abcd.kates
26.08.09,16:21
Ahojte poraďáci, možno niekto vie poradiť ohľadom problému, do ktorého sa dostali moji známi. Sú to manželia- obaja postihnutí. Ona fyzicky, on mentálne. Zaplatili zálohu jednej nemenovanej firme ktorá im sľúbila dom na kľúč. Tešili sa z toho pretože pozemok mali, a nakoľko sľubovaný čas výstavby montovaného domu už uplynul,obrátili sa na tú firmu, kde im povedali že chcú zmeniť podmienky zmluvy- vraj im postavia len hrubú stavbu - dom (aj to o 2 mesiace neskôr ako plán), a ostatné (elektrika, voda, murárske práce,omietky, proste všetko ostatné si majú zabezpečiť sami). Takže očakávaná radosť sa zmenila na nočnú moru, pretože im dvom postihnutým je ťažko zháňať si ďalšie firmy, alebo robotníkov na jednotlivé dokončovacie práce. Tešili sa dopredu, že budú mať po starosti že všetko urobí menovaná firma. Boja sa že tak dobrú cenovú ponuku už nedostanú a nemajú chuť púšťať sa znova do celého a hľadať novú firmu ktorá im fakt dodá dom na "kľúč". Možno má niekto podobnú skúsenosť, prosím poraďte riešenie. Diky moc.
tommi_d
27.08.09,05:36
Tipnem si EVO od SAFEKO ?
KEJKA
27.08.09,06:40
zálohy nedávať.
žiaľ stále platí "Nikto vám nedá viac, než ja vám dokážem sľúbiť"
ja som mala šťastie - natrafila som na dodávateľa, ktorý mi takmer všetko dodá, verím, kebyže som trvala na úplne komplet dodávke, tak sa dohodneme aj na tom.
Skús zistiť, či nemenovaná firma vie vrátiť zálohu, ak ešte nezačali, ja ti pošlem kontakt na tohto, možno to vezme.
ciners
27.08.09,09:07
Tie zalohy su taka dvojsecna zbran. Existuju poctivi ludia okradnuti podvodnickou firmou a existuju skrachovane firmy okradnute podvodnikmi zakaznikmi,ktori proste nezaplatia. Ta zaloha ma svoje opodstatnenie. Nemozete cakat od nejakej firmicky,ze ma v suflicku 4miliony korun,za ktore vam postavi dom a clovek si zrazu zmysli,ze nezaplati. Lenze toto vsetko treba presne a poriadne pravne zazmluvnit, nie nejaku zmluvu o dielo z internetu,ale normalne si privolat k podpisua priprave zmluvy pravnika.
Na trhu je vela fuserskych firiem,bez stavebneho vzdelania ju ma dnes hocikto. Ludia pytaju referencie a to tiez nemusi vypalit ok. Poriadne firmy, velke firmy, renomovani projektanti sa na nejaky rodinny domek vykaslu, to nie je biznis. A vybrat medzi mensimi firmami je problem dovery.
abcd.kates
27.08.09,16:17
zálohy nedávať.
žiaľ stále platí "Nikto vám nedá viac, než ja vám dokážem sľúbiť"
ja som mala šťastie - natrafila som na dodávateľa, ktorý mi takmer všetko dodá, verím, kebyže som trvala na úplne komplet dodávke, tak sa dohodneme aj na tom.
Skús zistiť, či nemenovaná firma vie vrátiť zálohu, ak ešte nezačali, ja ti pošlem kontakt na tohto, možno to vezme.
Diky Kejka, zálohu im vedia vrátiť, to viem presne, len či sa dvom postihnutým bude chcieť púšťať odznova do všetkého, a čo to bude stáť? Pretože veľký finančný rozpočet nemajú. Kejka vieš mi presne napísať čo ťa koľko stálo ? Či by sa vôbec vošli do takej cifry. a máš skúsenosti s tou firmou, naozaj aj splnili to čo sľúbili ?
KEJKA
27.08.09,16:28
tiež som zato, rozmyslieť si komu zálohu dám, komu nedám.
Bývalým už vyhodeným fušerom by som nedala ani korunu.
Našiel sa majster na odporúčanie poraďáčky, nechcel bez zálohy ani začať. Bolo mi to divné, chápala som, že nemôže mať miliony, aby ma úveroval, ale prečo siloumocou bez zálohy ani ťuk?
Ale všetko, čo povedal, sľúbil, ukázal, malo hlavu a pätu. Bez problémov ma doviezol na svoje stavby, ukázal čo ako robí. Práce rozdelil na etapy, podľa toho sme dohodli aj financovanie. Cenová ponuka bola slušná - mala som dalšie kontraponuky, takže som vedela porovnať. Posledných 7000 EUR je zádržné - splatné po odstránení prípadných nedostatkov. Mala som človeka, čo sa zaňho zaručil. Tak som mu dala prvú zálohu a stal sa zázrak. Z môjho laického pohľadu a doterajších skúsenosti s tzv. renomovanou firmou mi to ako zázrak pripadalo. Spoločne sme nakúpili materiál, pomaly na minútu presne priviezli štrk, či piesok. Partia troch chlapov domurovala, čo bolo treba, zašalovali preklady, veniec.
Stavbyvedúci bol na stavbe každú chvíľu, koordinoval, občas priložil ruku k dielu, ked prišla pumpa - zasa načas podľa objednávky, osobne zalial veniec - teda s tými chlapmi. Ešte im aj pivo a minerálku vozí osobne -ale primerane, skôr ako symbolické /dakujem" za slušnú robotu.
Medzitým som mu dala druhú zálohu, lebo bolo treba objednať drevo. Spoločne sme dohodli detaily, niektoré zmeny - žiadny problém. Dotiahol vodára, elektrikára, prešiel s ním, čo a ako a kde treba. Okná ? Odporúča mi eurookná, idem sa pozrieť do výroby. Aj ked niekomu dohadzuje kšeft, je - resp. bude to moja voľba, či vezmem alebo nie. Zatiaľ ešte hľadám ponuky aj na plastové, tie moje okná sú atyp, čo je problém. Vraj to drevo nevydrží - ale to závisí od dodávateľa.
Proste, domček mi rastie pred očami. Maximálne sa dodržiava projekt+dohodnuté zmeny. A hlavne termíny - všetko zatiaľ vychádza tak ako mi to dal na papier.
Bol sa na to pozrieť aj moj stavebý dozor, niečo pokritizoval, ale odklepol to, boli to detaily skôr do diskusie, kto čo a ako robí - detaily.
Takže tak. Moja skúsenosť.
KEJKA
27.08.09,16:38
Diky Kejka, zálohu im vedia vrátiť, to viem presne, len či sa dvom postihnutým bude chcieť púšťať odznova do všetkého, a čo to bude stáť? Pretože veľký finančný rozpočet nemajú. Kejka vieš mi presne napísať čo ťa koľko stálo ? Či by sa vôbec vošli do takej cifry. a máš skúsenosti s tou firmou, naozaj aj splnili to čo sľúbili ?
nemám montovaný domček, ale murovaný a on robí hrubé stavby. A viem, že už má ďalší projekt. Lenže tá hrubíá stavba je o tom, že mi tam bude chýbať sanita a kuchyňa, obklady - čo si už musí každý aj tak vybrať sám.
Takže on si zobral projekt, nacenil to a povedal, že to urobí za určitú sumu - ale takí že vnútoré - vokajšie omietky, okná a ich montáž... to všetko je v jeho dodávke.
S montovanými robil v Španielsku, takže skúsenosti má. Ale aj práce dosť. Hlavne sa mi páči jeho organizačná schopnosť a že má vybrané partie remeselníkov.
Neuvádzaš, do akého rozpočtu sa má zmestiť, takže na tvoju otázku ti neviem odpovedať. Ak sa ja zmestím do svojho rozpočtu, tak ti dám vedieť. A nepíšeš ani, odkiaľ si, .......
Ručím však za to, že dodrží, čo povie, a ebude ťa ťahať za nos.
A ešte gól na záver. Volal mi chlap, ktorý mi ho odporučil a pýtal sa, či som spokojná. Tak tento telefonát som naozaj nečakala.