Elap79
27.08.09,21:59
Dobrý večer milý poradáci.
Chcem sa na vás obrátiť s prosbou o radu ohľadom DNP.
Od roku 2005 som zamestnaná stihla som medzitým materskú a v apríli minulého roku bol rok čo pracujem.Teraz som sa dozvedela špatné výsledky u lekára a pravdepodobne budem dlhdobo PN.Dalo by sa ešte nejako dobrovoľne pripoistiť aby som dostávala vyšiu PN ku?
Manžel je podnikatel mohol by ma napríklad on popri mojom zamestnaní zamestnať za účelom zdvihnutia vymeriavcieho základu?
Neviem si poradiť sama čaká ma operácia a pri tej mizernej PN by som si chcela aspon takto pomocť.
Dakujem pekne.
ilona
28.08.09,03:28
Nárok na vyplácanie PN je až po 9 mesiacoch platenia poistenia.
Robina
28.08.09,05:10
Pokiaľ Vás zamestná manžel na normálny prac. pomer, tak keď budete na PN - musíte si dať vypísať dve PN-ky /na dvoch zamestnávateľov/ a potom sa Vám vymeriavacie základy sčítajú. Pokiaľ chcete dostať vyššiu PN bolo by dobré, aby ste mala pri manželovi zaplatený ten rozdiel medzi max.vymeriavacím základom a vym.základom v riadnom zamestnaní.Určite sa Vám to oplatí, hlavne ak budete dlhodobejšie na PN. Len netreba zabudnúť splniť si všetky oznamovacie povinnosti /aj manžel aj vy/, taktiež na zdravotnú poisťovňu.
abel
28.08.09,05:49
Pokiaľ už máte jeden pracovný pomer, zdá sa mi zbytočné, aby manžel za vás platil ešte raz všetky odvody. Stačí prihlásiť sa v Soc. poisťovni na dobrovoľné nemocenské poistenie. Vymeriavací základ si určíte ako rozdiel medzi max. VZ a VZ dosahovaným v zamestnaní. Toto by sa vám ale oplatilo až v tom prípade, ak by ste na PN nastúpili až od budúceho roku - vtedy by bol rozhodujúcim obdobím rok 2009. Ak je predpoklad PN už v tomto roku, tak zamestnať sa ešte u manžela a pri PN žiadať 2x potvrdenie o PN.
Xanti
28.08.09,05:54
Pokiaľ už máte jeden pracovný pomer, zdá sa mi zbytočné, aby manžel za vás platil ešte raz všetky odvody. Stačí prihlásiť sa v Soc. poisťovni na dobrovoľné nemocenské poistenie. Vymeriavací základ si určíte ako rozdiel medzi max. VZ a VZ dosahovaným v zamestnaní. Toto by sa vám ale oplatilo až v tom prípade, ak by ste na PN nastúpili až od budúceho roku - vtedy by bol rozhodujúcim obdobím rok 2009. Ak je predpoklad PN už v tomto roku, tak zamestnať sa ešte u manžela.na to je potrebné si platiť 270 dní odvody, zadávateľku čaká PN v najbližšej dobe. To by nestihla, zrejme.
promont maja
28.08.09,06:02
Ako je to vlastne s ukončeným DNP?

Toho času máme zamestnankyňu, ktorá poberá rodičovský príspevok a stará sa o svoje dieťatko. Je zamestnaná od 1. 8. 2006 a 15.8.2006 nastúpila na rizikové, porodila 15.3.2008 a niekedy v auguste 2007, resp. v septembri 2007 jej skončilo vyplácanie materského. Je dôležité ešte uviesť, že od 17.8.2007 do 20.12.2007 je DNP z minima, s tým, že od 21.12.2007 dodnes z VZ = 28000 Sk. Všetko toto je pre prípad možného narodenia ďalšieho dieťatka. Potrebujeme toto DNP prerušiť? Prosím poraďte niekto? Vopred vďaka ...
Zdenka 0705
28.08.09,06:09
na to je potrebné si platiť 270 dní odvody, zadávateľku čaká PN v najbližšej dobe. To by nestihla, zrejme.
Ja by som to riešila takto, ale záleží od okolností. Ak ide na PN ešte tento rok, ukončiť prac. pomer a zamestnať sa u manžela, alebo niekde inde s najvyšším možným VZ.
Xanti
28.08.09,06:12
Ja by som to riešila takto, ale záleží od okolností. Ak ide na PN ešte tento rok, ukončiť prac. pomer a zamestnať sa u manžela, alebo niekde inde s najvyšším možným VZ.
Čiže vlastne píšeš, že to čo napísala
Pokiaľ Vás zamestná manžel na normálny prac. pomer, tak keď budete na PN - musíte si dať vypísať dve PN-ky /na dvoch zamestnávateľov/ a potom sa Vám vymeriavacie základy sčítajú. Pokiaľ chcete dostať vyššiu PN bolo by dobré, aby ste mala pri manželovi zaplatený ten rozdiel medzi max.vymeriavacím základom a vym.základom v riadnom zamestnaní.Určite sa Vám to oplatí, hlavne ak budete dlhodobejšie na PN. Len netreba zabudnúť splniť si všetky oznamovacie povinnosti /aj manžel aj vy/, taktiež na zdravotnú poisťovňu. je hlúposť? Nerozumiem sa tomu pýtam sa.

Pochybujem, že zadávateľka bude riskovať stratu zamestnania, aby ju mng. "zamestnal " s čo najvyšším platom pred PN.
abel
28.08.09,06:14
na to je potrebné si platiť 270 dní odvody, zadávateľku čaká PN v najbližšej dobe. To by nestihla, zrejme.
Predpokladám, že podmienku 270 dní poistenia spĺňa, keďže zamestnaná je od roku 2005 a po materskej nastúpila v apríli minulého roku. Do doby trvania 270 dní poistenia za posledné 2 roky sa počítajú aj dni z iného poistenia.
Tú možnosť som napísala kvôli tomu, lebo písala, že ju čaká operácia. Pokiaľ viem, niekedy je čakacia doba dosť dlhá a je možné aj to, že pôjde napr. na operáciu až v januári. V takom prípade by bolo pre ňu ideálne len dobrovoľné NP.
Xanti
28.08.09,06:17
Predpokladám, že podmienku 270 dní poistenia spĺňa, keďže zamestnaná je od roku 2005 a po materskej nastúpila v apríli minulého roku. Do doby trvania 270 dní poistenia za posledné 2 roky sa počítajú aj dni z iného poistenia.
Tú možnosť som napísala kvôli tomu, lebo písala, že ju čaká operácia. Pokiaľ viem, niekedy je čakacia doba dosť dlhá a je možné aj to, že pôjde napr. na operáciu až v januári. V takom prípade by bolo pre ňu ideálne len dobrovoľné NP.Ano splna tu podmienku, ale predsa ona je zamestnaná, tak jej nemôžu dorátať do tých 270 dní DNP zo zamestnania, a navyše prvých 26 týždnov je DNP vyplácané len z minimálneho vymeriavacieho základu.
A pokiaľ ju čaká operácia, tak nebude na ňu hádam čakať 9 mesiacov.

Myslím, že sme sa trošku zamotali. Ja reagujem na DNP. :D
Viac mňa osobne ale zaujíma možnosť toho druhého zamestnania, či je mať PN a materskú z oboch zamestnaní súbežne. Aj ked to druhé bude vytvorené účelovo.
abel
28.08.09,06:21
Ako je to vlastne s ukončeným DNP?

Toho času máme zamestnankyňu, ktorá poberá rodičovský príspevok a stará sa o svoje dieťatko. Je zamestnaná od 1. 8. 2006 a 15.8.2006 nastúpila na rizikové, porodila 15.3.2008 a niekedy v auguste 2007, resp. v septembri 2007 jej skončilo vyplácanie materského. Je dôležité ešte uviesť, že od 17.8.2007 do 20.12.2007 je DNP z minima, s tým, že od 21.12.2007 dodnes z VZ = 28000 Sk. Všetko toto je pre prípad možného narodenia ďalšieho dieťatka. Potrebujeme toto DNP prerušiť? Prosím poraďte niekto? Vopred vďaka ...
Ak plánuje nastúpiť na materskú v období od 1.1.2010 do 31. 12. 2010, jej RO bude rok 2009, preto odporúčam do konca roka 2009 platiť DNP z max. vymeriavacieho základu a od januára ho zmeniť na minimálny - nie zrušiť.
Katy a R
28.08.09,06:26
pre Elap
... ak sa chceš zamestnať u manžela, tak nepôjde o dobrovoľné nem poistenie .. ale o povinné poistenie zamestnanca
v tom prípade netreba splniť podmienku 270 dní (samozrejme o PNke hovoríme, nie o materskej)
Nárok na nemocenské by bol z obidvoch zamestnaní..
Xanti
28.08.09,06:35
pre Elap
... ak sa chceš zamestnať u manžela, tak nepôjde o dobrovoľné nem poistenie .. ale o povinné poistenie zamestnanca
v tom prípade netreba splniť podmienku 270 dní (samozrejme o PNke hovoríme, nie o materskej)
Nárok na nemocenské by bol z obidvoch zamestnaní.. A v prípade materskej dovolenky je to ako? Tiež sa to dá takto urobiť? Díky za odpoved.
Zdenka 0705
28.08.09,07:23
pre Elap

Nárok na nemocenské by bol z obidvoch zamestnaní..
Myslíš tým dva riadne pracovné pomery?
Katy a R
28.08.09,07:54
A v prípade materskej dovolenky je to ako? Tiež sa to dá takto urobiť? Díky za odpoved.

ak sa jedná o nemocenské ... tak pre povinné poistenie platí §33 odst 1 a pre DNP odst 2.
materské - to je iná káva .. tam platí §48 ... takže v prípade nároku z dvoch poistení, treba mať pri obidvoch splnenú podmienku 270 dní ..
Xanti
28.08.09,08:24
ak sa jedná o nemocenské ... tak pre povinné poistenie platí §33 odst 1 a pre DNP odst 2.
materské - to je iná káva .. tam platí §48 ... takže v prípade nároku z dvoch poistení, treba mať pri obidvoch splnenú podmienku 270 dní .. Čiže ak to dobre chápem...
príklad... zarábam 10000 sk mesačne v zamestnaní
niekto z rodiny má živnosť, tak ma zamestná a dá mi plat 21000 sk ( píšem v SK lepšie sa mi chápe ) ... z toho platu zaplatí odvody... a ked pôjdem na materskú tak si môžem vybrať to z ktorého mi ju majú platiť? Teda že si vyberiem "kvázi zamestnanie" lebo tam mám vyšší VZ a spätne ak mi vezmú do zadu obdobie 270 dní?

Môže sa to takto? Totiž materská z 21000 sk je vyššia ako z 10 000 sk :D
Dobroslava
28.08.09,08:36
Prajem pekný deň, chcel by som sa opýtať, či je možnosť poberať OČR na tú istú diagnózu druhým rodičom? Totižto kamarát má dieťa, ktoré má zlomené zápästie. Prvých 10 dní poberala OČR jeho manželka, a keďže stav dieťaťa si vyžaduje liečenie ešte najmenej 3 týždne, chce vedieť, či si môže uplatniť OČR teraz ďalších 10 dní on. Je taká možnosť? Ďakujem.
Katy a R
28.08.09,08:47
Čiže ak to dobre chápem...
príklad... zarábam 10000 sk mesačne v zamestnaní
niekto z rodiny má živnosť, tak ma zamestná a dá mi plat 21000 sk ( píšem v SK lepšie sa mi chápe ) ... z toho platu zaplatí odvody... a ked pôjdem na materskú tak si môžem vybrať to z ktorého mi ju majú platiť? Teda že si vyberiem "kvázi zamestnanie" lebo tam mám vyšší VZ a spätne ak mi vezmú do zadu obdobie 270 dní?

Môže sa to takto? Totiž materská z 21000 sk je vyššia ako z 10 000 sk :D

Ak splní podmienku 270 dní pri obidvoch PP... tak z obidvoch.

Ale (a asi na toto sa pýtaš) ak trvajú obidva PP ... a v druhom PP (s vyšším VZ) je len málo dní poistenia, tak nárok na dávku z tohto poistenia je len vtedy, ak by tam bolo nejaké iné ukončené poistenie (v súčte 270 dní). Ak takéto poistenie nemá a ak ten pôvodný PP (s nižším VZ) neukončí ... tak nárok bude len z toho pôvodného PP.
to je môj názor. Podľa mňa si vybrať nemôže .. z druhého PP by bol nárok, ak ukončí prvý PP.
...ale... ešte dodám mimotemy .. pri SP nikdy nevieš ;)
Xanti
28.08.09,08:51
Ak splní podmienku 270 dní pri obidvoch PP... tak z obidvoch.

Ale (a asi na toto sa pýtaš) ak trvajú obidva PP ... a v druhom PP (s vyšším VZ) je len málo dní poistenia, tak nárok na dávku z tohto poistenia je len vtedy, ak by tam bolo nejaké iné ukončené poistenie (v súčte 270 dní). Ak takéto poistenie nemá a ak ten pôvodný PP (s nižším VZ) neukončí ... tak nárok bude len z toho pôvodného PP.
to je môj názor. Podľa mňa si vybrať nemôže .. z druhého PP by bol nárok, ak ukončí prvý PP.
...ale... ešte dodám mimotemy .. pri SP nikdy nevieš ;) No áno na to som sa pýtala.
Takže relatívne by sa dalo ešte to urobiť tak, že by tehotná ukončila zamestnanie ( napr.na dva dni po dohode zo zamestnávateľom ), potom by ju prijal späť. A pred nástupom na materskú dovolenku by ju zamestnal aj ktosi z rodiny z vyšším VZ ( nie plným, lebo by šlo o dve zamestnania ).
Šlo by vtedy si vybrať materskú s vyšším VZ?
Dobroslava
28.08.09,08:55
Prajem pekný deň, chcel by som sa opýtať, či je možnosť poberať OČR na tú istú diagnózu druhým rodičom? Totižto kamarát má dieťa, ktoré má zlomené zápästie. Prvých 10 dní poberala OČR jeho manželka, a keďže stav dieťaťa si vyžaduje liečenie ešte najmenej 3 týždne, chce vedieť, či si môže uplatniť OČR teraz ďalších 10 dní on. Je taká možnosť? Ďakujem.
Ešte som zabudol dodať, že kamarátova manželka si platí DNP a momentálne je na rodič.príspevku a kamarát je SZČO /ak je to nejako podstatné/.
veronikasad
28.08.09,09:03
Xanti, podmienku 270 dní je nutné splniť iba v prípade dobrovolného nem. poistenia. Pri PN zo zamestnania sa táto podmienka nevyžaduje. Ak bude mať vystavené 2 PN-ky má nárok na nemocenské, od obidvoch zamestnávatelov.

Obmedzenie je iba, ak PN-vznikla v ochrannej dobe

2) Ochranná lehota

a) poistenca, ktorý bol nemocensky poistený menej ako 42 dní, je toľko dní, koľko trvalo nemocenské poistenie,
Dobroslava
28.08.09,09:53
Prajem pekný deň, chcel by som sa opýtať, či je možnosť poberať OČR na tú istú diagnózu druhým rodičom? Totižto kamarát má dieťa, ktoré má zlomené zápästie. Prvých 10 dní poberala OČR jeho manželka, a keďže stav dieťaťa si vyžaduje liečenie ešte najmenej 3 týždne, chce vedieť, či si môže uplatniť OČR teraz ďalších 10 dní on. Je taká možnosť? Ďakujem.
Prosím nikto neporadí, potrebujem súúrne?
veronikasad
28.08.09,10:05
Prajem pekný deň, chcel by som sa opýtať, či je možnosť poberať OČR na tú istú diagnózu druhým rodičom? Totižto kamarát má dieťa, ktoré má zlomené zápästie. Prvých 10 dní poberala OČR jeho manželka, a keďže stav dieťaťa si vyžaduje liečenie ešte najmenej 3 týždne, chce vedieť, či si môže uplatniť OČR teraz ďalších 10 dní on. Je taká možnosť? Ďakujem.

Nie, nie je to možné .


Vznik a zánik nároku na ošetrovné

§ 42
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-socialnom-poisteni-od-01-01-2009-a.html#hore)

(1) Poistencovi vzniká nárok na ošetrovné od prvého dňa potreby ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b) a zaniká dňom skončenia potreby ošetrovania alebo starostlivosti, najneskôr uplynutím desiateho dňa.

(2) Ošetrovné patrí v tom istom prípade len raz a len jednému poistencovi.
Dobroslava
28.08.09,10:07
Nie, nie je to možné .


Vznik a zánik nároku na ošetrovné

§ 42
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-socialnom-poisteni-od-01-01-2009-a.html#hore)

(1) Poistencovi vzniká nárok na ošetrovné od prvého dňa potreby ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b) a zaniká dňom skončenia potreby ošetrovania alebo starostlivosti, najneskôr uplynutím desiateho dňa.

(2) Ošetrovné patrí v tom istom prípade len raz a len jednému poistencovi.

Ďakujem, už som si istý.
ivka70
28.08.09,10:09
Prosím nikto neporadí, potrebujem súúrne?

Nie, nemoze pri tej istej chorobe poberat OCR dalsi z rodicov,ked si pozries stranku socialnej poistovne a narok na osetrovne:

http://www.socpoist.sk/osetrovne/1294s?&lang=sk

Poskytovanie dávky, ochranná lehota


poskytovanie za kalendárne dni
od prvého dňa potreby ošetrovania alebo starostlivosti o dieťa do skončenia potreby ošetrovania alebo starostlivosti o dieťa, najviac desať dní
poskytovanie v tom istom prípade potreby ošetrovania/starostlivosti o dieťa len raz a len jednému poistencovi
matka s dietatom moze zostat aj nadalej doma, bude ospravedlnena z prace, ale narok na vyplatu penaznej davky mat nebude
promont maja
02.09.09,05:59
Abel, veľká vďaka.
Robina
09.10.09,05:50
Zdravím Vás a zároveň prosím o radu pre moju kamarátku: Jej dcéra je študentkou denného štúdia má 20 rokov - tento rok maturuje. Zároveň sa stalo, že je tehotná.Kamarátka teraz nevie čo má robiť, lepšie povedané ako postupovať, aby mala nárok na nejaké peniaze, pretože jej neplatili ani DNP. Má to doplatiť, lebo ešte by stihli tých 270 dní. Ale čo ďalej? Alebo ju má zamestnať u jej manžela - on má živnosť a zaplatili by za ňu odvody? Neviem jej poradiť vôbec, lebo je to také zamotané aj s tým že je študentka. Vopred ďakujem za rady.
Xanti
09.10.09,06:09
Zdravím Vás a zároveň prosím o radu pre moju kamarátku: Jej dcéra je študentkou denného štúdia má 20 rokov - tento rok maturuje. Zároveň sa stalo, že je tehotná.Kamarátka teraz nevie čo má robiť, lepšie povedané ako postupovať, aby mala nárok na nejaké peniaze, pretože jej neplatili ani DNP. Má to doplatiť, lebo ešte by stihli tých 270 dní. Ale čo ďalej? Alebo ju má zamestnať u jej manžela - on má živnosť a zaplatili by za ňu odvody? Neviem jej poradiť vôbec, lebo je to také zamotané aj s tým že je študentka. Vopred ďakujem za rady.
Vždy dostane rodičovský príspevok, pokiaľ nemá nárok na materské. Na materské musí mať platené tých 270 dní a nedá sa doplatiť spätne.

Neviem asi by jej nepomohlo keby sa zamestnala u manžela lebo nestihne zaplatiť tých 270 dní.
Teraz sa má meniť zákon od januára, že vyšší rodičovský príspevok bude mať tá žena, ktorá mala platené odvody. Takže z ohladu toho by jej možno pomohlo sa prihlásiť na platenie odvodov do SP na nemocenské poistenie ako dobrovolne poistená z min. VZ.

Ale to je len moja dumka, z info z médii. Možno aj v tom prípade aby bol vyšší rodičovský príspevok bude treba mať zaplatené 270 dní to ja neviem.
Robina
09.10.09,06:53
Nevie nám poradiť nikto?
Robina
09.10.09,06:58
ďakujem Xanti, ale jej išlo o tú materskú. Termín má niekedy v máji. A ako by to bolo s prípadnou PN, keď je ešte študentka?
Xanti
09.10.09,07:00
ďakujem Xanti, ale jej išlo o tú materskú. Termín má niekedy v máji. A ako by to bolo s prípadnou PN, keď je ešte študentka?
Aj pri PN musí mať zaplatené odvody 270 dní pri dobrovolnom poistení, ale ak ju mng. zamestná tak na PN môže ísť temer okamžite. Ale materskú nemá šancu vôbec získať.
veronikasad
09.10.09,07:37
ďakujem Xanti, ale jej išlo o tú materskú. Termín má niekedy v máji. A ako by to bolo s prípadnou PN, keď je ešte študentka?
Na materské jej nárok nevznikne, lebo nesplňa podmienku poistenia 270 dní v posledných 2 rokoch. Bude mať nárok na rodičovský príspevok (alebo príspevok na starostlivosť o dieťa ?), ale len v tej zníženej výške - ododňa pôrodu.
Zamestnaním u manžela nič nevyrieši, lebo nesplňa podmienku 270 dní poistenia, DNP sa nedá doplatiť spätne.
Robina
09.10.09,20:24
Ja Vám ďakujem za rady, ale teraz neviem, čo jej mám povedať. Zamestnať, alebo nezamestnať. A môže byť študentka na riadny prac. pomer? Veľmi pekne ďakujem.
Xanti
10.10.09,04:37
Ja Vám ďakujem za rady, ale teraz neviem, čo jej mám povedať. Zamestnať, alebo nezamestnať. A môže byť študentka na riadny prac. pomer? Veľmi pekne ďakujem.
Pokiaľ by chcela ísť na PN rizikové tehotenstvo ( ale nesmie chodiť do školy počas PN ) tak ju môže mng. zamestnať, vtedy bude mať nárok na nemocenské dávky.

Ak ju nezamestná a bude si platiť dobrovolné odvody nemocenského poistenia, a pôjde na rizikové PN tak nedostane nemocenské dávky, lebo nebude splnať podmienku 270 dní v posledných dvoch rokoch.

Ako študentka môže byť zamestnaná a mať riadny pracovný pomer. Nemusí byť na plný úväzok, môže byť čiastočný.
norikal
20.11.09,19:14
Dobry den.
Dnes som si dala DNP ale neviem ci som sa neuponahlila :-/ Planujem ist na matersku,o babo by sme sa uz chceli zacat snazit ale asi som si dala DNP zbytocne,pokial by sa nam to podarilo hned.Vymeriavaci zaklad na matersku by sa mi ratal z roku 2009???To znamena ze za tento mesiac mam zaplatit alikvotnu ciastku a za december celu.Tam mi vznikne len maly rozdiel pri vyplacani.Rozumiem tomu spravne alebo sa mylim (to by som bola radsej ).:---
Dakujemza odpovede
tuta
20.11.09,19:52
1. ver, že bábo sa podarí
2. ak nie si ináč poistená je dobre, že si sa na DNP prihlásila ešte pre otehotnením, je tam totiž podmienka, že DNP si musíš platiť aspoň 270 dní, čiže materské si musíš zaslúžiť :D
3. aký vymeriavací základ si si dala?
4. za tento mesiac zaplatíš alikvotnú čiastku, za december už celú
norikal
21.11.09,07:40
1. ver, že bábo sa podarí
2. ak nie si ináč poistená je dobre, že si sa na DNP prihlásila ešte pre otehotnením, je tam totiž podmienka, že DNP si musíš platiť aspoň 270 dní, čiže materské si musíš zaslúžiť :D
3. aký vymeriavací základ si si dala?
4. za tento mesiac zaplatíš alikvotnú čiastku, za december už celú

1. Verim :);)
Viem ze treba splnit podmienku na vyplatenie ci PN alebo materskej 270 dni,na OCR je to hned od podpisu DNP.Vymeriavaci zaklad mam 584 € (na socialke ti neporadia kolko si mas dat ::( ).
4,to viem tiez,mam to rozpisane
Co vsak neviem naisto je to ci sa mi bude materska ratat z roku 2009,pokial by som rodila v roku 2010 (kalendarny rok spat) alebo je to len poslednych 12 mesiacov spatne.Ci som si to v tomto pripade nedala zbytocne :confused:
Dakujem
Xanti
21.11.09,18:31
1. Verim :);)
Viem ze treba splnit podmienku na vyplatenie ci PN alebo materskej 270 dni,na OCR je to hned od podpisu DNP.Vymeriavaci zaklad mam 584 € (na socialke ti neporadia kolko si mas dat ::( ).
4,to viem tiez,mam to rozpisane
Co vsak neviem naisto je to ci sa mi bude materska ratat z roku 2009,pokial by som rodila v roku 2010 (kalendarny rok spat) alebo je to len poslednych 12 mesiacov spatne.Ci som si to v tomto pripade nedala zbytocne :confused:
Dakujem
mimotemy Norikal nemusíš malovať písmená, strašne zle sa to číta, a ťažko sa potom radí. Skús používať na príspevky normálne písmo. Myslím, že to ocenia viacerí. Ďakujem.
abel
21.11.09,19:00
1. Verim :);)
Viem ze treba splnit podmienku na vyplatenie ci PN alebo materskej 270 dni,na OCR je to hned od podpisu DNP.Vymeriavaci zaklad mam 584 € (na socialke ti neporadia kolko si mas dat ::( ).
4,to viem tiez,mam to rozpisane
Co vsak neviem naisto je to ci sa mi bude materska ratat z roku 2009,pokial by som rodila v roku 2010 (kalendarny rok spat) alebo je to len poslednych 12 mesiacov spatne.Ci som si to v tomto pripade nedala zbytocne :confused:
Dakujem
Ak pôjdeš na materskú v období do 31. 12. 2010 a budeš mať splnenú podmienku 270 dní, tvoje rozhodné obdobie je rok 2009 (nemám tu kalkulačku a nechce sa mi počítať, tak napr. ak by si sa poistila 16. novembra 2009 a vymeriavací základ by si si určila 600.- €, tak by si mala denný vymeriavací základ: 900.- € : 46 dní )
Výšku VZ si môžeš po 6-ich mesiacoch zmeniť na minimálny ( od 1. 6. 2010), ak sa zadarí plánované rodičovstvo, už ti to výšku materskej neovplyvní.
norikal
22.11.09,11:23
Ak pôjdeš na materskú v období do 31. 12. 2010 a budeš mať splnenú podmienku 270 dní, tvoje rozhodné obdobie je rok 2009 (nemám tu kalkulačku a nechce sa mi počítať, tak napr. ak by si sa poistila 16. novembra 2009 a vymeriavací základ by si si určila 600.- €, tak by si mala denný vymeriavací základ: 900.- € : 46 dní )
Výšku VZ si môžeš po 6-ich mesiacoch zmeniť na minimálny ( od 1. 6. 2010), ak sa zadarí plánované rodičovstvo, už ti to výšku materskej neovplyvní.
Poistena som od 20.11 2009 a vymeriavaci zaklad mam 584€Ak pojdem na matersku do konca roka 2010 tak mi matersku budu ratat z roku 2009 ale platim len za november alikvotnu ciastku/ 9,40) a za december celu (25,60).Tak to sa mi asi moc neoplati???Nevyznam sa v tom tak preto sa tak hlupo pytam,potrebujem to vysvetlit ako pre debka ;):rolleyes:
abel
22.11.09,13:14
Čo už, prinútila si ma ísť pre kalkulačku. To, čo píšeš, tých 9,40 a 25,60 € je už výška poistného. Tvoj vymeriavací základ za rok 2009 je 19,0119 €/deň.
Za november: 584 : 30 = 19,50 /deň, za 11 dní = 214,50 €.
Za december 584 € za 31 dní, celkom za november a december 798,50 € za 42 dní = 19,0119 €/deň.
Materské sa vypláca vo výške 55 % tvojho denného vymeriavacieho základu, t.j. 10,4565 € na deň.
http://www.socpoist.sk/materske/1293s#vyska-davky
lowike
23.11.09,16:18
Ahojte
Tiez potrebujem poradit ohladne DNP.
Priatelov otec bol dlhe roky (cca 30) zamestnany, potom isiel na PN, bol rok na PN (cize vycerpal cele nemocenske), pocas toho zanikla firma a teda 30.10.2009 ukoncil PN a 2.11.2009 sa prihlasil na urade prace.
6.11.2009 ho vsak vzali do nemocnice a odvtedy je znova PN, momentalne caka doma na operaciu srdca, ktora by mala byt cca o mesiac, a stale je PN. A je otazne, ci nakoniec nebude invalid

No a tu su moje otazky:

1. Moze dostavat teraz davku v nezamestnanosti, aj ked je PN, kedze nema narok na nemocenske? (na urade prace hovorila uradnicka, ze nie, ked je praceneschopny, ale zakon o socialnom poisteni hovori len o poberani nemocenskeho a nie o praceneschopnosti ako o prekazke v poberani podpory v nezamestnanosti, tak sa mi to nezda)

2. Moze uzatvorit DNP pocas toho, co je PN?

3. Keby teraz uzatvoril DNP s max. vymeriavacim zakladom, dostal by nejake nemocenske v najblizsom obdobi, alebo az po 26 tyzdnoch? (podmienku 270 dni b mal splnenu z predchadzajuceho zamestnania, kde bol nizsi vymer. zaklad ako maximalny)
(Podla toho, co som citala na stranke socpoist, ked plati DNP kratsie ako 26 tyzdnov, nemocenske sa vyplaca z minimalneho vymeriavacieho zakladu - co by bolo asi menej ako podpora v nezamestnanosti)

Preto by ma zaujimalo, ci by sa mu oplatilo teraz uzatvorit DNP z max. vymeriavacieho zakladu a ci by mohol cerpat nemocenske az po pol roku (cize po vycerpani podpory v nezamestnanosti).
Alebo uzatvorit DNP z max. vymeriavacieho zakladu, od 1.1.2010 ho znizit na minimalny a po pol roku cerpat nemocenske na zaklade odvodov v roku 2009.

Som z toho trochu zmatena a este neviem, ci do toho nezamiesa karty invalidita ...

Velmi pekne Vam vopred dakujem za vsetky rady.
veronikasad
23.11.09,16:23
Nech sa prihlási v sociálnej poisťovni ako dobrovolne poistená osoba. Do 270 dní nem. poistenia sa mu bude počítať aj nem. poistenie zo zamestnania. Môže znovu čerpať nemocenské počas 52 týždňov z DNP - prvých 26 týždňov len z min. vymer. základu, aj keď by si stanovil vyšší vymer.základ. Pri novej PN-ke po 26 týždňoch by mal nárok na nemocenské zo skutoč. vymer.základu z roku 2009.

Počas poberania nemocenského sa prerušuje výplata dávky v nezamestnanosti. Obnoví sa až po skončení výplaty nemocenského.
lowike
23.11.09,16:55
Môže znovu čerpať nemocenské počas 52 týždňov z DNP - prvých 26 týždňov len z min. vymer. základu, aj keď by si stanovil vyšší vymer.základ.
moze teda cerpat nemocenske aj napr. od buduceho tyzdna aj ked 30.10.2009 ukoncil 52-tyzdnove cerpanie? netreba tam cakat 26 tyzdnov?
brčko
23.11.09,17:11
lowike,
túto poslednú otázku neviem zodpovedať, lebo neviem, či sa berie každé nem.poistenie zvlášť, alebo to budú brať spolu, t.j. či sa dni predchádzajúceho poberania nemocenského zarátavajú do podpornej doby z DNP alebo nie. vid § 34 ods.5 zákona o soc.poistení.

k otázke č. 1
máš pravdu, že ak je zaevidovaný na UP (počas PN ho nezaevidujú, ale ked v čase prihlásenia na PN nebol, tak ho zaevidujú) a poberá nemocenské, tak nárok na podporu nemá. Ak ale nárok na nemocenské nemá, tak by mal nadalej poberať podporu.

2
aj počas PN sa môže prihlásiť na DNP.
lowike
23.11.09,17:37
lowike,
túto poslednú otázku neviem zodpovedať, lebo neviem, či sa berie každé nem.poistenie zvlášť, alebo to budú brať spolu, t.j. či sa dni predchádzajúceho poberania nemocenského zarátavajú do podpornej doby z DNP alebo nie. vid § 34 ods.5 zákona o soc.poistení.


Dakujem za odpovede, Brčko!
S tym podpornym obdobim si aj ja lamem hlavu. Socialna poistovna ma na stranke:
Zanik naroku:


uplynutím 52 týždňov od vzniku dočasnej pracovnej neschopnosti, t.j. uplynutím podporného obdobia (do podporného obdobia sa započítavajú aj predchádzajúce obdobia dočasnej pracovnej neschopnosti, ak patria do obdobia 52 týždňov pred jej vznikom; ak nemocenské poistenie trvalo aspoň 26 týždňov od skončenia poslednej dočasnej pracovnej neschopnosti a poistencovi počas tohto obdobia nevznikla dočasná pracovná neschopnosť, predchádzajúce obdobia dočasnej pracovnej neschopnosti sa do podporného obdobia nezapočítavajú)

Co chapem, neviem, ci spravne, ze sa zapocitava akakolvek docasna pracovna neschopnost bez ohladu na druh poistenia (zamestnanec / DNP/...)
a ked vycerpal 52 tyzdnov v kuse, moze brat nemocenske najskor o 26 tyzdnov - a to znova plnu dobu 52 tyzdnov...
a teda ak by bol znova PN pocas tych 26 tyzdnov, nemusi to poistovni ani hlasit, lebo by za to nic nemal

prosim, potvrdte/vyvratte, ci to chapem spravne:confused::confused:
veronikasad
27.11.09,10:11
Norika, ošetrovné nie je predmetom dane, vypláca ho sociálna poisťovňa. Musíš mať dva doklady - dávku dostaneš len jednu ako súčet ošetrovného z obidvoch poistení.
norikal
27.11.09,10:12
[QUOTE=abel;1215426]Čo už, prinútila si ma ísť pre kalkulačku. To, čo píšeš, tých 9,40 a 25,60 € je už výška poistného. Tvoj vymeriavací základ za rok 2009 je 19,0119 €/deň.
Za november: 584 : 30 = 19,50 /deň, za 11 dní = 214,50 €.
Za december 584 € za 31 dní, celkom za november a december 798,50 € za 42 dní = 19,0119 €/deň.
Materské sa vypláca vo výške 55 % tvojho denného vymeriavacieho základu, t.j. 10,4565 € na deň.

Dakujem za rady :-)
Este sa opytam,som od vcera na OCR so synom.Ocr mam na 10 dni.K normalnej ocr mi pride aj z DNP a to na den ten vymeriavaci,co si mi vyratala 10.45€ a je to v hrubom?


norikal
27.11.09,10:13
Čo už, prinútila si ma ísť pre kalkulačku. To, čo píšeš, tých 9,40 a 25,60 € je už výška poistného. Tvoj vymeriavací základ za rok 2009 je 19,0119 €/deň.
Za november: 584 : 30 = 19,50 /deň, za 11 dní = 214,50 €.
Za december 584 € za 31 dní, celkom za november a december 798,50 € za 42 dní = 19,0119 €/deň.
Materské sa vypláca vo výške 55 % tvojho denného vymeriavacieho základu, t.j. 10,4565 € na deň.


[QUOTE=veronikasad;1220260]Norika, očšetrovné nie je predmetom dane, vypláca ho sociálna poisťovňa. Musíš mať dva doklady - dávku dostaneš len jednu ako súčet ošetrovného z obidvoch poistení.


Aha,takze je to v cistom.Dakujem. :)
lowike
17.12.09,09:23
lowike,
k otázke č. 1
máš pravdu, že ak je zaevidovaný na UP (počas PN ho nezaevidujú, ale ked v čase prihlásenia na PN nebol, tak ho zaevidujú) a poberá nemocenské, tak nárok na podporu nemá. Ak ale nárok na nemocenské nemá, tak by mal nadalej poberať podporu.
.

Ahojte
Tak som tu opat s otazkou ohladne priatelovho otca.
Rok bol PN (do 31.10.09) , potom dostal vypoved (31.10.09), prihlasil sa na urad prace (k 1.11.09) a po 4 dnoch (4.11.09) mu zacala nova PN, ktora este trva.
Hoci som sa vsade dopatrala, ze by nemal mat narok na nemocenske z podpornej doby, nakolko vycerpal rocnu podpornu dobu, na urade prace a v Socpoist si myslia opak. Dostal teda podporu za tie 4 dni a dnes mu prislo nemocenske za zvysne dni, ale pocitane z minimalneho vymeriavacieho zakladu.
Co si o tom myslite?
Stretli ste sa s tym uz niekde/niekedy?

Zaujima ma to aj z toho ohladu, ci nahodou nebude musiet raz to nemocenske vratit.
Vopred dakujem za odpovede
veronikasad
17.12.09,10:18
lowike, ak uzatvoril dobrovolné nemocenské poistenie, podporná doba z DNP sa sleduje samostatne - znovu má nárok na nemocenské v trvaní 52 týždňov, prvých 26 týždňov len z min. VZ. Po 26 týždňcoh - ak PN naďalej trvá - je dobré PN-ku ukončiť a dať si vystaviť novú. Nová už bude počítaná zo skutočného VZ. Ak by ju neukončil, nemocenské počas celej PN-ky bude vyplácané z minima.
lowike
17.12.09,11:12
lowike, ak uzatvoril dobrovolné nemocenské poistenie, podporná doba z DNP sa sleduje samostatne - znovu má nárok na nemocenské v trvaní 52 týždňov, prvých 26 týždňov len z min. VZ. Po 26 týždňcoh - ak PN naďalej trvá - je dobré PN-ku ukončiť a dať si vystaviť novú. Nová už bude počítaná zo skutočného VZ. Ak by ju neukončil, nemocenské počas celej PN-ky bude vyplácané z minima.

no, ale tu nejde o dobrovolne nemocenske, lebo to uzatvoril len tento pondelok (14.12.09) a nepoziadal o vyplacanie nemocenskeho z DNP, a dnes mu prislo cca 147 EUR, co si myslim, ze je asi nemocenske za dobu 4.11-30.11.2009 a asi z minim. vymer. zakladu, kedze predtym dostaval nemocenske okolo 350 EUR mesacne.
AdaMtiM
17.12.09,11:29
Ja by som tiež poprosila o radu. SZČO-povinný paltiteľ nemocenského chce mať najvyšiu možnú PN. Ako na to? Doteraz si platil podľa príjmu za rok 2008 ale ešte musel doplácať do minima.Od januára si zvýšiť VZ - ako na to? Nemôže sa predsa stať dobrovoľne posteným keď je už povinným platiteľom... . Ja na tieto čachre veľmi nie som, poradíte mi niekto? Keby išiel na PN teraz v decebri, už si nepomôže zrejme. A asi ani v januári...
Lianka
17.12.09,11:33
Nemôže sa predsa stať dobrovoľne posteným keď je už povinným platiteľom...

Moze. Moze sa prihlasit ako DPO, ak je zaroven aj povinne poistenou osobou. Vymeriavaci zaklad v uhrne vsak nemoze prekrocit maximalny vymeriavaci zaklad urceny zakonom.

Dobrovoľne nemocensky poistená osoba má vsak nárok na nemocenské, ak jej vznikla dočasná pracovná neschopnosť a v posledných dvoch rokoch pred vznikom dočasnej pracovnej neschopnosti bola nemocensky poistená najmenej 270 dní.
UBIKA25
06.01.10,09:57
Asi ma zamordujete, ale chcem vedieť, či som to celé správne pochopila...
Žena, ktorá bola zamestnaná 1990-2008,
rok 2009 bola nezamestnaná...
teraz sa 1.1.2010 prihlási na DNP s MAX VZ má nárok na nemocenké vyššie? ...
podmienku 270 dní po dobu 2 rokov spĺňa? myslím si, že áno
teraz je chorá a príjem žiadny má 2 mesiace do dôchodku - nik ju ani nezamestná...

A ešte jedna otázočka, keď si platím DNP viac ako 270 dni z MAX VZ a ešte aj vyššie povinnné NP mám nárok na dve materské, keď požiadam na dvoch žiadostiach? Jednu z DNP MAX VZ a druhú z Povinneho NP? Alebo platí iba jedna najvyššia možná materská a dosť?

Ďakujem
Xanti
06.01.10,10:03
Asi ma zamordujete, ale chcem vedieť, či som to celé správne pochopila...
Žena, ktorá bola zamestnaná 1990-2008,
rok 2009 bola nezamestnaná...
teraz sa 1.1.2010 prihlási na DNP s MAX VZ má nárok na nemocenké vyššie? ... Nie , má nárok na nemocenské z minimálneho VZ, nakoľko z max. bude mať nárok až ked si bude platiť odvody min. 26 týždňov.
podmienku 270 dní po dobu 2 rokov spĺňa? myslím si, že áno splňa, neoplatí sa jej prihlásiť sa z max. VZ, stačí z min. a bude dostávať min. PN
teraz je chorá a príjem žiadny má 2 mesiace do dôchodku - nik ju ani nezamestná...

A ešte jedna otázočka, keď si platím DNP viac ako 270 dni z MAX VZ a ešte aj vyššie povinnné NP mám nárok na dve materské, áno na dve, jednu zoz zamestnania, a druhú z DNP, no v súčte nebude vyššia ako je maximum. Takže je úplne zbytočné platiť maximálne odvody v DNP, tam treba platiť rozdiel medzi maximom a VZ zo zamestnania.
keď požiadam na dvoch žiadostiach? Jednu z DNP MAX VZ a druhú z Povinneho NP? Alebo platí iba jedna najvyššia možná materská a dosť?

Ďakujem odpoved v texte
UBIKA25
06.01.10,13:43
Chcem sa opytať, či do doby, tých dvoch rokov - 270 dní nemocenského poistenia sa ráta PN a aj OČR? Poistenie sa neplatí, ale či je osoba vtedy poistená?
veronikasad
06.01.10,13:47
Chcem sa opytať, či do doby, tých dvoch rokov - 270 dní nemocenského poistenia sa ráta PN a aj OČR? Poistenie sa neplatí, ale či je osoba vtedy poistená? Pokial to nie je poberanie nemocenského z ochrannej doby, ano.
UBIKA25
06.01.10,13:54
Ochranna doba sa berie 42 dni po skončení zamestnania,
a ked je dana vypoved napri. 16 jan. a PN začala 15 jan. berie sa to ako ochranna doba?
UBIKA25
06.01.10,14:41
trosku sa prebehnem
veronikasad
06.01.10,14:48
Ochranna doba sa berie 42 dni po skončení zamestnania,
a ked je dana vypoved napri. 16 jan. a PN začala 15 jan. berie sa to ako ochranna doba?
Kedy skončil pracovný pomer ?
tajnostkárka
07.01.10,12:45
Dobrý deň,chcela by som sa informovať,či mi vzniká nárok od štátu na ten vyšší rodičovský príspevok.Pred nástupom na materskú som si dobrovoľne platila nemocenské poistenie,čím mi vznikol nárok na materskú bola to doba dlhšia ako 270dní...teraz však neviem či sa ma týka aj to zvýšenie súčastného rodičovského príspevku.Vie mi niekto poradiť,niekde som čítala,že ak som si platila odvody tak hej .. o aké odvody ide?o všetky alebo len o nemocenské?
Andyke
07.01.10,12:54
Nepíšeš koľko rokov má Tvoje dieťa.
Tu je to veľmi pekne popísané a vysvetlené :
http://blog.etrend.sk/mihalblog/2009/12/05/rodicovsky-prispevok-od-1-1-2010/
UBIKA25
07.01.10,14:24
Kedy skončil pracovný pomer ?

PRACOVNY POMER SKONčIL DOHODOU NA 16 JANUARA A PN BOLA OD 15 JANUARA DO APRILA...TO SA Už BERIE AKO OCHRANNA DOBA ALEBO NIE?
DAKUJEM VELMI PEKNE
brčko
07.01.10,21:00
PRACOVNY POMER SKONčIL DOHODOU NA 16 JANUARA A PN BOLA OD 15 JANUARA DO APRILA...TO SA Už BERIE AKO OCHRANNA DOBA ALEBO NIE?
DAKUJEM VELMI PEKNE

Ak nie si na RD, t.j. predpokladám fakticky pracuješ alebo čerpeš riadnu dovolenku, PN, platenú očr (t.j. do 10dní) aspon 42kalendárnych dní pred ukončením PP, tak si v tzv. ochrannej lehote podla zákona o sociálnom poistení, ale nie v ochrannej dobe podla zákonníka práce (tam sa hovorí o ochrannej dobe pri výpovedi od zamestnávatela, u teba nejde o výpoved, ale o ukončenie PP dohodou, čo je rozdiel!!!).
Ak by si bola tehotná, tak je OL 6mesiacov, ak skončí PP počas trvania nem.poistenia, t.j. nie počas RD.
luana38
08.01.10,13:20
Dobry den. Chcela by som sa opytat, ak je invalid nad 70% a nepracuje nikde, moze si platit dobrovolne nemocenske poistenie a dostavat pocas choroby preplatene nemiocenske?
UBIKA25
11.01.10,12:03
Pokial to nie je poberanie nemocenského z ochrannej doby, ano.


Ochranna doba sa berie 42 dni po skončení zamestnania,
a ked je dana vypoved napri. 16 jan. a PN začala 15 jan. berie sa to ako ochranna doba?

:eek:Môže mi to niekto, prosím pekne ozrejmiť?
Ďakujem veľmi pekne, nerozumiem tomu...:eek:
UBIKA25
12.01.10,06:10
MôžEM EšTE RAZ?
Andyke
12.01.10,06:41
1. Veronika Ti odpovedala, že pokiaľ poberanie PN a OČR bolo počas zamestnania, tak táto osoba je počas tejto doby nemocensky poistená. (tak isto sa to vzťahuje, keď je táto osoba dobrovoľne nemoc.poistená a poberala PN, OČR)

2. Pokiaľ je zamestnanec na PN od 15.januára, tak zamestnávateľ nemôže dať výpoveď 16.jan. (v zmysle zák.práce počas PN nemôže dať výpoveď )
UBIKA25
12.01.10,08:36
1. Veronika Ti odpovedala, že pokiaľ poberanie PN a OČR bolo počas zamestnania, tak táto osoba je počas tejto doby nemocensky poistená. (tak isto sa to vzťahuje, keď je táto osoba dobrovoľne nemoc.poistená a poberala PN, OČR)

2. Pokiaľ je zamestnanec na PN od 15.januára, tak zamestnávateľ nemôže dať výpoveď 16.jan. (v zmysle zák.práce počas PN nemôže dať výpoveď )
1. Ďakujem, veľmi pekne.
2. Ukončenie pracovného pomeru bolo dohodou na 16.jan. ale od 15 osoba bola na PN do apríla, len som si chcela overiť, či sa tie dni od 15 januára do 15 apríla rátaju ako doba nemocenského poistenia, ked vlastne pracovny pomer skončil.
niko.presov
19.01.10,13:43
Pekny den. Potrebujem surne radu.
Ak invaslidny dochodca, ktory nie je v PP zacne podnikat, platia pre neho tzv."rocne odvodove prazdniny?/
Ak ano, moze dobrovolne prispiebvat do nemocenskeho poistenia a ake su pre neho minimalne odvody, aby mohol dostavat v pripade choroby nemocenske davky?
Je nutne, aby platil aj zdravotne poistenie a ake vysoke? je toho dost vela otazok, ale dufam, ze tu najdem odpoved.
Xanti
19.01.10,14:01
Pekny den. Potrebujem surne radu.
Ak invaslidny dochodca, ktory nie je v PP zacne podnikat, platia pre neho tzv."rocne odvodove prazdniny?/ Ano, čo sa týka odvodov do SP, do ZP platí odvody v polovičnej výške.
Ak ano, moze dobrovolne prispiebvat do nemocenskeho poistenia Ano môže.
a ake su pre neho minimalne odvody minimálne odvody z min. VZ 319,58 € sú 14 €/mesačne, aby mohol dostavat v pripade choroby nemocenske davky?
Je nutne, aby platil aj zdravotne poistenie a ake vysoke? Je nutné, v polovičnej výške oproti zdravým občanom. je toho dost vela otazok, ale dufam, ze tu najdem odpoved.
v texte
niko.presov
19.01.10,15:45
dakujem, takze to zhrniem. Rok neplati nic, ale moze platit nemocenske, co cini 14euro. Zdravotne musi, co je asi polovica z normalneho cca 20e?
Tak to vychadza ma cca 35 euro na mesiac spolu.
Tatanya
20.01.10,20:25
Dobry vecer, viete mi prosim poradit?
Zamestnana som od roku 2003, v r. 2007 som isla na matersku, v r. 2008 som presla na rodicovsky. Momenatalne ma syn 2 roky a planujeme tento rok druhe babatko. Prihlasila som sa v SP na DNP, aby som mala najvyssiu matersku (nikto mi tam nechcel/nevedel poradit, tak som sa prihlasila z max. VZ) Ale na druhy den som zistila, ze mi stacilo sa prihlasit z rozdielu VZ.... max. VZ - predpokladany VZ zo zamestnania. Je to tak spravne?Ak mi nebudu vediet v praci povedat predpokladany VZ, tak z coho si mam platit to DNP?
Dakujem pekne.