eko
12.08.05,09:38
Pracujem u SZČO na dohodu, ktorú prerušovane uzatvárame tak 2-3 krát do roka. Mám za mesiace, keď nemáme podpísanú dohodu posielať na Soc.poisťovňu nulové prehľady?
A čo na DÚ nulové kvártálne prehľady ?
Pepa
12.08.05,07:49
Ak sa neodhlasuje zo SP a DÚ jednoznačne nulové výkazy do SP a nulové hlásenia na DÚ.
eko
12.08.05,08:28
Zamestnanec sa odhlasuje odhláškou. Je možné ho neodhlásiť, keď potom podpisuje novú dohodu?
Ak v čase, keď dohoda nie je uzavretá zamestnávateľ nemá ani jedného zamestnanca, musí sa odhlásiť ako zamestnávateľ (hoci na 3 mesiace)?
Jankaaa
12.08.05,08:33
Zamestnanec sa odhlasuje odhláškou. Je možné ho neodhlásiť, keď potom podpisuje novú dohodu?
Ak v čase, keď dohoda nie je uzavretá zamestnávateľ nemá ani jedného zamestnanca, musí sa odhlásiť ako zamestnávateľ (hoci na 3 mesiace)?Mne pani na sociálke presne na túto otázku odpovedala, že ak viem, že zamestnancec bude u nás ešte pracovať napr. za mesiac, tak mám s ním uzatvoriť dohodu na celý rok a potom ho nemusím odhlásiť a znovu prihlásiť, len ho musím zapísať do prílohy k výkazu s O,-Sk. Takže som to takto urobila. Ak s ním máš dohodu uzatvorenú na určité obdobie napr. od 1.1.-1.3., tak ho musíš odhlásiť a potom znovu prihlásiť. Čiže všetko závisí od toho akú máš uzatvorenú dohodu.
Pepa
12.08.05,08:35
Zamestnanec sa odhlasuje odhláškou. Je možné ho neodhlásiť, keď potom podpisuje novú dohodu?
Ak v čase, keď dohoda nie je uzavretá zamestnávateľ nemá ani jedného zamestnanca, musí sa odhlásiť ako zamestnávateľ (hoci na 3 mesiace)?
Zamestnávateľ sa nemusí odhlásiť, ale v tom prípade treba podávať nulové hlásenia
KEJKA
12.08.05,08:35
Zamestnanec sa odhlasuje odhláškou. Je možné ho neodhlásiť, keď potom podpisuje novú dohodu?
Ak v čase, keď dohoda nie je uzavretá zamestnávateľ nemá ani jedného zamestnanca, musí sa odhlásiť ako zamestnávateľ (hoci na 3 mesiace)?je možne nahlásiť prerušenie, ak je odhláška, tak je to definitívne až do najbližšej prihlášky.
Pri preušení zamestnávateľ zostáva registrovaný, ale pri odhláške, ak nemá zam., tak by sa mal tiež odhlásiť - alebo posielať nulové výkazy.
Idem mať kontrolu zo SP len kvôli DOVP - tak tu uvádzam svoj názor, podporí ma niekto?
po kontrole sa prihlásim - budem múdrejšia.
eko
12.08.05,09:50
je možne nahlásiť prerušenie, ak je odhláška, tak je to definitívne až do najbližšej prihlášky.
Pri preušení zamestnávateľ zostáva registrovaný, ale pri odhláške, ak nemá zam., tak by sa mal tiež odhlásiť - alebo posielať nulové výkazy.
Idem mať kontrolu zo SP len kvôli DOVP - tak tu uvádzam svoj názor, podporí ma niekto?
po kontrole sa prihlásim - budem múdrejšia.
Máš úplnú pravdu.
Práve som volala na sociálku a potvrdili mi toto:
Ak končí dohoda a jediného zamestnanca odhlásiš, potom odhlásiš aj zamestnávateľa po dobu, kým zase nenahlásiš prvého zamestnanca. V tom prípade sa nulové prehľady neposielajú.
Pepa
12.08.05,10:36
No to je fajn. Ja som posielala nulové výkazy máj - jún, júl už má zasa zamestnanca a nikto nič. Nič sa mi nevrátilo a nikto neprotestoval. V pondelok si to musím preveriť v SP, nerada by som vyfasovala nejakú pokutu za neodhlásenie zamestnávateľa.
lenkak
12.08.05,10:43
Mne sa tiež stalo, že nebol vo firme žiaden zamestnanec. A to len jeden mesiac. O tom som vedela a tak som neodhlasovala zo SP zamestnávateľa, poslala som im nulové tlačivo, aj s nulovom prílohou, všade 0. A zo SP - Zvolen mi prišli tlačivá naspäť. Volali sme tam, a pani zo SP mi povedala, že oni neevidujú nulové tlačivá. Bolo to v minulom roku.
KEJKA
12.08.05,10:52
co úrad to iný prístup. Ale sú aj v omeškaní. Mne sa teraz ohlasili na kontrolu, mala som zamestnanca v 10/2004 a 12/2004, a nič im nechýbalo. Až v súpvislosti s tou kontrolou (je august) postrádajú nulové tlačivo Mesačný prehľad...
takže všetky skúsenosti sú bez záruky správnosti.
IVEB
24.02.13,10:13
Zabudli sme odhlásiť zamestnávateľa z registra zamestnávateľov do SP do 8.1.2013. / mali sme len jedného dohodára , ktorého sme v termíne odhlásili/ Môžem podať nulový výkaz za 01/2013 alebo mám zaslať odhlášku spätne? Čo je lepšie? Mám na mysli pokutu. A taktiež sme nezaslali oznámenie na DÚ do 15.1.2013. Tiež zaslať radšej nulový prehľad ako odhlášku spätne? Prosím poraďte.
Majka
24.03.13,07:59
my sme mali dohodarov do 31.12.2012 . v roku 2013 budeme mat prilezitostne dohodarov, bolo mi povedane na DU ze sa nemame odhlasovat z dani z prijmov zo zavisl.cinnosti a nulove neposielat ak nemame mzdy len ked bude mzda.
Ako to tiesite vy?
tak isto na SP sme sa neodhlasili ako zamestnavatel k 31.12.2012
veronikasad
24.03.13,08:01
my sme mali dohodarov do 31.12.2012 . v roku 2013 budeme mat prilezitostne dohodarov, bolo mi povedane na DU ze sa nemame odhlasovat z dani z prijmov zo zavisl.cinnosti a nulove neposielat ak nemame mzdy len ked bude mzda.
Ako to tiesite vy?
tak isto na SP sme sa neodhlasili ako zamestnavatel k 31.12.2012
V SP ste mali podať odhlášku platitela poistného (zamestnávatel). Ak prijmete nových dohodárov, treba sa znovu prihlásiť.
Rovnako aj na DU ste mali zrušiť registráciu dane zo závislej činnosti.
Kedy nastúpil prvý dohodár v roku 2013 ?
Majka
24.03.13,08:03
volala som 3 spravk. na DU kde mame firmy kazda mi povedala nemusime rusit registraciu.... je to niekde v zakone? v 2 firmach sme este nemali zamestnanca v jednej ano v januari na 2 tyzdne.
Majka
24.03.13,08:09
prihlasila som sa teraz do SP ze idem urobit odhlasku zamestnavatela na tie neaktivne dve fimry...ale tam nie je moznost register firmy, ako to robite vy? my sme len na zaciatku registrovali firmu vtedy este papierovo
veronikasad
24.03.13,08:10
prihlasila som sa teraz do SP ze idem urobit odhlasku zamestnavatela na tie neaktivne dve fimry...ale tam nie je moznost register firmy, ako to robite vy? my sme len na zaciatku registrovali firmu vtedy este papierovo
Registrácia zamestnávatela nie je možná elektronicky
veronikasad
24.03.13,08:11
volala som 3 spravk. na DU kde mame firmy kazda mi povedala nemusime rusit registraciu.... je to niekde v zakone? v 2 firmach sme este nemali zamestnanca v jednej ano v januari na 2 tyzdne.
(2) Fyzická osoba, ktorá

a) nie je registrovaná podľa odseku 1, je povinná do 30 dní po uplynutí mesiaca, v ktorom na území Slovenskej republiky začala vykonávať inú samostatnú zárobkovú činnosť6ec) alebo v ktorom na území Slovenskej republiky prenajala byt alebo nebytový priestor alebo ich časti, alebo nehnuteľnosť alebo jej časť okrem pozemku, požiadať miestne príslušného správcu dane o registráciu,
b) je registrovaná podľa odseku 1, je povinná do 30 dní po uplynutí mesiaca, v ktorom na území Slovenskej republiky začala vykonávať samostatnú zárobkovú činnosť6ec) alebo na území Slovenskej republiky prenajala byt alebo nebytový priestor alebo ich časti, alebo nehnuteľnosť alebo jej časť okrem pozemku, oznámiť túto skutočnosť miestne príslušnému správcovi dane.

(3) Daňovník je povinný ďalej oznámiť správcovi dane do tridsiatich dní zriadenie stálej prevádzkárne a jej umiestnenie na území Slovenskej republiky. Tridsať dní pred zrušením tejto stálej prevádzkárne oznámi túto skutočnosť správcovi dane.

(4) Platiteľ dane je povinný požiadať o registráciu u správcu dane najneskôr do 15 dní od vzniku povinnosti zrážať daň alebo preddavky na ňu alebo daň vyberať, ak osobitný zákon neustanovuje inak.

(5) Pri plnení svojej registračnej alebo oznamovacej povinnosti je daňový subjekt, ktorým je

a) fyzická osoba, povinný oznámiť meno, priezvisko, adresu trvalého pobytu, miesto podnikania, rodné číslo, identifikačné číslo organizácie, ak mu bolo pridelené, údaje osvedčujúce skutočnosti podľa odseku 1, čísla účtov vedených v bankách, na ktorých sú sústredené peňažné prostriedky z jeho podnikateľskej činnosti, údaje potrebné na určenie miestnej príslušnosti správcu dane, druhy daní, ktoré u neho prichádzajú do úvahy, ako aj svoje organizačné jednotky a predmet podnikateľskej činnosti, ktorý bude v prevažnej miere vykonávať; ak uvedie okrem miesta podnikania aj miesto, kde vykonáva podnikateľskú činnosť, vyznačí, kam sa majú doručovať písomnosti, ak sa miesto vykonávania podnikateľskej činnosti líši od miesta podnikania,
b) právnická osoba, povinný oznámiť názov, sídlo, identifikačné číslo organizácie, údaje osvedčujúce skutočnosti podľa odseku 1, čísla účtov vedených v bankách, na ktorých sú sústredené peňažné prostriedky z jeho činnosti, údaje potrebné na určenie miestnej príslušnosti správcu dane, druhy daní, ktoré u neho prichádzajú do úvahy, ako aj svoje organizačné jednotky a predmet podnikateľskej činnosti, ktorý bude v prevažnej miere vykonávať, svoj štatutárny orgán, prípadne osoby, ktoré sú okrem tohto orgánu za ňu v daňových veciach oprávnené konať.

(6) Ak ide o daňový subjekt, ktorým je fyzická osoba s trvalým pobytom mimo územia členského štátu Európskej únie alebo Európskeho hospodárskeho priestoru alebo právnická osoba so sídlom mimo územia členského štátu Európskej únie alebo Európskeho hospodárskeho priestoru, uvedie okrem skutočností podľa odseku 5 svojho splnomocnenca v tuzemsku pre doručovanie.

(7) Ak dôjde k zmenám skutočností uvedených v odsekoch 1 až 6, najmä ak zanikne daňovému subjektu daňová povinnosť pri niektorej dani, je daňový subjekt povinný ich oznámiť správcovi dane do 15 dní odo dňa, keď vznikli. Daňový subjekt je povinný vrátiť správcovi dane do 15 dní od ukončenia podnikania alebo po ukončení poberania príjmov z činností podľa odseku 2 osvedčenie o registrácii.
Majka
24.03.13,08:14
dakujem no teraz som dost prekvapena, viem ze je to pri dani z prijmu, dph a pod.
zavislu cinnost neviem ako budem riesit, ak mame firmy v kt. budu len dohodari mozno v 4/2013 na par dni v 7/2013, 12/2013 par dni mozno jeden dvaja... to by som mala firmy odregistrovat na dva mesiace na dan zo zavisl.cinnosti a znovu prihlasit na DU a znovu odhlasit a znovu prihlasit....?
veronikasad
24.03.13,08:16
dakujem no teraz som dost prekvapena, viem ze je to pri dani z prijmu, dph a pod.
zavislu cinnost neviem ako budem riesit, ak mame firmy v kt. budu len dohodari mozno v 4/2013 na par dni v 7/2013, 12/2013 par dni mozno jeden dvaja... to by som mala firmy odregistrovat na dva mesiace na dan zo zavisl.cinnosti a znovu prihlasit na DU a znovu odhlasit a znovu prihlasit....?
Skús napísať dotaz na infolinku fin.riaditelstva. Možno v takomto prípade bude stačiť oznamovať DU listom začiatok prac.pomeru prvého zamestnanca a ukončenie prac.pomeru (dohody) posledného zamestnanca.
Majka
24.03.13,08:18
poznam vela firiem ktorí maju podobny problem, po obvolani spravk.na DU som bola pokojna ze teda nemusime ak planujeme mat zamestnancov alebo dohodarov v priebehu roka co teda urcite budu.
napisem dopyt a potom vam dam vediet. dakujem . pekny den
Majka
25.03.13,12:34
Napisala som kopirujem vyjadrenie :


Dobrý deň,

Kompetenčné centrum finančných operácií Banská Bystrica Vám na základe Vašej žiadosti oznamuje nasledovné:
Podľa § 39 ods. 12 zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej len "zákon") prehľad a hlásenie podľa odseku 9 uvedeného ustanovenia nie je povinný podať len ten zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane alebo zahraničným platiteľom dane podľa § 48, ktorý v príslušnom období nevyplácal príjmy zo závislej činnosti.
Vzhľadom na uvedené, povinnosť predkladať tlačivá Prehľad a Hlásenie má o.i. aj zamestnávateľ, ktorý nezamestnával zamestnancov v určenom období/mesiaci a pod., ale napríklad vyplatil nejaké dodatky mzdy, odmeny a podobne, aj keď mu napríklad nevznikla povinnosť odvodu preddavkov na daň.

Ak však zamestnávateľ, ktorý nemá žiadnych zamestnancov nepredpokladá výplaty miezd, alebo iných plnení, ktoré sa považujú za zdaniteľný príjem podľa ustanovenia § 5 zákona - napr. peňažné a nepeňažné príjmy spoločníkov, konateľov, prípadne iné zvýhodnenia pre uvedené osoby, teda ak nastali skutočnosti v zmysle § 49a ods. 6 zákona - ktoré majú za následok zrušenie registrácie, požiada miestne príslušného správcu dane o zrušenie registrácie k dani z príjmov zo závislej činnosti.

Ing. Ľubica Filipková
Odbor podpory a služieb pre verejnosť
Finančné riaditeľstvo SR
Banská Bystrica

Váš dopyt:

Dobry den,
prosim Vas o usmernenie pri dani zo závislej cinnosti a prehladom o odvedenej dani.
Mame firmy v ktorych sme mali dohodarov k 31.12.2012 a k tomuto datumu sme mali skonceny prac. pomer. V roku 2013 budeme mat prilezitostnych dohodarov s vyplatenou mzdou v obdobi 4/2013 na niekolko dni, v 7/2013 a pripadne v 12/2013 . Je potrebne sa odregistrovat zamestnavatela ako platcu dane zo zavislej cinnosti na obdobie ked nebudeme mat vyplatene mzdy t.j. na obdobie 2-3mes. a znovu sa zaregistrovat? Po vyplateni miezd opatovne odregistrovat?
Je potrebne posielat nulove prehlady za mesiace ked nebola vyplatena mzda a nemali sme zamestnancov?
azla
09.04.13,11:14
Prikladám skopirovanú odpoveď z 13.3.2013 na podobnú otázku.

​Dobrý deň,

Kompetenčné centrum finančných operácií Banská Bystrica Vám na základe Vašej žiadosti oznamuje nasledovné:
Podľa § 39 ods. 12 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov prehľad a hlásenie nie je povinný podať len ten zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, ktorý v príslušnom období nevyplácal príjmy zo závislej činnosti. Ak ste teda v príslušnom mesiaci nevyplatili žiadny príjem zo závislej činnosti, nevzniká Vám povinnosť podať prehľad o zrazených a odvedených preddavkoch za tento príslušný mesiac. Zákon neukladá povinnosť túto skutočnosť oznámiť správcovi dane.

Jana Gregorová
odbor podpory a služieb pre verejnosť
Finančné riaditeľstvo SR
Banská Bystrica

Váš dopyt:

Dobrý deň,

daňový subjekt je registrovaný na daň zo závislej činosti. Nastane situácia, že v nejakom mesiaci nevypláca mzdu, napr. pracovník na dohodu skončí, firma mesiac nemá žiadného zamestnanca, ďalší mesiac má opäť zamestnanca. Je povinný posielať na daňový úrad Prehľad o príjmoch zo závislej činnosti...... aj keď s nulovými údajmi , alebo môže postupovať podľa §39, odst.12 Zákona o dani z príjmov ?
DanielaSL
09.04.13,11:33
Ja sa ale aj tak držím toho, čo nám raz na školení povedala pani z DÚ. Pokiaľ sa ako zamestnávateľ neodhlásil z dane zo závislej činnosti, treba dávať nulové Prehľady , aj keď žiadna mzda nebola. Napokon sa mi to raz aj stalo v praxi. Jeden klient prestal zamestnávať, zabudol sa ísť odhlásiť a ozval sa mi po nejakom čase, že to od neho žiadajú. Tak som už po skončení spolupráce s ním musela vystavovať nulové Prehľady...
Melnick
29.04.13,17:56
Dani, nulový prehľad by Ti na DÚ nemali vôbec prevziať. Nakoľko im potom program ťahá aj tie nuly a majú zmätky . Jednoducho, zákon jasne hovorí : nulové prehľady a ročné hlásenia sa nepodávajú.


§39 zákona o DzP

(9) Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, je povinný predkladať miestne príslušnému správcovi dane v lehote podľa § 49

a) prehľad o zrazených a odvedených preddavkoch na daň z príjmov zo závislej činnosti, ktoré zamestnancom vyplatil, o zamestnaneckej prémii a o daňovom bonuse za uplynulý kalendárny mesiac (ďalej len „prehľad“),

b) hlásenie o vyúčtovaní dane a o úhrne príjmov zo závislej činnosti, poskytnutých jednotlivým zamestnancom bez ohľadu na to, či ide o peňažné plnenie alebo nepeňažné plnenie za uplynulé zdaňovacie obdobie, o zrazených preddavkoch na daň, o zamestnaneckej prémii a o daňovom bonuse (ďalej len „hlásenie“); hlásenie obsahuje aj meno a priezvisko osoby, ktorej bol príjem poskytnutý, jej rodné číslo, nezdaniteľné časti základu dane, poistné a príspevky, ktoré platí zamestnanec, preddavky na daň, daňový bonus, zamestnaneckú prémiu a daň, ak nejde o osoby, na ktoré sa vzťahujú osobitné spôsoby vykazovania údajov podľa osobitného predpisu.132)

(10) Prehľad a hlásenie podľa odseku 9 sa predkladá na tlačive, ktorého vzor určí ministerstvo.

(11) Na hlásenie sa vzťahujú ustanovenia tohto zákona a ustanovenia osobitného predpisu vzťahujúce sa na daňové priznanie, 128) pričom hlásenie sa považuje za daňové priznanie, opravné hlásenie sa považuje za opravné daňové priznanie a dodatočné hlásenie sa považuje za dodatočné daňové priznanie podľa osobitného predpisu.128)

(12) Prehľad a hlásenie podľa odseku 9 nie je povinný podať len ten zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane122) alebo zahraničným platiteľom dane podľa § 48, ktorý v príslušnom období nevyplácal príjmy zo závislej činnosti.