yoko
26.08.09,23:38
Dobrý deň, chcem sa opýtať, neviem, či som to správne zaradila, ale už asi 2-3 mesiace, ako pozorujem nám bytové družstvo každú noc vypína od 22.00 hod do 05,30 - 6:00 hod teplú vodu. z kohútika ide - ale úplne studená. Najskôr sme si mysleli, že sa jedná o poruchu, ale keď sa to trikrát zopakovalo /mám malé deti, boli choré a ja som ich sprchovala v ľadovej vode.../ bola som sa opýtať, čo sa deje. Na moju otázku mi odpovedali, že je to podľa zákona. Ale akého, to som sa už nedozvedela, pretože sa všetci zrazu niekde ponáhľali. chcem sa opýtať: mejú na to právo? žijeme kdesi tristo rokov za opicami, aby sme v meste na byte, kde neplatíme málo za teplú vodu, mali každú noc iba studenú? ako to riešiť? Naozaj existuje zákon, ktorý im to umožňuje? Alebo si máme kúpiť kotol? ...
Stanislav 1975
26.08.09,21:56
Dobrý deň, chcem sa opýtať, neviem, či som to správne zaradila, ale už asi 2-3 mesiace, ako pozorujem nám bytové družstvo každú noc vypína od 22.00 hod do 05,30 - 6:00 hod teplú vodu. z kohútika ide - ale úplne studená. Najskôr sme si mysleli, že sa jedná o poruchu, ale keď sa to trikrát zopakovalo /mám malé deti, boli choré a ja som ich sprchovala v ľadovej vode.../ bola som sa opýtať, čo sa deje. Na moju otázku mi odpovedali, že je to podľa zákona. Ale akého, to som sa už nedozvedela, pretože sa všetci zrazu niekde ponáhľali. chcem sa opýtať: mejú na to právo? žijeme kdesi tristo rokov za opicami, aby sme v meste na byte, kde neplatíme málo za teplú vodu, mali každú noc iba studenú? ako to riešiť? Naozaj existuje zákon, ktorý im to umožňuje? Alebo si máme kúpiť kotol? ...

No zákon na to určite neexistuje-takže to,že je to "podla zákona" bolo klamstvo-totiž aj my sme mali podobný problém a vypínali nám teplú vodu na noc, ale spísali sme žiadosť aby tomu tak nebolo a div sa svete- teraz už máme teplú vodu celú noc(už nejaké 3 roky)-takže nedajte sa odbiť ,spojte sa ľudia v baráku a žiadajte o to aj vy a keď sa budú ohánať nejakým "zákonom"tak ich vysmejte...
Chobot
26.08.09,22:29
Dobrý deň, chcem sa opýtať, neviem, či som to správne zaradila, ale už asi 2-3 mesiace, ako pozorujem nám bytové družstvo každú noc vypína od 22.00 hod do 05,30 - 6:00 hod teplú vodu. z kohútika ide - ale úplne studená. Najskôr sme si mysleli, že sa jedná o poruchu, ale keď sa to trikrát zopakovalo /mám malé deti, boli choré a ja som ich sprchovala v ľadovej vode.../ bola som sa opýtať, čo sa deje. Na moju otázku mi odpovedali, že je to podľa zákona. Ale akého, to som sa už nedozvedela, pretože sa všetci zrazu niekde ponáhľali. chcem sa opýtať: mejú na to právo? žijeme kdesi tristo rokov za opicami, aby sme v meste na byte, kde neplatíme málo za teplú vodu, mali každú noc iba studenú? ako to riešiť? Naozaj existuje zákon, ktorý im to umožňuje? Alebo si máme kúpiť kotol? ...

Stano, existuje na to právny predpis. Nie je to síce zákon, ale je to vykonávacia vyhláška min. hospodárstva k zákonu o tepelnej energetike. Konkrétne je to vyhláška MHSR č. 152/2005 Z.z. o určenom čase a o určenej kvalite dodávky tepla pre konečného spotrebiteľa, kde v § 1 je uvedené:

Určený čas dodávky tepla


(1) Určený čas dodávky tepla na vykurovanie (ďalej len vykurovacie obdobie ) sa začína spravidla 1. septembra príslušného kalendárneho roka a končí sa 31. mája nasledujúceho kalendárneho roka.

(2) Teplo na vykurovanie začne dodávateľ1) tepla (ďalej len dodávateľ ) dodávať, ak

a) vonkajšia priemerná denná teplota vzduchu vo vykurovacom období klesne počas dvoch za sebou nasledujúcich dní pod 13 oC ...

(5) Dodávku tepla na prípravu teplej úžitkovej vody je dodávateľ povinný dodávať denne od 4.00 h do 23.00 h, ak sa s odberateľom nedohodnú 3) inak.

(6) Teplú vodu je dodávateľ povinný dodávať denne v čase od 5.00 h do 23.00 h alebo v inom čase dohodnutom v zmluve o dodávke a odbere tepla.


Takže ak to technické možnosti umožňujú a odberatelia trvajú na dodávke teplej vody aj mimo týchto nariadených hodín, tak výrobca tepla na základe dohody zabezpečí teplú vodu aj mimo týchto hodín.

Stano, takže na základe tej vašej žiadosti vlastne váš správca len zmluvne dohodol iný čas dodávky teplej vody. Tým pádom ale platíte viac, lebo dodávateľ tepla má tým vyššie náklady na výrobu tepla, keď aj v noci, keď nie je vysoký odber, musí udržiavať dostatok teplej vody. Takže podľa mňa ste nevyhrali, len ste umožnili dodávateľovi tepla zaúčtovať si vyššiu cenu za GJ dodanej teplej vody, lebo kvôli vám musel minúť viac na ohrev teplej vody aj v noci.
jajko50
27.08.09,04:35
Ano je to tak ako Chobot píše. Len tam, kde to takto funguje - a takých domov je ešte stále veľa - to funguje asi tak. Dodávka TUV odstavená, ale ak pustíš kohútik tak tečie studená. A čo sa deje s meračom teplej vody v byte???? No ráta o dušu akoby si odoberal teplú. Dodávateľ síce merá spotrebu tepla na ohrev vody zvlášť / aspon by to malo tak byť/, ale pri rozrátavaní na jednotlivé byty sa berie do úvahy merač. Takže pustením červeného kohútika si v nočných hodinách urobíme vír v peňaženke - nevedomky.
Jozef I
27.08.09,05:36
Jajko50 ak vieš že ti dodávateľ tepla nedodáva v noci teplú vodu, tak načo púšťaš červený kohútik ??? Pusti modrý a nebude ti to robiť taký vír v peňaženke.
Lotarka
27.08.09,07:18
U nás je to trochu naopak. Podľa viacerých v našom bytovom dome tečie zbytočne veľmi teplá voda. Deje sa to hlavne v letných mesiacoch.

Aj na tomto sa dá dohodnúť s dodávateľom TÚV, aby netiekla zbytočne až príliš horúca?

Ešte by som potrebovala vedieť: Môže dodávateľ tepla fakturovať toľko tepla na prípravu TÚV, že merná spotreby vychádza nad normatívnu spotrebu?
Stanislav 1975
27.08.09,07:23
Stano, existuje na to právny predpis. Nie je to síce zákon, ale je to vykonávacia vyhláška min. hospodárstva k zákonu o tepelnej energetike. Konkrétne je to vyhláška MHSR č. 152/2005 Z.z. o určenom čase a o určenej kvalite dodávky tepla pre konečného spotrebiteľa, kde v § 1 je uvedené:

Určený čas dodávky tepla


(1) Určený čas dodávky tepla na vykurovanie (ďalej len vykurovacie obdobie ) sa začína spravidla 1. septembra príslušného kalendárneho roka a končí sa 31. mája nasledujúceho kalendárneho roka.

(2) Teplo na vykurovanie začne dodávateľ1) tepla (ďalej len dodávateľ ) dodávať, ak

a) vonkajšia priemerná denná teplota vzduchu vo vykurovacom období klesne počas dvoch za sebou nasledujúcich dní pod 13 oC ...

(5) Dodávku tepla na prípravu teplej úžitkovej vody je dodávateľ povinný dodávať denne od 4.00 h do 23.00 h, ak sa s odberateľom nedohodnú 3) inak.

(6) Teplú vodu je dodávateľ povinný dodávať denne v čase od 5.00 h do 23.00 h alebo v inom čase dohodnutom v zmluve o dodávke a odbere tepla.


Takže ak to technické možnosti umožňujú a odberatelia trvajú na dodávke teplej vody aj mimo týchto nariadených hodín, tak výrobca tepla na základe dohody zabezpečí teplú vodu aj mimo týchto hodín.

Stano, takže na základe tej vašej žiadosti vlastne váš správca len zmluvne dohodol iný čas dodávky teplej vody. Tým pádom ale platíte viac, lebo dodávateľ tepla má tým vyššie náklady na výrobu tepla, keď aj v noci, keď nie je vysoký odber, musí udržiavať dostatok teplej vody. Takže podľa mňa ste nevyhrali, len ste umožnili dodávateľovi tepla zaúčtovať si vyššiu cenu za GJ dodanej teplej vody, lebo kvôli vám musel minúť viac na ohrev teplej vody aj v noci.
Ok, Tibor, je povinný,ale zasa nikde nieje napísané,že by im tú vodu nemohli pustiť,hmhm-hovorím u nás sa to po sťažnostiach vyriešilo a teplá voda fičí po celú noc-síce nieje úplne horúca,ale ani vlažná-je dostatočne teplá aj na kúpanie...
Ale uznávam,že máš pravdu...;) a aj s tou cenou,hmhm-ale však za každý komfort sa platí,no nie?
Chobot
27.08.09,07:48
Ok, Tibor, je povinný,ale zasa nikde nieje napísané,že by im tú vodu nemohli pustiť,hmhm-hovorím u nás sa to po sťažnostiach vyriešilo a teplá voda fičí po celú noc-síce nieje úplne horúca,ale ani vlažná-je dostatočne teplá aj na kúpanie...

Veď v tej vyhláške je umožnené dohodnúť si individuálny čas dodávky, takže je to OK.


Ale uznávam,že máš pravdu...;) a aj s tou cenou,hmhm-ale však za každý komfort sa platí,no nie?

Jasné, ide vždy o konflikt komfortu a ceny za bývanie. Vyšší komfort = (sprvidla) vyššia cena.

Vedľa našej bytovky je bytovka - novostavba (býva v nej kolega), kde majú kúrenie a ohrev teplej vody samostatný pre každý vchod. Na úvodných schôdzach by si sa divil, ale najväčším problémom bolo, aby sa ľudia dohodli, odkedy dokedy chcú teplú vodu. Noční vtáci a tí, čo pracujú do noci chceli teplú vodu aj o tretej ráno. Viacerí, čo chceli šetriť náklady, požadovali len do polnoci. Okrem toho padali rôzne hodiny ako návrhy. Proste hádka ako na trhovisku. Správca len čakal na schôdzi ako to dopadne. Jemu to bolo jedno, mali sa dohodnúť majitelia. Na záver si odhlasovali (ak si dobre pamätám), že teplú vodu buú mať do polnoci - väčšina ľudí je už dovtedy v posteli.
Stanislav 1975
27.08.09,07:59
Veď v tej vyhláške je umožnené dohodnúť si individuálny čas dodávky, takže je to OK.



Jasné, ide vždy o konflikt komfortu a ceny za bývanie. Vyšší komfort = (sprvidla) vyššia cena.

Vedľa našej bytovky je bytovka - novostavba (býva v nej kolega), kde majú kúrenie a ohrev teplej vody samostatný pre každý vchod. Na úvodných schôdzach by si sa divil, ale najväčším problémom bolo, aby sa ľudia dohodli, odkedy dokedy chcú teplú vodu. Noční vtáci a tí, čo pracujú do noci chceli teplú vodu aj o tretej ráno. Viacerí, čo chceli šetriť náklady, požadovali len do polnoci. Okrem toho padali rôzne hodiny ako návrhy. Proste hádka ako na trhovisku. Správca len čakal na schôdzi ako to dopadne. Jemu to bolo jedno, mali sa dohodnúť majitelia. Na záver si odhlasovali (ak si dobre pamätám), že teplú vodu buú mať do polnoci - väčšina ľudí je už dovtedy v posteli.
mimotemy keď už si začal s tou schodzou , že je to tam ako na trhovisku-ja občas chodím na domové schodze(služobne) a niekedy tam sedím a len čakám kedy sa tam začnú pomaly biť-aké hádky sa strhnú niekedy,hmhm a ešte keď sú dve veľké skupiny,jedna za niečo a druhá proti tomu-tak je to veľmi zaujímavé divadlo...:cool:
jajko50
27.08.09,10:13
Jajko50 ak vieš že ti dodávateľ tepla nedodáva v noci teplú vodu, tak načo púšťaš červený kohútik ??? Pusti modrý a nebude ti to robiť taký vír v peňaženke.

takú múdrosť si asi musel dlho vymýšlať. Vysvetli to všetkým odberatelom teplej vody, alebo stoj pri nich a upozorni ich keď automaticky ráno siahnu na kohútik teplej vody. veď zadávateľka témy to jasne píše, že tečie ľadová , asi aj ona ho ten červený kohútik otvorila.
svojar
27.08.09,10:27
Nikto nad nikým stať nemusí. Keď vieš, že z červeného potečie studená, tak si kľudne pusť, ale budeš platiť za teplú. To snáď netreba vysvetlovať, na to by mal každý prísť sám, že platí za dačo, čo nedostane.
Halli
27.08.09,10:39
takú múdrosť si asi musel dlho vymýšlať. Vysvetli to všetkým odberatelom teplej vody, alebo stoj pri nich a upozorni ich keď automaticky ráno siahnu na kohútik teplej vody. veď zadávateľka témy to jasne píše, že tečie ľadová , asi aj ona ho ten červený kohútik otvorila.

Jajko a čože sa urážaš, si pozri na tie súhlasy dole pod príspevkom Jozefa I a je jasné, že nikto nič nemusel vymýšľať.
Odstávka je normálna vec a funguje to takto už roky. To neznamená, že keď máš červený kohútik zazrakom z neho potečie vždy len a len teplá voda...niekto ju musí ohriať a za akých podmienok je už na dohode dodavateľa a odberateľa.
Nuž a logicky červený vodomer nemá čidlo na teplo keď meria, ale je len prietokový.;) /to považujem za väčší problém/
jajko50
27.08.09,10:58
Jajko a čože sa urážaš, si pozri na tie súhlasy dole pod príspevkom Jozefa I a je jasné, že nikto nič nemusel vymýšľať.
Odstávka je normálna vec a funguje to takto už roky. To neznamená, že keď máš červený kohútik zazrakom z neho potečie vždy len a len teplá voda...niekto ju musí ohriať a za akých podmienok je už na dohode dodavateľa a odberateľa.
Nuž a logicky červený vodomer nemá čidlo na teplo keď meria, ale je len prietokový.;) /to považujem za väčší problém/


Jasné, jasné už som ticho, som poučený, farby už poznám, viem už čo je odstávka a vždy pred umývadlom si na Vás spomeniem.

farbu z kohútikov čas už nám zotrel
ráno skrútol než oči si pretrel
hneď hlávka bola vzbudená
porada za to môže? či voda studená?
Halli
27.08.09,11:14
Jasné, jasné už som ticho, som poučený, farby už poznám, viem už čo je odstávka a vždy pred umývadlom si na Vás spomeniem.

farbu z kohútikov čas už nám zotrel
ráno skrútol než oči si pretrel
hneď hlávka bola vzbudená
porada za to môže? či voda studená?

No vidíš, takto je to super ;)...A čo ja ? keď nám pred 12timi rokmi namontovali "fachmani" v jadre opačne vodu v kupelni ako v kuchyni...to už mám roky z toho hokej :D Na pákových batériach to je "sranda".:o
jajko50
27.08.09,11:24
No vidíš, takto je to super ;)...A čo ja ? keď nám pred 12timi rokmi namontovali "fachmani" v jadre opačne vodu v kupelni ako v kuchyni...to už mám roky z toho hokej :D Na pákových batériach to je "sranda".:o

Ano , vďaka, veď ja som to myslel v dobrom. Poradu mám rád a pochybujem, že by mi tento dojem niečo skazilo.
sito
27.08.09,15:01
U nás je to trochu naopak. Podľa viacerých v našom bytovom dome tečie zbytočne veľmi teplá voda. Deje sa to hlavne v letných mesiacoch.

Aj na tomto sa dá dohodnúť s dodávateľom TÚV, aby netiekla zbytočne až príliš horúca?

Ešte by som potrebovala vedieť: Môže dodávateľ tepla fakturovať toľko tepla na prípravu TÚV, že merná spotreby vychádza nad normatívnu spotrebu?


V obytnom dome je to vždy o dohode!!!?

Vyhláška 152/2005

§ 1, odsek 6.

(6) Teplú vodu je dodávateľ povinný dodávať denne
v čase od 5.00 h do 23.00 h alebo v inom čase dohodnutom
v zmluve o dodávke a odbere tepla.2)

§ 2, odsek 3.

(3) Dodávku tepla na prípravu teplej úžitkovej vody je
dodávateľ povinný dodávať tak, aby teplota teplej úžitkovej
vody na výtoku u konečného spotrebiteľa bola
najmenej 45 °C a najviac 55 °C.

Takže, vlastníci domu, bytov sa môžu dohodnúť, že v čase od 23.00 do 5.00 im bude dodávateľ dodávať teplú vodu. No dodávateľ nemusí súhlasiť. Ak je to preňho nevýhodné, pre malý záujem obytných domov.

Ak sa dohodne s vlastníkmi, voda musí mať teplotu v rozmedzí 45 až 55 °C. Ak sa väčšina vlastníkov dohodne na nižšej teplote, je to možné, ak sa nikto nesťažuje. Ak by sa niekto sťažoval, bolo by zaujímavé komu by dal za pravdu súd? Väčšine, alebo jedincovi. Vyhláška takýto prípad nerieši.

Pokiaľ si niekto objedná pivo a vypije ho, nemusí ho zaplatiť?
sito
27.08.09,15:26
Nuž a logicky červený vodomer nemá čidlo na teplo keď meria, ale je len prietokový.;) /to považujem za väčší problém/

Logický, ani nemusí mať, ak by mal, až potom by bol velikánsky problém. Ako by sme zistili, koľko vody a pri akej teplote v ktorom byte a v ktorom čase pretieklo?

Logicky, teplá voda cirkuluje v systéme výroby teplej vody. Dodávateľ dodá vodu v rozmedzí 45 až 55 °C. Prietokovým vodomerom pretečie v uvedenom rozmedzí, ak je vodomer v blízkosti stúpačky. Voda ktorá zostane v potrubí od vodomeru po batériu vychladne, ale odobratá bola v dohodnutej teplote. Takže čídlo je zbytočné.


Človek si varí ráno kávu, dá si do kanvice vodu a v tom si povie, večer si dám tiež. Pridá vody, aby mal varenú aj na večer. No večer nie je voda varená. Ráno si uvarím kávu a pôjdem reklamovať kanvicu, voda v nej neostáva varená.
najag
27.08.09,15:58
Ide o vyhlašku 152/2005 Z.z a nie vyhl. 125/2005 Z.z
Z § 2 ods.(3) vyplyva, že dodávku tepla na prípravu teplej úžitkovej vody je dodávateľ povinný dodávať tak, aby teplota teplej úžitkovej

vody na výtoku u konečného spotrebiteľa bola najmenej 45 oC a najviac 55 oC. Toto ustanovenie je kogentné - imperatívne a neumožnuje teda žiadnu inú dohodu účastníkov pravného vzťahu. Voda musí mať jednoducho najnižšiu a najvyššiu teplotu v rozsahu, ktorý je vymedzený v uvedenom §2. Súd teda by nemal žiadny problém pri rozhodovaní.
Podľa §1 ods. (6) teplú vodu je dodávateľ povinný dodávať denne
v čase od 5.00 h do 23.00 h alebo v inom čase dohodnutom v zmluve o dodávke a odbere tepla. Toto ustanovenie je dispozitívne a teda umožňuje, aby sa účastníci pravného vzťahu dohodli o inom čase v zmluve o dodávke....
sito
27.08.09,17:31
Ďakujem za upozornenie na špatné číslo vyhlášky.

Na papieri môže byť napísané jednoznačne, no život nie je jednoznačný.

Ak teplú vodu vyrába dodávateľ je to jednoznačné, 45 až 55 °C.

Ak je výmeníková stanica majetkom vlastníkov bytov, takže teplú vodu si vyrábajú sami. Od výrobcu tepla budú požadovať dodávku tepla na inú dobu ako uvádza vyhláška, aby si mohli vyrábať teplu vodu aj v noci.

Dodávateľ zabezpečí toľko tepla aby bola voda o teplote 45 až 55 °C. No vlastníci stanice, domu, bytov sa dohodnú, že voda bude v noci zohrievaná na 35 °C. Nie všetci, jeden nie. Má právo sa sťažovať? A komu?
svojar
27.08.09,18:20
Chytáte Sita za slovíčka. Raz 125/152 , potom varená - vriacia. Treba sa niekedy riadiť tým, čo sa chcelo povedať a vysvetliť problém. U prvého, teda v čísle to bol určite preklep, v druhom použité iné slovo, ktorým chcel vyjadiť podstu problému.
Ale kto chce ten pochopí, čo chcel básnik, alebo prispievateľ povedať.
Ja taktiž Sitovi dakedy oponujem, ale čo pravda ,to pravda.
sito
27.08.09,18:23
To čo si napísal, isto tvoja kanvica dokáže.

Sú dve možnosti, kanvicu vypne, voda vychladne, no bude prevarená, studená, večer, tiež prevarená od rána. Zaleješ si s ňou kávu? Druhá možnosť, že kanvicu nevypne, voda sa vyparí a ???
sito
27.08.09,18:37
Chytáte Sita za slovíčka. Raz 125/152 , potom varená - vriacia. Treba sa niekedy riadiť tým, čo sa chcelo povedať a vysvetliť problém. U prvého, teda v čísle to bol určite preklep, v druhom použité iné slovo, ktorým chcel vyjadiť podstu problému.
Ale kto chce ten pochopí, čo chcel básnik, alebo prispievateľ povedať.
Ja taktiž Sitovi dakedy oponujem, ale čo pravda ,to pravda.


Svojar, priateľ, ďakujem! Kôň má štyri nohy a potkne sa.

Vriaca - veriaca, všelijako sa to môže podariť. Aj sa dá na tom zabaviť. Tak prečo niekomu radosť kaziť.
najag
27.08.09,20:10
Ďakujem za upozornenie na špatné číslo vyhlášky.

Na papieri môže byť napísané jednoznačne, no život nie je jednoznačný.

Ak teplú vodu vyrába dodávateľ je to jednoznačné, 45 až 55 °C.

Ak je výmeníková stanica majetkom vlastníkov bytov, takže teplú vodu si vyrábajú sami. Od výrobcu tepla budú požadovať dodávku tepla na inú dobu ako uvádza vyhláška, aby si mohli vyrábať teplu vodu aj v noci.

Dodávateľ zabezpečí toľko tepla aby bola voda o teplote 45 až 55 °C. No vlastníci stanice, domu, bytov sa dohodnú, že voda bude v noci zohrievaná na 35 °C. Nie všetci, jeden nie. Má právo sa sťažovať? A komu?
Práva a povinnosti vlastníkov bytov a ich právne vzťahy sú vymedzené v právnom poriadku, ktorý musí dodržiavať ako spoločenstvo, tak aj správca.Každý vlastník má právo sa domahať svojích práv súdnou cestou. Ak je nejaké ustanovenie právnej normy kogentné a nie dispozitívné, tak je úplne vágne riešiť otázku, či má právo sa sťažovať na porušenie právnej normy a komu. Tu je iba otázka, či je ochotný súdne uplatňovať svoje právo, ktoré mu niekto upiera, vôči spoločenstvu,alebo správcovi, alebo nie. Ostatné fabulácie sú nezmyslom, pretože kde nie je vinník, tam nie je ani sudca.
najag
28.08.09,10:18
Pokiaľ ma pamať neklame, včera v noci tu bol ešte jeden príspevok, ale dnes už nie je. Ak si ho vymazal sam autor, mal by byť záznam, že tak urobil sám, ak to urobil admin-moderátor, tak by mal byť uvedený dôvod, prečo tak urobil. Ak si ctime demokratické principy a právo na názor iných aj na tomto fore, vrátane jej etikety.Aj keď sa možno príspevok nepáčil niekomu.
Chobot
28.08.09,10:36
Pokiaľ ma pamať neklame, včera v noci tu bol ešte jeden príspevok, ale dnes už nie je. Ak si ho vymazal sam autor, mal by byť záznam, že tak urobil sám, ak to urobil admin-moderátor, tak by mal byť uvedený dôvod, prečo tak urobil. Ak si ctime demokratické principy a právo na názor iných aj na tomto fore, vrátane jej etikety.Aj keď sa možno príspevok nepáčil niekomu.

Bolo tu viacero príspevkov, ktoré boli vymazané, niektoré autormi, jeden moderátorom. Myslím že administrátor ani moderátor nemusia vysveľovať a zdôvodňovať, prečo bol príspevok vymazaný. Zvykne sa tak stať buď na žiadosť autora príspevku, alebo preto, že porušuje etiketu.

Ak si príspevok zmaže autor sám, je to jeho rozhodnutie a právo. AJ ty si môžeš dodatočne upraviť alebo zmazať svoj príspevok. Administrátor a moderátori sekcie vidia, ktorý príspevok bol vymazaný, kým a prípadne aj dôvod, ak ho autor alebo moderátor uvedie.
Halli
28.08.09,11:34
Pokiaľ ma pamať neklame, včera v noci tu bol ešte jeden príspevok, ale dnes už nie je. Ak si ho vymazal sam autor, mal by byť záznam, že tak urobil sám, ak to urobil admin-moderátor, tak by mal byť uvedený dôvod, prečo tak urobil. Ak si ctime demokratické principy a právo na názor iných aj na tomto fore, vrátane jej etikety.Aj keď sa možno príspevok nepáčil niekomu.

Janík, bol tu jeden príspevok od nášho známeho M...:D , hneď som ho spoznala a rypkal do Sita...a aj ja som napísala Sitovi, že môže jeden z tých dvoch 23 a 25 vymazať. Spôsobila som to asi ja , lebo som upravovala svoj príspevok a znova som ho prilepila a Sito si myslel, že mu to nepriložilo. Tak to dal 2x....Tak som mu to napísala, ale on tu už asi nebol....no a potom sa do toho zaplietol nový Nick od nášho známeho -myslím , že si dal nick siting/sitkom či neviem ako:eek: to už bolo/ a to vymazal moderátor. Takže taký cirkus tu bol a ostatné súhlasím s Chobotom. Aj ja občas niečo napíšem a keď viem, že to tu už nemusí byť vymažem-ak nemá súvis s niečim dôležitým ;)
najag
28.08.09,12:14
Slavka a Chobot, ja mam podobny nazor, akceptujem pravo kazdeho na upravu, alebo zmazanie svojho prispevku, je to prejav slobodnej vole kazdeho.No zda sa mi ferove, ak maze admin - moderator, ze tam ostane zaznam o zmazani a dovod. Aby nevznikol pocit, ze opak je pravdou, nez su pravidla. Pretoze nie vsetko, co je napisane v Etikete, sa aj v skutocnosti na fore dodrzuje a neboli sme niekedy k niekomu benevolentnejsi a servilnejsi, nez by sme mali byt a pouzivali raz pouzivali etalonovy meter a raz bulharsky meter. Pretoze moja zasada je " padni komu padni". Ja som tiez moderoval a viem, ako niektori z tej istej IP adresy mutili vodu pod roznymi nickami bez uvedomenia si, ze ich clovek vidi a viem, ze na niektorych ma ich anonymne posobenie na fore, vo virtualnom svete, aj negativne psychicke dopady. A viem, co sa dialo na danom ceskom fore, ked sa zmazal nejaky prispevok, aj ked bol poriadne vulgarny.Okamzite bola na pretrase demokracia.To iba na margo problemu, ktory som napisal.
Halli
28.08.09,12:22
O.k. beriem, ale ak si ten príspevok videl, tak tu nebude vôbec chýbať.;) Videlo ho asi málo ľudí, tak niet dôvodu ani písať prečo a začo...
najag
28.08.09,12:32
Slávka, chybať mi samozrejme nebude, aj ked sa mi trocha zdalo, ze niekto povedal, ze kráľ je nahý:D
sito
28.08.09,15:04
Ak vymažem môj duplicitný príspevok, nasledujúce príspevky budú mať skreslený význam. Nevymažem.

Niekedy som sa tu stretol s Degakanom, potom Alinom - Alinom, teraz, neviem ako sa volal, asi je to Miro.

Neviem, čo všetko sa napísalo a vymazalo v téme, kým som tu nebol. Ale, ak sa niekto díva na svet cez ružové okuliare, najlepšie pre neho je, keď si ich zloží sám. Ak to spraví niekto iný, mohol by mu ublížiť.


Nie je to Miro, Tí čo ho poznajú mu hovoria Karas Milán, kolík. Kolíci
Chobot
28.08.09,20:53
Prosím vás, ak už nemáte k zadanej téme čo napísať, tak nepíšte viac príspevkov. Je to potom zbytočná diskusia o ničom. Ak si to chcete vydiskutovať, tak si to napíšte cez súkromné správy.

A pre Karasa - tvoj príspevok pod nickom sitkom som ti nezmazal ja. Ja to síce vidím, ktorý moderátor ho zmazal, ale nemá zmysel uvádzať, ktorý to bol. Takže zbytočne sa do mňa navážaš. Doteraz som teba aj tvoje príspevky ignoroval, nechal som, nech ich vymažú iní, ale tieto posledné som ti už vymazal ja.
sito
30.08.09,08:09
Tu sa píše, maže, stráca, koho je to práca? Je možné aj podmazať?
MichalGa
13.10.10,21:52
Dobrý den,

rád by som Vás poprosil o radu, pomoc.

Bývam v normálnom slovenskom paneláku v normálnom slovenskom meste a nemáme vlastnú kotolnu, tj teplú vodu odoberáme od centralnej firmy tak ako väčšina ostatných panelakov /možno som to napisal zle ale dufam že sa to da pochopit/.

Problém je s teplotou teplej vody v nočných hodinách /23:00 - 4:00/, ktorá je ovela nižšia ako v denných hodinách, 15 °C plus minus, čiže nepoužitelná na kupanie, umyvanie riadu atd.

Samozrejme mám pocit že by to tak nemalo byť, kedže platím nehorázne ceny za teplú vodu ktorú môžem využívať vtedy ked mi je prikázané ... ? ! .

Rád by som sa spýtal či firma ktorá dodáva teplú vodu má na niečo takéto právo, rád by som aj podnikol nejaké kroky voči tejto situácii ak teda mám nato právo.

Ak by bol niekto ochotný mi poradiť vopred velmi dakujem za akúkolvek radu.
sito
13.10.10,22:34
Dodávateľ vám musí dodávať teplú vodu od 5,00 do 23,00 hodiny. Môže byť dohodnutý aj iný termín odberu nad určenú dobu. V tom prípade musí mať tepla voda na výtoku v byte teplotu 45 až 55 °C. Ak nemá teplotu v uvedenom rozsahu, dodávateľ porušuje zákon.

Zároveň poškodzuje vlastníkov, odberateľov teplej vody, ktorí odoberajú teplú vodu v čase, keď nemá požadovanú teplotu, ale platia za ňu ako keby ju mala. Po tichúčku ich okradnú a zvýhodnia tých, čo odoberajú vodu v predpísanej teplote 45 až 55 °C.

http://www.spotrebiteliask.sk/ener/files/v152.pdf
pepsikova
14.10.10,02:47
..len dodám ..ja som sa musela dobre rozčúliť a pohroziť trestným oznámením, aby sme mali vodu takú, ako má byť,lebo tiež nemala ani40 stupňov...
MichalGa
14.10.10,07:35
Dakujem za odpoved, čiže čas 5:00 - 23:00 je daný zákonom, a v noci od 23:00 do 5:00 ma pravo vôbec nedodávat teplu vodu čiže v mojom prípade je podla vás všetko v poriadku a nemá cenu to nejako riešiť ?

Dakujem
Chobot
14.10.10,08:19
Dakujem za odpoved, čiže čas 5:00 - 23:00 je daný zákonom, a v noci od 23:00 do 5:00 ma pravo vôbec nedodávat teplu vodu čiže v mojom prípade je podla vás všetko v poriadku a nemá cenu to nejako riešiť ?

Dakujem

Škoda bolo zadávať novú tému, bolo to dopodrobna rozoberané v tejto téme:

http://www.porada.sk/t118614-tepla-voda-uplne-ladova.html

Nabudúce treba trochu pozrieť staré témy, skoro všetko už bolo povedané...;)

Témy asi spojím..
sito
14.10.10,09:21
Dakujem za odpoved, čiže čas 5:00 - 23:00 je daný zákonom, a v noci od 23:00 do 5:00 ma pravo vôbec nedodávat teplu vodu čiže v mojom prípade je podla vás všetko v poriadku a nemá cenu to nejako riešiť ?

Dakujem

Ale nie! Ak dodáva mimo uvedený termín, čí už dohodou, alebo svojvoľne, Voda musí mať 45 až 55 °C keď vytečie z batérie. Inak vás poškodzuje.
MichalGa
17.10.10,10:40
Dobrý den,

tak bohužial ani cez den netečie voda o takejto teplote a rád by som to nejako vyriešil.

Prvá vec je asi pozriet do zmluvy o dodavke teplej vody takuto zmluvu bude mať asi celá bytovka s dodavatelom teplej vody. Povedzme priklad že tam bude hore spominanych 45 - 55 stupnov ale moja voda ma 25 - 30 stupnov ked mi tečie z kohutika, rozmyslam ako mam teraz postupovať.

Najskôr pisomne osloviť firmu čo nam dodava teplu vodu s otazkou prečo je teplota nedostatočna alebo najskôr by si mal dat nejako "odborne" odmerať teplotu vody, kedže oni kludlne môžu povdať že trepem blbosti a moja voda nema 25-30 ale ma 45-55 presne tolko kolko ma mať . . .

Dakujem za prípadne rady
kamoska1
17.10.10,12:23
U nas na Myjave,netečie roky tepla voda v noci.Keď prideme domov neskoršie z navštevy alebo z oslavy,nie je šanca sa osprchovať.Voda už o 24.hod.je studena,ako psi čumak:-)Začina byť tepla až rano okolo 5-5.30.hod.
Za totality vypinali i kurenie o 22.hod.Bolo to hrozne,ked bolo treba v noci prebalovať,alebo kojiť dieta.Od kedy padli komunisti kuria celu noc.Ale voda nejde celu noc tepla:-(((to sa nenaučili.
sito
17.10.10,15:43
Dobrý den,

tak bohužial ani cez den netečie voda o takejto teplote a rád by som to nejako vyriešil.

Prvá vec je asi pozriet do zmluvy o dodavke teplej vody takuto zmluvu bude mať asi celá bytovka s dodavatelom teplej vody. Povedzme priklad že tam bude hore spominanych 45 - 55 stupnov ale moja voda ma 25 - 30 stupnov ked mi tečie z kohutika, rozmyslam ako mam teraz postupovať.

Najskôr pisomne osloviť firmu čo nam dodava teplu vodu s otazkou prečo je teplota nedostatočna alebo najskôr by si mal dat nejako "odborne" odmerať teplotu vody, kedže oni kludlne môžu povdať že trepem blbosti a moja voda nema 25-30 ale ma 45-55 presne tolko kolko ma mať . . .

Dakujem za prípadne rady

Zmluva o dodávke teplej vody sa nepodpisuje s každým vlastníkom. Správca podpisuje za dom.

Takže, najprv vec treba prejednať so správcom. Správca by mal zabezpečiť odstránenie toho nedostatku v dodávke teplej vody. Ak sa nestane tak, potom požiadať o riešenie ŠEI.

Od 5,00 do 23,00 je povinnosť dodávať teplú vodu. Po 23 hodine, ešte tečie teplá, ale už chladne. V prípade dohody nepretržitej dodávky teplej vody musí mať vždy teplotu 45 až 55 °C.
Chobot
18.10.10,08:32
U nas na Myjave,netečie roky tepla voda v noci.Keď prideme domov neskoršie z navštevy alebo z oslavy,nie je šanca sa osprchovať.Voda už o 24.hod.je studena,ako psi čumak:-)Začina byť tepla až rano okolo 5-5.30.hod.
Za totality vypinali i kurenie o 22.hod.Bolo to hrozne,ked bolo treba v noci prebalovať,alebo kojiť dieta.Od kedy padli komunisti kuria celu noc.Ale voda nejde celu noc tepla:-(((to sa nenaučili.

Tu sa nie je čo naučiť - na všetko sú vyhláška a usmernenia. Aj s tým kúrením aj s teplou vodou - prečítaj si celú tému. Komunisti tým nemajú nič do činenia.

Ak ti chýba v noci teplá voda, nič ti nebráni doinštalovať si elektrický prietokový ohrievač vody a s tým sa osprchovať.
kamoska1
18.10.10,16:46
Tu sa nie je čo naučiť - na všetko sú vyhláška a usmernenia. Aj s tým kúrením aj s teplou vodou - prečítaj si celú tému. Komunisti tým nemajú nič do činenia.

Ak ti chýba v noci teplá voda, nič ti nebráni doinštalovať si elektrický prietokový ohrievač vody a s tým sa osprchovať.
Ja nehovorím,že komunisti s tym maju do činenia.Ja píšem,ako to bolo za komunistov na Myjave s kurením.Teraz kuria celu noc.Tepla voda mi nechýba,nemame už male deti.Ale tí,čo maju,nech doinštalovavajú.
Halli
18.10.10,17:05
Ja nehovorím,že komunisti s tym maju do činenia.Ja píšem,ako to bolo za komunistov na Myjave s kurením.Teraz kuria celu noc.Tepla voda mi nechýba,nemame už male deti.Ale tí,čo maju,nech doinštalovavajú.

Vieš kamoška, komunisti nešetrili na ničom a tak sme aj dopadli, teraz budeme len šetriť,šetriť až sa k smrti ušetríme...:( My šetríme a dodavatelia nevedia ako utopiť zisky...:mad:
Ono taký ohrev vody v nočných hodinách je "veľmo" drahý na to, aby ho použilo napr. 5 ľudí z paneláku a tak preto tá nočná výluka.:o
kaiz
22.10.10,12:36
Rad by som sa opytal veci Znalych ohladne teplej vody. Byvam v 4. poschodovej bytovke uplne hore na 3 poschodí. Na 1. poschodi kompletne prerabaju byt, su vysekane priecky, davaju podlahove kurenie a pod. Vcera odstavili vodu a ked sme ju poobede pustili, po odteceni hrdzavej vody isla namiesto teplej vlazno-tepla. Rano a vlastne dnes cely den sme museli odpustit asi 2-3 minuty studenu vodu z tepleho kohutika, aby sme mali zas tu vlazno-teplu. V teplarni boli čeknut ich privod vody do bytovky, ten je v poriadku. Logicky mi z toho vyplyva, ze pri vcerajsej prerabke a odstavke nieco neurobili tak, aby ta voda prichadzala k nam hore teplo-horuca, ako predtym. Co tam mohli spachat? A este dalsia - konspiracna otazka, dufam, ze sa neda vyuzivat tepla voda na vykurovanie cez podlahove kurenie a nasledne ju posielat obyvatelom hornych poschodi a tak vlastne sa nechat vyhrievat spolocnou teplou vodou a neplatit za kurenie. To ale dufam ze nie. Asi tam bude iny hacik. Dik vopred za help.
Chobot
22.10.10,14:48
Rad by som sa opytal veci Znalych ohladne teplej vody. Byvam v 4. poschodovej bytovke uplne hore na 3 poschodí. Na 1. poschodi kompletne prerabaju byt, su vysekane priecky, davaju podlahove kurenie a pod. Vcera odstavili vodu a ked sme ju poobede pustili, po odteceni hrdzavej vody isla namiesto teplej vlazno-tepla. Rano a vlastne dnes cely den sme museli odpustit asi 2-3 minuty studenu vodu z tepleho kohutika, aby sme mali zas tu vlazno-teplu. V teplarni boli čeknut ich privod vody do bytovky, ten je v poriadku. Logicky mi z toho vyplyva, ze pri vcerajsej prerabke a odstavke nieco neurobili tak, aby ta voda prichadzala k nam hore teplo-horuca, ako predtym. Co tam mohli spachat?

Klasika - ono teplá voda v dome cirkuluje, jednou stupačkou ide hore a druhou "spiatočkou" ide dole. To je tak preto, aby ráno, keď voda v potrubí vychladne, nemuseli ľudia na vyšších poschodiach odpúšťať vodu z celého potrubia od prízemia až k nim, ale aby bola stále k dispozícii teplá voda. No a asi sa stalo, že tento okruh za zavzdušnil a teraz voda necirkuluje. Preto musíš najprv odpustiť celé potrubie vody, čo je pod tebou.

Treba správcovi nahlásiť, že stúpačka teplej vody je zavzdušnená a treba ju na hornom poschodí (to bude asi najvyšší byt) odvzdušniť. Potom by to malo byť OK, pokiaľ pri prerábke majitelia toho bytu nedovrzali niečo iné...


A este dalsia - konspiracna otazka, dufam, ze sa neda vyuzivat tepla voda na vykurovanie cez podlahove kurenie a nasledne ju posielat obyvatelom hornych poschodi a tak vlastne sa nechat vyhrievat spolocnou teplou vodou a neplatit za kurenie. To ale dufam ze nie. Asi tam bude iny hacik. Dik vopred za help.

Noo, teorericky by to šlo, ale to by sa museli napojiť na stúpačku pred vodomerom. A neverím, že by so niektorý vodár zobral také niečo na triko. Na 98% to nerobia.
kaiz
23.10.10,12:56
Dakujem za uzitocne informacie, v pondelok to hlasim spravcovi. Inak, najvrchnejsie poschodie som ja, je to zlozite si to odvzdusnit sam?
Chobot
23.10.10,21:18
Dakujem za uzitocne informacie, v pondelok to hlasim spravcovi. Inak, najvrchnejsie poschodie som ja, je to zlozite si to odvzdusnit sam?

Ak vieš kde končí potrubie stúpačky a kde je odvzdušňovací ventil, tak nie.