Kacorsita
28.08.09,16:42
Mam tu zatial len jednu temu, ale znovu sa ozvyam s otazkou, no tentokrat s inou, ci sa da zacat podnikat z nuly? 100tis. SK je v dnesnej dobe asi skoro nic, tak sa chcem opytat, ci je mozne zacat podnikat a to uz v hoci akom smere? viem ze ak si clovek najde investora, potrebuje mu odovzdat svoj podnikatelsky plan, co by nebol problem, keby som nejaky mala. chodila som do podnikatelskej skoly, takze s vypracovanim by nebol ziadny problem, ale zatial nemam ziadny napad. :confused: rozmyslala som o zahranicnom obchode, o ktorm viem ze na Slovensku a okolitych statoch nie je mozne najst,ale na to treba asi trosku viac financii, preto Vas ziadam o pomoc, radu ci napad.
Za prispevky vopred dakujem :)
rickman
28.08.09,15:14
Mam tu zatial len jednu temu, ale znovu sa ozvyam s otazkou, no tentokrat s inou, ci sa da zacat podnikat z nuly? 100tis. SK je v dnesnej dobe asi skoro nic, tak sa chcem opytat, ci je mozne zacat podnikat a to uz v hoci akom smere? viem ze ak si clovek najde investora, potrebuje mu odovzdat svoj podnikatelsky plan, co by nebol problem, keby som nejaky mala. chodila som do podnikatelskej skoly, takze s vypracovanim by nebol ziadny problem, ale zatial nemam ziadny napad. :confused: rozmyslala som o zahranicnom obchode, o ktorm viem ze na Slovensku a okolitych statoch nie je mozne najst,ale na to treba asi trosku viac financii, preto Vas ziadam o pomoc, radu ci napad.
Za prispevky vopred dakujem :)

Podla toho na co. Ak si chces otvorit mekdonalda alebo predajnu so znackovym oblecenim, tak to pravdepodobne stacit nebude. Cim menej penazi na zaciatku mas, tym musis byt sikovnejsia. A budem sa opakovat: nezalezi co, ale ako. A cim dalej tym viac zalezi na tom, ze komu/koho.
holos
28.08.09,15:54
No naozaj je to malo na začiatok ale dá sa. treba sa len správne rozhodnúť kam tie peniažky vrazíš.začínať teraz je ale dosť ťažké lebo ľudia malo veria novinkám. mohla by si konkretizovať "rozmyslala som o zahranicnom obchode"
Kacorsita
28.08.09,16:06
mohla by si konkretizovať "rozmyslala som o zahranicnom obchode"
tak konkretnejsie ide o obchod s oblecenim pre kazdu vekovu kategoriu, ono to je velmi lacny obchod, som si ista ze na Slovensku by sa to isto uplatnilo, a to hned... ale na to treba asi viac penazi, investorov... co ja nemam a ani skusenosti nemam... :mee:
preto rozmyslam skor nad niecim mensim, co je skor zrealizovatelnejsie... :confused:
camozzi
28.08.09,17:14
Neviem ci som to spravne pochopil, ale ak mas teda 100 tisic korun z vlasnych zdrojov, tak potom staci chut, dobry podnikatelsky napad dat na papier a ukazat na urade prace. Mozes sa uchadzat o prispevok na podnikanie a mozes tak svoj kapital zdvojnasobit (zalezi od regionu, v ktorom o dotaciu ziadas).
padro
28.08.09,17:17
toto som pred 2mi rokmi zacal s kapitalom 40tis. www.autovybava.sk ... a k tvojej otazke DA SA!!! ... ale niekto moze mat aj miliony a za chvilu mu nezostane z nich nic.
Kacorsita
28.08.09,17:48
dakujem za prispevky.
tak uz len dobry plan potrebujem. mamka robila dlhe roky ako calunnicka, vraj by mi pomohla s calunnenim keby nieco, ale s calunnenim sa uz asi clovek neuplatni, kazdy uprednostnuje skor tie novsie sedacie supravy a s calunnenim dveri ci auta mamka skusenosti nema, tak s tym asi nepojdem na nic. sestra je krajcirka no momentalne je na materskej dovolenke, ona by so mnou aj spolupracovala, len potrebujem kupit priemyselny sijaci stroj, co by nebol velky problem. ale na to, aby som takto zacala podnikat, asi pomoc z uradu prace nedostanem, ci? vie niekto povedat ci je to mozne? a v pripade ze ano ako sa skontaktujem s odberatelmi? pojdem za manazerom a pnuknem svoje produkty? ci ako to vlastne funguje? nemam ziadne skusenosti :(
camozzi
28.08.09,18:24
Hned mi napadlo ked si sa rozpisala o sijacom stroji, ci by si nechcela sit veci pre "baculky" a "baculkov" alebo pre "nadrozmernych" ludi. Urad prace by ti mal na to schvalit dotaciu, respektvive na nakup storoja. Som si isty, ze by ti ostalo aj na latky a ostatne prislusenstvo. Mohla by si mat vlastnu dielnu a veci ponukat bud na zakazku alebo hotove modely cez net. Urcite by si o zakaznikov nemala nudzu.
Kacorsita
28.08.09,18:49
Hned mi napadlo ked si sa rozpisala o sijacom stroji, ci by si nechcela sit veci pre "baculky" a "baculkov" alebo pre "nadrozmernych" ludi. Urad prace by ti mal na to schvalit dotaciu, respektvive na nakup storoja. Som si isty, ze by ti ostalo aj na latky a ostatne prislusenstvo. Mohla by si mat vlastnu dielnu a veci ponukat bud na zakazku alebo hotove modely cez net. Urcite by si o zakaznikov nemala nudzu.

musim uznat ze je to ozaj dobry napad. ja som rozmyslala aj nad sitim dojcenskych veci. ako vidim moznosti je ozaj dost, len nejak ma nenapadaju :D este otazka, ze ci sa dostava aj dotacia na zamestnanca, kedze ja ku krajcirstvu nemam ziadny vztah, len moja sestra, a nejaky ten "plat" ako zamestnancovi dat musim, ci vie niekto aj inu moznost? :confused:
alebo este niekto nejaky napad na podnikanie?
dalsia otazka na tu dotaciu je, ze ci sa dostava pravidelne od uradu prace, alebo raz. citala som ze sa moze ziadat az o 3 roky... je to pravda?
a su tam aj nejake podmienky, ze ked sa podnika a dostanete dotaciu, musi sa ten podnik udrzat niekolko rokov? vie niekto kolko rokov to asi ma byt?
camozzi
28.08.09,19:02
Dakujem za uznanie :) a doplnam dalej. Peniaze z dotacie nemozes vyuzit na zasoby (material, tovar...). Mozes ho vyuzit na nakup sijacieho stroja, odvody do poistovni a myslim, ze aj na mzdy zamestnancom - opravte ma ak sa mylim.
Dotaciu z uradu prace dostanes jednorazovo a to ak splnis zakladne podmienky: minimalne musis byt 3 mesiace nezamestnana a evidovana uradom prace, musis predlozit svoj podnikatelsky zamer, prejst dvojtyzdnovym skolenim na temu podnikanie (spominala si, ze mas skolu so zameranim na podnikanie, takze z vlastnej skusenosti ti vravim, ze to nie je problem), spravis skusky - otazky typu ake je vyska odvodov, z coho sa vypocitaju... a az potom ti pripisu dotaciu na podnikatesky ucet. Podmienkou ziskania je, aby si podnikala 2 roky vkuse. Ak sa ti to nepodari, tak dotaciu musis vratit.
Kacorsita
28.08.09,19:21
som trosku mimo teraz, hore si spominal/a ze z dotacie mi ostane aj na latky a ostatne prislusenstvo, a teraz spominas ze nie je mozne zakupit material,tovar... z dotacie. ako to vlastne je? mozem kupit, ale nemusia o tom vediet? ci som zle pochopila?

co sa tyka uradu prace, tak v juni som sa vratila z UK a hned po navrate som sa evidovala na urade prace, kde mi pnukli ze mozem poziadat o "certifikat" E301, a pritom nemusim byt vedena na urade prace. cakanie na E301 predlzuju kazdy mesiac(takze tam chodim kazdy mesiac 1x) a to maximalne na 3 mesiace, lenze teraz som nejak mimo a neviem ci po tom ako dostanem ten papier (E301) ci to bude brat urad prace ako nezamestnanu 3 mesiace a pritom vedenu v evidencii, alebo tam mozem chodit "na navstevu" dalsie 3 mesiace, aby som dostala tu dotaciu... :(
camozzi
28.08.09,19:26
K prvej casti tvojej otazky: Ospravdlnujem sa za zmetocne informacie. Faktom je, ze nemozes peniaze z dotacie vyuzit na zasoby teda latky, material a podobne.
K druhej casti sa neviem vyjadrit.
Kacorsita
28.08.09,19:52
camozzi dakujem za radu, informacie... = za pomoc :)

a tak isto si rada vypocujem aj ine nazory a napady na podnikanie, tak cakam este nejake tie prispevky
Dáša_
29.08.09,14:41
musim uznat ze je to ozaj dobry napad. ja som rozmyslala aj nad sitim dojcenskych veci. ako vidim moznosti je ozaj dost, len nejak ma nenapadaju :D este otazka, ze ci sa dostava aj dotacia na zamestnanca, kedze ja ku krajcirstvu nemam ziadny vztah, len moja sestra, a nejaky ten "plat" ako zamestnancovi dat musim, ci vie niekto aj inu moznost? :confused:
alebo este niekto nejaky napad na podnikanie?
dalsia otazka na tu dotaciu je, ze ci sa dostava pravidelne od uradu prace, alebo raz. citala som ze sa moze ziadat az o 3 roky... je to pravda?
a su tam aj nejake podmienky, ze ked sa podnika a dostanete dotaciu, musi sa ten podnik udrzat niekolko rokov? vie niekto kolko rokov to asi ma byt?


mám praktickú otázku a strihy na takéto odevy máš? Alebo si ich vieš urobiť sama?
belo72
02.09.09,15:24
Jedna drobna rada asi je kazdemu jasna ale pre istotu. Zacat podnikat nie je problem ale najt odbyt to je uz tazsie. Skor nez zacnes nieco robit v dnesnej pomerne tazkej dobe /aj ked sa ti to tak mozno nejavi/ poriadne si rozmysli do coho das vsetky peniaze a urob si nejaky prieskum trhu. Nakupit alebo vyrobit nie je problem -problem je to predat. Co sa tyka zahranic. obchodu to by si nieco chcela dovazat ? Ak ano oslov dodavatela ci by nechcel zriadit pobocky mozno ze by chcel zainvestovat a ty by si mu v tom pomohla:)
Dáša_
02.09.09,16:17
Nakupit alebo vyrobit nie je problem -problem je to predat.

Ano, toto je 100% pravda. Oveľa ťažšie je predať. A teda predať tak, aby vznikol aj istý zisk
Don133
02.09.09,21:10
V každom prípade pokiaľ sama neskúsiš nebudeš vedieť odpoveď:) Napísala si dve oblasti, na ktoré by si si trufla. V rámci prieskumu trhu zájdi do nejakého butiku a ponúkni im ušité XXXL trendové šaty ....uvidíš aký bude záujem a s akým ziskom ich predáš...:)
mr-alien
05.09.09,15:51
k dotacii: dostanes ju pomerne jednoducho. Musis byt vedena ako nezamenstnana urcity pocet mesiacov, vypracovat podnik. plan, absolvovat to skolenie, "test", podla regionu sa meni vyska dotacie a samozrejme zriadit si zivnost. Dotaciu mozes pouzit na nakup zariadenia, NTB a pod. ( v podnik. zamere musis uviest presne naco budu peniaze pouzite, polozku po polozke). Musis fungovat 2 roky ak nie musis vratit adekvatnu cast z poskyt. prispevku (tzn. dostnes 100tisic podnikas rok musis 50 vratit) To je asi vsetko. Podrobne info ti poskytnu na urade prace.

A v com zacat podnikat? Plany typu dovoz zo zahranicia s kapitalom 100t. SK zabudni, ponuknes to investorovi, ten ti napad z radostou ukradne. Bohuzel na slovensku to tak bezne chodi. Rodiny podnik neni tiez ziadna vyhra, uvidis sama su stym iba problemy. Nechcem ta nejak odradzat ale najist to prave je tazsie ako sa moze na 1. pohlad zdat. Dobre si premysli co vlastne chces.
lejdyk
06.09.09,12:13
ahojky ja tiež podnikám a začala som s 30.000,ale nebolo to lahke vsetko som si robila sama! ziadny spolocnici! mala som na zaciatku spolocnicku a proste zlatá pravidlo spolky certove volky!ak potrebujes dotaciu skus urad prace dava nenanavratnu na zariedenie obchodu:regale,pokladna atd.ak budes pomali peniezky otacat a nie utracat bude ti pribudat tovar a to,ze mas na zaciatok malo tovaru mozes vykonpenzovat milym pristupom.ja mam teraz 2 obchody a uz nepredavam jeden je moj a jeden sme urobili na manzela .starame sa o tovar i ked je teraz zla doma aj my to citime na trzbach zelam vela stastia.;):D:)
Evina23
14.01.11,11:22
Dobrý deň,chcela by som poprosiť niekoho,kto má vypracovaný podnikateľský zámer-krajčírstvo.Potrebovala by som pomôcť v tejto záležitosti.Za kladnú a rýchlu odpoved vopred dakujem.
dragan.michal
14.01.11,13:57
Dobrý deň,chcela by som poprosiť niekoho,kto má vypracovaný podnikateľský zámer-krajčírstvo.Potrebovala by som pomôcť v tejto záležitosti.Za kladnú a rýchlu odpoved vopred dakujem.

mám jeden. Aj bol realizovaný, ale krachol. nevadí? ked už chceš kopírovať :))
Indeed
17.01.11,09:31
Krajčírku mame v rodine, takže niečo o tom viem.

V prvom rade treba ziskať VHODNE UMIESTNENÉ priestory,

najlepšie v blizkosti objektov,kde sa točí veľa ľudí /poliklinika,obchody,urady/

a teda aj potencialnych zákaznikov /-čok/.

Mať priestory niekde na sidlisku na okraji mesta kde všetci ľudia ráno odchádzajú a večer sa vracajú späť a cez deň sa tam najčastejšie vyskytuje poštárka a sem tam smetiari,nemá zmysel.

Ďalej je treba najom priestorov finančne utiahnuť,na tomto uskalí skrachovalo
mnoho sľubných podnikateľských nápadov.

A nakoniec ,hoci nie v poslednom rade je treba odvádzať kvalitnú prácu a bezkonfliktný pristup k zákaznikovi.
Tristann
18.01.11,04:51
všetko sa dá - ak sa chce ;-)
autobusárka
20.01.11,17:29
Všetko sa dá to je veľká pravda a hlavne v tom čoho je na trhu málo a je žiadané. Myslím že stým šitím pre bacuľky je to veľmi dobrý nápad, prípadne i predaj už hotových inde kúpených výrobkov s tým že ich môžeš na mieste upravovať podľa potreby. Väčšina ľudí nemá konfekčnú veľkosť. Treba si celý plán vopred dobre premyslieť a je pravda, že veľa zaváži umiestnenie a či v okolí nebudeš mať konkurenta. Skús si ešte urobi´t taký malý prieskum trhu, koľko ľudí v okolí potrebuje tvoju službu, lebo s malým kapitálom si budeš musieť dávať pozor na každú korunu, kde zainvestuješ. Možnože teraz, kým začneš podnikať, skús trebárs upraviť zúfalej susede dajaké oblečenie, ak schudla, iba tak bezplatne aby si si spravila dobré meno. To je viac ako všetky peniaze. Chýr sa šíri rýchle a držím ti palce
Patricia44
29.12.11,22:04
Ja by som tiež mala otázku ohľadom podnikania v krajčírstve, budem veľmi rada ak sa nájde dajaká skúsená osoba v tomto odbore, ocením každú radu: Koľko ušije za jednu smenu krajčírka? Koľko kusov oblečenia sa potrebuje zaplniť jeden butik (strednej veľkosti) a koľko kusov je potrebne mat na sklade? Koľko sa dá zarobiť približne na (napr.) jedných šatoch (vrátane všetkých výdavkov), ? Dakujem
tictac7
29.12.11,22:38
...a ja mám na Teba prosbu - vráť ŽL!!!!

-koľko ušije čoho?! - tričiek, nohavíc, sukní, sák - od strihu po našitei gombíkov....?
- stredná veľkosť butiku - úžasný rozmer
- sklad - obrátkovosť, dopyt.... (vieš, o čom točím?)
- aj prerobiť sa dá - na zmrzline si koľko zarobila?
Patricia44
29.12.11,22:59
Obchodný priestor by mal mat 80m2, a jedna sa o ušitie (napr). jednoduchých šiat bez zipsov a gombíkov, takže koľko takýchto šiat by sa ušilo za jednu smenu? Dakujem
Ice dive
30.12.11,04:36
Obchodný priestor by mal mat 80m2, a jedna sa o ušitie (napr). jednoduchých šiat bez zipsov a gombíkov, takže koľko takýchto šiat by sa ušilo za jednu smenu? Dakujem

no ak nakúpiš polotovar vrecia od múky, a vystrihneš len tri diery pre hlavu a ruky tak aj 300 kusov... len otázka je, načo šiť xy šiat keď nevieš ako a komu ich predáš... koľkým ľuďom sa trafíš do konfekčnej veľkosti? aký je tvoj odbytový trh..? v dnešnej dobe sa šije skôr na objednávku ako na sklad... na sklad sa kupujú spravidla už hotové veci...
Dáša_
30.12.11,04:49
Po pravde, neverim, ze pre butiky niekto u nás aj šije. Teda vlastné veci. Snáď len keď je zavedená nejaká značka a hlavne už dlhšiu dobu. Dovolím si tvrdiť, že 99% týchto obchodov tovar nakupuje. Taký, čo sa šije hlavne v číne.

Ono to nie je len o šití, ale aj o strihoch, o látkach. O doplnkoch. Naviac, keď sa šije vo veľkom, tak potom sú aj krajčírky špecializované - jedna strihá látku, jedna šije rukávy, druhá rovné švíky, tretia gombíky, žehlí. Keď by šila jedna, tak to skôr potom snáď krajčírstvo a nie butik.

Alebo potom ísť na to inak - dočítala som teraz knihu Blanky Matragi. Sama povedala, že jej niektoré svadobné šaty sú v cene menšieho "poršátka". Tie potom so svojim týmom strihačiek, vyšívačiek a šičiek šije aj dva tri mesiace. Už stačí len maličkosť - mať zákazníkov, ktorí sú za toto ochotní zaplatiť.
Ice dive
30.12.11,06:16
no a takých čo dajú za svadobné šaty toľko čo za menšie "poršátko" je na slovensku minimum, dovolím si povedať, že jediným zákazníkom pre takéto šaty sú svadobné salóny a aj tie to 3x premyslia, nakoľko šaty sa dajú požičiavať tak max 2-3 sezóny...