xoxo
27.08.09,22:55
Dobry den prajem,

velmi rad by som Vas poprosil o radu, v mojej pravdepodobne bezvychodiskovej situacii. Zaciatkom minuleho tyzdna som odoslal poisteny balik na dobierku osobe z ineho mesta. Pri vyplnani potrebnych nalezitosti som vsak zbrklo vyplnil sek a neuvedomil som si, ze udaje som zadal naopak (odosielatel som bol ja a adresat dotycna osoba), postarka ich takisto neskontrolovala. Kedze sa mi peniaze za dobierku po takmer dvoch tyzdnoch nevratili, podal som reklamaciu na poste. Oznamili mi vsak, ze v pripade, ak peniaze dotycny prevzal, zavazky posty voci obom stranam tym zanikaju. V pripade, ak by peniaze neprevzal (co je vsak v tomto pripade nepravdepodobne), na zaklade reklamacie sa mi vratia spat. S dotycnym sa pokusam skontaktovat, bohuzial bezvysledne. Doplatil som tymto padom na svoj omyl a dotycnemu som urobil zrejme radost.
Chcem sa preto spytat na Vas nazor, ci je mozne celu vec posunut dalej a riesit pravnou cestou (napriklad ako neopravnene obohacovanie) alebo len prijat danu skutocnost.
Velmi pekne dakujem za Vase rady a postrehy.
FugAn
28.08.09,04:02
Chápem to správne, že na balíku bol príjemca on a ty odosielateľ, ale na šeku si bol ty odosielateľ a on príjemca? A potom kto zaplatil pošte dobierku keď ty si ju na pošte nevyplatil a on ich dostal. Ak sú to len dva týždme je predpoklad, že tie peniaze ten šek je ešte na pošte pretože úložna lehota je asi 15 alebo 18 dní. Z toho mi vyplýva že vlastne si mu len poslal balík ale peniaze vyplatila pošta. Takže by to mala riešiť pošta.
ivka70
28.08.09,04:33
u prijemcu penazi ide o neopravnene obohatenie, mas narok to od neho vymahat, ale je to na dlho.
O aku velku sumu ide?
xoxo
28.08.09,07:11
Vdaka za reakcie.
to FugAn: balik bol odoslany dobierkou, ktoru dotycny uhradil a nasledne dostal od postarky balik. Takto vyplateny dobierkovy sek putoval zrejme niekde do spracovatelskeho centra, kde po vyhodnoteni zistili, ze prijemcom penazi je dotycna osoba (a odosielatel som ja) a nasledne mu ich po par dnoch vyplatili (aspon tak predpokladam). Jedina moznost je ta, ze si moj hlupy omyl niekto medzitym vsimol a peniaze zadrzal docasne na poste. Ak by tak bolo, na zaklade mnou podanej reklamacie by sa mi mali vratit do 30 dni.

to ivka70: ide o zhruba 150 eur. V pripade, ak by sa mi nadalej nepodarilo s dotycnym skontaktovat a dohodnut sa medzi sebou (za predpokladu, ze mu posta sek vyplatila), pravdepodobne skusim kontaktovat pravnika. Nemas prosim pripadne napad, ako by som mohol v taktomto pripade postupovat?

Viem, ze nejde o horibilnu sumu, avsak nie som v situacii, kedy by som podobny obnos dokazal rychlo ozeliet.
Monča
28.08.09,07:26
Taký hlúpy omyl sa stal aj mne, bola to listová dobierka, kde peňažný poukaz sa lepí na zadnú stanu listu do fólie. Mala som ale to šťastie, že doručovateľka si to všimla, že sa jedná o dobierka a údaje sú vypísné opačne. Normálne prepísala poštový poukaz a napísala mi tam odkaz, že som to mala vypísané opačne. Veľa záleží aj od ochoty ľudí.
camozzi
28.08.09,07:34
V pripade, ze si dotycny peniaze prevzal, tak sa s nim pokus komunikovat. Najlepsie pisomne vyzvy a listy posielaj doporucene - podacie listky si dobre odloz. Daj mu nejaky cas splatnosti napr. do 14 dni od odoslania tejto vyzvy. Skus aj mail ci SMS aby si sa mohol neskor branit, ze si sa pokusal vec riesit mimosudne. Ak to nepomoze, obrat sa na advokatov. Ak sa nemylim, tak mas narok aj na prislusenstvo pohladavky, t.j. naklady, ktore ti s vymahanim vznikli: postovne, odmena advokatom... Len teraz nie som si isty ci by sa nan nemal narok az v pripade, ze by sa vec dostala na sud.
Mal som podobny problem a viem, ze som s advokatkou riesil aj naklady s vymahanim pohladavky. Po niekolkych vyzvach advokatskej kancelarie firma vyplatila vsetko tak ako mala. A to slo vtedy o asi 1200sk - tiez nedovolene obohatenie. Zvacsa sa ludia uvedomia az ked sa do veci zapoja pravnici a sudom sa budu chciet radsej vyhnut.
Chobot
28.08.09,08:06
Vdaka za reakcie.
to FugAn: balik bol odoslany dobierkou, ktoru dotycny uhradil a nasledne dostal od postarky balik. Takto vyplateny dobierkovy sek putoval zrejme niekde do spracovatelskeho centra, kde po vyhodnoteni zistili, ze prijemcom penazi je dotycna osoba (a odosielatel som ja) a nasledne mu ich po par dnoch vyplatili (aspon tak predpokladam). Jedina moznost je ta, ze si moj hlupy omyl niekto medzitym vsimol a peniaze zadrzal docasne na poste. Ak by tak bolo, na zaklade mnou podanej reklamacie by sa mi mali vratit do 30 dni.

to ivka70: ide o zhruba 150 eur. V pripade, ak by sa mi nadalej nepodarilo s dotycnym skontaktovat a dohodnut sa medzi sebou (za predpokladu, ze mu posta sek vyplatila), pravdepodobne skusim kontaktovat pravnika. Nemas prosim pripadne napad, ako by som mohol v taktomto pripade postupovat?

Viem, ze nejde o horibilnu sumu, avsak nie som v situacii, kedy by som podobny obnos dokazal rychlo ozeliet.

Tiež si myslím, že toto je asi najpravdepodobnejší scenár. Je vysoko pravdepodobné, že na pošte si nevšimli, že odosielateľ a adresát je na poštovej poukážke prehodený. Dobierka a poštová poukážka sú 2 osobitné veci. Ak prijali platbu za balík, tak pošt. poukážku riadne spracovali a doručili peniaze adresátovi - teda príjemcovi balíka. Pošta by mala byť schopná povedať, či tie peniaze prijal alebo nie.

Jednoznačne ide z jeho strany o neoprávnené obohatenie. Určite máš všetky doklady, dobre si ich uchovaj.

Raz sa mi to stalo tiež, ale mňa ešte pri podaní balíka upozornili, že mám na poštovej poukážke naopak odosielateľa a adresáta.
FugAn
28.08.09,09:12
Každopádne by som mu poslal výzvu na vrátenie peňazí doporučenou cestou, splatnosť by som dal do tých 15 dní od doručenia, nie od odoslania pretože len nejaké 2 dni trvá pošte spracovanie + 18 dní úložná lehota (aby si bol voči dotyčnému férový, aj napriek tomu, že on voťi Tebe nebol). V prípade, že list neprevezme, považuje sa to za doručené myslím už na tretí deň. Potom môžeš konať v spolupráci s právnikom.
xoxo
29.08.09,11:51
Vdaka vsetkym za rady. Celu vec budem riesit dalej. Akonahle sa dopracujem k nejakym vysledkom, dam vam vediet.