veronika1
11.09.06,12:56
Do tých 270 dní sa spadá aj predošlé zamestnanie?
jankasm
11.09.06,10:57
Do tých 270 dní sa spadá aj predošlé zamestnanie?

Áno, rátajú sa tam obdobia keby bola zamestnancom. Nikoho nezaujíma či u jedného zamestnávateľa alebo či vymenila 10 zamestnávateľov. :cool:
Kristína
14.09.06,07:39
Máme zamestnankyňu. Pracovný pomer začala 1. 6. 2005. Podmienku NP z titulu zamestnanca 270 dní počas posledných dvoch rokov má splnenú. Denný vymeriavací základ pre výpočet materskej (nastúpi na materskú niekedy začiatkom novembra) bude RO 1.6.2005 - 31.12.2005. Správne som to pochopila?
Ďakujem.
jankasm
14.09.06,07:46
Máme zamestnankyňu. Pracovný pomer začala 1. 6. 2005. Podmienku NP z titulu zamestnanca 270 dní počas posledných dvoch rokov má splnenú. Denný vymeriavací základ pre výpočet materskej (nastúpi na materskú niekedy začiatkom novembra) bude RO 1.6.2005 - 31.12.2005. Správne som to pochopila?
Ďakujem.

Áno, úplne správne.
Ak má za to obdobie nízky príjem, môže pred nástupom na MD, napr. týždeň-dva ukončiť PP a uzatvoriť nový s maximálnym VZ. V tom prípade by sa jej materské počítalo z toho nového PP.
Kristína
14.09.06,08:12
Áno, úplne správne.
Ak má za to obdobie nízky príjem, môže pred nástupom na MD, napr. týždeň-dva ukončiť PP a uzatvoriť nový s maximálnym VZ. V tom prípade by sa jej materské počítalo z toho nového PP.
Príjem mala veru nižší ako tento rok. Naša zamestnakyňa nastúpila v tomto týždni na PN, lebo sa u nej vyskytli nejaké komplikácie. O možnosti na zvýšenie materskej som sa dočítala v príspevkoch. Nič nespomínala, žeby chcela pomôcť so zvýšením materskej. Chce sa čo najrýchlejšie vrátiť do práce.
Ďakujem za odpoveď.
G331
19.09.06,07:16
Ak som SZČO, poistné si platím od 1.9.2005. Termín pôrodu mám 29.3.2007. Ak chcem dostať materskú z maxima, mám sa zamestnať s príjmom cca 26000, alebo mám aj prerušiť živnosť? Ďakujem za trpezlivosť;)
Jana Motyčková
19.09.06,07:40
Ak som SZČO, poistné si platím od 1.9.2005. Termín pôrodu mám 29.3.2007. Ak chcem dostať materskú z maxima, mám sa zamestnať s príjmom cca 26000, alebo mám aj prerušiť živnosť? Ďakujem za trpezlivosť;)
Momentálne platí, že ak chceš dostávať materské zo zamestnania, musíš byť v posledných 2 rokoch pred pôrodom zamestnaná aspoň 270 dní, čo už zrejme nesplníš, t.j. zamestnanie je zbytočné.
Od 1.9.2005 si platila poistné zrejme dobrovoľne aspoň do 30.6.2006. Ak teraz si už povine poistená SZČO, bude mať význam opätovné dobrovoľné pripoistenie na čo najvyššiu sumu tesne pred nástupom na materskú. Ak si teraz od 1.7.2006 povinne poistená SZČO, tak 270 dní poistenia zo SZČO splníš 28.3.2007, čo je dosť rizikové - môže sa stať, že na materské bnebudeš mať nárok ani z povinného poistenia SZČO.

Ale bolo by dobré keby si uviedla presné dátumy obdobia dobrovoľného poistenia (či nie si naďalej aj po 30.6. dobrovoľne poistená), povinného poistenia ako SZČO (výšku VZ).
G331
20.09.06,05:52
Janka, ďakujem za odpoveď. Som aj naďalej dobrovoľne poistená, lebo môj príjem za r. 2005 bol 60.000,-. Odvody platím z minimálnej mzdy- 2 426,- Sk.:)
G331
20.09.06,06:22
posúvam ?;)
Jana Motyčková
20.09.06,12:12
Janka, ďakujem za odpoveď. Som aj naďalej dobrovoľne poistená, lebo môj príjem za r. 2005 bol 60.000,-. Odvody platím z minimálnej mzdy- 2 426,- Sk.:)
V takomto prípade budeš mať nárok na materské iba z dobrovoľného poistenia, akékoľvek zamestnanie nemá význam. Pre zvýšenie materského doporučujem dobrovoľné poistenie ukončiť a po pár dňoch (mesiacoch, podľa zváženia) sa znovu dobrovoľne nemocensky poistiť s maximálnym VZ. Potom rozhodujúce obdobie by malo byť doba od opätovného poistenia do nástupu na materskú. Ak predpokladáš aj nejakú PN pred materskou, je vhodné prerušenie poistenia realizovať čo najskôr, ak PN nepredopkladáš stačí to urobiť tesne pred nástupom na materskú.
levandula
21.09.06,05:13
Chcem sa poradiť. Zamestankyňa má PP na dobu určitú( do IX.2006) a na MD
ide v októbri.
1. Predĺžiť jej zmluvu a RO bude za rok 2005?
2. Nechať ju vystúpiť a RO bude za rok 2006, kde sa nám valorizovali platy ?
3. Zamestnávateľ jej chce dať zmluvu ako domácej pracovníčke( zrejme počas MD a RP ). Vystaviť jej ju od 1.X.2006 alebo od ukončenia MD(28 týždňov)?
Prajem krásny deň a ďakujem.
ajobs
21.09.06,07:30
Chcem sa poradiť. Zamestankyňa má PP na dobu určitú( do IX.2006) a na MD
ide v októbri.
1. Predĺžiť jej zmluvu a RO bude za rok 2005?
2. Nechať ju vystúpiť a RO bude za rok 2006, kde sa nám valorizovali platy ?
3. Zamestnávateľ jej chce dať zmluvu ako domácej pracovníčke( zrejme počas MD a RP ). Vystaviť jej ju od 1.X.2006 alebo od ukončenia MD(28 týždňov)?
Prajem krásny deň a ďakujem.

Ak jej chcete ako firma pomôcť, nechaj uplynúť PP na dobu určitú do 30.9.2006, od 1.10.2006 s ňou uzatvor nový PP (môže byť aj na dobu určitú) s max. VZ 25911 Sk, materské sa jej bude počítať z tohto VZ za predpokladu, že v posledných 2 rokoch bola povinne nemocensky poistená ako zamestnanec aspoň 270 dní.
Počas poberania materského (28, resp.37 týždňov) nemôže mať príjem, ktorý sa považuje za vymeriavací základ, môže mať iba príjem na dohodu o vykonaní prác. Ak ju chcete zamestnávať na PZ, potom až po vyčerpaní MD.
Jana Motyčková
21.09.06,07:48
Počas poberania materského (28, resp.37 týždňov) nemôže mať pracovnú zmluvu, môže mať iba dohodu o vykonaní prác. Ak ju chcete zamestnávať na PZ, potom až po vyčerpaní MD.
Poopravím, pracovnú zmluvu môže mať ale nemôže na pracovnú zmluvu pracovať - nesmie mať z nej príjem.
ajobs
21.09.06,07:51
Poopravím, pracovnú zmluvu môže mať ale nemôže na pracovnú zmluvu pracovať - nesmie mať z nej príjem.

Vďaka za upozornenie, opravil som to.:)
Martinella
21.09.06,08:25
Chcem sa poradiť. Zamestankyňa má PP na dobu určitú( do IX.2006) a na MD
ide v októbri.
1. Predĺžiť jej zmluvu a RO bude za rok 2005? Nie.
2. Nechať ju vystúpiť a RO bude za rok 2006, kde sa nám valorizovali platy ? ÁNO.
3. Zamestnávateľ jej chce dať zmluvu ako domácej pracovníčke( zrejme počas MD a RP ). Vystaviť jej ju od 1.X.2006 alebo od ukončenia MD(28 týždňov)? Od 1.10.2006 novú PZ s max.VZ 25911,-Sk, ale nesmie mať cez MD príjem, takže to bude prac.pomer s prerušením počas MD.Samozrejme pre nárok na materské musí splniť podmienku 270 dní nemocensky poistená v období 2 rokov pred pôrodom.
Ak bude vykonávať prácu ako domáca pracovníčka - jednotlivé výkony prác vykonávať na dohodu o výkone práce.

Prajem krásny deň a ďakujem.

K jednotlivým bodom otázky to čo poradili v predch.príspevkoch.
levandula
21.09.06,09:05
Veľmi pekne Vám všetkým ďakujem za promtné odpovede.
Prajem všetko dobré.

Levandula
Marti.ka
22.09.06,04:59
Je pravdou, že 1.7.2005 nastala zmena v platení poistenia štátom. Ale...
Vo všeobecnosti plátí, že štát platí len zdravotné poistenie. Výnimkou však je fyzická osoba, ktorá sa celodenne stará o dieťa do 6 rokov, prípadne do 7 rokov. Teda aj za ženu na rodičovskej dovolenke. Vtedy za ňu štát platí zdratotné, ale aj dôchodkové poistenie. Štát za ňu neplatí len nemocenské poistenie a poistenie v nezamestnanosti.
brikina
22.09.06,06:56
Dnes mi dala kolegyňa (chodí na školenie - mzdy) prečítať metodický pokyn o MD.
Zmena od 01.07.2005 - rodičovská dovolenka od 01.07.2005 - je to prerušenie povinnosti platiť dôchodkové poistenie a v tomto čase za Vás štát neplatí poistenie!!!


s tymto nesuhlasim. Od 1.7.2005 ma zena na MD prerusene poistenie, ale nie dochodkove!, len nemocenske a v nezamestnanosti. Preto sa polemizovalo, ze ak zena pojde druhykrat na matersku, tak sa moze stat, ze nebude mat narok na matersku, lebo nesplni podmienku naroku na nemocensku davku - byt aspon 270 dni nemocensky poistena za posledne dva roky. No od 1.8.2006 plati novela, ze na posudzovanie materskeho sa toto prerusenie bude povazovat ako za obdobie, kedy je ta zena poistena, aby jej ten narok na novu matersku vznikol.
Jana Motyčková
22.09.06,07:20
s tymto nesuhlasim. Od 1.7.2005 ma zena na MD prerusene poistenie, ale nie dochodkove!, len nemocenske a v nezamestnanosti. Preto sa polemizovalo, ze ak zena pojde druhykrat na matersku, tak sa moze stat, ze nebude mat narok na matersku, lebo nesplni podmienku naroku na nemocensku davku - byt aspon 270 dni nemocensky poistena za posledne dva roky. No od 1.8.2006 plati novela, ze na posudzovanie materskeho sa toto prerusenie bude povazovat ako za obdobie, kedy je ta zena poistena, aby jej ten narok na novu matersku vznikol.
Trochu upresním.
Po 1.7.2005 žena na materskej (28 alebo 37 týždňov) preruŠenie poistného nemala. Žena na rodičovskej dovolenke (po 28. alebo 37.týždni) mala prerušenie poistného (zo zamestnania) a to všetkých poistení aj dôchodkového. Ale za túto za ňu platil poistné na dôchodkové poistenie štát až do 6, resp. 7 rokov veku dieťaťa.
Po 1.8.2006 žena, ktorá sa stará o dieťa, ak chce aby za ňu poistné platil štát, musí sa ísť prihlásiť na dôchodkové poistenie (štátom). Prihlásiť sa nemusí zamestnankyňa, ktorá sa k 1.8.2006 už o dieťa starala (podľa pokynov SP). Všetky ženy, ktorým sa narodí dieťa po 1.8.2006, bez ohľadu na to, či sú zamestnané, nezamestnané alebo SZČO sa môžu prihlásiť na dôchodkové poistenie (štátom) a v takom prípade štát za nich bude platiť poistné na DP. Prihlásiť sa musia do 15 dní od narodenia dieťaťa. Ak sa neprihlásia, štát za nich poistné na DP platiť nebude. Ak sa prihlásia neskôr, štát za nich bude platiť poistné na DP najskôr odo dňa podania prihlášky.
Ešte doplním, pri zdravom dieťati štát platí poistné najviac do 6 rokov veku dieťaťa (§15 ods1 písm.c). Pri dieťati s ŤZP po 1.8.2006 štát platí poistné od 6 rokov do 18 rokov veku dieťaťa (§15 ods1 písm.d). Treba upozorniť, že pri dieťati s ŤZP pri dosiahnutí 6 rokov, sa treba z prvého poistenia (§15 ods1 písm.c) odhlásiť a prihlásiť sa na druhé poistenie (§15 ods1 písm.d).
G331
22.09.06,11:17
Ešte sa vrátim k materskej a vymeriavaciemu základu.(Príspevok č. 260):
Načo mám prerušovať dobrovoľné nemocenské poistenie? Nestačí mi len zvýšiť vymeriavací základ na maximálny?
Jana Motyčková
22.09.06,11:33
Ešte sa vrátim k materskej a vymeriavaciemu základu.(Príspevok č. 260):
Načo mám prerušovať dobrovoľné nemocenské poistenie? Nestačí mi len zvýšiť vymeriavací základ na maximálny?
Bez prerušenia dobrovoľného poistenia by sa pri nástupe na materskú v r.2007 materská počítala zo súčtu VZ za celý rok 2006 deleno počet dní poistenia, t.j. napr. pri zmene VZ na maximum z (9x6900+3x25911)/365 = cca 401 Sk. Pri prerušení poistného sa materské bude počítať VZ dosiahnutých od začiatku poistenia, deleno dni od začiatku poistenia, t.j. napr. ak znovu začne poistenie 1.10.2006 (29.9. sa predtým zruší), tak z 3x25911/92 = cca 845 Sk. Z tých súm potom budeš dostávať 55% za každý kalendárny deň.
nika.sum
16.10.06,17:01
Podmienka 270 dní je do skutoćného pôrodu !


Mala by si dostať materskú aj z maximálneho VZ zo zamestnania aj z toho, čo si platila minulý rok ako SZČO. Papiere Ti poradí niekto iný, ale asi 2x.

Papiere som odniesla 1x ziadost o materske za SZCO a 1x ziadost ako dobrovolny platca nemocenskeho.
Dnes mi volala pani zo SP (musim povedat ze bola velmi mila) a nestastne mi oznamila, ze zatial mi mozu vyplatit len materske zo SZCO, nakolko podmienku z dobrovolneho splnim az 8.11. budu k tomu potrebovat rodny list. Celkom jej odlahlo ked som ju ubezpecila ze s tym pocitam a este mi poradila aby som sa setrila nech mi to vyjde . Ale upozornila ma ze na vypocet materskeho sa mi spocitavaju VZ z oboch poisteni a ak tu podmienku 270 dni splnim dostanem matersku z max. VZ dokopy, (nie zvlast zo SZCO a zvlast z dobrovolneho poistenia).
Takze ak vie niekto poradit ci to naozaj je v zakone ako mi povedala, alebo by som mala narok na materske zvlast pocitane z kazdeho poistenia, poradte prosim. Ale aj tak je to sakra rozdiel dostat nejaky 4000,- alebo 14000,-.
ajobs
16.10.06,18:35
Papiere som odniesla 1x ziadost o materske za SZCO a 1x ziadost ako dobrovolny platca nemocenskeho.
Dnes mi volala pani zo SP (musim povedat ze bola velmi mila) a nestastne mi oznamila, ze zatial mi mozu vyplatit len materske zo SZCO, nakolko podmienku z dobrovolneho splnim az 8.11. budu k tomu potrebovat rodny list. Celkom jej odlahlo ked som ju ubezpecila ze s tym pocitam a este mi poradila aby som sa setrila nech mi to vyjde . Ale upozornila ma ze na vypocet materskeho sa mi spocitavaju VZ z oboch poisteni a ak tu podmienku 270 dni splnim dostanem matersku z max. VZ dokopy, (nie zvlast zo SZCO a zvlast z dobrovolneho poistenia).
Takze ak vie niekto poradit ci to naozaj je v zakone ako mi povedala, alebo by som mala narok na materske zvlast pocitane z kazdeho poistenia, poradte prosim. Ale aj tak je to sakra rozdiel dostat nejaky 4000,- alebo 14000,-.

Nika, napíš, aké RO pre oba typy poistení si mala, a aké sú VZ v nich, pokiaľ možno, uveď to presne.
Jozef Mihál
17.10.06,05:27
...upozornila ma ze na vypocet materskeho sa mi spocitavaju VZ z oboch poisteni a ak tu podmienku 270 dni splnim dostanem matersku z max. VZ dokopy, (nie zvlast zo SZCO a zvlast z dobrovolneho poistenia).
Citujem zo zákona 461/2003 Z.z. o sociálnom poistení v znení účinnom od 1.8.2006, § 58 ods.2:

"Ak vznikne nárok na nemocenskú dávku z viacerých nemocenských poistení, nemocenská dávka sa určí z úhrnu denných vymeriavacích základov na určenie výšky nemocenských dávok z tých poistení, z ktorých vznikol nárok na nemocenskú dávku, a nemocenská dávka sa vypláca len jedna."

To znamená, že sa pre každé nemocenské poistenie osobitne určí postupom podľa § 55 zákona denný vymeriavací základ, denné vymeriavacie základy sa spočítajú a materské je 55% zo súčtu DVZ.
nika.sum
17.10.06,08:40
Nika, napíš, aké RO pre oba typy poistení si mala, a aké sú VZ v nich, pokiaľ možno, uveď to presne.

Povinne odvody ako SZCO som mala z min. VZ a som povinne poistena uz viac ako 4 roky. Co sa tyka dobrovolneho NP:
v r. 2005 som bola poistena od 1.7.2005 do 30.9.2005 min.VZ
v r. 2006 od 12.5. do 31.8. min VZ
od 4.9. trva max. VZ 25911
nika.sum
17.10.06,08:46
Citujem zo zákona 461/2003 Z.z. o sociálnom poistení v znení účinnom od 1.8.2006, § 58 ods.2:

"Ak vznikne nárok na nemocenskú dávku z viacerých nemocenských poistení, nemocenská dávka sa určí z úhrnu denných vymeriavacích základov na určenie výšky nemocenských dávok z tých poistení, z ktorých vznikol nárok na nemocenskú dávku, a nemocenská dávka sa vypláca len jedna."

To znamená, že sa pre každé nemocenské poistenie osobitne určí postupom podľa § 55 zákona denný vymeriavací základ, denné vymeriavacie základy sa spočítajú a materské je 55% zo súčtu DVZ.

P. Mihal, len mi bolo povedane, ze ten súcet VZ nesmie prekrocit max. VZ (25911) a preto som si vraj z dobrovolneho NP zbytocne dala max. VZ stacil by mi vraj (25911 - 6900 VZ zo SZCO= 19011). Nedostanem vyssiu matersku ako je vypocitana z VZ 25911. Ak to tak nie je budem iba rada a rada si povypisujem s tetuskami na SP.
jankasm
17.10.06,09:14
P. Mihal, len mi bolo povedane, ze ten súcet VZ nesmie prekrocit max. VZ (25911) a preto som si vraj z dobrovolneho NP zbytocne dala max. VZ stacil by mi vraj (25911 - 6900 VZ zo SZCO= 19011). Nedostanem vyssiu matersku ako je vypocitana z VZ 25911. Ak to tak nie je budem iba rada a rada si povypisujem s tetuskami na SP.

Naozaj je pravda, že si si z dobrovoľného poistenia zbytočne dala maximum, pretože je pravda, že mesačný VZ môže byť maximálne 25911, takže dobrovoľné stačilo platiť z rozdielu 19011.
Môžeš si požiadať o vrátenie poistného zaplateného navyše.
Rovnako je pravda, že sa ti spočítavajú VZ pokiaľ sa prekrýva obdobie. Takže ak sa ti bude počítať materská z VZ SZČO za rok 2006 a rovnako z VZ DNP za rok 2006 tak sa to spočíta a dostať môžeš maximálne jednu maximálnu nemocenskú dávku.
nika.sum
17.10.06,10:41
Dakujem Janka za odpoved. No co uz, aj tak budem rada ak dostanem tu max. davku, je to oproti davky vypocitanej z min. VZ velky rozdiel. Teraz je aj tak najdolezitejsie aby bolo babo v poriadku.
Jana Motyčková
17.10.06,11:15
Po skončení materskej si nezabudni vždy vypýtať OČR keď bude dieťa choré a tiež na seba PN. Ak si DNP ponecháš, tak budeš mať potom nárok na ošetrovné aj nemocenské. To isté by bolo aj z povinného poistenia, ak neprerušíš živnosť.
nika.sum
17.10.06,11:52
Po skončení materskej si nezabudni vždy vypýtať OČR keď bude dieťa choré a tiež na seba PN. Ak si DNP ponecháš, tak budeš mať potom nárok na ošetrovné aj nemocenské. To isté by bolo aj z povinného poistenia, ak neprerušíš živnosť.

Neviem, ci sa mi oplati nechat DNP, alebo ak ano tak znizit znova na minimum. Ked neprerusim zivnost ale budem poberat rodicovsky aj tak mam narok na PN a OCR?
Jana Motyčková
17.10.06,12:51
Ak si ponecháš poistenia, počas materskej poistné neplatíš, potom môžeš platiť ďalej z minima, dávky sa budú ale počítať z minulého roka. Ku koncu roka poistenie zrušíš (budeš mať 42 dní ochrannú lehotu, kedy PN vyplácajú) a pred koncom roka sa opäť poistíś z maxima (aby si mala ďalší rok max.nemocenské dávky), v januári to zmeníš na minimum atď., až kým nezmenia zákon.
Počas poberania RP máš nárok na nemocenské aj ošetrovné.
Za zváženie stojí to prerušenie živnosti - ak by si ju neprerušila (resp. nenahlásila SP ze činnosť nevykonávaš), musíš platiť aj dôchodkové poistenia, čo je celkom zbytočné, lebo ak by si to neplatila ty, tak by DP za teba platil štát.
T.j. ja by som prerušila živnosť (alebo nahlásila, že ju nevykonávam) a ponechala by som si DNP.
katakatova
17.10.06,12:57
Dobry den,
chcela by som sa spytat, ako zabezpecit "pekne" materske..som laik v tejto teme :-(
Som zamestnana od roku 1.3.2004 vo firme A, kde mam minimalnu mzdu. Na matersku dovolenku nastupujem cca. 15.1.2007. Keby som este v tomto roku napr. 1.12.2006 prestupila do firmy B (nakolko mam moznost) a tam by som mala hrubu mzdu 25000,-Sk, socialka by mi ake materske uznala? Dakujem pekne za odpoved.
nika.sum
17.10.06,14:23
Ak si ponecháš poistenia, počas materskej poistné neplatíš, potom môžeš platiť ďalej z minima, dávky sa budú ale počítať z minulého roka. Ku koncu roka poistenie zrušíš (budeš mať 42 dní ochrannú lehotu, kedy PN vyplácajú) a pred koncom roka sa opäť poistíś z maxima (aby si mala ďalší rok max.nemocenské dávky), v januári to zmeníš na minimum atď., až kým nezmenia zákon.
Počas poberania RP máš nárok na nemocenské aj ošetrovné.
Za zváženie stojí to prerušenie živnosti - ak by si ju neprerušila (resp. nenahlásila SP ze činnosť nevykonávaš), musíš platiť aj dôchodkové poistenia, čo je celkom zbytočné, lebo ak by si to neplatila ty, tak by DP za teba platil štát.
T.j. ja by som prerušila živnosť (alebo nahlásila, že ju nevykonávam) a ponechala by som si DNP.

nemozem zivnost zrusit, lebo mam prevadzku (obchod), to jednoducho nemozem zatvorit, a ani nahlasit ze ju nevykonavam, obchod funguje aj ked tam nesedim...budem rada ked ziskam aspon to vyssie materske...dakujem za rady...
Jana Motyčková
17.10.06,17:01
nemozem zivnost zrusit, lebo mam prevadzku (obchod), to jednoducho nemozem zatvorit, a ani nahlasit ze ju nevykonavam, obchod funguje aj ked tam nesedim...budem rada ked ziskam aspon to vyssie materske...dakujem za rady...
Práveže to vyhlásenie, že neykonávaš činnosť SZČO rieši problém, že živnosť beží aj bez tvojej účasti. Ale závisí iba od tvojho rozhodntia.
ajobs
17.10.06,18:34
Dobry den,
chcela by som sa spytat, ako zabezpecit "pekne" materske..som laik v tejto teme :-(
Som zamestnana od roku 1.3.2004 vo firme A, kde mam minimalnu mzdu. Na matersku dovolenku nastupujem cca. 15.1.2007. Keby som este v tomto roku napr. 1.12.2006 prestupila do firmy B (nakolko mam moznost) a tam by som mala hrubu mzdu 25000,-Sk, socialka by mi ake materske uznala? Dakujem pekne za odpoved.

Ak sa od 1.12.2006 zamestnáš vo firme B s hrubou mzdou (VZ) 25911 Sk a 15.1.2007 pôjdeš ma MD, tvojim rozhodujúcim obdobím na výpočet materského bude obdobie 1.12.2006-31.12.2006, takže materské bude z maxima. Musíš samozrejme splniť podmienku 270 dní nemocenského poistenia zamestnanca v posledných 2 rokoch.
nika.sum
18.10.06,08:32
Práveže to vyhlásenie, že neykonávaš činnosť SZČO rieši problém, že živnosť beží aj bez tvojej účasti. Ale závisí iba od tvojho rozhodntia.

Len ja tam obcas musim nakupit tovar, vybavovat rozne veci a tak isto budem tam musiet aj sem tam sediet a ak by nahodou prisla kontrola....Nie je celkom tak ze to bezi aj bezo mna
Jana Motyčková
18.10.06,09:04
Len ja tam obcas musim nakupit tovar, vybavovat rozne veci a tak isto budem tam musiet aj sem tam sediet a ak by nahodou prisla kontrola....Nie je celkom tak ze to bezi aj bezo mna
Môžeš si samozrejme živnosť ponechať, počas poberania materského platiť poistné nebudeš, potom znovu začneš.
Martinella
20.10.06,06:31
Prosím o radu pre známu.
Včera prišla za mnou, vraj jej prišla materská za 4 mesiace - zameškaná, a bola to len suma cez 6000,- Sk. Nevedela mi presne povedať akú mala PZ,(chúďa ani nevedelo že asi mala PZ len na polovič.úväzok), ale hovorila že pracovala ako predavačka celý deň. Tak som skúsila prepočítať VZ z minim. miezd za rok 2005 na 1/2 úväzok a zhruba mi vyšla materská dávka pri 31 dňovom mesiaci 1850,- Sk. (Neviem presný dátum nástupu na MD, ale materská bola za mesiace 6-9 mes.2006 čo by bolo cca 7102,-Sk ak by nastúpila od 1.6.). Takže je tá výška pravdepodobne správna.
Ale, nevie mi niekto povedať, či sa nedá nejako pomôcť nejakou inou sociálnou dávkou. Dotyčná pani je vydatá a manžel je nezamestnaný.
Pre ňu by bolo vlastne výhodnejšie, keby jej nárok na materskú vôbec nevznikol ale bol by jej vyplácaný rodičovský príspevok. Ale bohužiaľ riešiť výšku materského je už neskoro.
jankasm
20.10.06,06:58
Prosím o radu pre známu.
Včera prišla za mnou, vraj jej prišla materská za 4 mesiace - zameškaná, a bola to len suma cez 6000,- Sk. Nevedela mi presne povedať akú mala PZ,(chúďa ani nevedelo že asi mala PZ len na polovič.úväzok), ale hovorila že pracovala ako predavačka celý deň. Tak som skúsila prepočítať VZ z minim. miezd za rok 2005 na 1/2 úväzok a zhruba mi vyšla materská dávka pri 31 dňovom mesiaci 1850,- Sk. (Neviem presný dátum nástupu na MD, ale materská bola za mesiace 6-9 mes.2006 čo by bolo cca 7102,-Sk ak by nastúpila od 1.6.). Takže je tá výška pravdepodobne správna.
Ale, nevie mi niekto povedať, či sa nedá nejako pomôcť nejakou inou sociálnou dávkou. Dotyčná pani je vydatá a manžel je nezamestnaný.
Pre ňu by bolo vlastne výhodnejšie, keby jej nárok na materskú vôbec nevznikol ale bol by jej vyplácaný rodičovský príspevok. Ale bohužiaľ riešiť výšku materského je už neskoro.

Myslím, že úrad práce soc. vecí a rodiny, ktorý vypláca rodičovský príspevok, by jej mal doplatiť sumu do výšky rodičovského príspveku. Nech sa tam ide informovať.
nika.sum
24.10.06,06:34
Mile maminky kt. sa chystate na matersku a ste zaroven SZCO! Dnes som sa dozvedela priamo od pani zo SP, kt. ma ma na starosti, ze od 1.8.06 nastala zmena, ze musia vsetky maminy do 15 dni po narodeni dietata ist vyplnit tlacivo reg. list a na nom sa zahlasit ako osoba za kt. plati stat. Doteraz to bolo len pri zamestnanych maminach. O chvilu za nami mozno zacnu zo SP chodit priamo do porodnice:D
sonka1
24.10.06,06:41
Mile maminky kt. sa chystate na matersku a ste zaroven SZCO! Dnes som sa dozvedela priamo od pani zo SP, kt. ma ma na starosti, ze od 1.8.06 nastala zmena, ze musia vsetky maminy do 15 dni po narodeni dietata ist vyplnit tlacivo reg. list a na nom sa zahlasit ako osoba za kt. plati stat. Doteraz to bolo len pri zamestnanych maminach. O chvilu za nami mozno zacnu zo SP chodit priamo do porodnice:D

No, hádam by si nedrali nožičky. Asi im pre istotu zavolám z porodneho stola:D, aby som sa neomeškala ani o minutku.
nika.sum
28.11.06,16:41
Ahojte poradaci,
slubila som, ze sa ozveme ako sme dopadli. Takze nas Matejko sa narodil 14.11. takze sme splnili podmienku 270 dni v SP v dobrovolnom nemoc. poisteni. Obaja sme chvalabohu v poriadku. :)
Jana Motyčková
28.11.06,17:04
Gratulujem a prajem veľa zdravia mamine aj Maťkovi.
ajobs
28.11.06,17:33
Aj ja gratulujem a všetkým (najmä malému Maťkovi :) :) ) želám len to najlepšie.
Jozef Mihál
28.11.06,17:38
Ahojte poradaci,
slubila som, ze sa ozveme ako sme dopadli. Takze nas Matejko sa narodil 14.11. takze sme splnili podmienku 270 dni v SP v dobrovolnom nemoc. poisteni. Obaja sme chvalabohu v poriadku. :)
Ja som bol vždy viac na peniaze ako na deti, takže dovoľte sa spýtať na výšku materskej?
Melnick
28.11.06,18:11
DRAK je tu už o 3 dni

mimotemy Už sa neviem dočkať,len aby nemal 3 hlavy a nebol zlý.:D:D
ajobs
29.11.06,21:38
mimotemy Už sa neviem dočkať,len aby nemal 3 hlavy a nebol zlý.:D:D

mimotemy Potom zavoláme princa Bajaju.:) :D
nika.sum
04.12.06,17:51
Ja som bol vždy viac na peniaze ako na deti, takže dovoľte sa spýtať na výšku materskej?

Dakujeme vsetkym za gratulacie:) .
Co sa tyka vysky materskeho, dnes som volala na SP, ci dostali rod. list a pani mi povedala, ze spolu z povinneho a dobrov. to v mes. s 30 dnami je 14059, sk:) skoda ze je to len tych 28 tyzdnov.:D
Jozef Mihál
04.12.06,18:36
Nika, celkom poučné bolo to čítanie, ktoré som práve absolvoval (Vaša genéza ešte od r.2005, prešiel som celú túto tému).

Bolo by dobré, keby ste stručne napísali, ako ste sa dopracovali k 14 tis. materskej, hoci ste ako SZČO platili len z minima.

Aby všetci, ktorí túto tému čítajú alebo budú čítať, videli, že to naozaj ide. A nestojí to veľa.

Za všetkých ďakujem.
nika.sum
05.12.06,07:51
Bolo to naozaj lahke a musim za to podakovat Vam sikovnym poradakom, ze ste mi radili. Takze strucne:
v r. 2005 sme sa rozhodli mat babo poistila som sa 1.7.2005 dobrovolne nemocensky z min. VZ, toto som platila do 30.9.2005, kedy som z osobnych dovodov zrusila dobrovolne poistenie. V r. 2006 som otehotnela a 12.5.2006 som sa utekala rychlo znova sa dobrovolne nemocensky poistit z min. VZ. a toto som platila do 30.8.2006, kedy som zrusila dobrov. poistenie ale hned 4.9.2006 som znova dala prihlasku na VZ maximalny. Kedze som potrebovala splnit podmienku, ze poistena musim byt za posledne 2 roky 270 dní, bolo potrebne, aby sa babatko narodilo po 8.11.2006, co sa aj stalo. Takze ako SZCO dostavam min. matersku a zvysok mam dopocitany z dobrovolneho poistenia... Je to len troska papierovania, ale da sa to a stoji to za to.
Kedze pocas poberania materskej nemusim platit ani odvody hoci zivnost ide dalej, mam dalsich 2500,- plus na tych par mesiacov.
Takze vsetkych kt. to budu skusat drzim palce....a este raz dakujem vsetkym kt. mi k tomu dopomohli...
Donda
04.01.07,19:38
Prosím vás o radu. Ak som ako SZČO bola do 31.8.2006 dobrovoľne poistená a od 1.8.2006 povinne platím odvody do SP a ZP z min.mzdy a 31.8.2007 by sa malo narodiť naše bábo, môžem ešte nejakým spôsobom ovplyvniť výšku materského príspevku?
ajobs
04.01.07,20:09
Prosím vás o radu. Ak som ako SZČO bola do 31.8.2006 dobrovoľne poistená a od 1.8.2006 povinne platím odvody do SP a ZP z min.mzdy a 31.8.2007 by sa malo narodiť naše bábo, môžem ešte nejakým spôsobom ovplyvniť výšku materského príspevku?

Ako dlho si bola dobrovoľne poistená do 1.8.2006 ??? Ak aspoň 30 dní, tak to vidím reálne. OPRAVIL SOM.
Donda
04.01.07,20:15
Dobrovoľne poistená som bola od 1.6.2004 a platila som stále z minima. Ani na deň som neprerušila poistenie.
Manual
04.01.07,20:18
Tonko ale aj ako SZČO splní 270 dní... od 1.8.06 do dňa pôrodu 31.8.07, mýlim sa ?
ajobs
04.01.07,20:28
Dobrovoľne poistená som bola od 1.6.2004 a platila som stále z minima. Ani na deň som neprerušila poistenie.

Ak si bola dobrovoľne nemocensky poistená od 1.6.2004, potom splníš podmienku 270 dní DNP v posledných 2 rokoch. Ak TP bude 31.8.2007, potom sa posudzuje obdobie 30.8.2005 - 30.8.2007, z čoho vyplýva, že 270 dní si už splnila. Takže poopravujem svoj predchádzajúci príspevok, nemusíš sa ísť prihlásiť na DNP ihneď, ale stačí tesne pred nástupom na materské. Budeš mať nárok aj na materské z poistenia SZČO, pretože aj tam splníš 270 dní poistenia (zle som prečítal dátum, sorry). Takže z poistenia SZČO bude materské z roku 2006 (55% z minimálnej mzdy), na DNP by si sa mala prihlásiť napr. od 1.7.2007 (bude vyšší VZ-okolo 28.000 Sk), pričom ako VZ si stanovíš rozdiel maxima (napr. 28.000 Sk) a minimálnej mzdy (7.600 Sk). Takže materské z DNP bude 55% z 20.400 Sk.
Čiže materské okolo 15.000 Sk.:)
Manual
04.01.07,20:34
Takže materské by pri správnom načasovaní by mohlo byť cca 15400 spolu z poistenia SZČO + DNP.
Donda
04.01.07,20:37
Ďakujem veľmi pekne za rady, aspoň bude na ,,pampersky", potešili ste ma. (Prosím držte mi palce, hlavne aby sme si tých koruniek obaja zdraví užili.)