zuzanadv
27.08.09,07:09
Dobrý deň. Manžel pracoval ako štátny zamestnanec a minulý rok v júni dostal výpoveď a bol mu priznaný výsluhový dôchodok vo výške 2900,-Sk. Na úrade práce ho nechceli zaevidovať, musel by tam chodiť každé dva týždne a nakoľko mu priznali dôchodok nedostal by ani podporu. Od 1.8.09 sa zamestnal vo firme svojho otca za minimálnu mzdu. Zo Spoločnej zdravotnej poisťovne nám teraz prišla výzva na zaplatenie zdravotného poistenia za obdobie od 6/2008 do 7/2009 a ja by som poprosila o radu či to musíme zaplatiť. Nemala by som manžela v Zdravotnej poisťovni prihlásiť ako nezamestnaného? Ďakujem za rady a v prípade potreby doplním informácie. zuzanadv
Zoltán Kovács
27.08.09,05:20
Dobrý deň. Manžel pracoval ako štátny zamestnanec a minulý rok v júni dostal výpoveď a bol mu priznaný výsluhový dôchodok vo výške 2900,-Sk. Na úrade práce ho nechceli zaevidovať, musel by tam chodiť každé dva týždne a nakoľko mu priznali dôchodok nedostal by ani podporu. Od 1.8.09 sa zamestnal vo firme svojho otca za minimálnu mzdu. Zo Spoločnej zdravotnej poisťovne nám teraz prišla výzva na zaplatenie zdravotného poistenia za obdobie od 6/2008 do 7/2009 a ja by som poprosila o radu či to musíme zaplatiť. Nemala by som manžela v Zdravotnej poisťovni prihlásiť ako nezamestnaného? Ďakujem za rady a v prípade potreby doplním informácie. zuzanadv

Za obdobie 06/2008 a 07/2009 sa mal prihlásiť ako samoplatiteľ, nakoľko sa nezaevidoval na úrad práce. Za tieto 2 mesiace musí zaplatiť poistné.

Poznámka: Oprava obdobia, za ktoré sa má prihlásiť.
Xanti
27.08.09,05:27
Dobrý deň. Manžel pracoval ako štátny zamestnanec a minulý rok v júni dostal výpoveď a bol mu priznaný výsluhový dôchodok vo výške 2900,-Sk. Na úrade práce ho nechceli zaevidovať, musel by tam chodiť každé dva týždne a nakoľko mu priznali dôchodok nedostal by ani podporu. podporu by aj tak nedostal, lebo za štátnych zamestnancov ( ja viem o policajtoch a vojakoch ) nie sú platené odvody do SP, a tým pádom ani nie sú poistený v nezamestnanosti Od 1.8.09 sa zamestnal vo firme svojho otca za minimálnu mzdu. Zo Spoločnej zdravotnej poisťovne nám teraz prišla výzva na zaplatenie zdravotného poistenia za obdobie od 6/2008 do 7/2009 a ja by som poprosila o radu či to musíme zaplatiť. V podstate ak žiadajú zaplatiť ZP, a mng. nebol evidovaný na UP, tak je asi braný ako dobrovolne nezamestnaná osoba, a tým pádom mu je treba zaplatiť aj ked sa mi to nezdá lebo máloktorý štátny zamestnanec sa ide po priznaní výsluhového dôchodku prihlásiť na UP lebo pokiaľ poberá výsluhový dôchodok tak ten je braný ako starobný.
Berie určite výsluhový dôchodok, alebo len príspevok? Nemala by som manžela v Zdravotnej poisťovni prihlásiť ako nezamestnaného? Dodatočne sa to určite nedá, za evidovaných na UP ako nezamestnaných platí odvody do ZP štát. Pokiaľ sa človek nezaeviduje na UP tak je dobrovolne nezamestnaný a odvody do ZP si musí platiť sám. Ďakujem za rady a v prípade potreby doplním informácie. zuzanadv odpoved v texte.

http://www.minv.sk/?vysluha_PZ
Xanti
27.08.09,05:31
Za obdobie 06 a 07/2009 sa mal prihlásiť ako samoplatiteľ, nakoľko sa nezaevidoval na úrad práce. Za tieto 2 mesiace musí zaplatiť poistné.
O tomto sa dá polemizovať. :D Naozaj sa bývalí štátny zamestnanci neevidujú na UP, ale ani si sami neplatia odvody do ZP, lebo poberajú výsluhový dôchodok.
Trošku mi je to čudné.
Zoltán Kovács
27.08.09,05:34
O tomto sa dá polemizovať. :D Naozaj sa bývalí štátny zamestnanci neevidujú na UP, ale ani si sami neplatia odvody do ZP, lebo poberajú výsluhový dôchodok.
Trošku mi je to čudné.

Otázne je či ide o výsl.dôchodok, alebo príspevok. Suma na dôchodok je príliš nízka.
Xanti
27.08.09,05:39
Otázne je či ide o výsl.dôchodok, alebo príspevok. Suma na dôchdok je príliš nízka.
No práve, je to čudné chýbajú info, sú dosť neuplné. Pri dôchodku by určite nemal platiť sám odvody do ZP.
Pri príspevku sa tomu doplácaniu asi nevyhne.
mzdarka renca
27.08.09,05:43
zuzanadv
27.08.09,05:47
Dopĺňam informácie: manžel dostáva výsluhový príspevok a je to vo výške 26% zo základu na výpočet výsluhoveho príspevku zisteného z priemerného mesačného služobného platu. Na úrade práce by mi ho zaevidvali ako nezamestnaného ale musel by tam chodiť každé dva týždne a aj tak by nič nedostal nakoľko si neplatil resp. jeho zamestnávateľ príspevok do fondu nezam. Štátni zamestnanci majú svoj vlastný sociálny systém. Ešte aké info potrebujete? A prečo sa ma prihlásiť ako samoplatiteľ iba za 6 a 7/09? ďakujem zuzana
veronikasad
27.08.09,05:49
Dopĺňam informácie: manžel dostáva výsluhový príspevok a je to vo výške 26% zo základu na výpočet výsluhoveho príspevku zisteného z priemerného mesačného služobného platu. Na úrade práce by mi ho zaevidvali ako nezamestnaného ale musel by tam chodiť každé dva týždne a aj tak by nič nedostal nakoľko si neplatil resp. jeho zamestnávateľ príspevok do fondu nezam. Štátni zamestnanci majú svoj vlastný sociálny systém. Ešte aké info potrebujete? A prečo sa ma prihlásiť ako samoplatiteľ iba za 6 a 7/09? ďakujem zuzana
pretože od 08/09 je zamestnanec a ZP platí za neho zamestnávatel.
Xanti
27.08.09,05:54
Dopĺňam informácie: manžel dostáva výsluhový príspevok a je to vo výške 26% zo základu na výpočet výsluhoveho príspevku zisteného z priemerného mesačného služobného platu. Na úrade práce by mi ho zaevidvali ako nezamestnaného ale musel by tam chodiť každé dva týždne a aj tak by nič nedostal nakoľko si neplatil resp. jeho zamestnávateľ príspevok do fondu nezam. Štátni zamestnanci majú svoj vlastný sociálny systém. Ešte aké info potrebujete? A prečo sa ma prihlásiť ako samoplatiteľ iba za 6 a 7/09? ďakujem zuzana Ešte som sa nestretla aby štátny zamestnanec na výsluhovom dôchodku musel platiť odvody do ZP, ked nemá prácu.
Dokladovali ste ZP ukončenie pracovného pomeru a poberanie výsluhového dôchodku? Ak nie tak toto skúste urobiť. ZP nemusí mať vedomosť o poberaní výsluhového dôchodku.
zuzanadv
27.08.09,05:55
pretože od 08/09 je zamestnanec a ZP platí za neho zamestnávatel.
tak to mi je jasné že od augusta bude zaňho platiť zamestnávateľ :-))) v príspevku som uviedla, že MINULÝ ROK t.j. 6/2008 dostal výpoveď a bol nezamestnaný až do 7/2009. Zoltán mi napísal, že má prihlásiť a platiť iba za dva mesiace, tak ma zaujíma, že prečo iba za tieto dva mesiace???? nie náhodou od 6/2008 do 7/2009???? ešte aké info mám doplniť?
veronikasad
27.08.09,05:59
tak to mi je jasné že od augusta bude zaňho platiť zamestnávateľ :-))) v príspevku som uviedla, že MINULÝ ROK t.j. 6/2008 dostal výpoveď a bol nezamestnaný až do 7/2009. Zoltán mi napísal, že má prihlásiť a platiť iba za dva mesiace, tak ma zaujíma, že prečo iba za tieto dva mesiace???? nie náhodou od 6/2008 do 7/2009???? ešte aké info mám doplniť?
obidvaja sme si zle pozreli mesiac nástupu do zamestnania, doplatiť ako samoplatitel musí až do 07/09.
Štát je platitelom zdravotného poistenia len za poberatelov výsluhového dôchodku - nie výsluhového príspevku.

pozri § 11 odst. 8 Zákona o zdravotnom poistení
8) Štát je platiteľom poistného, ak nie je ďalej uvedené inak, za

b) fyzickú osobu, ktorá poberá dôchodok, okrem poberateľa vdovského dôchodku, vdoveckého dôchodku a sirotského dôchodku podľa osobitného predpisu, 39b) alebo dôchodok z výsluhového zabezpečenia policajtov a vojakov podľa osobitného predpisu39c) alebo dôchodok z cudziny, alebo dôchodok z iného členského štátu a nie je zdravotne poistená v tomto členskom štáte,
Xanti
27.08.09,06:08
Podmienky nároku na výsluhový príspevok:

Príslušníkovi patrí výsluhový príspevok ak jeho služobný pomer trval najmenej päť rokov a skončil na základe § 31 ods. 1 písm. b) zákona o sociálnom zabezpečení policajtov.
Výsluhový príspevok patrí odo dňa nasledujúceho po dni skončenia služobného pomeru počas:
a) jedného roka, ak služobný pomer trval najmenej päť rokov, ale menej ako deväť rokov,
b) dvoch rokov, ak služobný pomer trval najmenej deväť rokov, ale menej ako 12 rokov,
c) troch rokov, ak služobný pomer trval najmenej 12 rokov, ale menej ako 15 rokov.

Výsluhový príspevok sa určuje za každý skončený rok trvania služobného pomeru vo výške 2 % základu zisteného podľa § 60 zákona o sociálnom zabezpečení policajtov.
http://www.krhazzke.sk/vysluhovezabezp/postup_vysluh.htm

Podľa tohto tvoj mng. robil 13 r. a ešte dva roky bude poberať výsluhový príspevok. A naozaj za tie mesiace čo bol mng. dobrovolne nezamestnaný, budete musieť doplatiť.
zuzanadv
27.08.09,06:21
Podmienky nároku na výsluhový príspevok:

Príslušníkovi patrí výsluhový príspevok ak jeho služobný pomer trval najmenej päť rokov a skončil na základe § 31 ods. 1 písm. b) zákona o sociálnom zabezpečení policajtov.
Výsluhový príspevok patrí odo dňa nasledujúceho po dni skončenia služobného pomeru počas:
a) jedného roka, ak služobný pomer trval najmenej päť rokov, ale menej ako deväť rokov,
b) dvoch rokov, ak služobný pomer trval najmenej deväť rokov, ale menej ako 12 rokov,
c) troch rokov, ak služobný pomer trval najmenej 12 rokov, ale menej ako 15 rokov.

Výsluhový príspevok sa určuje za každý skončený rok trvania služobného pomeru vo výške 2 % základu zisteného podľa § 60 zákona o sociálnom zabezpečení policajtov.
http://www.krhazzke.sk/vysluhovezabezp/postup_vysluh.htm

Podľa tohto tvoj mng. robil 13 r. a ešte dva roky bude poberať výsluhový príspevok. A naozaj za tie mesiace čo bol mng. dobrovolne nezamestnaný, budete musieť doplatiť.
xanti máš pravdu, manžel bol zamestnaný 13 rokov v zbore väzenskej a justičnej stráže. len ma teraz napadlo...ak je už zamestnaný nezaniká mu nárok na výsluhový príspevok? ďakujem
Xanti
27.08.09,06:23
xanti máš pravdu, manžel bol zamestnaný 13 rokov v zbore väzenskej a justičnej stráže. len ma teraz napadlo...ak je už zamestnaný nezaniká mu nárok na výsluhový príspevok? ďakujem
No to neviem nemal by mu zaniknúť. To je úplne iný systém soc. zabezpečenia, odlišný od SP. Škoda tých dvoch rokov, mal by dôchodok. :mad:
zuzanadv
27.08.09,06:39
No to neviem nemal by mu zaniknúť. To je úplne iný systém soc. zabezpečenia, odlišný od SP. Škoda tých dvoch rokov, mal by dôchodok. :mad:
Asi pre istotu zavolám na generálne riaditeľstvo zboru väz.a just. stráže. Radšej nech mu to stopnú teraz, ako keby sme to mali neskôr vracať. Aj keď sú bývalí policajti, ktorí pracujú napr. ako sbs-kári. A tie dva roky? máš zase pravdu...škoda ich :-)))
mzdarka renca
27.08.09,06:41
Asi pre istotu zavolám na generálne riaditeľstvo zboru väz.a just. stráže. Radšej nech mu to stopnú teraz, ako keby sme to mali neskôr vracať. Aj keď sú bývalí policajti, ktorí pracujú napr. ako sbs-kári. A tie dva roky? máš zase pravdu...škoda ich :-)))

Nemá rozhodnutie? Pozri sa do jeho papierov, na akom základe mu predmetnú sumu vyplácajú.
Xanti
27.08.09,06:46
Asi pre istotu zavolám na generálne riaditeľstvo zboru väz.a just. stráže. Radšej nech mu to stopnú teraz, ako keby sme to mali neskôr vracať. Aj keď sú bývalí policajti, ktorí pracujú napr. ako sbs-kári. A tie dva roky? máš zase pravdu...škoda ich :-)))
To je zase niečo iné ked je na výsluhovom dôchodku a pracuje ...
http://www.minv.sk/?vysluha_PZ


Pri súbehu výsluhového príspevku, výsluhového dôchodku, invalidného výsluhového dôchodku, vdovského výsluhového dôchodku alebo vdoveckého výsluhového dôchodku s príjmom zo zárobkovej činnosti alebo s príjmami, ktoré nahrádzajú zárobok, sa výplata výsluhového príspevku, výsluhového dôchodku, invalidného výsluhového dôchodku, vdovského výsluhového dôchodku alebo vdoveckého výsluhového dôchodku neobmedzuje.

Takže podla toho môže mng. pracovať a ešte tie dva roky bude poberať výsluhový príspevok.
zuzanadv
27.08.09,06:49
Nemá rozhodnutie? Pozri sa do jeho papierov, na akom základe mu predmetnú sumu vyplácajú.
reni ak chceš naskenujem ti rozhodnutie a pošlem...neviem čo myslíš tým "na akom základe mu predmetnú sumu vyplácajú"
mzdarka renca
27.08.09,07:45
reni ak chceš naskenujem ti rozhodnutie a pošlem...neviem čo myslíš tým "na akom základe mu predmetnú sumu vyplácajú"

Mne ide o to, či je to výsluhový dôchodok, alebo príspevok.
Xanti
27.08.09,07:47
Mne ide o to, či je to výsluhový dôchodok, alebo príspevok. Reni, tu sa to vysvetlilo, že sa bavíme o výsluhovom príspevku

xanti máš pravdu, manžel bol zamestnaný 13 rokov v zbore väzenskej a justičnej stráže. len ma teraz napadlo...ak je už zamestnaný nezaniká mu nárok na výsluhový príspevok? ďakujem na výsluhový dôchodok by mal nárok až po odpracovaní 15 rokov.
mzdarka renca
27.08.09,08:22
Reni, tu sa to vysvetlilo, že sa bavíme o výsluhovom príspevku
na výsluhový dôchodok by mal nárok až po odpracovaní 15 rokov.
ďakujem:)
FugAn
27.08.09,08:37
V prípade že mal priznaný výsluhový príspevok a nebol nikde zamestnaný ani evidovaný na ÚP platí poistné sám, ak má výsluhový dôchodok tak platí ZP štát. Tak že šup šup do poisťovne a vyplatiť dlh alebo požiadať o splátkový kalendár.
Overené priamo v SZP.
Zoltán Kovács
27.08.09,08:58
tak to mi je jasné že od augusta bude zaňho platiť zamestnávateľ :-))) v príspevku som uviedla, že MINULÝ ROK t.j. 6/2008 dostal výpoveď a bol nezamestnaný až do 7/2009. Zoltán mi napísal, že má prihlásiť a platiť iba za dva mesiace, tak ma zaujíma, že prečo iba za tieto dva mesiace???? nie náhodou od 6/2008 do 7/2009???? ešte aké info mám doplniť?

Sekol som sa v mesiacoch. Prehliadol som rok. Ospravedlňujem sa.
zuzanadv
27.08.09,09:14
Mne ide o to, či je to výsluhový dôchodok, alebo príspevok.
výsluhový príspevok...už som to uviedla presne...
zuzanadv
27.08.09,09:16
Sekol som sa v mesiacoch. Prehliadol som rok. Ospravedlňujem sa.
Nič sa nedeje..ďakujem za rady aj keď ma vôbec nepotešili :-)))
buchač
27.08.09,09:53
Reni, tu sa to vysvetlilo, že sa bavíme o výsluhovom príspevku
na výsluhový dôchodok by mal nárok až po odpracovaní 15 rokov.

a dostal by nasledovný preukaz ....;)
Xanti
27.08.09,09:56
a dostal by nasledovný preukaz ....;)ee policajti také preukazy nemajú, neviem o tom. :D:D:D
FugAn
27.08.09,10:01
Policajti ani taký nedostanú, nakoľko je to preukaz výsluhových dôchodcov od vojakov.