martinolesnanik
26.08.09,21:22
Zdravím, predstavme si prípad, že je spoločnosť A, ktorá chce druhej spoločnosti B oplatiť dajme tomu láskavosť (áno, stáva sa to málokedy, ale hypoteticky). Spoločnosť B vystaví faktúru za dajme tomu nejaký typ poradenstva (samozrejme takúto prácu musí mať medzi činnosťami), ale k tejto službe nikdy nedošlo. Samozrejme faktúru si oba subjekty zarátajú do účtovníctva, a logicky si myslím že by nemal byť problém, veď predsa pokiaľ sa nemýlim tak nedošlo k daňovému úniku, no nie? Obe firmy faktúry zarátali, v podstate sa jedná o normálne obchodovanie so službami, až na to, že bez reálneho vykonania tých služieb. Myslíte si, že by sa toho nejaký daňovák mohol chytiť a niečo reálne namietať?

Ďakujem za odpoveď
evina
26.08.09,20:08
Zdravím, predstavme si prípad, že je spoločnosť A, ktorá chce druhej spoločnosti B oplatiť dajme tomu láskavosť (áno, stáva sa to málokedy, ale hypoteticky). Spoločnosť B vystaví faktúru za dajme tomu nejaký typ poradenstva (samozrejme takúto prácu musí mať medzi činnosťami), ale k tejto službe nikdy nedošlo. Samozrejme faktúru si oba subjekty zarátajú do účtovníctva, a logicky si myslím že by nemal byť problém, veď predsa pokiaľ sa nemýlim tak nedošlo k daňovému úniku, no nie? Obe firmy faktúry zarátali, v podstate sa jedná o normálne obchodovanie so službami, až na to, že bez reálneho vykonania tých služieb. Myslíte si, že by sa toho nejaký daňovák mohol chytiť a niečo reálne namietať?

Ďakujem za odpoveď

Samozrejme, že áno....nehráme sa na fiktívne podnikanie. A firma, ktorá by si dala takúto fiktívnu faktúru do nákladov sa podľa Teba nedopúšťa daňového úniku? Nekráti si dane zvýšením nákladov? - kráti...Musím podotknúť, že práve faktúry napr. za "poradenstvo" DÚ zaujímajú...

A je tu ešte aj bod 14 Etikety porady - jednoducho je to porušenie zákona...
jajko50
27.08.09,05:51
Nefikslovať , nefiktívnovať, držať sa pravdy.!!!!

Aké to je jednoduché.

"ak tak robiť, tak držať pusu, alebo prsty si nepustiť na kláves".
martinolesnanik
27.08.09,11:56
No počkať. Ako to môže byť krátenie daní, keď si tú faktúru do účtovníctva ako náklad zaráta jedna spoločnosť a ako príjem druhá spoločnosť. Veď predsa pokiaľ prejdú peniaze a faktúra je zarátaná na oboch stranách, tak príjem štátu sa nemení, len je otázka, ktorá spoločnosť tú daň zaplatí, samozrejme tá, ktorá peniaze príjme, pretože sa jej tým zvýšia príjmy, a tým pádom aj daň. Ale mimo toho, že daň zaplatí iná spoločnosť predsa ku ukráteniu daní nedošlo. Dajme príklad,

pri posedení sa s mojim klientom rozprávam, dávam mu dajme tomu softvérové rady, nič hmotné, to mu potom nemôžem takúto službu ako "poradenstvo" zafaktúrovať?

Pozor, ja som sa na začiatku nepýtal na fiktívnu faktúru, faktúra je reálna, aj je na oboch stranách zaúčtovaná a zaplatená, jediný problém je, že sa jedná o službu, ktorá okrem dobrého slova toho, komu bola služba ponúkaná, tak sa asi ťažko dokazuje či bola tá služba splnená (resp. položka fakturácie dodaná). Ale pokiaľ obe strany uznajú tú faktúru a zarátajú ju do účtovníctva, tak potom by práveže logicky štát nemal namietať no nie?

Proste ako potom chcete dokazovať či sme reálne na tom sedení boli, a či som mu fakt poradil alebo čo???
marjankaj
27.08.09,12:16
No počkať. Ako to môže byť krátenie daní, keď si tú faktúru do účtovníctva ako náklad zaráta jedna spoločnosť a ako príjem druhá spoločnosť. Veď predsa pokiaľ prejdú peniaze a faktúra je zarátaná na oboch stranách, tak príjem štátu sa nemení, len je otázka, ktorá spoločnosť tú daň zaplatí, samozrejme tá, ktorá peniaze príjme, pretože sa jej tým zvýšia príjmy, a tým pádom aj daň. Ale mimo toho, že daň zaplatí iná spoločnosť predsa ku ukráteniu daní nedošlo. Dajme príklad,

pri posedení sa s mojim klientom rozprávam, dávam mu dajme tomu softvérové rady, nič hmotné, to mu potom nemôžem takúto službu ako "poradenstvo" zafaktúrovať?

Pozor, ja som sa na začiatku nepýtal na fiktívnu faktúru, faktúra je reálna, aj je na oboch stranách zaúčtovaná a zaplatená, jediný problém je, že sa jedná o službu, ktorá okrem dobrého slova toho, komu bola služba ponúkaná, tak sa asi ťažko dokazuje či bola tá služba splnená (resp. položka fakturácie dodaná). Ale pokiaľ obe strany uznajú tú faktúru a zarátajú ju do účtovníctva, tak potom by práveže logicky štát nemal namietať no nie?

Proste ako potom chcete dokazovať či sme reálne na tom sedení boli, a či som mu fakt poradil alebo čo???

Kde zháňaš takých klientov? Ja by som si tiež išiel posedieť pri pive a poskytovať konzultácie. Faktúru samozrejme vystavím.
Onko
27.08.09,12:18
No počkať. Ako to môže byť krátenie daní, keď si tú faktúru do účtovníctva ako náklad zaráta jedna spoločnosť a ako príjem druhá spoločnosť. Veď predsa pokiaľ prejdú peniaze a faktúra je zarátaná na oboch stranách, tak príjem štátu sa nemení, len je otázka, ktorá spoločnosť tú daň zaplatí, samozrejme tá, ktorá peniaze príjme, pretože sa jej tým zvýšia príjmy, a tým pádom aj daň. Ale mimo toho, že daň zaplatí iná spoločnosť predsa ku ukráteniu daní nedošlo.

Ak by nemalo ísť o krátenie daní, tak by takéto "láskavosti" nemali zmysel :D Môže ísť o prípad, kedy jedna firma vysoko v pluse zaplatí "poradenstvo" firme, ktorá je hlboko v mínuse. Tá hlboko v mínuse bude po transakcii v mínuse len o čosi menej, takže dane nebude aj tak platiť, a tá v pluse si dane zníži, takže ide o daňový únik. Príjem štátu sa mení.
martinolesnanik
27.08.09,12:19
No v prípade profesionálneho poradenstva sa nájdu takí. Bohužiaľ je to v podstate ponúkanie know-how, čo sa v obchode nemusí vyplatiť, ale občas aj to. Ale s tými daňami mám pravdu, no nie? Pokiaľ je faktúra zaplatená a správne zaúčtovaná v účtovníctvach oboch firiem , tak nieje o čom, a daňovací by nemali ani len krivo pozrieť, no nie??? Samozrejme iný príklad by bol keby si to jedna strana nezarátala, to je už daňový podvod, ale nie v tomto prípade ktorý som popisoval.
evina
27.08.09,12:45
No počkať. Ako to môže byť krátenie daní, keď si tú faktúru do účtovníctva ako náklad zaráta jedna spoločnosť a ako príjem druhá spoločnosť. Veď predsa pokiaľ prejdú peniaze a faktúra je zarátaná na oboch stranách, tak príjem štátu sa nemení, len je otázka, ktorá spoločnosť tú daň zaplatí, samozrejme tá, ktorá peniaze príjme, pretože sa jej tým zvýšia príjmy, a tým pádom aj daň. Ale mimo toho, že daň zaplatí iná spoločnosť predsa ku ukráteniu daní nedošlo. Dajme príklad,

pri posedení sa s mojim klientom rozprávam, dávam mu dajme tomu softvérové rady, nič hmotné, to mu potom nemôžem takúto službu ako "poradenstvo" zafaktúrovať?

Pozor, ja som sa na začiatku nepýtal na fiktívnu faktúru, faktúra je reálna, aj je na oboch stranách zaúčtovaná a zaplatená, jediný problém je, že sa jedná o službu, ktorá okrem dobrého slova toho, komu bola služba ponúkaná, tak sa asi ťažko dokazuje či bola tá služba splnená (resp. položka fakturácie dodaná). Ale pokiaľ obe strany uznajú tú faktúru a zarátajú ju do účtovníctva, tak potom by práveže logicky štát nemal namietať no nie?

Proste ako potom chcete dokazovať či sme reálne na tom sedení boli, a či som mu fakt poradil alebo čo???

Presne hrubo vyznačenú reakciu som očakávala.:)

Ak príde ku mne daňová kontrola, /môže zaujímať pri krížovej kontrole ale tá je práve v prípade priznania príjmu/ tá predsa neskúma celospoločenské hľadisko:) Jednoducho, ak si dám do účtovníctva fiktívnu faktúru /lebo je za fiktívne služby ako si vyššie spomenul tak je fiktívna/ do nákladov, znížim si daňový základ, a teda za túto časť je moja daň nula, čiže platím o menej daň z tejto sumy- ako daňovník som si krátil dane , a teda .... Druhá firma si daň prizná, ale mojou nákladovou sa vynuluje, takže pre štát je výsledok tiež nula:)...

Štát bude namietať vždy /samozrejme si chráni tiež svoje príjmy/ pokiaľ nevieš poriadne preukázať oprávnenosť nákladu a len zaúčtovaním a zaplatením to nemusí byť uznané....takže sa môžete pekne zapotiť pri obhajovaní akéjkoľvek faktúry.....
Iste si počul alebo čítal o fiktívnych operáciách i veľkých firiem, ktoré nedopadli dobre.... Jednoducho nemáš pravdu ani z hľadiska daňového:)
Dáša_
27.08.09,12:52
No tak vlastná skúsenosť, DU takéto faktúry zaujímajú, a veľmi. obzvlášť, ak ide o hodne veľké sumy. Občas aj policajtov.
martinolesnanik
27.08.09,12:57
no, reagujem na Onka: pokiaľ ale sú obe spoločnosti v pluse, tzn. nejedná sa o nijakú neštandardnú situáciu, tak by to problém byť nemal

a teraz reagujem na dášu a evinu... áno, to chápem, že to každého bude zaujímať, ale pokiaľ sa to poradenstvo stalo, že sme si fakt "sadli pri pive" :D tak by nemal byť problém, no nie? samozrejme nebudeme za dve povedané vety pýtať 200 000, ale ináč to dokázané nemusí byť, že sme sedeli, žiadnou zápisnícou alebo tak... stačí že obaja vieme že sme tam boli a stalo sa to nie? preto som hovoril o nevykonaných službách, pretože v podstate nieje nič, čo by danú udalosť potvrdzovalo, žiaden podpis okrem toho na faktúre... viete, ma zaujímalo ako sa stavajú k takýmto udalostiam

-- ja nehovorím že sa jedná o neštandardné sumy, určite to nebude nič čo by vyčnievalo z faktúr, chápem, že sa daňový úrad bude zaujímať, keď by som pýtal 500 000 za poradenstvo... veď to bije do očí...

-- druhá vec, to v systéme obchodovania neexistuje taká vec ako prejavenie "láskavosti" alebo proste iné prevedenie peňazí z jednej firmy do druhej? sa mi nezdá... žeby to bolo až tak striktné?
evina
27.08.09,13:01
no, reagujem na Onka: pokiaľ ale sú obe spoločnosti v pluse, tzn. nejedná sa o nijakú neštandardnú situáciu, tak by to problém byť nemal

a teraz reagujem na dášu a evinu... áno, to chápem, že to každého bude zaujímať, ale pokiaľ sa to poradenstvo stalo, že sme si fakt "sadli pri pive" :D tak by nemal byť problém, no nie? samozrejme nebudeme za dve povedané vety pýtať 200 000, ale ináč to dokázané nemusí byť, že sme sedeli, žiadnou zápisnícou alebo tak... stačí že obaja vieme že sme tam boli a stalo sa to nie? preto som hovoril o nevykonaných službách, pretože v podstate nieje nič, čo by danú udalosť potvrdzovalo, žiaden podpis okrem toho na faktúre... viete, ma zaujímalo ako sa stavajú k takýmto udalostiam

Problém to je....vieme o čom hovoríme. Takého poradenstva najmä cca pred x rokmi prebehlo dosť a sú preto samozrejme v centre pozornosti. DÚ môže žiadať rôzne dôkazné prostriedky, napríklad využitie poradenstva vo firme, ktorá ho prijala atď. atď. neboj oni svoje prostriedky majú:) a žiadne prelievanie peňazí na báze láskavosti medzi firmami samozrejme zákon netoleruje.
ucetni_fantozzi
27.08.09,13:03
v suvislosti s uvedenym len odporucim pozriet si §2 pism.n/ a p/ zakona o dani z prijmov a v kontexte uvedeneho danu operaciu prehodnotit...
Dáša_
27.08.09,13:12
a to ani nehovorím o tom, ak ide o platcov DPH - viem o prípade, ked sa spor ťahal cca 5 rokov, lebo DU jednoducho neuznal odpočet DPH - služba nebola uskutočnená.

My ti len hovoríme naše dlhoročné praktické skúsenosti s DU, záleží na tebe, ako sa zariadiš.
martinolesnanik
27.08.09,13:27
ale veď ja si to nemusím zariaďovať, ja tento problém osobne našťastie neriešim, akurát mi príde blbé, že sa jedna firma nemôže odvďačiť druhej čo ja viem za skvelú podporu zo strany podpory o službách, a podobne, chápete... aby ste nechápali zle, ja v žiadnom prípade nechcem ochudobňovať štát (ale keď by sa to dalo urobiť legálne, dajte vedieť :D ... ale nie, žart)
marjankaj
27.08.09,13:32
ale veď ja si to nemusím zariaďovať, ja tento problém osobne našťastie neriešim, akurát mi príde blbé, že sa jedna firma nemôže odvďačiť druhej čo ja viem za skvelú podporu zo strany podpory o službách, a podobne, chápete... aby ste nechápali zle, ja v žiadnom prípade nechcem ochudobňovať štát (ale keď by sa to dalo urobiť legálne, dajte vedieť :D ... ale nie, žart)

Ja si myslím, že firma nemá byť vďačná. Táto vlastnosť prislúcha iba ľuďom. Ak spoločník potrebuje vyjadriť svoju vďačnosť, nech tak urobí zo svojich peňazí po rozdelení zisku. Môže darovať aj celý svoj zisk inému spoločníkovi inej firmy.
Mária.K.
27.08.09,14:30
Zdravím, predstavme si prípad, že je spoločnosť A, ktorá chce druhej spoločnosti B oplatiť dajme tomu láskavosť (áno, stáva sa to málokedy, ale hypoteticky). Spoločnosť B vystaví faktúru za dajme tomu nejaký typ poradenstva (samozrejme takúto prácu musí mať medzi činnosťami), ale k tejto službe nikdy nedošlo. Samozrejme faktúru si oba subjekty zarátajú do účtovníctva, a logicky si myslím že by nemal byť problém, veď predsa pokiaľ sa nemýlim tak nedošlo k daňovému úniku, no nie? Obe firmy faktúry zarátali, v podstate sa jedná o normálne obchodovanie so službami, až na to, že bez reálneho vykonania tých služieb. Myslíte si, že by sa toho nejaký daňovák mohol chytiť a niečo reálne namietať?

Ďakujem za odpoveď
Daňový úrad nebude mať snahu "len niečo namietať", ale bude mať snahu o preukázanie trestného činu krátenia dane.