pipinaboss
26.08.09,12:56
Chybou matrikárky som zmeškala lehotu na požiadanie pôrodného. Na akú organizáciu sa môžem odvolať? ďakujem
alušik
26.08.09,11:07
Neviem, čo sa presne stalo, ale nárok na príspevok pri narodení dieťatka zaniká až uplynutím 6 mesiacov po narodení. Nechápem čo také sa mohlo stať, že sa to nedalo dať do poriadku pol roka?
Uplynutím tejto lehoty si asi veľmi s nejakým odvolaním nepomôžete, pretože nárok zanikne.
:confused:
http://209.85.135.132/search?q=cache:mc3ppjs0N8sJ:www.employment.gov.sk/DIS/dis/index.php%3Fid%3D136+pr%C3%ADspevok+pri+naroden%C3 %AD+die%C5%A5a%C5%A5a&cd=2&hl=sk&ct=clnk&gl=sk&lr=lang_sk
Watson
26.08.09,11:13
Podajte žiadosť na príslušnom ÚPSVaR žiadosť o odpustenie zmeškania lehoty, v zmysle

§ 28 zák. č. 71/1967 Zb. o správnom konaní

(1) Správny orgán zo závažných dôvodov odpustí zmeškanie lehoty, ak o to účastník konania požiada do 15 dní odo dňa, keď pominula príčina zmeškania, a ak v tej istej lehote urobí zmeškaný úkon. Správny orgán môže tejto žiadosti priznať odkladný účinok.

(2) Zmeškanie lehoty nemožno odpustiť, ak odo dňa, keď sa mal úkon urobiť, uplynul jeden rok.

(3) Proti rozhodnutiu o návrhu na odpustenie zmeškanej lehoty sa nemožno odvolať.
pipinaboss
26.08.09,11:31
Porodila som na čechách a tak som chcela požiadať na osobitnú matriku o slovenské rodné listy. Matrikárka si zle zistila potrebné doklady a zažiadala originály rodných listov.
Svoju chybu si uvedomila až keď bolo malým 8 mesiacov, čo už bolo neskoro.
Skúšala som zažiadať aj tu na čechách, ale nesplňujem podmienku trvalého pobytu a ani žiadoť o prepáčenie podmienky trvalého pobytu mi na Krajskom úrade neschválili.
Chobot
26.08.09,13:14
Porodila som na čechách a tak som chcela požiadať na osobitnú matriku o slovenské rodné listy. Matrikárka si zle zistila potrebné doklady a zažiadala originály rodných listov.
Svoju chybu si uvedomila až keď bolo malým 8 mesiacov, čo už bolo neskoro.
Skúšala som zažiadať aj tu na čechách, ale nesplňujem podmienku trvalého pobytu a ani žiadoť o prepáčenie podmienky trvalého pobytu mi na Krajskom úrade neschválili.

A ty si to 8 mesiacov neurgovala?

Aj tak nechápem, čo sa tam stalo.
pipinaboss
26.08.09,14:16
čo som mohla urgovať, keď stále trvala na tom, že treba poslať originály a tie som jej nemohla dať.
buchač
26.08.09,18:23
Chybou matrikárky som zmeškala lehotu na požiadanie pôrodného. Na akú organizáciu sa môžem odvolať? ďakujem


Vedenie osobitnej matriky
Do osobitnej matriky v Bratislave sa zapisujú všetky matričné udalosti, ktoré nastali slovenským občanom v cudzine:
narodenie dieťaťa v cudzine
uzatvorenie manželstva v cudzine
úmrtie občana v cudzine
Tieto udalosti nahlási občan na príslušnú matriku podľa miesta trvalého pobytu, ktorá zabezpečí zápis do osobitnej matriky a vystavenie matričných dokladov na použitie v SR.

UPOZORNENIE:
Pracovisko Osobitnej matriky nepreberá žiadne žiadosti na zápis od občanov. Žiadosť na zápis do osobitnej matriky sa podáva na matričnom úrade, v obvode ktorého má žiadateľ trvalý pobyt. Žiadateľ je povinný k žiadosti na zápis do osobitnej matriky predložiť doklady, ktoré majú na území SR dôkaznú moc verejných listín.
Listiny vydané úradmi v cudzine, ktoré v mieste vydania sú verejnými listinami, majú na území SR dôkaznú moc verejných listín, iba ak sú opatrené predpísanými overeniami.
Zápis do osobitnej matriky môže byť vykonaný iba na základe platnej verejnej listiny. Rodný list alebo sobášny list vydaný v cudzine je na území SR platný iba vtedy, ak je opatrený vyšším osvedčením orgánu v štáte vydania a legalizovaný zastupiteľským úradom SR v štáte (alebo pre štát) v ktorom bol vydaný, prípadne APOSTILLOU podľa Dohovoru o zrušení požiadavky vyššieho overenia, ak medzinárodná zmluva neustanovuje inak.
Potrebné doklady:
Rodný list
Sobášny list
Úmrtný list
Občiansky preukaz žiadateľa
Rodný list žiadateľa
Odpis z Knihy narodení

Doba vybavenia: do 3 mesiacov
Poplatok: bez poplatku

Ani JA by som nedal z ruky originál , ale dal by som si vystaviť ...tento v plnej miere nahrídza ORIGINÁL .....


Vystavenie druhopisu rodného (sobášneho, úmrtného) listu
Občan môže požiadať o vystavenie druhopisu matričných dokladov (rodného listu, sobášneho listu, úmrtného listu), ktoré sa týkajú jeho, alebo člena jeho rodiny na príslušnej matrike, ktorá vystavila prvopis dokladu.
Potrebné doklady:
Platný občiansky preukaz
Doba vybavenia: na počkanie
Poplatok: 1,50 € (50,- Sk) v hotovosti

Teraz neviem , kto zrobil chybu ...?

Matrikárka alebo ...?

Chceš odpoveď ...????????????????????????
pipinaboss
26.08.09,18:47
Chybu som ja určite neurobila, keďže som jej spolu s priateľom navrhla, že jej odovzdáme overerené kópie, ale tie je nepostačovali. Zaujímavé že o osem mesiacov neskor jej už postačovali.
A keď už, bez originálov by som mala asi problém keby ma pri návrate naspať, na hraniciach zastavili colníci, aspoň si to myslím.