cascade
28.08.09,13:03
Dobrý deň. Moju dcéru dnes uznali za zdravotne ťažko postihnutú;chcem sa spýtať,na čo má nárok , okrem toho preukazu čo jej vydali . Neviem či mám niečo teraz žiadať , či oni automaticky niečo poskytujú , dávky ,kompenzácie a podobne . Ďakujem .
karpis
28.08.09,11:06
veronikasad
28.08.09,11:07
Dobrý deň. Moju dcéru dnes uznali za zdravotne ťažko postihnutú;chcem sa spýtať,na čo má nárok , okrem toho preukazu čo jej vydali . Neviem či mám niečo teraz žiadať , či oni automaticky niečo poskytujú , dávky ,kompenzácie a podobne . Ďakujem .
uveď prosím vek dcéry a % zdrav.postihnutia
Chobot
28.08.09,12:04
Dobrý deň. Moju dcéru dnes uznali za zdravotne ťažko postihnutú;chcem sa spýtať,na čo má nárok , okrem toho preukazu čo jej vydali . Neviem či mám niečo teraz žiadať , či oni automaticky niečo poskytujú , dávky ,kompenzácie a podobne . Ďakujem .

Jedno čo viem určite, že máš nárok, je oslobodenie od platenia poplatku za rozhlas a televíziu. Choď na poštu a vyplň si prihlášku na RTV. K vyplneniu budeš potrebovať preukaz ZŤP a od nasledujúceho mesiaca nemusíš platiť.

Podmienkou však je, aby dcéra bývala s tebou v jednej domácnosti.

Ďalšie dávky a kompenzácie sú potom závislé od druhu postihnutia, veku, príjmu rodiny a pod. Ak v lekárskej správe je uvedené, že je odkázaná na individuálnu dopravu, môžeš si zažiadať aj o vydanie parkovacieho preukazu.
veronikasad
28.08.09,12:09
Jedno čo viem určite, že máš nárok, je oslobodenie od platenia poplatku za rozhlas a televíziu. Choď na poštu a vyplň si prihlášku na RTV. K vyplneniu budeš potrebovať preukaz ZŤP a od nasledujúceho mesiaca nemusíš platiť.



Vzťahuje sa oslobodenie od platenia konces.poplatkov aj v prípade, ak matka je držitelom preukazu ZŤP a v byte majú trvalý pobyt dcéry, ktoré bývajú a pracujú v inom meste ?
Chobot
28.08.09,12:22
Vzťahuje sa oslobodenie od platenia konces.poplatkov aj v prípade, ak matka je držitelom preukazu ZŤP a v byte majú trvalý pobyt dcéry, ktoré bývajú a pracujú v inom meste ?

V zmysle nového zákona o službách rozhlasu a televízie postačuje, ak v domácnosti žije osoba ZŤP - § 5 zákona:

(1) Od povinnosti platiť úhradu je oslobodený platiteľ podľa § 3 písm. a), ak žije v domácnosti11) s osobou s ťažkým zdravotnýmpostihnutímalebo sám je osobou s ťažkým zdravotným postihnutím.12)
cascade
28.08.09,19:10
Dcéra má o 2 mesiace 17 rokov a ide o 50%.
viktorviktor
29.08.09,12:45
pozri prílohu, je dobré obrátiť sa na pracovníčky okresného úradu, niektoré sú celkom ústretové a majú pochopenie
cascade
30.08.09,21:22
Ďakujem.Nie je ale už niečo z toho i novelizované?
Xanti
31.08.09,05:52
Ďakujem.Nie je ale už niečo z toho i novelizované?
Určite áno,
ale dala si neúplné informácie. To že je tvoja dcéra 17 r, a má ŤZP posudok na 50% nám nepovie nič, aby sme mohli odpovedať na tebou zadané otázky

Dobrý deň. Moju dcéru dnes uznali za zdravotne ťažko postihnutú;chcem sa spýtať,na čo má nárok , okrem toho preukazu čo jej vydali . Neviem či mám niečo teraz žiadať , či oni automaticky niečo poskytujú , dávky ,kompenzácie a podobne . Ďakujem . Tak ako Ti písali už skôr, ako osoba s ŤZP dcéra nemusí platiť koncesionárske poplatky ( teda ty ich platiť nebudeš lebo bývaš spolu s dcérou ), dalej má zlavy na vlaky, autobusy, na rôzne kulturno spoločenské akcie, na plavárne a proste všade tam kde zlavy pre ŤZP poskytujú.

Ale čo sa týka kompenzácii tak na to Ti nikto nezodpovie, nakoľko nevieme akú diagnozu má tvoja dcéra, s čím ju uznali za občana z ŤZP. Skús si prečítať http://www.upsvar.sk/rsi/rsi.nsf/0/962733C0EC954BB5C12571150048C3FB?OpenDocument a tiež čo sa týka kompenzácii tak stránku http://www.upsvar.sk/rsi/rsi.nsf/0/E4C33517E3CCB265C125711500497013?OpenDocument . Poprípade napíš aké má dcéra zdravotné problémy a poradíme Ti či má nárok na nejaké kompenzácie z UP.

Ďalej, podľa závažnosti ochorenia si treba pozrieť zákon 461/2003 z.z. a tam prílohu č. 4 http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?PredpisID=17466&FileName=03-z461&Rocnik=2003&#xml=http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?HitFile=True&FileID=484&Flags=160&IndexFile=zz03&Text=soci%C3%A1lne+poistenie pohľadať si dcérinu diagnozu. A možno má tak závažné zdravotné postihnutie, že by mohla dostávať ID. Bud od 18r veku ako invalid z mladosti, alebo mám pocit ( ak sa mýlim opravte ma ), že je možnosť si zaplatiť si dobrovolne pár dní poistenia v období medzi 16 a18 rokom života, a na základe toho priznajú ( pri zdrav. problémoch ) ID aj pred dovršením plnoletosti.