koder
27.08.09,19:22
Prosim o info! O co ide: Zaregistroval som sa na jednej z monohych internetovych stranok, kde sa registruju "objednavatelia" a "poskytovatelia". Objednavatel vytvori zakazku na napr. vytvorenie web stranky. Poskytovatelia sa na tuto pracu prihlasuju so svojimi ponukami. Na zakazke pracuje ten koho si vyberie objednavatel. Objednavatel posiela peniaze tyzdenne podla odpracovanych hodin sprostredkovatelovi (Ten si z nich berie nejake to percento). Poskytovatel si moze kedykolvek svoje peniaze nahromadene u sprostredkovatela previest bud na paypal alebo na payoneer kartu. Z paypalu sa daju peniaze previest na ucet v slovenskej banke, z payoneer master card debetnej karty sa daju peniaze vybrat priamo z bankomatu.

http://img128.imageshack.us/img128/2702/drawing1.png

Okrem takychto praciciek mam aj trvaly pracovny pomer. Ja mi jasne, ze tento prijem je potrebne zdanovat, len neviem ci potrebujem aj nejaku zivnost, od akej sumy sa zdanuje, ci si mozem odratavat nejake naklady atd. Zarobky sa mozu pohybovat od O az po niekolko tisic eur rocne. A taktiez mozu byt mesiace ked nepracujem vobec. Alebo sa da spravit aj take nieco, ze pracujem cely rok ale peniaze si poslem len raz rocne. Co by bolo najlepsie?
xaver
27.08.09,18:33
Pravidelne vykonanavanie cinnosti za ucelom zisku je podnikatelska cinnost, s cim suvisi registracia na danovom a zivnostenskom urade a pri vecsine zivnosti aj vedenie uctovnictva. V pripade, ak by si vyplacanie svojej odmeny od sprostredkovatela obmedzil na jeden-dva krat rocne mohol by si tvrdit, ze sa nejedna o pravidelnu cinnost a teda mozno by sa dalo vyuzit niektore ustanovenia naseho zakona o dani z prijmu, ktory pozna nieco ako nepravidelny prijem.
Predpokladam, ze niekto s lepsou znalostou Zakona o dani z prijmov ti da detailnejsiu odpoved.
rickman
28.08.09,10:49
Prosim o info! O co ide: Zaregistroval som sa na jednej z monohych internetovych stranok, kde sa registruju "objednavatelia" a "poskytovatelia". Objednavatel vytvori zakazku na napr. vytvorenie web stranky. Poskytovatelia sa na tuto pracu prihlasuju so svojimi ponukami. Na zakazke pracuje ten koho si vyberie objednavatel. Objednavatel posiela peniaze tyzdenne podla odpracovanych hodin sprostredkovatelovi (Ten si z nich berie nejake to percento). Poskytovatel si moze kedykolvek svoje peniaze nahromadene u sprostredkovatela previest bud na paypal alebo na payoneer kartu. Z paypalu sa daju peniaze previest na ucet v slovenskej banke, z payoneer master card debetnej karty sa daju peniaze vybrat priamo z bankomatu.

http://img128.imageshack.us/img128/2702/drawing1.png

Okrem takychto praciciek mam aj trvaly pracovny pomer. Ja mi jasne, ze tento prijem je potrebne zdanovat, len neviem ci potrebujem aj nejaku zivnost, od akej sumy sa zdanuje, ci si mozem odratavat nejake naklady atd. Zarobky sa mozu pohybovat od O az po niekolko tisic eur rocne. A taktiez mozu byt mesiace ked nepracujem vobec. Alebo sa da spravit aj take nieco, ze pracujem cely rok ale peniaze si poslem len raz rocne. Co by bolo najlepsie?

Pokial myslis napr. odesk, tak postupuj ako ostatni. Pokial viem, neberie sa to ako nieco, co by bolo potrebne zdanovat - inac povedane, vacsina ludi to nezdanuje.
FugAn
28.08.09,11:00
Mohol by požiadať DÚ o pridelenie DIČ a v daňovom priznaní by si si uplatnil paušálne 40% výdavky. Pokud se nemýlim hihi
koder
28.08.09,11:49
Pokial myslis napr. odesk, tak postupuj ako ostatni. Pokial viem, neberie sa to ako nieco, co by bolo potrebne zdanovat - inac povedane, vacsina ludi to nezdanuje.
jj, ide odesk pripadne elance. To ze to vacsina ludi nezdanuje neznamena, ze je to OK :) Ja len proste nechcem mat zbytocne problemy...
rickman
28.08.09,15:06
jj, ide odesk pripadne elance. To ze to vacsina ludi nezdanuje neznamena, ze je to OK :) Ja len proste nechcem mat zbytocne problemy...

Pozri sa, pokial viem, tak cez tieto weby sa faktura nevystavuje. Nemas ju totiz komu vystavit, kedze je to tam viacmenej poloanonymne. Teda nemas ani zdanitelny prijem. Neviem no, som zaregistrovany na odesk-u ako kupujuci a len velmi tazko by som si vedel dat dobitie uctu do nakladov.

Ja by som to povazoval za cast legalnej tienovej ekonomiky. Navyse normalne platis dane a odvody, kedze si zamestnany. Zriad si novy ucet v mbank, daj si vystavit novu kartu, ktoru nalinkujes na paypal ucet. Ak ti pride platba, ocitne sa na mbank ucte a mas to vybavene. Akurat by som si pozrel limity, od ktorych uz banky eviduju podozrive platby..
xaver
29.08.09,17:41
cast legalnej tienovej ekonomiky

To je co ? Nejaky mackopes alebo nieco co je svetlo-cierne ? Tienova ekonomika je nelegalna ... teda aspon ja tak rozumiem vyznamu tohto slova.
rickman
30.08.09,09:12
To je co ? Nejaky mackopes alebo nieco co je svetlo-cierne ? Tienova ekonomika je nelegalna ... teda aspon ja tak rozumiem vyznamu tohto slova.

Hlavne ze konstatujes, ze tienova ekonomika je nelegalna, ale pritom sa pytas, ze co to je..
dolfort
31.08.09,21:12
Koder, tisícky ľudí v našej krajine, vrátane štátnych predstaviteľov a volených zástupcov odžubávajú štát na daniach omnoho kolosálnejším spôsobom, tak nechápem prečo si robiť ťažkú hlavu z drobných ktoré zinkasuješ cez odesk či elance. Rickman poradil dobre. Zbieraj si kredity na nejaký extra účet, budeš mať na kávu.