slr
26.08.09,15:24
Chcem predať byt, v ktorom nemám zatiaľ 2 roky trvalý pobyt a takisto ho nevlastním viac ako 5 rokov, takže sa na mňa vzťahuje platenie dane z príjmu.
Daň sa platí z rozdielu medzi predajnou a nákupnou cenou navýšenou o investície do zhodnotenia bytu. Je mi jasné, že do tohoto zhodnotenia sú zarátané položky ako napr. plastové okná, dlažby, obklady atď(stavebné súčasti).
1. Môžem do toho zarátať aj hnuteľné veci ako je napr. sedačka, obyvačkova stena, koberce, interiérové dvere,elektronika a pod. pokial predávam byt aj so zariadením?
2. Ak áno musia byť všetky tieto veci jednotlivo rozpísané v kúpnopredajnej zmluve, alebo stačí v nej uviesť, že sa byt predáva aj s kompletným vybavením? (je toho strašne veľa)

Ďakujem za odpovede
Mária.K.
26.08.09,15:18
Chcem predať byt, v ktorom nemám zatiaľ 2 roky trvalý pobyt a takisto ho nevlastním viac ako 5 rokov, takže sa na mňa vzťahuje platenie dane z príjmu.
Daň sa platí z rozdielu medzi predajnou a nákupnou cenou navýšenou o investície do zhodnotenia bytu. Je mi jasné, že do tohoto zhodnotenia sú zarátané položky ako napr. plastové okná, dlažby, obklady atď(stavebné súčasti).
1. Môžem do toho zarátať aj hnuteľné veci ako je napr. sedačka, obyvačkova stena, koberce, interiérové dvere,elektronika a pod. pokial predávam byt aj so zariadením?
2. Ak áno musia byť všetky tieto veci jednotlivo rozpísané v kúpnopredajnej zmluve, alebo stačí v nej uviesť, že sa byt predáva aj s kompletným vybavením? - podľa môjho názoru stačí. Ak to chceš mať niekde presne na papieri rozpísané, môžeš to uviesť do preberacieho protokolu. (je toho strašne veľa)

Ďakujem za odpovede
K otázke č. 1: Nie mi je jasné, či sa pýtaš na zarátanie týchto vecí do príjmov, alebo do výdavkov. Ale predpokladám, že ťa zaujímajú výdavky. Hnuteľné veci, ak neboli súčasťou tvojho obchodného majetku, sú od dane z príjmu oslobodené a nemôžeš si ich započítať do výdavkov.
slr
27.08.09,08:14
Ďakujem za odpoveď. Len pre doplnenie sa chcem opýtať ešte jednu vec.
čo všetko sa považuje za výdavky?
Môžem do týchto výdavkov rátať aj kuchynskú linku, vstavaný šporák a umývačku? Alebo napríklad vstavaný šatník. Podľa mňa sú to stavebné súčasti, ktoré sa nedajú premiestniť do iného bytu takže by sa mali zarátať do výdavkov. Ale neviem aká je skutočnosť.
Mária.K.
27.08.09,09:41
Ďakujem za odpoveď. Len pre doplnenie sa chcem opýtať ešte jednu vec.
čo všetko sa považuje za výdavky?
Môžem do týchto výdavkov rátať aj kuchynskú linku, vstavaný šporák a umývačku? Alebo napríklad vstavaný šatník. Podľa mňa sú to stavebné súčasti, ktoré sa nedajú premiestniť do iného bytu takže by sa mali zarátať do výdavkov. Ale neviem aká je skutočnosť.
Ak sú tieto veci uvedené v projektovej dokumentácii stavby, sú súčasťou bytu a mali by sa zarátať do výdavkov, ak nie sú uvedené v projekte a figurujú ako samostatná hnuteľná vec, ja osobne by som ich do výdavkov nedávala.