trillianka
28.08.09,09:51
Ahojte,

potrebovala by som poradit ohladom pody na zahradku.
Mali sme na pozemku terennu vlnu, tak sme ju zasypali. Ale takou nie velmi peknou hlinou (miestami aj 1.5m hlbky).
Hlina je dost piescita az taka prachova. Cakame ze do jari sadne a chceli sme ju uz dosypat kvalitnejsou - niakou ornicou(aspon 10-20cm). Ale znami na hovorili, ze ze naozaj dobra hlina sa da velmi tazko zohnat a stoji strasne vela (cca. 170eur nakladak cca.10ton) a my budeme potrebovat tak cca. 15-20 nakladakov :(
to sa mi zda strasne vela. Je mozne, ze by sme vedeli tuto nasu nekvalitnu pieskovu hlinu zuslachtit napr. kompostom? Mame blizko ovocny sad (na drvenie konarov) a v dedine je aj polnohospodarske druzstvo (ze by niaky hnoj abo co)... ale neviem.
Nie som zahradkarka, ale chcela by som byt. Planujeme vacsinou travicku, niake ovocne stromky a za domom malu zahradku, aspon na salatik a mrkvicku.

PS: ako sa da urcit kvalita zeme? alebo aka poda je najlepsia pre takuto roznorodu zahradku? A lokalita je Most pri Bratislave.

Dik.
Janka ;)
jajko50
28.08.09,08:03
Rozhodne ju tým všetkým čo si spomínala zúrodníš, prevzdušníš. Myslím, podľa mňa, že to bude tá kvalita, ktorú potrebuješ na pestovanie.
valcs
28.08.09,13:00
kompost je vynikajuci prostriedok na skvalitnenie pody a ked si ho urobis sama tak je aj najlacnejsi. kompost ti zadrzi vodu, prida ziviny a mikroelementy. kompost skus aj z pivovaru oni maju odpad co je super pre podu. ale aj piesocnata poda je dobra na nieco, vsetko zalezi od toho co by si rada pestovala. a nezabudni. v zahrade netreba vsetko hned. je to process a vsetko potrebuje cas.
trillianka
01.09.09,10:54
No celkom ste ma upokojili.... :)
Buduci vikend dorazime plot a potom zacnem s kompostoviskom.
Myslite, ze bude stacit vykopat jamu, naviest tam skosenu travu (vo vrstvach so zeminou), mozno niake podrvene konare a potom to len zakryt europaletami, alebo takym niecim?
Ratam, ze na jar by uz mohol byt kompost hotovy, nie?
No asi sa este pohrabem na nete, ohladom kompostovania.
Ale dik moc za pomoc.
A neponahlam sa ja veru nikam, len sa strasne tesim - sak zahradka je na cely zivot - a to je na tom to super ;)
valcs
16.01.10,19:08
sorry za neskoru odpoved. trava+zemina+koare nie je dobra kombinacia. zakladom dobreho kompostu je vybalancovanie uhlika a dusika. pokial dusik sa nachadza v "mokrych veciach" (ovocie, zelenina, listie, kavovy a cajovy odpad, trava) dusik sa nachadza v "hnedych veciach" (drevo, piliny, kartonovy papier). na super compost by mal byt pomer dusika 25-30 : 1 uhlika. ak tento pomer je dodrzany kompost bude pracovat velmi rychlo. ak ho budete mat cas otacat tak hoci aj za mesiac mozete mat kompost. (ja som lenivy... mne to ide asi za rok :) ).
wabi
17.01.10,11:29
Ono, keď som si prečítal, koľko tej hliny potrebujete, tak to sa tak ľahko nedokompostujete, nehovoriac o tom, že ak kompostujete len trávu a burinu a konáre priamo z toho pozemku, ktorý chcete takto zúrodniť a na ktorom vlastne ornica nie je alebo len veľmi zlá a slabá vrstva, tak vlastne len dodávate do pôdy tie živiny, ktoré boli z nej predtým odčerpané a keďže je chudobná obohacuje sa tým len ťažko a hlavne pomaly.
Čím nechcem žiadnym spôsobom znevažovať kompost, práve naopak veľmi zlepšuje štruktúru pôdy a je potrebné pre kopobeh živín tak prirodzený pre zdravý ekosystém, len teda ak súčasne s ním aj nehnojíme, pôda sa takto neobohacuje ale po troche predsa len vyčerpáva, preto to jednoducho nepostačuje ak sa nejedná o zabehnutú záhradu, na začiatok treba aj prihnojiť, najmä ak chýba ornica.:(
V okolí Bratislavy je ale pomerne dosť jazdeckých klubov, ktoré majú mnoho kvalitného konského hnoja a často nevedia čo s ním. Stačí si zaplatiť len dovoz autom, najlepšie ako fušku nejakému šoférovi stavebnej firmy aby to bolo lacnejšie tak 20-40 € za dopravu a hnoj je zdarma. Stačí len pár telefonátov a oganizačného talentu. Konský hnoj patrí k najlepším hnojivám a nemusíte nosiť celú ornicu, hoci aj tu je ľahká pomoc. Veď stavia sa napriek kríze ešte dosť a nielen diaľnice a to vždy obnáša počiatočné zemné práce spojené s odstránením ornice a často majú stavbári problém kam s množstvom takejto ornice. Poľahky sa s nimi dohodnete aby to "umiestnili" u vás a takto to máte dokonca úplne zadarmo.
Obe varianty som osobne prakticky vyskúšal a aj niektorí moji známi a zaručene fungujú, len namiesto telenovely to chce trocha telefonovať a organizovať!:)