal jeden druhemu vyplatit?
2/Ako dosiahnut v zmluve to ak by jeden sa zdrahal vyplatit druheho?
3/Co ked jeden nebude dom chciet predavat?
4/Kazdy investujeme ine ciastky do rekonstrukcie, treba si odkladat bloceky?

Mohla by Zmluva vypadat takto?
V pripade rozchodu sa zavaujem vyplatit..XX. v hodnote polovice naseho spolocneho majetku,.Hodnotu majetku odhadne znalec.{pripadne nezavisly realitak?}+ nalezitosti datum a rodne cislo potvrdene notarom. Je to postacujuce?

Druha cast mojej otazky je-
Mame chamtivych bratov, ak by jeden z nas zomrel, tak by to asi dedili.
Ako sa tomu vyhnut? Mame napisat testament? Alebo darovat si to?Lenze ked si kazdy daruje svoju polku tak je to ta ista situacia nie? V pripade smrti jedneho z nas toho druheho,,zas nas mozu o polovicu v ramci dedenia obrat nasi “slavny” bratia. Este uvazujeme o predmanzelskej zmluve, ale to je asi ina tema.
Budem vdacna za napad na riesenie.
Chobot
26.08.09,10:11
Začnem týmto:


Este uvazujeme o predmanzelskej zmluve, ale to je asi ina tema.

Predmanželská zmluva v našom právnom systéme neexistuje. Ak by ste takú zluvu uzavreli, na ňu by súdy v prípade sporu o majetok vôbec neprihliadali.


Dobry den potrebujem poradit .
Kupili sme si s partnerom chatu , nie sme v manzelstve. Kazdy vlastni ½ a tak sme aj zapisany na katasry na LV.
Co robit ak sa s partnerom rozideme.?
Ako najlepsie spisat zmluvu, v pripade buduceho delenia majetku ?
Ma jeden vyplatit druheho .Lenze aks a rozideme za 5 rokov -mozu byt uplne ine ceny nehnutelnosti
1/ Ako odhadneme ciastku za 5 rokov ktoru by mal jeden druhemu vyplatit?
2/Ako dosiahnut v zmluve to ak by jeden sa zdrahal vyplatit druheho?
3/Co ked jeden nebude dom chciet predavat?
4/Kazdy investujeme ine ciastky do rekonstrukcie, treba si odkladat bloceky?

Mohla by Zmluva vypadat takto?
V pripade rozchodu sa zavaujem vyplatit..XX. v hodnote polovice naseho spolocneho majetku,.Hodnotu majetku odhadne znalec.{pripadne nezavisly realitak?}+ nalezitosti datum a rodne cislo potvrdene notarom. Je to postacujuce?

Neviem prečo chcete teraz riešiť delenie budúceho majetku nejakou zmluvou. Ste predsa každý vlastníkom jednej polovice, tak nechápem, prečo ťa zaujíma hodnota nehnuteľnosti o 5 rokov (čo sa ani nedá určiť). AK nastanú problémy, tak snáď sa dohodnete, kto koho vyplatí, prípadne chatu predáte a peniaze si rozdelíte na polovicu. Je zbytočné spisovať nejakú zmluvu, kde sa zaviažete, že jeden druhého vyplatí. Vymožiteľnosť takej zmluvy je aj tak mizivá. Keby priateľ odmietol vyplatiť, aj tak ho budeš musieť dať na súd kvôli vysporiadaniu spoluvlastníctva.

K tým investíciám - môžeš si odkladať bločky, aby si v prípade delenia majetku vedela preukázať, kto koľko investoval do nehnuteľnosti. Ale do úvahy sa berú len také investície, ktoré zvyšujú hodnotu nehnuteľnosti, napr. nová strecha. To, že tam kúpiš nové koberce a vytapetuješ stenu prípadne kúpiš nový televízor nie je podstatné, neverím, že by to súd uznal ako vynaložené nálady na zhodnotenie nehnuteľnosti.


Druha cast mojej otazky je-
Mame chamtivych bratov, ak by jeden z nas zomrel, tak by to asi dedili.
Ako sa tomu vyhnut? Mame napisat testament? Alebo darovat si to?Lenze ked si kazdy daruje svoju polku tak je to ta ista situacia nie? V pripade smrti jedneho z nas toho druheho,,zas nas mozu o polovicu v ramci dedenia obrat nasi “slavny” bratia. Budem vdacna za napad na riesenie.

Toto je ľahšie vyriešiť. Jednoducho každý spíšte závet u notára, kde svoj majetok odkážete jeden druhému. Pokiaľ nemáte deti (či už spoločné alebo z predchádzajúceho manželstva či nemanželské), tak majetok zdedí ten, kto bude uvedený v záveti. Súroenci si potom môžu akurát tak pískať.

Akonáhle budete manželia, testamenty môžete zrušiť, lebo vtedy v prípade smrti dedí automaticky manžel.
kaco11
26.08.09,20:14
ak nebude chcieť druhý predať tak to môžeš predať niekomu inému. Alebo keď sa fakt strašne pohádate tak mu tam nasťahovať za symbolickú korunu partiu počernejších spoluobčanov:)) A on potom preda:)
Flinstone
27.08.09,04:06
ak nebude chcieť druhý predať tak to môžeš predať niekomu inému. Alebo keď sa fakt strašne pohádate tak mu tam nasťahovať za symbolickú korunu partiu počernejších spoluobčanov:)) A on potom preda:)
prepáč, ale nemám predstavu kto by kúpil polovicu chaty... okrem toho by mohla mať problém, lebo tí prípadní nasťahovaní by neoprávnene užívali aj jeho polovicu... a keďže to nieje stavebne rozdelené, nech by sa postavili kamkoľvek, užívali by aj jeho polovicu.
kaco11
28.08.09,05:03
No lenze ked vlastnim polovicu tak mam polovicu z kazdeho cm2 co tam je. A ked to aj niekto kupi tak ako ja uzivam neopravnene jeho pol tak aj on moju,nie? To s predajom pol bol len hlupy napad. Ale v podstate by to takto malo byt nie?
Chobot
28.08.09,06:56
No lenze ked vlastnim polovicu tak mam polovicu z kazdeho cm2 co tam je. A ked to aj niekto kupi tak ako ja uzivam neopravnene jeho pol tak aj on moju,nie? To s predajom pol bol len hlupy napad. Ale v podstate by to takto malo byt nie?

S tým využívaním spoločného majetku ej to trochu komplikovanejšie. Pokiaľ si spolumajiteľ, tak máš právo užívať nehnuteľnosť rovnako ako ten druhý spolumajiteľ, teda napr. zdržiavať sa v nej. Nemôžeš ale svojvoľne nehnuteľnosť prenajať niekomu inému bez súhlasu druhého spolumajiteľa. Takže ty tam môžeš byť, ale nasťahovať si tých spoluobčanov už nie.
sarasara
28.08.09,20:19
Ale návštevu si pozvať, to snáď hej? A keby bola taká fujtajbl. A ešte "čerti smradľaví" by ma často navštevovali?
Watson
28.08.09,20:57
Dobry den potrebujem poradit .
Kupili sme si s partnerom chatu , nie sme v manzelstve. Kazdy vlastni ½ a tak sme aj zapisany na katasry na LV.
Co robit ak sa s partnerom rozideme.?
Ako najlepsie spisat zmluvu, v pripade buduceho delenia majetku ?
Ma jeden vyplatit druheho .Lenze aks a rozideme za 5 rokov -mozu byt uplne ine ceny nehnutelnosti
1/ Ako odhadneme ciastku za 5 rokov ktoru by mal jeden druhemu vyplatit?
2/Ako dosiahnut v zmluve to ak by jeden sa zdrahal vyplatit druheho?
3/Co ked jeden nebude dom chciet predavat?
4/Kazdy investujeme ine ciastky do rekonstrukcie, treba si odkladat bloceky?

Mohla by Zmluva vypadat takto?
V pripade rozchodu sa zavaujem vyplatit..XX. v hodnote polovice naseho spolocneho majetku,.Hodnotu majetku odhadne znalec.{pripadne nezavisly realitak?}+ nalezitosti datum a rodne cislo potvrdene notarom. Je to postacujuce?

Druha cast mojej otazky je-
Mame chamtivych bratov, ak by jeden z nas zomrel, tak by to asi dedili.
Ako sa tomu vyhnut? Mame napisat testament? Alebo darovat si to?Lenze ked si kazdy daruje svoju polku tak je to ta ista situacia nie? V pripade smrti jedneho z nas toho druheho,,zas nas mozu o polovicu v ramci dedenia obrat nasi “slavny” bratia. Este uvazujeme o predmanzelskej zmluve, ale to je asi ina tema.
Budem vdacna za napad na riesenie.
Zaujímavé, tak na chatu chcete mať papier (zmluvu) a na seba papier (sobášny list) už nie. Dnes je akosi všetko na hlavu postavené :D
kaco11
29.08.09,15:21
Dobre tomu rozumiem, ale v prípade, že na LV je majetok 1/2 a 1/2. Pohádame sa niečo, to je jedno čo ja sa rozhodnem predať svoju polovicu druhému spolumajiteľovi /písomne/ vzhľadom na to, že by mal mať predkupné právo. On odmietne. Ja ju nemôžem predať niekomu inému???


S tým využívaním spoločného majetku ej to trochu komplikovanejšie. Pokiaľ si spolumajiteľ, tak máš právo užívať nehnuteľnosť rovnako ako ten druhý spolumajiteľ, teda napr. zdržiavať sa v nej. Nemôžeš ale svojvoľne nehnuteľnosť prenajať niekomu inému bez súhlasu druhého spolumajiteľa. Takže ty tam môžeš byť, ale nasťahovať si tých spoluobčanov už nie.
vitamin_r
29.08.09,16:33
Dobre tomu rozumiem, ale v prípade, že na LV je majetok 1/2 a 1/2. Pohádame sa niečo, to je jedno čo ja sa rozhodnem predať svoju polovicu druhému spolumajiteľovi /písomne/ vzhľadom na to, že by mal mať predkupné právo. On odmietne. Ja ju nemôžem predať niekomu inému???

mozete.
vitamin_r
29.08.09,16:34
S tým využívaním spoločného majetku ej to trochu komplikovanejšie. Pokiaľ si spolumajiteľ, tak máš právo užívať nehnuteľnosť rovnako ako ten druhý spolumajiteľ, teda napr. zdržiavať sa v nej. Nemôžeš ale svojvoľne nehnuteľnosť prenajať niekomu inému bez súhlasu druhého spolumajiteľa. Takže ty tam môžeš byť, ale nasťahovať si tých spoluobčanov už nie.

neda sa prenajat 1/2 nehnutelnosti?
Xanti
29.08.09,16:41
Dobre tomu rozumiem, ale v prípade, že na LV je majetok 1/2 a 1/2. Pohádame sa niečo, to je jedno čo ja sa rozhodnem predať svoju polovicu druhému spolumajiteľovi /písomne/ vzhľadom na to, že by mal mať predkupné právo. On odmietne. Ja ju nemôžem predať niekomu inému??? Môžeš predať inému, ked spoluvlastník nevyužije predkupné právo, ale pochybujem že nájdeš kupca na 1/2 majetku.
A ked odmietne spoluvlastník kúpiť tak budeš mať problém v podstate budeš mať pol nepredajnej chaty s expartnerom, ktorú asi nebudeš moc využívať.
Osobne by som taký majetok nekúpila. Ludia nechcú kupovať domy kde je spoločný dvor, kde to že by kúpili chatu v spoluvlastníctve. :eek:
kaco11
29.08.09,17:28
Dakujem Xanti. Mna to zaujímalo v čisto teoretickej rovine. Chpem, že reálne by to bolo ťažké zrealizovať.
Xanti
29.08.09,17:32
neda sa prenajat 1/2 nehnutelnosti?
Čiste teoreticky, pokiaľ by bola daná nehnuteľnosť stavebne rozdelená tak nemal by byť problém prenajať 1/2 nehnuteľnosti.

mimotemy Dalšia teoria, ked predelím stavebne každý cm2 danej nehnuteľnosti tak ju neprenajmem, lebo bude zaliata celá betonom :D:D:D:D mimotemy