Zuzannaa
28.08.09,09:21
Prosim o radu,

na dohodu ma k nam prist na par dni pracovat obcan, ktory nie je obcanom EU ale ma na Slovensku prechodny pobyt. je zamestnany na TPP v inej firme a k nam ide len na dohodu.
viete mi poradit, ci ho mam ja povinnost ohlasit na urad prace, socialnych veci a rodiny cez informacnu kartu, alebo tuto povinnost ma len zamestnavatel, ktory ho zamestnava na TPP?
a do socialnej poistovne ho mam prihlasit na tlacive - Registracny list FO - prihlaska ako keby som isla prihlasovat obcana SR? alebo je pre cudzincov nejake specialne tlacivo?
Dakujem
majoneza
29.08.09,19:00
Musite ziadat, aby urad prace Vam dal pracovne povolenie, aby mohol pracovat aj vo vasej firme. Moze pracovat u vas pokial ma platne povolenie plus ma platne prechodny pobyt (tak davajte pozor na datum skonciena).

Pokial viem, ostatne veci su ako pri slovenskom zamestnancovi, ale preverte to este. Bude mat slovesnke rodne cislo na karticke.
majoneza
29.08.09,19:47
Treba dodat, ze povolenie na zamestnanie je spojene s menovanym zamestnavatelom (kvoli tomu, potrebujete nove s vasim menom) ale prechodny pobyt na ucel zamestnanie nie je spojeny s urcity zamestnavatelom (aj ked jeden z podmienok na povodne vydanie je, ze zamestnanec ma povolenie na zamestnanie od aspon jedneho zamestnavatela). Tak nemusite opakovat cely process, iba tu cast na urade prace.

Dost lahke je, iba jeden forumlar tam date, a povedia Vam ci suhlasia alebo nie (pokial viem, zavisi ci maju uvedene nezamestnany, ktori by mohli robit tu pracu).

http://www.employment.gov.sk/index.php?SMC=1&id=757
majoneza
29.08.09,19:49
Nemoze zacinat pracovat, kym nemate to povolenie a moze trvat do 30 dni, tak ak Vam suri treba ist tam osobne a flirtovat trosku, apotom poprosit aby to robili rychlejsie.
petacuckova
31.05.10,08:38
Dobrý deň. Ja mám takýto problém. Od zajtra k nám nastupuje zamestnanec, Tunisan, ktorý sa tu oženil, má tu trvalý pobyt. Ak som správne hľadala v príspevkoch, pošlem normálne RL, do zdravotnej poisťovne prihlášku, keďže tu má trvalý pobyt, môže si uplatňovať aj odpočítateľnú položku a daň a musím vybavovať cez Úrad práce pracovné povolenie ? Podľa mňa nie. Opravte ma ak sa mýlim, vopred ďakujem.
ewita888
31.05.10,08:45
nič nemusíš, keď tu má trvalý pobyt, je to ako každý iný zamestnanec..
petacuckova
31.05.10,08:55
A môže si uplatňovať odpočitateľnú položku na daň ?
ewita888
31.05.10,09:00
áno, všetko ako bežný zamestnanec..
Andyke
31.05.10,09:03
§11
(8) Základ dane sa znižuje o nezdaniteľné časti základu dane podľa odsekov 3 a 4 aj u daňovníka s obmedzenou daňovou povinnosťou, ak úhrn jeho zdaniteľných príjmov zo zdrojov na území Slovenskej republiky (§ 16) v príslušnom zdaňovacom období tvorí najmenej 90 % zo všetkých príjmov tohto daňovníka, ktoré mu plynú zo zdrojov na území Slovenskej republiky a zo zdrojov v zahraničí.
petacuckova
31.05.10,10:18
ĎAkujem za odpovede. Prajem pekný deň.