Vlado.s
27.08.09,00:18
Zdravím Vás, potreboval by som poradiť akú funkciu použiť, respektíve ako formátovať bunky s číslami tak, aby sa mi farebne zvýraznilo 6 (hodnotovo) navyšších čísel.

Príklad: Mám v bunkách A1 až A20 čísla od 1 po 20 (nie postupne za sebou, ale rozhádzane [A1=5, A7=13...]) a ja chcem aby 6 najvyšších (teda 20,19,18,17,16,15) bolo zvýraznených trebárs červenou farbou.

Moje užívateľské vedomosti na to nestačia, tak poraďte prosím.

Ďakujem.
marjankaj
27.08.09,03:53
Použi podmienené formátovanie. Je to v menu FORMAT.
bobino38
27.08.09,04:11
ale tu 14ku musíš dať do podmieneného formátovania sám, on chce aby to excel urobil sám, vybral sám tých 6 nyjvyšších čisiel.
marjankaj
27.08.09,04:15
ale tu 14ku musíš dať do podmieneného formátovania sám, on chce aby to excel urobil sám, vybral sám tých 6 nyjvyšších čisiel.

Zadávateľ to tak zadal. A 14 vyhovuje.

a ja chcem aby 6 najvyšších (teda 20,19,18,17,16,15) bolo zvýraznených trebárs červenou farbou.
bobino38
27.08.09,04:17
...no ako príklad si to zvládla:-) pri iných číslach v riadku, kde by bolo 300 čísel by sa mi veru hľadať nechcelo 6 najvyšších:-) ale máš bod za vtipnú odpoveď.
marjankaj
27.08.09,04:28
...no ako príklad si to zvládla:-) pri iných číslach v riadku, kde by bolo 300 čísel by sa mi veru hľadať nechcelo 6 najvyšších:-) ale máš bod za vtipnú odpoveď.

Ak by bolo 300 čísel, každé iba raz, tak by som dal čísla > 294. Jednoduché. Ak chceš iné zadanie, napíš presné podmienky.
bobino38
27.08.09,04:37
ja nemyslel čísla od 1 do 300 :-)) myslel som čísla akékolvek, aj desatinné a napríklad až do 1 000 000....
marjankaj
27.08.09,04:47
ja nemyslel čísla od 1 do 300 :-)) myslel som čísla akékolvek, aj desatinné a napríklad až do 1 000 000....

Ale to je iné zadanie ako bolo pôvodné. Tam bolo dvadsať čísel od 1 do 20 a tomu zodpovedalo riešenie.
Ak potrebuješ riešiť tvoj príklad, tak definuj aj ostatné parametre. Napríklad nebudeš chcieť ina 6 najväčších ale 7 alebo 9? A čo keď sa bude najväčšie číslo opakovať 10 krát. Mám vysvietiť iba šesť?
bobino38
27.08.09,04:51
Zadanie bol jasné:
Zdravím Vás, potreboval by som poradiť akú funkciu použiť, respektíve ako formátovať bunky s číslami tak, aby sa mi farebne zvýraznilo 6 (hodnotovo) navyšších čísel.
Ostatné je len príklad...nerieš len príklad, ale zadanie.
marjankaj
27.08.09,04:56
Zadanie bol jasné:
Zdravím Vás, potreboval by som poradiť akú funkciu použiť, respektíve ako formátovať bunky s číslami tak, aby sa mi farebne zvýraznilo 6 (hodnotovo) navyšších čísel.
Ostatné je len príklad...nerieš len príklad, ale zadanie.

Vytvor si svoju užívateľskú funkciu vo VISUAL BASIC, tam si môžeš všetko ošetriť sám. Ale keď to nevieš urobiť ani sám manuálne, tak ti ťažko niekto urobí takú funkciu.
Napríklad budeš mať 10 čísel 10,10,10,10,10,10,10,10,7,6.
Ktorých šesť čísel chceš zvýrazniť?
bobino38
27.08.09,06:32
...ja nie som zadávateľ problému....ja len mal pripomienky k tvojmu riešeniu.
marjankaj
27.08.09,06:33
...ja nie som zadávateľ problému....ja len mal pripomienky k tvojmu riešeniu.
Tak prečo si nenavrhol riešenie ty?
Chobot
27.08.09,06:36
Vytvor si svoju užívateľskú funkciu vo VISUAL BASIC, tam si môžeš všetko ošetriť sám. Ale keď to nevieš urobiť ani sám manuálne, tak ti ťažko niekto urobí takú funkciu.
Napríklad budeš mať 10 čísel 10,10,10,10,10,10,10,10,7,6.
Ktorých šesť čísel chceš zvýrazniť?

marjakaj, bobino otázku nezadával, bol to Vlado.s, takže len on vie upresniť zadanie. Ale aj ja som to tak pochopil, že ak má daný počet buniek (v príklade ich bolo len 20, v praxi ich má možno 2000) , do ktorých zadá nejaké čísla, tak chce, aby mu excel z tých zadaných čísiel vysvietil, alebo inak zvýraznil najväčších 6. To, či sa môžu opakovať rovnaké čisla zatiaľ neriešme, predpokladajme, že to nebudú rovnaké čísla. Ak zistíme, ako zadať, aby excel automaticky rozpoznal, ktoré s tých 20 čísiel sú najväčšie (nie ručne zadať, keby si do buniek potom zadal iné čísla, tak to ručné formátovanie už nebude sedieť), tak potom môžeme dumať, že čo v prípade, ak niektoré z tých najväčších 6 bude rovnaké.

Ja som takto pochopil zadanie. Riešenie som zatiaľ nenašiel. Možno cez makro by to išlo, ale to nie je moja parketa.
PaloPa
27.08.09,06:51
Súhlasím s Chobotom, že autor zadania by sa mal v prvom rade vyjadriť, či mu riešenie postačuje, alebo by potreboval niečo iné a vtedy upresniť zadanie.
Inak sa to rýchlo zvrhne na akademickú debatu.

Na vrátenie x-tej MAX hodnoty slúži funkcia LARGE
Napr: = LARGE($F$4:$Y$4;6)

Ako to použiť pre podm. formátovanie viď príklad

Palo
robin78
27.08.09,07:44
Prikladam riesenie bez pouzitia makier. V prilozenom priklade to funguje na cisla v stlpci A. Funguje to na prvych 6 najvyssich cisiel, pocitaju sa aj duplicity, t.j. v pripade zoznamu kde bude 20, 20, 18, 18, 17, 17 a ostatne cisla budu mensie, tak sa vyznacia len tieto cisla. Samozrejme ma to urcite muchy, ked je prilis vela duplicit, ale v podstate funkcne ;-)
marjankaj
27.08.09,08:49
Prikladam riesenie bez pouzitia makier. V prilozenom priklade to funguje na cisla v stlpci A. Funguje to na prvych 6 najvyssich cisiel, pocitaju sa aj duplicity, t.j. v pripade zoznamu kde bude 20, 20, 18, 18, 17, 17 a ostatne cisla budu mensie, tak sa vyznacia len tieto cisla. Samozrejme ma to urcite muchy, ked je prilis vela duplicit, ale v podstate funkcne ;-)

Keď tam pridám dve sedemnástky bude tam osem zvýraznených čísel.

Máte všetci pravdu. Ja som predpokladal, že zadávateľ nevie použiť podmienené formátovanie,preto som navrhol, čo najjednoduchšie riešenie.
Ak si prečítate pozorne zadanie tak v bunkách a1 - a20 sú čísla od 1 do 20. Neboli tam desatinné čísla. Tak som predpokladal, že tam bude každé číslo iba raz. Ak sa ozve, že mu to nestačí, tak môžem navrhnúť aj svoju definovanú funkciu. Ale nechcel som veľmi do VBA, lebo napr. v OPEN OFFICE by mu to bolo na nič.
robin78
27.08.09,09:01
Keď tam pridám dve sedemnástky bude tam osem zvýraznených čísel.

Máte všetci pravdu. Ja som predpokladal, že zadávateľ nevie použiť podmienené formátovanie,preto som navrhol, čo najjednoduchšie riešenie.
Ak si prečítate pozorne zadanie tak v bunkách a1 - a20 sú čísla od 1 do 20. Neboli tam desatinné čísla. Tak som predpokladal, že tam bude každé číslo iba raz. Ak sa ozve, že mu to nestačí, tak môžem navrhnúť aj svoju definovanú funkciu. Ale nechcel som veľmi do VBA, lebo napr. v OPEN OFFICE by mu to bolo na nič.

Ako som uviedol, ma to svoje muchy, takze muchu si nasiel :D a to ked 6. najvacsie cislo duplikujes ;-)
PaloPa
27.08.09,09:10
Robinove i moje riešenie má jednu závažnú chybu voči pôvodné zadaniu, v prípade viacnásobného výskytu najvyšších čísiel:
"...aby sa mi farebne zvýraznilo 6 (hodnotovo) navyšších čísel..."t.j. zo zvolenej množiny najvyššie, druhé najvyššie ..., to znamená zvýraznených môže byť X hodnôt.

Ak je napr. množina čísiel od 1 do 20, v ktorej je ale 2x číslo 16, číslo 15 sa už nevyznačí, aj keď je 6-ste najväčšie. Ale s tým už bez makra pohnúť neviem.
Palo
Chobot
27.08.09,09:14
Už to nekomplikujte, počkajme si na Vlada, ako sa k riešeniu vyjadrí. Možno mu to bude stačiť...:rolleyes:;)
Vlado.s
27.08.09,13:36
Ale, ale nehádajte sa, prosím. Jedná sa o to, že si zapisujem z každého žrebovania Lota vyžrebované čísla a tak vydím, ktoré sa opakujú najčastejšie a teda sa pravdepodobnosť na výhru zvyšuje.

Čiže, používam bunky A1 až A49 (toľko je čísel v Lote) do ktorých si zapisujem koľko krát sa to ktoré číslo opakovalo. Napr. 1 bola 6X, 4 bola 12X, 17 bola 6x, 20 a 26 bola 11x... . No a ja potrebujem aby mi zvýraznilo 6 najviac sa opakujúcich čísel a to tak aby v prípade zhodného počtu opakovaní sa zvýraznili obe + ďalších 4.
Ak budú 3 čísla mať zhodný počet opakovaní, tak zvýrazni tieto 3 a ďalších 3.

Pre ešte lepšie pochopenie toto sú najväčšie počty opakovaní, ktoré chcem aby sa zvýraznili:
12,11,11,10,10,10
teda 6 najvyšších hodnôt.

Dúfam, že to je upresnené dostatočne. Neviem ako to vysvetliť lepšie. Prikladám aj tabuľku:
marjankaj
27.08.09,13:54
Ale, ale nehádajte sa, prosím. Jedná sa o to, že si zapisujem z každého žrebovania Lota vyžrebované čísla a tak vydím, ktoré sa opakujú najčastejšie a teda sa pravdepodobnosť na výhru zvyšuje.

Čiže, používam bunky A1 až A49 (toľko je čísel v Lote) do ktorých si zapisujem koľko krát sa to ktoré číslo opakovalo. Napr. 1 bola 6X, 4 bola 12X, 17 bola 6x, 20 a 26 bola 11x... . No a ja potrebujem aby mi zvýraznilo 6 najviac sa opakujúcich čísel a to tak aby v prípade zhodného počtu opakovaní sa zvýraznili obe + ďalších 4.
Ak budú 3 čísla mať zhodný počet opakovaní, tak zvýrazni tieto 3 a ďalších 3.

Pre ešte lepšie pochopenie toto sú najväčšie počty opakovaní, ktoré chcem aby sa zvýraznili:
12,11,11,10,10,10
teda 6 najvyšších hodnôt.

Dúfam, že to je upresnené dostatočne. Neviem ako to vysvetliť lepšie. Prikladám aj tabuľku:

Tak na toto bude asi najlepší postup od PaloPa. Možno ti to však niekedy vysvieti aj viac ako šesť čísel.
Vlado.s
27.08.09,14:21
Ďakujem všetkým za snahu a ochotu a špeciálne poďakovanie patrí PaloPa, ktorý našiel presne riešenie na môj problém. Ešte raz veľká vďaka.

Je vidieť, že ste nechodili nadarmo do školy.
(Ako možno ja :D)
PaloPa
28.08.09,07:07
Tak na toto bude asi najlepší postup od PaloPa. Možno ti to však niekedy vysvieti aj viac ako šesť čísel.

... no veď treba aj prémiové :D,

Ako "cukrík" jedna drobnosť, ktorú som pre kohosi robil: kontrola vylosovaných čísiel - "koľko som uhádol"

Pekný zvyšok dňa do víkendu :-)
P.