emula1
26.08.09,12:55
ahojte,

firma tento rok vystavila cca 500 faktur datum dodania, vystavenia april 2009, ale tykaju sa min.obdobia, ide o ucet 385, cislovanie faktur napr. 2009123, posledna fa vystavena v aprili ma cislo 2009236.
v auguste tento rok vystavil iny clovek vo firme dalsie faktury (uz za toto uct.obdobie) uplne ineho vzhladu a hlavne nepokracoval v cislovani, cislovanie faktur je napr. 1016
Teraz sa mi dostali tieto faktury do ruk a neviem co s tym, podla mna by mal byt dodrzany ciselny rad, keby bolo na mne by som natvrdo zmenila - opravila cisla tychto faktur, tak ako maju nasledovat, len problem je, ze oni ich uz aj odoslali odberatelom a prisli na tieto variabilne symboly aj uhrady.
Poradte, co s tym? Mam to aj tak tak urobit, s tym ze budem mat potom problem pri parovani uhrad, alebo to necham tak, s tym ze budem argumentovat pri pripadnej kontrole, ze ide uz o ine obdobie tak sa zaviedlo ine cislovanie????
Muška
26.08.09,11:05
Emula,
tu sme dnes hovorili o číslovaní faktúr. Klikni http://www.porada.sk/t118550-faktura-cislo-faktury.html#post1134707
Ale ešte raz.
Zákon o účtovníctve nehovorí o tom aké si zvolíš číslovanie - pozri si v mojom príspevku je list z drsr - klikni . http://www.porada.sk/1134707-post8.html

Pri Tvojom probléme by som uvedené faktúry založila zvlášť a priložila by som k nim vysvetlenie s vyjadrením osôb, ktoré to spôsobili.

P.S.
Netuším prečo sa prikladá taká veľká dôležitosť číslovaniu.
Zákon o účtovníctve hovorí o uchovaní Tvojich zoznamov číselných znakov. /čiže ak v tom roku priložíš vysvetlenie prečo ste použili iné číslovanie, tak si myslím, že je to dostačujúce/
(3) Účtovné záznamy sa uchovávajú takto:
a) účtovná závierka a výročná správa počas desiatich rokov nasledujúcich po roku, ktorého sa týkajú,
b) účtovné doklady, účtovné knihy, zoznamy účtovných kníh, zoznamy číselných znakov alebo iných symbolov a skratiek použitých v účtovníctve, odpisový plán, inventúrne súpisy, inventarizačné zápisy, účtový rozvrh počas piatich rokov nasledujúcich po roku, ktorého sa týkajú,
c) účtovné záznamy, ktoré sú nositeľmi informácie týkajúcej sa spôsobu vedenia účtovníctva a ktorými účtovná jednotka dokladuje formu vedenia účtovníctva (§ 31 ods. 2) počas piatich rokov nasledujúcich po roku, v ktorom sa naposledy použili,
d) ostatné účtovné záznamy počas doby určenej v registratúrnom pláne účtovnej jednotky tak, aby neboli porušené ostatné ustanovenia tohto zákona a osobitných predpisov.

(4) Účtovná jednotka je povinná pred svojím zánikom alebo pred skončením podnikania alebo inej zárobkovej činnosti zabezpečiť uchovanie účtovných záznamov.
dedulko
28.08.09,11:47
ahojte,

firma tento rok vystavila cca 500 faktur datum dodania, vystavenia april 2009, ale tykaju sa min.obdobia, ide o ucet 385, cislovanie faktur napr. 2009123, posledna fa vystavena v aprili ma cislo 2009236.
v auguste tento rok vystavil iny clovek vo firme dalsie faktury (uz za toto uct.obdobie) uplne ineho vzhladu a hlavne nepokracoval v cislovani, cislovanie faktur je napr. 1016
Teraz sa mi dostali tieto faktury do ruk a neviem co s tym, podla mna by mal byt dodrzany ciselny rad, keby bolo na mne by som natvrdo zmenila - opravila cisla tychto faktur, tak ako maju nasledovat, len problem je, ze oni ich uz aj odoslali odberatelom a prisli na tieto variabilne symboly aj uhrady.
Poradte, co s tym? Mam to aj tak tak urobit, s tym ze budem mat potom problem pri parovani uhrad, alebo to necham tak, s tym ze budem argumentovat pri pripadnej kontrole, ze ide uz o ine obdobie tak sa zaviedlo ine cislovanie????

Ak máš všetky fa, môžeš aj tak, že založíš t.r. číselný rad :
- pripáruješ tie za min. obdobie
- za nimi pripáruješ - ak boli ešte nejaké "iné"
- za nimi pripáruješ tie z augusta
- a pri vystavovaní nových budú pokračovať v tvojom rade.