Helma
26.08.09,13:31
Momentálne som na materskej dovolenke. Mám syna, ktorý bude mať 13. 9. 2009 3 roky a ja sa vraciam do zamestnania, kde som pred MD pracovala 5 rokov. Som však tehotná 1. alebo 2. mesiac. Je možné, doplatiť si ešte DNP, aby som dostala MD z najvyššieho VZ? Ak áno, koľko a ako dlho platiť? Ak to už nie je možné, dá sa aspoň doplatiť si DNP a využívať príspevok pri OČR? Vopred veľmi pekne ďakujem.
alušik
26.08.09,11:36
Preto, aby si dosiahla vyššiu materskú, si už s dobrovoľným NP nepomôžeš - nestihla by si splniť podmienku vzniku nároku na materské, t.j. 270 nemocenského poistenia. Tá musí byť splnená z každého poistenia, z ktorého si nárokuješ materské.
jankasm
26.08.09,11:40
[QUOTE=Helma;1135038]Momentálne som na materskej dovolenke. Mám syna, ktorý bude mať 13. 9. 2009 3 roky a ja sa vraciam do zamestnania, kde som pred MD pracovala 5 rokov. Som však tehotná 1. alebo 2. mesiac. Je možné, doplatiť si ešte DNP, aby som dostala MD z najvyššieho VZ? Ak áno, koľko a ako dlho platiť? Ak to už nie je možné, dá sa aspoň doplatiť si DNP a využívať príspevok pri OČR? Vopred veľmi pekne ďakujem.ffice:office" />
Čo sa týka OČR, tak áno. Z DNP môžeš poberať počas rodičovskej dovolenky /počas materskej dovolenky nie/ OČR aj PN. OČR od prvého dňa prihlásenia a PN po 270 dňoch platenia. Rovnako môžeš OČR z DNP poberať už aj teraz, počas zamestnania. Ak by si nastúpila na OČR tak si od lekárky vypýtaš 2x tlačivo, jedno do zamestnania a druhé pre SP ako dobrovoľne nemocensky poistená osoba a dostaneš platenú OČR z obidvoch. Počas prvých 26 týždňov od prihlásenia sa na DNP budeš dávky dostávať len z minimálneho VZ, aj ak budeš platiť DNP z vyššieho. Po 26 týždňoch už budú dávky počítané zo skutočne plateného VZ.
Popri zamestnaní môžeš DNP platiť len z rozdielu maximum mínus VZ zo zamestnania. Počas materskej už však môžeš platiť DNP z maxima. Preto odporúčam pred materskou DNP zrušiť, keďže z neho aj tak materskú dostávať nebudeš, no a potom sa nanovo prihlásiť keď začne MD už s maximálnym VZ. Materské sa vypláca 28 týždňov, takže akurát stihneš tých 26 týždňov platiť z maxima no a potom už môžeš počas rodičovskej poberať PN a OČR z maxima. :cool:
Helma
27.08.09,10:31
Veľmi prekne ďakujem za radu! Ešte sa chcem opýtať, aký je maximálny vymeriavací základ a koľko % z max. VZ sa platí do sociálnej poisťovne.
Helma
28.08.09,08:33
Veľmi prekne ďakujem za radu! Ešte sa chcem opýtať, aký je maximálny vymeriavací základ a koľko % z max. VZ sa platí do sociálnej poisťovne. A DNP mám počas materskej zrušiť alebo len prerušiť?