Lilly34
28.08.09,10:19
Som rozp.org. ZŠ. Prosím ako evidujete pozvánky na školenie, ktoré sa potom uhradia, alebo napr. platobný poukaz za odpad? Ide mi o to, či to evidujete do knihy došlých faktúr ako faktúru? A účtujete na 321 alebo nejak inak? Ď.
kvet
28.08.09,10:02
K pozvánke na školenie:
- zaslaní pozvánky na školenie účtovnej jednotne záväzok nevzniká. Z uvedeného dôvodu sa pozvánky neúčtujú ako záväzok. Účtuje sa len úhrada. V knihe došlých faktúr sa pozvánky na školenie neevidujú.

K platobnému poukazu za odpad:
- predpokladám, že máš na mysli vyrúbenie poplatku za komunálny odpad a drobný stavebný odpad. V takomto prípade, jeho doručením vzniká účtovnej jednotne záväzok, ktorý sa zaúčtuje v prospech účtu 379. Niektoré účtovné jednotky evidujú vystavené platobné poukazy vo osobitnej evidencii. V knihe došlých faktúr sa platobné poukazy neevidujú.
Lilly34
29.08.09,15:19
Čiže k pozvánke: 5xx/222 a 357/693? Len tak?

K odpadu: Áno mám na mysli za komunálny odpad, 5xx/379
379/222 a 357/693 ? Ďakujem.
kvet
31.08.09,04:36
Čiže k pozvánke: 5xx/222 a 357/693? Len tak?

K odpadu: Áno mám na mysli za komunálny odpad, 5xx/379
379/222 a 357/693 ? Ďakujem.

Áno, za predpokladu, že náklady budú financované z BT zo ŠR.
Lilly34
09.09.09,06:35
Chcem sa opýtať ešte k tej pozvánke. Ak následne príde faktúra za školenie, tak ako potom účtovať?
Sojka 007
09.09.09,07:15
Chcem sa opýtať ešte k tej pozvánke. Ak následne príde faktúra za školenie, tak ako potom účtovať?
Ja pozvánku účtujem ako fa. Pretože evidujem len pozvánky, na ktoré chcem ísť automaticky mi vzniká záväzok, ktorý sa však nemusím hneď uhradiť. Vôbec sa tým nezaťažujem ,či to môžem dať do faktúr alebo nie. Kontrola z KŠU mi to nevytkla a tak v tom budem pokračovať aj ďalej.Podľa mňa je to správne. Ale každý si to môže urobiť podľa uváženia.
kvet
11.09.09,04:49
Chcem sa opýtať ešte k tej pozvánke. Ak následne príde faktúra za školenie, tak ako potom účtovať?

Niektoré vzdelávacie inštitúcie na základe vopred uhradeného poplatku za školenie neskôr (napr. v deň školenia) vystavia faktúru. V takomto prípade odporúčam platbu za školenie vopred zaúčtovať ako preddavok, ktorý sa následne vyúčtuje na základe prijatej faktúry.
Účtovanie:
- platba poplatku za školenie vopred MD 314 / D 222+RK
- zaúčtovanie faktúry od vzdelávacej inštitúcie MD 518 / D 321
- vyúčtovanie zaplateného preddavku MD 321 / D 314.

Pre úplnosť odpovede (aj predchádzajúcej) chcem podotknúť, že samotná pozvánka podľa môjho názoru nespĺňa náležitosti účtovného dokladu. Ak účtovná jednotka vyplní a pošle záväznú prihlášku na školenie, a priloží k nej platobný poukaz (t.j. forma interného účtovného dokladu), takýto doklad možno považovať za účtovný doklad a zaúčtovať záväzok vo svojom účtovníctve. Ale nie ako záväzok voči dodávateľovi, ale ako iný záväzok MD 518 / D 379, úhrada MD 379 / D 222+RK.
Lilly34
11.09.09,04:55
Ďakujem pekne.
Sojka 007
11.09.09,07:26
Niektoré vzdelávacie inštitúcie na základe vopred uhradeného poplatku za školenie neskôr (napr. v deň školenia) vystavia faktúru. V takomto prípade odporúčam platbu za školenie vopred zaúčtovať ako preddavok, ktorý sa následne vyúčtuje na základe prijatej faktúry.
Účtovanie:
- platba poplatku za školenie vopred MD 314 / D 222+RK
- zaúčtovanie faktúry od vzdelávacej inštitúcie MD 518 / D 321
- vyúčtovanie zaplateného preddavku MD 321 / D 314.

Pre úplnosť odpovede (aj predchádzajúcej) chcem podotknúť, že samotná pozvánka podľa môjho názoru nespĺňa náležitosti účtovného dokladu. Ak účtovná jednotka vyplní a pošle záväznú prihlášku na školenie, a priloží k nej platobný poukaz (t.j. forma interného účtovného dokladu), takýto doklad možno považovať za účtovný doklad a zaúčtovať záväzok vo svojom účtovníctve. Ale nie ako záväzok voči dodávateľovi, ale ako iný záväzok MD 518 / D 379, úhrada MD 379 / D 222+RK.
Máš pravdu. Správne by sa to malo robiť takto. Ja si vždy všetko zľahčujem , niekedy až na hranu zákonov. Inak by som to kvantum práce nestíhala. Som totiž sama na všetku administratívu školy. Ak v účtovníctve dodržím všetko do puntíka, potom nestihnem urobiť ďalšie dôležité veci, ktoré sú rovnako dôležité. A za všetko som zodpovedná, aby som to spravila dobre. Takže to dôležité robím poctivo a to ostatné zrovna nie. Zo mňa si dievčatá rozhodne neberte príklad.:D