Zdenka175
28.08.09,05:50
Ahojte, chcem sa s Vami poradiť ako prezimujete muškáty? Niekedy keď som ešte bývala u rodičov sme ich dali do pivnice, občas poliali. Na jar sme ich zostrihali.Máte nejaké osvedčené postupy? ďakujem vám:)
Zdenka175
28.08.09,03:51
Vyčítala som toto na internete skúšali ste to niekto?:)

Pred prvými mrazmi preneste muškáty dnu a prezimujte ich na chladnom a bezmrazom mieste. Nepolievajte ich a listy nechajte prirodzene odumrieť. Keď uvädnú, odtrhnite ich a korene prikryte troškou vlhkej rašeliny. Každú rastlinu dajte do plastového vrecúška, ktorý úplne neuzavriete a zavesíte ich hore nohami. Na jar ich zasadíte do kvetináča a dobre polejete. Keď už nehrozia mrazy, vyneste rastliny von.
Zdenka 0705
28.08.09,04:41
Dosť dobre si neviem predstaviť dať hore nohami v nie celkom uzavretom plastovom vrecúšku naplneným rašelinou:rolleyes:
tetrisss
28.08.09,16:20
Ja pestujem obycajne muskaty a cele roky ich prezimuvam v predsieni rodinneho domu, na svetlom ale chladnom mieste, na jesen ich odstrihnem asi na dvadsat cm vysoko a asi raz za mesiac ich dobre polejem, potom ich v maji dam von. Prezimovanie v pivnici nedopadlo velmi dobre.
ondrejvla
28.08.09,18:37
Ťahavé muškáty na rozdiel od klasických muškátov prezimujú v kochlíkoch, na jeseň, ja to robím po sviatku Všechsvätých ich preriedim, zostrihám na cca 15-20 cm, vystrihám všetky suché konáriky, prekopem starou vidličkou a dám ich odpočívať do chladnej, ale svetlej miestnosti, polievam ich len symbolicky raaz za mesiac, keď je zemina viac suchá ako mokrá. V druhej polovici februára im pridám svetlo, začínam prihnojovať. Keď púšťajú prvé výhonky a sú slabé, odstrihávam ich asi 3 cm od očka, kde vyrašili. Pravidelne prihnojujem hnojivom ENGO červeným až do apríla, potom ich vykladám na balkón. Poraďáčky, ktoré boli u mňa, videli ich bohaté kvetenstvo nielen na jar, ale aj tesne pred zazimovaním.
Valcake
28.08.09,21:02
Mne prezimujú tiež v kochlíkoch, na chodbe v bytovke. Bývame dosť vysoko, takže chlad nemajú bohvieaký, polievam ich málo a vždy vydržia. Na jar majú niekedy škodcov /pretože je suchý vzduch /, postriekam ich opakovane mydlovou vodou a keď nepomôže príp. Cyper-om
maria 5
19.10.09,16:23
Poprosila by som radu kde a pri akej teplote je najlepšie uskladniť muštáty cez zimu, aby som nemusela na jar kupovať nové sadenice. Na akú dlžku ich treba zrezať.
arizona
19.10.09,18:24
Poprosila by som radu kde a pri akej teplote je najlepšie uskladniť muštáty cez zimu, aby som nemusela na jar kupovať nové sadenice. Na akú dlžku ich treba zrezať.

http://www.porada.sk/t43807-aby-muskaty-boli-pychou-nasich-okien.html
casch
19.10.09,18:25
Ja mám osvedčený postup od starej mamy, ale týka sa len muškátov klasických, nie ťahavých. V jeseň skátiť na 1/3, zimovať na okne, lepšie pri nižšej teplote. Koncom februára alebo začiatkom marca všetky výhonky zrezať tak, aby ostali 1-2 puky, asi na 2 cm. Ale všetky. Vyložiť na okno, polievať a za pár dní rastlinám vypučia nové zdravé a úplne zelené výhonky. Také zelené ostanú celé leto. Z odrezkov na jar dávam zakoreniť nové rastliny. Nevyklíčia len staré a choré korene.