mirkag
27.08.09,21:18
Moja skalka je na svahu - je dosť veľká(5 krát 3 metre) - má cca 9 rokov. Najväčší problém je v tom, že je tam samá hlinavá zem. Za tie roky sa mi v nej podarilo vypestovať veľké množstvo kvetín.Najhoršie je to koncom leta a v jeseň, keď väčšina kvetín už odkvitne ale samozrejme burine sa darí. Zem okolo trvaliek je úplne tvrdá, keď to chcem okopať, motykou musím ísť až "spoza hlavy". Skúšala som dať aj kôru, ale po prvom väčšom daždi som ju mala zmetenú - keďže je tam dosť veľký svah. Nechcem ju zlikvidovať, pretože som do tých rastlín dosť investovala. Poradí mi niekto ako skalku trošku zrenovovať a uľahčiť jej údržbu???
aviator
28.08.09,04:29
Do zeminy treba primiešať hrubší štrk a jemný štrk alebo piesok v pomere 1:1 zo zeminou do hĺbky asi 15 cm, môžeš aj viac. Najlepšie to vyzerá, keď sa použijú jemné frakcie z kameňa, ktorý máš v skalke.
Skalničky väčšinou v takomto substráte prosperujú lepšie ako burina a navyše keď už burina vyrastie z takéhoto substrátu sa oveľa lepšie vytrháva aj s koreňmi.
Proti burine tiež funguje pokryť čo najviac zeme kameňom rôznej veľkosti. Na kameni burina nevyklíči a skalničkám to prospieva. Tiež je dobré pestovať vankúšovité skalničky /saponaria, aubretia.../ ktoré pokryjú pôdu a nerastie tam burina. Podobne fungujú aj plazivé dreviny, najlepšie sú asi borievky /juniperus/.
Držím palce.
mirkag
28.08.09,15:31
ďakujem, idem na piesok
Matasias
27.03.11,16:21
Nechcem zakladat novu temu, tak sa pridruzim sem :) Chystam sa na zahrade vybudovat skalku, teda uz je skoro hotova, len chybaju rastlinky. Uz som bol v Baumaxe, Hornbachu a skusil som aj miestne kvetinarstvo/zahradkarstvo, ale nikde nic. Aby som nekrivdil, tak v Hornbachu mali az jednu skalnu ruzu ... Min. rok bol vyber uzasny. Vsade. Dnes ... Neviem ci len nemam stastie a vzdy pridem neskoro, alebo je tento rok naozaj taky slaby vyber. Zhanam nieco podobne, ako je na foto dole (foto som si pozical od uzivatela Samir). Videl niekto nieco podobne v BA, pripadne okolie (smer PK -> Modra) ?
lusielaL
27.03.11,16:32
Mirkag,ja som mala tiez problem s burinou v skalke,tak som vsetko vybrala,odkopala a dala som ciernu netkanu textiliu ci foliu,alebo ako sa to vola.Uz to mam druhy rok a je to lepsie,ale pri rozmeroch Tvojej skalky neviem ci by si si dala tu pracu.
Valcake
27.03.11,16:34
Matasias....najskôr kúpiš na výstavách. Aj ja som tak dostala čo som chcela, tam je výber. Milujem tie kvietky.
arizona
27.03.11,17:13
Nechcem zakladat novu temu, tak sa pridruzim sem :) Chystam sa na zahrade vybudovat skalku, teda uz je skoro hotova, len chybaju rastlinky. Uz som bol v Baumaxe, Hornbachu a skusil som aj miestne kvetinarstvo/zahradkarstvo, ale nikde nic. Aby som nekrivdil, tak v Hornbachu mali az jednu skalnu ruzu ... Min. rok bol vyber uzasny. Vsade. Dnes ... Neviem ci len nemam stastie a vzdy pridem neskoro, alebo je tento rok naozaj taky slaby vyber. Zhanam nieco podobne, ako je na foto dole (foto som si pozical od uzivatela Samir). Videl niekto nieco podobne v BA, pripadne okolie (smer PK -> Modra) ?
skus vyhladat na nete,alebo navstiv trznice, tam dostanes casto velky vyber za nizku cenu

http://www.zahradnictvolimbach.sk/skalnicky.html
http://www.google.com/search?q=skalnicky%2Cpredaj&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t&client=firefox-a&rlz=1R1MOZA_sk___SK407
Matasias
27.03.11,17:22
Arizona dakujem :) Niekolkokrat do tyzdna citam reklamu na to zahradnictvo na plagatikoch pri ceste a ... Clovek to ma pod nosom a nenapadne ho to. Este raz velmi dakujem.
arizona
27.03.11,17:33
Arizona dakujem :) Niekolkokrat do tyzdna citam reklamu na to zahradnictvo na plagatikoch pri ceste a ... Clovek to ma pod nosom a nenapadne ho to. Este raz velmi dakujem.
Nie si sam,casto nas to najjednoduchsie riesenie nenapadne :);)
Ak chodis autom,pozeraj okolo seba. Posledne roky hlavne po dedinach vznikaju zahradnictva ako huby po dazdi s dobrym sortimentom.
Tiez sa rada obcas zastavim a samozrejme takmer vzdy ma nieco zaujme :D
legolas
04.05.11,12:09
Do zeminy treba primiešať hrubší štrk a jemný štrk alebo piesok v pomere 1:1 zo zeminou do hĺbky asi 15 cm, môžeš aj viac. Najlepšie to vyzerá, keď sa použijú jemné frakcie z kameňa, ktorý máš v skalke.
Skalničky väčšinou v takomto substráte prosperujú lepšie ako burina a navyše keď už burina vyrastie z takéhoto substrátu sa oveľa lepšie vytrháva aj s koreňmi.
Proti burine tiež funguje pokryť čo najviac zeme kameňom rôznej veľkosti. Na kameni burina nevyklíči a skalničkám to prospieva. Tiež je dobré pestovať vankúšovité skalničky /saponaria, aubretia.../ ktoré pokryjú pôdu a nerastie tam burina. Podobne fungujú aj plazivé dreviny, najlepšie sú asi borievky /juniperus/.
Držím palce.
..veľmi dobre píšeš, ale to sa malo urobiť vtedy, keď sa skalka zakladala:rolleyes:
arizona
04.05.11,15:47
Misko, sa nudis, ked odpovedas na 2 roky staru temu ?:D:---;)
sisima
05.05.11,10:27
v Kulle majú rôzne druhy skalničiek, cena cca 1,5. Dosť často dopĺňajú a rozširujú sortiment... ja mám odtiaľ sedum rôznych druhov, pri kupovaní boli malinké, dnes už majú asi 3 roky a šťastne sa rozrastajú a rozrastajú...75229
Samir
05.05.11,14:28
v Kulle majú rôzne druhy skalničiek, cena cca 1,5. Dosť často dopĺňajú a rozširujú sortiment... ja mám odtiaľ sedum rôznych druhov, pri kupovaní boli malinké, dnes už majú asi 3 roky a šťastne sa rozrastajú a rozrastajú...75229

Kto by mal záujem o skalničky, tak 14.05. bude v Hlohovci akcia Deň kvetov. Samozrejem tam nebudem so skalničkami a bylinkami chýbať :).
legolas
05.05.11,17:26
Misko, sa nudis, ked odpovedas na 2 roky staru temu ?:D:---;)
Janka, asi som prepracovaný, vôbec som si nevšimol to pokračovanie:)
arizona
05.05.11,17:37
nemakaj tolko, relaxuj .-)
pmajap
29.05.11,16:05
Kto by mal záujem o skalničky, tak 14.05. bude v Hlohovci akcia Deň kvetov. Samozrejem tam nebudem so skalničkami a bylinkami chýbať :).
Posielaš aj na dobierku. Mám záujem o horce.Pokúšala som sa ich dopestovať zo semiačťok z TESKA-úspešnosť 1 ks z dvoch balíčkov.Kupované holandské a nemecké sa chovajú ako letnička, do jari neprežili. Mám dva roky založenú skalku, zatiaľ prevažne vápenné druhy, ale začínam s kyslou.
Veľmi túžim po vrúbľovaných ihličnanoch z čarovejníkov nemáš?
Samir
30.05.11,19:37
Posielaš aj na dobierku. Mám záujem o horce.Pokúšala som sa ich dopestovať zo semiačťok z TESKA-úspešnosť 1 ks z dvoch balíčkov.Kupované holandské a nemecké sa chovajú ako letnička, do jari neprežili. Mám dva roky založenú skalku, zatiaľ prevažne vápenné druhy, ale začínam s kyslou.
Veľmi túžim po vrúbľovaných ihličnanoch z čarovejníkov nemáš?

Žiaľ, horec mám iba jeden zasadený v skalke, k predaju nie je. Celkovo viem, že je problém ich zohnať a tie holandské za nič nestoja. To je len umelo vyhnané na prvotný efekt, ale v záhrade to neprežije. K tým čarovníkom - viem o jednom pestovateľovi, ktorý vrúbľuje ihličňany (TT kraj). Ak by Ti to nebolo ďaleko, tak Ti môžem cez súkromnú správu poslať na neho kontakt.
pmajap
03.06.11,15:27
Budem Ti vďačná, bývam síce pri Poltári, ale na Slovensku neviem o nikom kto ich predáva. Už som chcela objednať z ČR na wbgarden.com ponúka na dobierku, ale neviem si predstaviť ako by vyzerali po dvoch týždňoch cesty.
Samir
09.06.11,16:01
Budem Ti vďačná, bývam síce pri Poltári, ale na Slovensku neviem o nikom kto ich predáva. Už som chcela objednať z ČR na wbgarden.com ponúka na dobierku, ale neviem si predstaviť ako by vyzerali po dvoch týždňoch cesty.

OK. Len toto by sme mali riešiť cez súkromnú správu.
DanielaSL
18.04.12,17:19
Moja skalka po tejto zime je celá zelená od machu..kde bola zem, tam je mach. Môj muž tvrdí, že tak to má byť..ale mne sa to nepáči. Inak kvety rastú, nejako im ten mach asi neprekáža. Čo mi poradíte...vybrať ho von, alebo nechať?
arizona
18.04.12,18:29
Mach sa dost rozrasta,radsej precisti, nech ti nezadusi kvetinky
DanielaSL
19.04.12,05:56
Ďakujem .... keď sa pozviecham s mojou nohou, tak to vyčistím.